Hlavní navigace

Google spustil YouTube Leanback, zatím jde o betaverzi

8. 7. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Google spustil betaverzi rozhraní YouTube Leanback, jehož příchod byl avizován již letos na jaře. Jde o další z dlouhé řady pokusů nabídnout přístup k videím na YouTube jiným způsobem, než prostřednictvím klasického webového rozhraní. Flashová aplikace se spouští přes celé okno webového prohlížeče a hned začíná přehrávat videa. Ovládá se jen za použití klávesnice, konkrétně kurzorových šipek a klávesy Enter. To se hodí třeba na noteboocích a netboocích, kde práce s tabletem není vždy…

Google spustil betaverzi rozhraní YouTube Leanback, jehož příchod byl avizován již letos na jaře. Jde o další z dlouhé řady pokusů nabídnout přístup k videím na YouTube jiným způsobem, než prostřednictvím klasického webového rozhraní. Flashová aplikace se spouští přes celé okno webového prohlížeče a hned začíná přehrávat videa. Ovládá se jen za použití klávesnice, konkrétně kurzorových šipek a klávesy Enter. To se hodí třeba na noteboocích a netboocích, kde práce s tabletem není vždy nejpohodlnější. Potenciál má tento způsob ovládání i v oblasti spotřební elektroniky, kde by třeba u televizorů s přístupem na Internet bylo výrazně zjednodušena navigace dálkovým ovladačem.

MM socky3

Jenže volba ovládacího prostředku není všechno. Důležité je také uživatelské rozhraní. YouTube Leanback využívá dvou horizontálních lišt těsně nad sebou ve spodní části obrazovky resp. okna prohlížeče. Otevírají se stisknutím šipky dolů. První lišta zespodu slouží k výběru okruhu videí. Listoval lze mezi jednotlivými kategoriemi videí na YouTube (např. zábava, zpravodajství, vzdělávání, hudba a další) nebo přejít k osobnímu kanálu či videím sdíleným s přáteli na Facebooku (při propojení účtů). Druhá lišta zespodu pak umožňuje listovat videi vždy v právě vybrané sekci. Níže se můžete podívat na prezentační video. (YouTube Blog)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.