Hlavní navigace

Gogen TVF 22184 CAR: dobře vybavený televizor nejen na cesty

5. 8. 2015
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Gogen
Pro řidiče kamionů, majitele obytných přívěsů a karavanů nebo třeba na chaty bez elektrické přípojky je určena novinka napájená 12 volty.

V názvu není označení „CAR“, tedy auto, náhodou. Televizor se zárukou rozšířenou na 40 měsíců totiž napájí 12 voltů standardně, a to prostřednictvím externího adaptéru pracujícího s klasickou počítačovou šňůrou. Pokud ale potřebujete speciální adaptér do auta pro napájení z autobaterie, musíte si ho dokoupit.

Bohužel jsem ho v balení nedostal ani já, takže jsem televizor napájený tímto způsobem nemohl vyzkoušet. Opravdu by mě mimořádně zajímalo, zda by v tomto okamžiku fungovalo nahrávání a také Timeshift, tedy sledování živého televizního vysílání se zpožděním. Na cestách by to pro řidiče nemuselo být nezajímavé. À propos, pokud by byl tento televizor chytrý, což není, mohli byste si signál přenést například z karavanu do auta a sledovat vysílání na tabletu nebo mobilu. Tedy sledovat by ho mohli všichni s výjimkou řidiče. Ten by se měl raději věnovat něčemu jinému. No a pokud se ptáte, zda Gogen už takovýto přístroj nabízí, odpověď je, že zatím nikoli. Smart TV najdete až v úhlopříčce 61 cm (24"), což jsou ovšem už standardně napájené přístroje.

I tak je ale zajímavých vlastností dost. Už jen rozlišení Full HD stojí za to, protože v této kategorii stále ještě není samozřejmé. A za pozornost stojí i nahrávání v podstatě na cokoli bez nutnosti speciálně formátovat – a párovat – médium.

A ještě poznámka: pro montáž televizoru na stěnu či do nějakého speciálního držáku (v autě klasický podstavec příliš neuplatníte) poslouží standardní uchycení VESA v tomto případě o rozměru 75 × 75 mm.

I když jde o levný televizor, nevypadá vůbec špatně. Spodní stříbrná lišta a užší rámečky po bocích mu dodávají šmrnc.
Autor: Gogen

I když jde o levný televizor, nevypadá vůbec špatně. Spodní stříbrná lišta a užší rámečky po bocích mu dodávají šmrnc.

Rychlá a snadná instalace

Sestavení televizoru by bylo prakticky okamžité (panel a plastová noha se jen scvaknou), kdybych k mému překvapení na dálkovém ovladači nenašel krytku baterií přišroubovanou. To už jsem neviděl hodně dlouho. Záhy jsem si ale uvědomil, že tohle je pro natřásání někde v autě či karavanu vlastně to nejlepší, takže gratulace za chytrý návrh!

Softwarová instalace je u DVB-T poněkud pomalejší a ladí se důkladně. Naladily se ostatně i HD kanály Multiplexu 7 a obraz stál za to i na takto malé úhlopříčce.

Na závěr instalace je vám nabídnuta obrazovka, kde mj. můžete naladěné kanály snadno a rychle setřídit (pouze po jednom), a to prostým zadáním čísla nové pozice. Tohle umí Gogen a například i Hyundai dlouhá léta, ale dodnes to od nich prakticky nikdo neodkoukal. A přitom první, co většina z nás po instalaci televizoru dělá, je setřídění kanálů tak, jak jsme zvyklí.

Vedle setřídění fyzického lze využít i oblíbených položek a sem už jde kanály přesunout hromadně.

Pohodlné ovládání

K televizoru dostanete relativně kompaktní dálkový ovladač, který vidíte v galerii výše. Je široký 44 mm a dlouhý 158 mm a k televizoru se vysloveně hodí, navíc se i příjemně drží.

Solidní, či spíše vynikající, je i rozložení, ovšem až na EPG umístěné zbytečně bokem. Nehledejte tu také kompletní tlačítka pro multimédia. Ta najdete ve spodní části a nezahrnují volby pro přeskok o kapitolu/skladbu dále. Takto ale fungují šipková tlačítka vlevo a vpravo.

Ovladač, který se příjemně drží v ruce, je mj. určen i pro chytré televizory, o čemž výmluvně vypovídá tlačítko zeměkoule mezi hlasitostí a postupnou volbou naladěných kanálů.

Menu televizoru je tradiční textové, na první úrovni grafické. Ovládá se pohodlně a všude můžete i kolovat, což urychluje nastavení.

Tlačítko úplného vypnutí televizoru chybí a je tu pouze elektronické sdružené tlačítko na levém boku nabízející mj. i ovládání hlasitosti. Na spotřebě jím nic neušetříte, televizor také jde po vypnutí tímto způsobem dálkovým ovladačem zapnout.

Spotřeba tak bude stejná a výrobce ji ani neudává.

EPG je bez obrazu a zvuku, ale má dva režimy. V tomto vidíte k pořadu i podrobnější popisek, v druhém zase naopak nic, ale zobrazených stanic je více.
Autor: Bohumil Herwig

EPG je bez obrazu a zvuku, ale má dva režimy. V tomto vidíte k pořadu i podrobnější popisek, v druhém zase naopak nic, ale zobrazených stanic je více.

Jednoduché devítidenní EPG

Programová nabídka se ukazuje bez obrazu a zvuku a můžete se po ní libovolně pohybovat. K vybranému pořadu se v prvním náhledu pro jedenáct stanic neukazuje zhola nic, pouze na časové mřížce vidíte rámcovou dobu začátku a konce. Pokud zmáčknete „i“, ukáže se nejen přesný čas pořadu, ale i několik řádek podrobnějšího popisu. V tomto okamžiku je k dispozici programová nabídka pro šest stanic, což je vidět na fotografii.

Pokud zmáčknete OK, uvidíte volby pro přepnutí na daný kanál nebo upozornění na vybraný pořad, případně i možnost si ho nechat nahrát. To pokud máte připojeno nějaké kompatibilní médium, což může být v podstatě cokoliv, protože televizor nevyžaduje žádné speciální formátování, jen si na médiu dodá vlastní adresářovou strukturu.

Při nastaveném upozornění na pořad se Gogen nedokáže probudit z pohotovostního režimu, pouze se mu rozbliká červená dioda.

Rozhraní jsou – při pohledu zpředu – umístěna na levé straně televizoru stejně, jako sdružené tlačítko pro ovládání a vypnutí přístroje.
Autor: Bohumil Herwig

Rozhraní jsou – při pohledu zepředu – umístěna na levé straně televizoru stejně, jako sdružené tlačítko pro ovládání a vypnutí přístroje.

Nastavení více než solidní.

K dispozici jsou čtyři přednastavená obrazová nastavení. Tím základním je režim Přirozený, k dispozici je dále Kino, Hra a Dynamický. Upravit můžete kontrast, jas, ostrost, barvu a ve třech krocích, plus automatika, lze ovlivnit i podsvícení. V pokročilém nastavení pak navolíte barevnou teplotu, vyladíte „pleťovku“ a poměr mezi červenou a zelenou. Je tu ale i volba „RGB zesílení“, která v rámci tohoto barevného modelu nabídne zesílení, případně potlačení jednotlivé barvy.

Zvuk má oddělenou hlasitost pro sluchátka a pětipásmový ekvalizér, který můžete v režimu Uživatel i upravovat.

Ve volbě Nastavení pak nakonfigurujete záznam, zformátujete médium a upravíte i časový posun TimeShiftu (max. 30 min.). Nastavit – až o 10 min. – můžete i posun začátku a konce nahrávání.

Tohle je už dlouho u této značky standardní doba a je to samozřejmě málo.

Solidní kompatibilita, přehrávání všech multimédií najednou

Začít byste měli tím, že ve volbě Multimédia vstoupíte do Nastavení a změníte volbu „Styl prohlížení“ na Složka (viz galerie). Pak vám v souborovém manageru přibude volba přehrát všechno (všechna multimédia). A pokud tu budete, nezapomeňte změnit jazyk titulků na „Česky“. Pak se budou zobrazovat externí titulky u filmů správně a stačí je jen jako obvykle pojmenovat stejně, jako soubor s videem. Jejich velikost se dá měnit v několika stupních, standardně byl nastaven největší font (44 pt.), ale přiznám se, že bych ocenil ještě dva či tři stupně navíc.

Bylo by to vzhledem k určení televizoru myslím i užitečné.

Filmy se pohodlně přehrávaly v X.264, XviD i MKV (L4.0, L4.1), jen tak z legrace jsem vyzkoušel kodek H.265/HEVC, Full HD, ale přehrál se pouze zvuk. To nepřekvapí, ale je škoda, že si televizor nepamatuje pozici na níž skončil.

U titulků jsem vyzkoušel SRT a SUB vždy bez potíží a s bezproblémovou češtinou, a to i u MKV.

Pokud jde o HD nahrávky z kamer a fotoaparátů i tady bylo přehrávání více než solidní: X.264, MOV, AVCHD, BDAV s koncovkami MOV, MP4 a M2TS, nepřehrál se tak zejména soubor s koncovkou MTS (AVCHD).

Jak vidíte, je kompatibilita u videa na opravdu výborné úrovni, a ani ji nemusíme poměřovat cenovkou. A nejinak je tomu i s ovládáním.

Fotografie v JPG a BMP se zobrazovaly svižně, muzika se přehrávala v MP3, WMA a WAV, FLAC už televizor nezvládl.

Podstavec je celoplastový a do panelu se jen zacvakne přes opět plastovou pojistku. Je bez gum na spodu, ty se dodávají zvlášť, takže je třeba je do něj namáčknout. Jinak hrozí akutní poškození nábytku.
Autor: Gogen

Podstavec je celoplastový a do panelu se jen zacvakne přes opět plastovou pojistku. Je bez gum na spodní straně, ty se dodávají zvlášť, takže je třeba je do něj namáčknout. Jinak hrozí akutní poškození nábytku.

Vzhledem k ceně výborný obraz i vlastnosti

Tohle opravdu potěší, i když první roky od svého vzniku tím značka právě nevynikala. U tohoto televizoru (a nejen u něj – hodně se mi líbil i Gogen TVF 40384 Web – viz test zde) je výbava na rozumné výši, i když se nejedná o chytrý televizor. K dispozici tak máte několik možností nahrávání pořadů (mj. přes EPG) a také možnost sledování živého televizního vysílání s časovým posunem (Timeshift).

K mému překvapení nabídla poměrně málo se lesknoucí obrazovka s rozlišením Full HD výborné pohledové úhly, které ještě více vyniknou, pokud se podíváte na cenovku. Odhadem tak 176 stupňů.

Televizor však nabízí i velice slušné ovládání a také solidní přehrávání běžných kanálů DVB-T, ale to vzhledem k malé úhlopříčce nepřekvapí stejně, jako výborné podání HD kanálů, včetně ČT sport HD.

Za danou cenu je toho myslím více než dost.

Zvukově televizor sice nepřekvapí, ale směrem dolů vyzařující reproduktory dávají vzhledem ke kategorii a ceně solidní zvuk a hlavně zesilovač měl, i přes nízký výkon 2× 2,5 W, více než solidní rozpětí hlasitosti, což v případě „cestovního“ využití jistě přijde vhod stejně, jako výborný poměr cena/výkon.

Za své peníze tak v Gogenu TVF 22184 CAR dostanete více než dost.

Hodnocení

pro: poměr cena/výkon, vzhledem k ceně výborný obraz a parádní pohledové úhly, a to ze všech stran, solidní vlastnosti, možnost přehrávat všechna multimédia najednou, solidní ovládání včetně „dálky“.

ebf - tip do článku - debata

proti: nic zásadního, snad jen to, že si při přerušení nepamatuje pozici ve filmu.

Balení obsahuje

  • dálkový ovladač,
  • 2× mikrotužkové baterie (AAA),
  • nenatáčitelný podstavec,
  • externí napájecí adaptér s třížilovým kabelem,
  • papírová uživatelská příručka,
  • záruka: 40 měsíců.

Je pro vás zajímavý televizor s napájením 12 volty?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).