Podle StatCounter (tak jak to prezentuje iDNES v článku Firefox v Evropě přeběhl Internet Explorer) bylo v prosinci 2010 v Evropě, následující rozložení sil:
- Mozila firefox 38,1%
- Microsoft Internet Explorer 37,5%
- Google Chrome 14,6%
"Jakého práva? Napadnout jinou společnost za svou vlastní neschopnost?"
Ako prosim? Opera poukazala na praktiky Microsoftu, ktore nie su koser s europskymi antimonopolnymi zakonmi. Ostatni vyrobcovia kauzu podporili a EK dala za pravdu Opere.
A ak si myslite, ze je to mozne len v Europe, tak nezabudnite, ze v 1998 prebiehala v USA s Microsoftom rovnaka kauza. Vtedy ziadali odstranit IE zo systemu.
A Mozillu som nespomenul preto, pretoze je to byvaly Netscape a nebyt Google, tak teraz snad uz ani neexistuje. Mozilla suite, ci reinkarnovany Netscape od Mozilly dieru do sveta teda nespravili.
Naviac trzby Mozilly a Opery boli v roku 2009 rovnake a to si Opera na seba zarobila sama a Mozillu z 70-80% sponzoruje (do konca tohto roka!) Google.
Opera si stěžovala na interoperabilitu. MS monopol nemá, takže nemůže porušovat antimonopolní zákony. To, že si ke svému produktu přidá svůj další produkt je zcela normální a v pořádku. Ostatně Opera má taky integrovaný email - brání to snad někomu používat něco jiného? ne! a to samé platí pro IE! To, že byla v roce 1998 podobná kauza v USA nic moc neznamená, když IE ve Windows dále zůstalo.
Mozilla je samostatná organizace, která pouze převzala Netscapem uvolněné jádro. Netscape však stále v nějaké formě existuje a vlastní jej AOL. Google Mozille platí za to, že má přednastaveno vyhledávání na něj a že se to využívá, Google takto platí i Opeře. Tohle není sponzoring, ale normální obchodní vztah.
"Opera si stěžovala na interoperabilitu." Ano, to si stazovala, lenze nefunkcnost interoperability v najpouzivanejsich systemoch, znemoznuje interoperabilitu na internete. Nemoze byt navsteva nejakej stranky byt zalozena na tom, ze musite mat IE a tym vlastne aj zakupeny operacny system Windows. Podobny problem bol s formatom WMV.
Prosim vas, zistite si ako je financovana Mozilla. 10-20% tvoria prijmy z vyhladavania od Google a dalsich spolocnosti a ako plus Google este naviac financuje Mozillu desiatkami milionov dolarov: http://en.wikipedia.org/wiki/Mozilla_Foundation#Financing
Ale no, to snad nemyslite vazne. Kazdy tvrdi, ze IE mal problemy s interoperabilitou a vy tu vytiahnete nejake bugy v spracovani CSS u Opery. Bug a nedodrziavanie standardu su dve rozdielne veci.
Nie, nikto nikomu nezavidi, ale bude zaujimave sledovat, co spravi potapajuca sa Mozilla bez tych penazi.
Este mi vysvetlite, preco je Opera najpouzivanejsim prehliadacom v postsovietskych krajinach. Tam su asi miliony skusenych uzivatelov, ktori dokazu zadat v Opere adresu do adresneho riadku.
Budoucí vývoj je jasný. U mě na webu (450 000 reálných uživatelů/měsíc) jsou statistiky zhruba takové - v závorce jsou hodnoty za loňský rok:
- Mozila firefox 36,18% (38,84%)
- Microsoft Internet Explorer 34,94% (45,24%)
- Google Chrome 20,42% (6,54%)
Jedná se převážně o mladší generaci a 99% z ČR.
V diskusi pod uvedeným článkem jeden z diskutujících uvedl, že má k dispozici statistiky několika desítek webů v ČR tahle čísla:
IE: 55%, FF: 30%, Chrome: 6%, Opera: 4%, Safari: tesne pod 2%, Zbytek ostatni prohlizece...
P.S. Já osobně pomáhám držet pozici Microsoftu, browsdám s IE8.
Opera bola a je znama dodrzovanim webovych standardov (mala ako prva plnu podporu CSS). Ak vznikne chyba pri spracovavani standardu, tak je to mensi problem (hlavne u prehliadaca s malym zastupenim), ako ked je vytvoreny vlastny standard bez ziadnej interoperabity (IE8 ma kvoly tomu dva rezimy zobrazenia a siahodlhy zoznam nekompatibilnych stranok).
Tie informacie o podiele Opery v Rusku mate od koho? Ved staci nazriet do statistik StatCounteru, pripadne do LiveInternet.ru a nehadat od brucha.
Jak jste přišel na to, že Opera měla jako první plnou podporu CSS? Pokud vím, tak dodnes opravdu plnou podporu nemá žádný z prohlížečů. Když se pak podíváme na jeden starší přehled http://www.webdevout.net/browser-support-css tak vidíme, že Opera 9 měla ještě spoustu problémů - a to je prosím prohlížeč s delším vývojem než IE! Řada z těch vlastních standardů (nejen) od IE byla následně standardizována a jedná se o zcela normální věc, že něco vymyslí i někdo jiný než nějaká zkostnatělá instituce.
Ok, uznávám, měl jsem starší statistiky, ale když koukám na ten statcounter tak je škoda, že tam není uveden taky počet uživatelů internetu v těchto zemích, protože celkově v evropě má pak Opera kolem 5%, což logicky znamená, že ji ty postsovětské země moc nepomáhají.
"Jak jste přišel na to, že Opera měla jako první plnou podporu CSS?"
Najprv si zistite, kolko verzii CSS uz vzniklo a ako je to s ich podporou: http://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets#Difficulty_with_adoption
"a to je prosím prohlížeč s delším vývojem než IE!"
Prosim, nez nieco napisete, tak si to aspon overte. Z coho vznikol IE a z coho Opera?
"celkově v evropě má pak Opera kolem 5%, což logicky znamená, že ji ty postsovětské země moc nepomáhají."
Dovodom je zla metodologia merania spolocnosti StatCounter. Ona zozbiera rozdielny pocet hitov z roznych zemi a spolocne ich spocita.
Z takej Ukrajiny, ktora ma iba 4x viac obyvatelov, ako Ceska republika ziskava rovnaky pocet hitov.
Statistiky od spolocnosti NetApplications prideluju vahy k jednotlivym hitom, podla poctu internetovych uzivatelov v danej oblasti a tym sa globalne statistiky medzi tymito spolocnostami rozchadzaju. Do leta roku 2009 vsak NetApplications vytvarala statistiky rovnako, ako StatCounter a dovtedy mala Opera len 0,7% podiel. Po prideleni spominanych vah, tak v podieloch vyrazne pokleslo Safari a Opera poskocila na 2%.
Prosím? CSS 2.1 je tady již velmi dlouho, tak co tady se Vám zase nelíbí? Že Vám docházejí argumenty?
Nerozumím co má společného z čeho ty prohlížeče vznikly? Opera se vždy zaměřovala na funkce a musela mít prostě vždy nejméně 100 nových funkcí, pak se nedivte že nezbyl čas na implementaci standardů.
Tak nejprv se tady oháníte StatCounterem a pak ho zase shodíte? Zamyslete se chlape!
Zda sa, ze mate problemy s citanim. Len pre tu srandu si porovnajte podporu CSS 2.1 (povodne som hovoril vsak o CSS 1) Opery a IE: http://www.webdevout.net/browser-support-summary
"Nerozumím co má společného z čeho ty prohlížeče vznikly?"
To ma spolocne to, ze niekto zacinal pekne od zaciatku a ten druhy odkupil uz hotovy projekt. A to takmer rovnakom case!
"...pak se nedivte že nezbyl čas na implementaci standardů."
Podla tejto starej tabulky to vsak znamena, ze u IE nebol cas na nic: http://www.webdevout.net/browser-support-summary
"Tak nejprv se tady oháníte StatCounterem a pak ho zase shodíte?"
Ja sa ohanam StatCounterom pri poukazovani na podiely v jednotlivych krajinach, kde sa zobrazuju data len za dany region, ktore nepotrebuju pridelenie vahy. Zrazu sa ma tu pytate, ze preco sa nezohladnuju v celoeuropskom prehlade. Tak som vam odpovedal. Kde v tom vidite problem?
Psal jste plnou podporu CSS a nedefinoval jste verzi. Jelikož 2.1 je venku již dlouho, logicky se bavíme o této verzi.
Je jedno jestli píšete aplikaci od začátku nebo ji koupíte, protože úprava již hotové aplikace není i s dokumentací žádná legrace. Navíc u IE byl po verzi 6 oficiálně vývoj ukončen (následně po několika letech obnoven) a vývoj Opery je tak na "počet let" delší.
Mluvíme o podpoře v Opeře ne v IE.
Problém vidím v tom, že když diskutujeme o jedné statistice, tak buď ji bereme takovou jaká je celkově a nebo ji nebereme vůbec. Nepřijde mi logické, aby se na jednu stranu vyzdvihovaly jedny čísla a ty druhá se pak shazovaly, že jsou špatně. Potom je celá statistika nedůvěryhodná a nelze se ji ohánět vůbec. Jak mohu vědět, že špatně nejsou ty regionální výsledky a naopak ty celoevropské v pořádku?
"Psal jste plnou podporu CSS a nedefinoval jste verzi. Jelikož 2.1 je venku již dlouho, logicky se bavíme o této verzi."
V poriadku. Opera uz vo verzii 9.64 mala lepsiu podporu CSS 2.1 ako IE8: http://www.evotech.net/blog/2009/05/css-properties-values-and-browser-support/
"Mluvíme o podpoře v Opeře ne v IE."
A s akym prehliadacom mam zrovnat tie stovky novych funkcii a ignoraciu standardov, ked nie s IE?
"Problém vidím v tom, že když diskutujeme o jedné statistice, tak buď ji bereme takovou jaká je celkově a nebo ji nebereme vůbec."
A co je zle na cislach podielov v jednotlivych postsovietskych krajinach okrem toho, ze tam pre vase tvrdenie o komplikovanej Opere pre power-userov, pouziva velke percento uzivatelov? Spravnost tychto dat potvrdzuje aj statistika LiveInternet.ru.
A to nemluvě o masivní TV reklamě...
Jiří Tuček
www.jiritucek.cz
Je vidiet, ze Europska Opera nemoze superit s Americkymi spolocnostami ako Google, Microsoft, ci Apple. Na druhu stranu na mobilnej platforme je vyvoj opacny.
Naviac, v Europskom ballote nie je len Opera, ale 11 dalsich prehliadacov. A Opera si nic nevydupala. Vyuzila len svoje pravo a spor vyhrala.
Nesvádějte vinu na MS, Google nebo Apple. Opera je multifunkční prohlížeč, jehož cílovou skupinou jsou zkušení uživatelé a tomu odpovídá i její podíl. Mimochodem je zajímavé, že jste neuvedl Mozillu, která se svým Firefoxem Opeře taky natrhla prd.., za to ji vehementně bráníte, že využila svého práva. Jakého práva? Napadnout jinou společnost za svou vlastní neschopnost?
A není tak trochu pokrytecké stěžovat si na něco co jsem dlouhou dobu sám nedodržoval? Opera měla až do verze 9 spoustu vážných problémů s podporou CSS a některé chyby jsou v ní dodnes. Je tedy logické, že interoperabilita byla jen záminkou, protože v době stížnosti již bylo evidentní, že MS se snaží s tím něco udělat vydáním dalších verzí IE. To byl pro Operu samozřejmě problém, proto si vydupala ballot screen, který ji za peníze MS dělá reklamu. Tohle je typicky socialistický přístup EU.
Je absolutně irelevantní jestli má Mozilla od Google 205 za reklamu a zbytek jsou dary. To ji jako závidíte? Opera má jistě také dotace z EU. Kdyby Opera dělal prohlížeč pro "masy", tak takové příjmy bude mít taky, ale Opera (alespoň desktop) je jen pro zkušené uživatele. žádné masy tou hromadou funkcí nepřiláká, protože se lidem zdá příliš složitá.
Můžete mi vysvětlit jaký je rozdíl mezi nedodržením standardu a bugem? Docela by mne to zajímalo, protože je slovíčkaříte a snažíte se vykroutit.
Taky bych rád viděl statistiky toho použití Opery, protože co je mi známo, tak v Rusku i třeba na Ukraině je zastoupení Opery kolem 5%.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.