Hlavní navigace

Gogen TVL 42248 Web: cenově atraktivní televizor včetně Follow Me TV!

23. 7. 2014
Doba čtení: 13 minut

Sdílet

 Autor: Gogen
Má nejen chytré funkce, bezproblémové HbbTV na kanálech ČT, ale také zcela zlomové ovládání přes tablet. A to včetně převzetí obrazu z tuneru!

Očekávat funkci Follow Me TV, tedy převzetí obrazu z televizního tuneru (nic jiného převzít nejde) na tablet či mobil, u televizoru za cca „desítku“, bylo ještě před nedávnem v této velikosti naprosto nemyslitelné. Dnes to jde a funguje to často lépe než u přístrojů masových značek! U Gogenu k tomu vedle obvyklého připojení k jedné WiFi síti potřebujete také zasunutou flash paměť, přes kterou si televizor vytváří video buffer tak, abyste mohli převzít vysílání z TV tuneru. Postačí prosté 4 GB, stejně jako u nahrávání.

Gogen ohlásil kompatibilitu nové aplikace Smart Center s chytrými televizory z roku 2013 a 2014, avšak s loňskými modely nemusí být kompatibilní všechny funkce. Dovozce přístrojů Hyundai, společnost HP Tronic pak ohlásila možnost využít ho s přístroji řad 372 a 382. Na Google Play (kompatibilní je ale prý i s iOS) ho tak vždy naleznete jako Gogen Smart Center nebo Hyundai Smart Center. Více se mu budeme věnovat později, teď se podívejme na samotný televizor.

Gogen TVL 42248 Web má úzké rámečky a kvalitní otočný podstavec, což kvituji s povděkem, protože jich kvapem ubývá. Na snímku vidíte i funkční HbbTV, což také mohu potvrdit.
Autor: Gogen

Gogen TVL 42248 Web má úzké rámečky a kvalitní otočný podstavec, což kvituji s povděkem, protože jich kvapem ubývá. Na snímku vidíte i funkční HbbTV, což také mohu potvrdit.

Instalace na DVB-T

Je snadná a rychlá a její součástí není připojení k internetu. To si musíte následně obstarat sami. Třídění kanálů, ať už přes oblíbené položky či fyzické, najdete v závěru instalace a jde to prostým přesunem vybraného kanálu na nové místo. Vše je jednoduché a rychlé. Pokud ovšem chcete připojení k internetu přes WiFi, musíte si ho dokoupit. Stojí ale jen pár korun a je otázkou, zda ho k televizoru s přídomkem „Web“ nedávat automaticky!

Jen málokdo má ethernetový kabel přivedený i k televizoru… K ovládání přes Smart Center ho však nepotřebujete.

Dálkový ovladač vypovídá o ceně i třídě televizoru. Chce to cvik a dobré oči.
Autor: Bohumil Herwig

Dálkový ovladač vypovídá o ceně i třídě televizoru. Chce to cvik a dobré oči.

Ovládání jako u levného televizoru

Je to levný televizor, takže se nedivme, že má „ovládání jako u levného televizoru“, což je dobře vidět na snímku výše. Je tu ale něco navíc! A to poprvé u levného televizoru! Je tu totiž výborná aplikace pro dálkové ovládání přes mobil či tablet, navíc pracující s minimálním zpožděním, což je vidět i při ovládání webové stránky kurzorem (má vlastně i dotykovou destičku). K tomu se však dostanu za chvíli. Teď se podívejme na klasický dálkový ovladač, jehož fotografii vidíte výše.

Má povětšinou drobná tlačítka s drobnými popiskami, některé používané funkce jsou odsunuty od ústřední části, kterou je – jako obvykle – kurzorový kříž s OK uprostřed. Typickým případem je vyvolání EPG, ale třeba také vyvolání obrazovky s chytrými funkcemi.

Tlačítko EPG je navíc tak malé, že ho na poprvé budete nejspíše hodně hledat. Na druhou stranu je ale umístěno tak, že se na něj dá zvyknout, takže ho nakonec nejspíše nahmátnete i po slepu.

Na dálkovém ovladači je příjemné to, že OK v televizním tuneru vyvolá seznam kanálů s bohatými filtry, což při naladěných 55 rozhlasových a televizních kanálech začíná být zajímavé.

Jejich ovládání najdete na spodní straně, kde jsou základní tlačítka, přeskok o kapitolu (skladbu) dále pak obstará šipka vpravo či vlevo.

Pokud jde o Gogen Smart Center, aplikace je výborná a navíc umí věci, na které jsem zůstal koukat! Pochází od společnosti Cabot Communications a je určena pro Gogen i Hyundai a mobilní zařízení typu tablet či telefon. Obě musí být opět napojena na stejný směrovač (router) a aplikace vždy funguje pouze šířku displeje. Na telefonu tudíž mohou být potíže s malými znaky, protože změnit jejich velikost nejde.

A jaké má Gogen Smart Center možnosti? Na levný televizor hodně nadstandardní! Nicméně WiFi Miracast či tzv. Screen Mirroring tu nehledejte a ani to nelze očekávat.

Možnosti aplikace Gogen Smart Center

Jak už asi tušíte z galerie, aplikace pro Android či iOS toho umí opravdu hodně a je povětšinou dobře ovladatelná. Na chybu jsem narazil u funkce Follow Me (převzetí TV tuneru na tablet), ze které se mi někdy obtížně vracelo do hlavní nabídky, a tak jsem to řešil ukončením a znovuspuštěním programu.

Pokud hůře vidíte, budou vám vadit malé znaky, resp. malé popisky jednotlivých ikon, ale částečně je to věc zvyku. Rozhodně je ale škoda, že aplikace neumí pracovat na výšku nebo alespoň zvětšovat ovládací část, kterou taktéž dobře vidíte v galerii.

Gogen Smart Center jsem vyzkoušel na výborném telefonu Acer E3 (4990 Kč) s úhlopříčkou displeje 11,9 cm (4,7ʺ) a rozlišením 720 × 1280 bodů, a neméně výborném tabletu Gogen TA 8500 Quad (3499 Kč, LCD 20,1 cm, tj. 7,9", rozlišení 1 024 × 768 bodů). V druhém případě byla čitelnost – i při nižším rozlišení – řádově lepší.

A co tedy aplikace zvládá?

 • ovládání televizoru a jeho doplňkových funkcí pomocí hlasových pokynů v češtině (řešení využívá technologie Google a jako obvykle na někoho funguje, na jiného nikoli; na mě sporadicky), 
 • ovládání televizoru a doplňkových funkcí prostřednictvím dotykového displeje tabletu či chytrého telefonu, včetně HbbTV na stanicích ČT (pracovalo bezproblémově),
 • nastavení nahrávání pořadů nebo jejich připomenutí před začátkem vysílání, včetně vypsání seznamu takovýchto událostí, 
 • převzetí televizního vysílání na obrazovku tabletu či mobilu (funkce Follow Me TV), což je – kupodivu – prakticky bezproblémové, resp. prakticky stejné, jako například u Panasoniku, který to má momentálně děláno nejlépe,

Autor: Gogen
 • promítání či poslech multimédií (foto, video, hudba) z tabletu či chytrého telefonu na obrazovce televizoru (viz foto), přičemž stačí jen vybrat, co chcete, a pohybem prstu odeslat např. fotku na obrazovku; mějte ale na paměti, že to nemusí pracovat vždy a záleží na kvalitě mobilního zařízení a vyladění a rychlosti vaší bezdrátové WiFi sítě, 
 • získání informací k pořadu z Twitteru či Facebooku (pokud existují), včetně případné možnosti přidat příspěvek, 
 • převzetí a zobrazení informací o naladěných televizních kanálech, včetně kanálů oblíbených a možnosti přepnout se na ně (pohodička…),
 • převzetí informací z EPG televizoru, včetně přístupu k podrobným informacím o pořadech, nastavení upozornění a nahrání pořadu (tady záleží také na připojeném USB médiu) – fungovalo bez potíží,
 • zobrazení všech aplikací (widgetů) dostupných v chytrém televizoru Gogen – výborná funkce,
 • práce s otevřeným webem a jeho ovládání, včetně řízení kurzoru a možnosti zadat přes klávesnici aplikace webovou adresu – webová stránka se takto ovládá řádově lépe a zpoždění kurzoru je překvapivě jen minimální (!), 
 • třídění pořadů podle žánrů (Seriály, Sport, Zprávy, Filmy), a to v rámci všech naladěných kanálů.

Jak vidíte, je toho spousta a nejlepší na tom je, že to funguje. A toho zase tak často svědkem nebývám!

EPG má dva náhledy. Buď tento nebo pro deset stanic, ale bez jakékoli dodatečné informace k pořadu, včetně času začátku a konce.
Autor: Bohumil Herwig

EPG má dva náhledy. Buď tento nebo pro deset stanic, ale bez jakékoli dodatečné informace k pořadu, včetně času začátku a konce.

Kupodivu devítidenní EPG…

Na EPG, které je bez zvuku a obrazu je zajímavé to, že se programová nabídka stahuje průběžně hned poté, co do něj vstoupíte, ať už jste na daném multiplexu či nikoli. Je na devět dnů dopředu plus jeden den zpětně a má dva náhledy. Buď zobrazuje šest stanic, včetně značné části podrobného popisku, nebo stanic deset bez jakéhokoli popisu k pořadu. Z EPG můžete i nahrávat nebo se nechat na pořad upozornit. Televizor se však z pohotovostního režimu neprobudí, pouze se mu rozbliká modrá LED pod obrazovkou. Škoda, že jsem v tomto okamžiku zapomněl vyzkoušet, jak to funguje (či nefunguje) přes Smart Center…

V EPG se můžete pohybovat jak chcete, dokud nezmáčknete OK. Pak je vám podle situace nabídnuto buď přepnutí na daný kanál, nahrání pořadu či upozornění na pořad.

jak vidíte, chytrá část je nelokalizovaná, ale vlastně to nevadí, protože jde o jednotlivé widgety. Ty zahraniční jsou standardní a povětšinou taktéž nelokalizované, těch domácích moc není. Za pozornost stojí především výborný otevřený webový prohlížeč.
Autor: Bohumil Herwig

jak vidíte, chytrá část je nelokalizovaná, ale vlastně to nevadí, protože jde o jednotlivé widgety. Ty zahraniční jsou standardní a povětšinou taktéž nelokalizované, těch domácích moc není. Za pozornost stojí především výborný otevřený webový prohlížeč.

Potíže s chytrými funkcemi, výborné HbbTV

Gogen nabízí řadu widgetů, včetně několika českých. Mezi najdete mezi nimi i Voyo, ovšem opět ve staré, nepříliš použitelné verzi (nová je prý před dokončením), je tu ale i Topfun, iConcerts či obvyklé Youtube. Mimochodem to můžete – jako jediný widget – vyvolat i samostatně tlačítkem z dálkového ovladače a je to obvyklá moderní aplikace, kterou najdete všude možně.

Ke všem widgetům se dostanete nejen přes dálkový ovladač, ale také přes chytrou aplikaci Gogen Smart Center o které byla řeč výše. S ní je vše daleko snazší, protože její „dotyková destička“ zvládá pohybovat kurzorem s minimálním zpožděním a překvapivě také s citem.

HbbTV bylo bezproblémové a není ho třeba nikde povolovat, což ostatně dobře vidíte v menu Nastavení a Další nastavení. Pracovalo navíc zcela bez potíží, včetně přenosu dat jako takového. Potíže ovšem byly s vyvoláním obrazovky s widgety. Ta se jednou objevovala a dvakrát, třikrát zase ne. Daná platforma je zjevně závislá na hodně silné internetové lince a i když jsem v tomto ohledu nezaznamenal jedinou potíž u jakékoli jiné značky, u Gogenu je mám na kamarádově kabelovém internetu od UPC neustále. Navíc ať už mám televizor připojen přes WiFi, nebo – jako v tomto případě – přes ethernetový kabel.

Pro úpravy obrazu jsou – vzhledem k ceně přístroje – k dispozici až nadstandardní možnosti.
Autor: Bohumil Herwig

Pro úpravy obrazu jsou – vzhledem k ceně přístroje – k dispozici až nadstandardní možnosti.

Více než přiměřené úpravy obrazu, nahrávání i z DVB-C

Gogen je značka určená nenáročným zájemcům a podle toho by měly vypadat i možnosti obrazového nastavení. V základu je tu kontrast, jas, ostrost a barva a také možnost upravit úroveň podsvícení. Jsou tu však i pokročilá nastavení, kde ovlivníte teplotu barev, barvu pleti a poměr červené a zelené. Je tu však i volba „RGB zesílení“, kde uděláte přesně to, co říká název: zesílíte či zeslabíte jednotlivé barevné složky RGB modelu. Tohle už jde daleko nad rámec ceny i třídy.

Pokud nechcete, nemusíte jako obvykle upravovat nic a stačí jen změnit přednastavený obrazový režim, kterých je tu pět. U zvuku máte přednastavených režimů šest a ve volbě Uživatel je k dispozici i upravitelný pětipásmový ekvalizér. Ostatní režimy jsou nastaveny napevno.

Poměrů stran obrazu je sedm a ovlivníte je přes tlačítko na dálkovém ovladači. Na automatiku pracoval převod ze širokoúhlého formátu na 4:3, co jsem si mohl všimnout, výborně.

Měl bych ještě zmínit nahrávání. To funguje nejen pro DVB-T, ale prý i pro DVB-C, což jsem neměl možnost vyzkoušet. Ani to není v základní třídě obvyklé.

Detail ukazuje postříbřený plast na bocích televizoru dodávající mu elegantní vzezření.
Autor: Gogen

Detail ukazuje postříbřený plast na bocích televizoru dodávající mu elegantní vzezření.

Parádní spotřeba, včetně „pohotovosti“

Televizor má základním nastavení obraz na „Přirozený“, eko režim zapnut a podsvícení je na Automatické“.

Po hodině provozu na ČT24 a DVB-T jsem naměřil 44 wattů s rozpětím 41–56 W. Vypnout obraz a nechat zapnutý pouze zvuk tu nejde, takže spotřebu při sledování rozhlasové stanice nijak neovlivníte (je v podstatě totožná). Podsvícení můžete nechat buď na automatice nebo ho manuálně navolit v dalších třech stupních.

Pozor si dejte na to, že když změníte obrazový režim, tak se vám při návratu do režimu Přirozený už neaktivuje volba Úsporný režim. Stačí ale odmáčknout položku „Původní“ a vše se nastaví tak, jako po instalaci.

Oficiální spotřeba je udána na 69 W (všimněte si že jsem se k ní ani nepřiblížil…), pro pohotovostní režim < 0,19 W a energetická třída je A, při roční spotřebě 100 kWh.

Pokud si spotřebu porovnáte i s dražšími konkurenčními modely, uvidíte, že na tom tenhle Gogen vůbec není špatně. Naopak na tom je v této oblasti dokonce i lépe!

Podstavec je z plastu a kovu a i to v době šetření o něčem vypovídá!
Autor: Gogen

Podstavec je z plastu a kovu a i to v době šetření o něčem vypovídá!

Výborná kompatibilita, výborné podání HD nahrávek

S televizorem Gogen jsem vyzkoušel i DLNA. Vše fungovalo k mé spokojenosti, pouze s PS3 Media Serverem nešly zobrazit externí titulky a oficiálně také ani nefungují, což je už prý uvedeno v nových návodech, které dostanete k televizoru. S jiným DLNA serverem jsem ho nezkoušel, ale je to teprve podruhé co se mi něco takového stalo. Mimochodem tento Gogen je pro DLNA certifikovaný.

V multimédiích promítaných přes USB je dobré hned v prvním kroku změnit „Styl prohlížení“ ze Seznam na Složka. To zajistí objevení další volby v základním menu, takže vedle Videa, Fotky, Hudba a Knihovny záznamů (nahrávek) se objeví i volba „Všechny“ dovolující přehrát první tři druhy multimédií v jednom náhledu. V nastavení také můžete – vedle jazyka titulků a jejich umístění – zvolit i velikost písma, a to v pěti krocích! Tímhle dává Gogen na frak mnohé masové značce!

Souborový manažer ukazuje ve fotografiích i koncovku a dlouhé názvy v plné češtině. To první už ale nemusíte zahlédnout v hudbě a ani u videa. Tady jsou zjevně rezervy.

Fotografie se ukazují v JPG, PNG i BMP i když v posledním případě zobrazení nějakou chvíli trvá. Muzika je podporována především v MP3 a WMA (a také WAV), FLAC tu nehledejte.

Filmy mají perfektní externí titulky, ať už je jejich kodek XviD, MKV (L4.0, L4.1) či třeba X.264. Překvapilo velice dobré přehrávání WMV HD, a to i v rozlišení Full HD a televizor ho utáhl s minimálně pozorovatelným posunem při švenku kamery a solidním barevným podáním. Ani to není obvyklé, protože tento kodek dělá často potíže.

Gogen také zvládl nahrávky z kamer a fotoaparátů, včetně MOV, klasického MPEG-4, H.264 či AVCHD (koncovka M2TS, MTS neumí). Kupodivu si ale poradil i s BDAV ve Full HD v podobě profesionální nahrávky se zvukem v Dolby Digital a i to je nadstandardní.

Panel je hluboký 64 mm, ale to pouze ve spodní části, kde jsou umístěny reproduktory vyzařující směrem dolů. Ve zbytku je panel o polovinu mělčí (34 mm).
Autor: Gogen

Panel je hluboký 64 mm, ale to pouze ve spodní části, kde jsou umístěny reproduktory vyzařující směrem dolů. Ve zbytku je panel o polovinu mělčí (34 mm).

Nad míru obvyklou

Gogen TVL 42248 Web nabízí solidní poměr cena/výkon a nebýt přehnaných nároků na rychlost internetové linky, byl by – i vzhledem k parádnímu ovládání pro telefon či tablet – dozajista vynikající. A to ještě nemluvím o tom, že Smart Center nabízí i moderní funkci převzetí vysílání z televizní obrazovky a tohle dnes zvládá málokdo. Tedy alespoň tak, aby to opravdu fungovalo!

Ocenit je ale třeba i kvalitní kovově-plastový otočný podstavec, na který nejen v těchto úhlopříčkách narážím čím dál tím méně, a také výbornou spotřebu dokonce i v pohotovostním režimu. Za jedenáct tisíc, je to při 107 cm úhlopříčky výborná nabídka! Počítejte pochopitelně s tím, že obraz odpovídá své třídě, což je dobře vidět na DVB-T, a zvuk je lehce nadprůměrný. Tady se žádné zázraky nekonají. Co do obrazového podání je tak televizor určen pro nenáročného či méně náročného diváka, kterému nevadí (nebo ho vůbec nevidí) tu lehce „mázlý“ obraz při švenku kamery, trochu více jedné barvy na pleti nebo zvláštně zelená na fotbalovém trávníku. Vše se dá částečně seřídit, ale nepočítejte s tím, že dostanete obraz jako například ze Samsung UE40H5500AW jehož recenzi pro vás chystáme na tento pátek. Ten ovšem na druhou stranu při 101 cm přijde na plných 14 990 Kč. Abyste si ale nemysleli, že obraz je například zcela vyšisovaný a rozjetý jak bylo ještě před několika lety v základní, nejlevnější třídě zvykem. Není a v tomto směru se i tento segment posunul. Jsem zvyklý na něco jiného, ale ten u Gogena neurazí, troufnu si říci, většinu zájemců. Rozhodně doporučuji se na něj jet alespoň podívat někam, kde vám pustí reálné DVB-T vysílání. Sledovat na něm Full HD obraz ze špičkového zdroje pochopitelně nemá v tomto okamžiku smysl, protože bude výborný.

MMF24

Hodnocení

pro: výborná kombinace cena/výkon, výborné ovládaní pro tablet či mobil s převzetím TV vysílání (!) a bezdrátovým odesláním fotek a muziky na TV, parádní spotřeba, včetně pohotovostního režimu (nejen vzhledem k ceně!), kvalitní otočný podstavec, nahrávání i z DVB-C, výborná multimédia
proti: pro většinu chytrých funkcí potřebujete nadměrně silné připojení k internetu, pro někoho DLNA bez externích titulků

Balení obsahuje

 • dálkový ovladač
 • software Nero Media Home 
 • 2× mikrotužkové baterie (AAA)
 • adaptér pro YUV
 • natáčitelný podstavec
 • napájecí kabel (na pevno přidělaný, dvoužilový)
 • záruka: 40 měsíců

Používáte k ovládání své chytré televize aplikaci pro mobil či tablet?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).