Hlavní navigace

Google Docs konečně podporuje Open XML od Microsoftu

2. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Trvalo to dlouho, ale Google nakonec přestal ignorovat formát Open XML od konkurenčního Microsoftu. Výsledkem je, že webově orientovaná kancelářská sada Google Docs vedle původních binárních formátu MS Office podporuje i dokumenty a tabulky ve formátu Open XML, se kterým MS Office 2007 pracují jako s výchozím. Podpora však v současnosti není zajištěna v plném rozsahu. Je umožněn pouze import souborů DOCX a XLSX. Stáhnout si z Google Docs dokument nebo tabulku v Open XML možné není. Podporovány…

Trvalo to dlouho, ale Google nakonec přestal ignorovat formát Open XML od konkurenčního Microsoftu. Výsledkem je, že webově orientovaná kancelářská sada Google Docs vedle původních binárních formátu MS Office podporuje i dokumenty a tabulky ve formátu Open XML, se kterým MS Office 2007 pracují jako s výchozím. Podpora však v současnosti není zajištěna v plném rozsahu. Je umožněn pouze import souborů DOCX a XLSX. Stáhnout si z Google Docs dokument nebo tabulku v Open XML možné není. Podporovány navíc nejsou prezentace, ovšem jejich podpora není zajištěna ani u Open Document Formatu, který Google Docs jinak pro práci s dokumenty a tabulkami umí použít.

I podpora importu je však krokem kupředu, protože sada MS Office 2007 se už rozšířila mezi veřejnost a narazit tak na dokument nebo tabulku v Open XML není žádné unikum. Absence možnosti ukládat soubory v Open XML není až tak výrazným mínusem, protože MS Office 2007 stejně původní binární formáty podporuje v plném rozsahu. Google ale dlouho Open XML přehlížel. Viditelný obrat nastal loni v listopadu, kdy se podpora pro Open XML objevila v Gmailu a v samotném fulltextovém vyhledávači Google. (The Official Google Docs Blog)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).