Hlavní navigace

Gogen DAB 1471 BT: výtečná výbava, zajímavý vzhled, dobrá cena

25. 3. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Gogen
Přenosný přijímač je určen pro poslech analogového FM (VKV) a digitálního rozhlasu systému DAB/DAB+. Poslouží ale také jako Bluetooth reproduktor či budík.

Gogen DAB 1471 BT (1699 Kč) je klasický přenosný mono přijímač použitelný i jako Bluetooth reproduktor a hands-free (zabudován je mikrofon), který může být napájen jak z 230 V, tak ze zabudovaného akumulátoru typu BL-5C. Jeho výhodou je velice snadná vyměnitelnost a také nízká cena. Možná ho znáte ze starých mobilů Nokia. Já ho mám doma ve vynikajícím stereo Bluetooth reproduktoru Chronos Miniboom NFC.

Jako mobil se rádio i dobíjí (microUSB), čemuž tleskám, a i když v balení jeden síťový adaptér s USB kabelem dostanete, můžete s výhodou použít jakýkoli jiný s menším či větším účinkem, tj. rychlejším nebo pomalejším dobíjením. A když jsem u něj, zjistit, za jak dlouho se přijímač vlastně dobije, dost dobře nešlo. Kontrolka v mém případě poněkud barevně oscilovala mezi žlutou a zelenou a výrobce nějak zapomněl na to, že dobíjení zpravidla signalizuje červená. Ta tu ovšem úplně chyběla a na displeji se navíc nevysvěcovala ani ikona stavu akumulátoru, jak bývá nejen při dobíjení zvykem.

Tohle je však jedna z mála vad jinak velmi povedeného přístroje pracujícího v pásmu FM a také ve III. pásmu DAB (L pásmo podporováno není).

Po krátkém seznámení pohodlné ovládání

Ovládací dotyková tlačítka umístěná do mírných prohlubní jsou soustředěna na horní straně, a i když vyžadují trochu zvyku, přizpůsobil jsem se rychle. Základní zapnutí přístroje, přepnutí tunerů, resp. vstupů, je na boku a je tu i přepnutí, resp. zapnutí budíků. Nemusíte tak mít obavu, že vás přijímač vzbudí, když nechcete. Mechanické přepínače v tomto směru fungovaly spolehlivě.

Ovládání doplňuje otočný knoflík hlasitosti, který je umístěn na čelní straně a zároveň působí jako úchyt, resp. krytka úchytu parádního koženého pásku. Možná si ale budete chvíli zvykat na to, že opravdu slouží pouze pro regulaci hlasitosti a přijímač se s ním ani nezapíná, ani nevypíná.

To obstarává další mechanický přepínač na boku.

Monochromatický podsvícený displej má dominantní znaky pro hodiny, menší pro zobrazení názvu stanice a druhého řádku ukazujícího dodatečné informace, jako typ či jméno stanice, multiplex, sílu signálu, datový tok atd. Kdykoli je zobrazíte přes tlačítko Info (viz galerie dále).

Snímek zjevně pochází z předprodukčního vzorku či makety. Na „ostrém“ přijímači, který jsem dostal zapůjčen už funkce přepínačů naznačeny byly. Od spodu: zapnutí/vypnutí, zapnutí/vypnutí budíků a zcela nahoře přepínání tunerů, resp. vstupů. Tedy DAB, FM, AUX (linkový audio vstup) a Bluetooth (NFC podporováno není).
Autor: Gogen

Snímek zjevně pochází z předprodukčního vzorku či makety. Na „ostrém“ přijímači, který jsem dostal zapůjčen, už funkce přepínačů naznačeny byly. Odspodu: zapnutí/vypnutí, zapnutí/vypnutí budíků a zcela nahoře přepínání tunerů, resp. vstupů. Tedy DAB, FM, AUX (linkový audio vstup) a Bluetooth (NFC podporováno není).

Výborné vlastnosti, pomalejší zprovoznění

Vedle zmiňovaných tunerů a Bluetooth jsou tu i dva nezávislé budíky a tzv. odložené vypnutí. Doba jde nastavit dostatečně, a to od deseti minut do dvou hodin, přístroj pak přehrávání například nastavené stanice automaticky vypne.

Ranní buzení obstará buď přímo rozhlasové vysílání, nebo zvukový signál.

Přijímač si dokáže vzít čas i z FM/RDS, což až tak časté není, a také jako obvykle z DAB. I když nabídne volbu pro manuální nastavení času hned po zapnutí, nepotřeboval jsem ji. Pouze při vytažení napájecí baterie je vidět, že žádnou další zálohu pro systémové hodnoty nemá. Pak chvíli trvá, než si čas upraví.

K Bluetooth se dostaneme níže, takže ještě poznámka k tomu, co jste si mohli přečíst v recenzi časopisu Stereo & Video, kterou má Gogen na svých stránkách.

Píše se v ní o pomalém náběhu přijímače, což mohu potvrdit. V mém případě DAB 1471 BT startoval do FM příjmu za 10 s (to se objevil zvuk), v případě DAB pak za 7 s, ale protože následně napíše, že stanici ladí, trvá mu dalších, sedm sekund než se projeví i zvukově. Celkový čas náběhu uvedený v recenzi na 14 s tedy seděl i u mě a přijímač je opravdu pomalejší, než bývá zvykem.

Bluetooth je vyřešeno výtečně

Slabým místem mnoha i podstatně dražších přístrojů je špatně provedené párování a připojování přes Bluetooth. Tady to kupodivu bylo zcela bezproblémové a stačilo jen na mobilu zapnout Bluetooth a bylo propojeno bez jakékoli další potřeby navazovat spojení manuálně, což je bohužel obvyklé. Příjemné také je, že k informacím na displeji například o párování slyšíte i hlasovou zprávu, takže je vždy jasné, co se vlastně děje, a hlášeno je jak připojení, tak odpojení zařízení.

Registroval jsem sice nepříjemné lupání v reproduktoru při jeho připojování, ale to beru jako nutnou daň ceně a neřeším to. Po propojení už nebylo navíc slyšet nic, a to ani v tichých hudebních pasážích.

Výsledkem bylo zcela ukázkově provedené napojení z mobilu, což se mi s LG Flex 2, ale i s dalšími přístroji, stává vysloveně výjimečně, což pochopitelně není chyba telefonů.

Nízká, resp. relativně nízká cena DAB přijímače je pak vyvážena absencí technologie NFC, která propojování může zjednodušit, a Bluetooth aptX. Tady narazíte pouze na jednoduché Bluetooth verze 2.1 s podporou, co jsem zjistil, jediného profilu A2DP. Přijímač si s ním ale, zdá se, vystačí.

Zvuk by sice byl s technologií aptX lepší, Bluetooth verze 4 by zase zajistilo nějaké ty energetické úspory, ale cenově bychom se nejspíše dostali jinam. V každém případě, pokud si ověříte, že váš mobil či tablet podporuje profil A2DP, mělo by propojení s Gogenem klapnout.

Jaký je? Šikovný, i když citlivější na signál

Subjektivní citlivost přijímače jsem si srovnal s tím, který běžně používám – Philips AE5020 (recenze zde). Pravdou je, že oproti němu znát zvýšená citlivost na kvalitu signálu byla. Pokud bych vzal Philips jako 100 %, pak by Gogen DAB 1471 BT byl, zdůrazňuji, že subjektivně vzato, na nějakých 70, 80 %.

Podle mého názoru nižší citlivost přijímače však za mínus neberu. Jen na ni upozorňuji. Přijímač ale podle mého nebude ideální do míst, ve kterých bydlím já, tedy na hranici jednoho multiplexu a sice v dosahu druhého, ale jen tak tak. Upozorňuji také, že teleskopická anténa se nedá běžně odmontovat a nahradit členem dovolujícím připojení vnější. Příjem si takto tudíž nevylepšíte. Jak ale říkám – není to výtka, jen konstatování faktu a upozornění před případným nákupem. Jako mínus neberu ani absenci sluchátkového výstupu, mínusem však už je absence češtiny jako takové a hlavně v podstatě nulová signalizace dobíjení a stavu akumulátoru. Nicméně už vidím lamentace některých z vás týkajících se mínusu jménem cena. Mě ale takto vybavený přenosný přijímač za necelé dva tisíce nepřijde drahý a cena se mi zdá přiměřená. Ostatně podívejte se i na ceny přenosných Bluetooth reproduktorků…

Výdrž baterie výrobce uvádí na 3,5 hodiny, já se dostal na nějakých šest, šest a půl, při použití Bluetooth pak na pět, což určitě není špatné.

Potěší i solidní ovládání, přepínání tunerů a vstupů a hodně se mi líbilo jeho rozprostření mezi klasické přepínače a moderní dotyková tlačítka. Velmi pohodlné je pak napájení běžným adaptérem z mobilu a potěší výrazný zvuk se znatelnou basovou složkou (i díky bassreflexu na zadní straně). Solidní podání a relativně vysoký výkon zesilovače je ale znát i při přenosu muziky z mobilu přes Bluetooth. Navíc přijímač potěší majitele těch mobilů, jejichž audiovýstupy nejsou příliš silné. Zesilovač v rádiu to totiž zvládne za oba. Výhrady nemám ani k úrovni zpracováni, ani například k výměně akumulátoru, která je vysloveně jednoduchá.

Gogen DAB 1471 BT však nemohu hodnotit jako vynikající z jednoho prostého důvodu – absence češtiny v informacích z multiplexu DAB (viz galerie výše) je udělána natolik nešťastně, že znaky jednoduše vypadávají, místo aby se alespoň zobrazovaly bez „nabodeníček“. Pokud vám to nevadí, vřele ho doporučuji. Z mého pohledu je přijímač na nějakých 90 %, z pohledu cena/výkon pak na stovce.

Pro značkovější konkurenci jistě nepříliš radostné zjištění…

Hodnocení

pro: vzhledem k ceně solidní zvuk, excelentní poměr cena/výbava/výkon, rozumné ovládání, výtečná výbava jako taková, napájení běžným síťovým adaptérem z mobilu, vyměnitelný a levný akumulátor

BRAND23 Workshop

proti: v podstatě bez signalizace dobíjení a stavu akumulátoru, absence češtiny v informacích z multiplexu DAB

Balení obsahuje

  • externí zdroj s napájecím kabelem (USB)
  • audio kabel jack-jack (vše 3,5 mm)
  • papírová příručka
  • záruka: 24 měsíců

Máte už přijímač pro digitálně vysílaný rozhlas?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).