Hlavní navigace

V německých Google News budou jen titulky, Google ustoupil vydavatelům

Autor: Isifa
David Slížek

Němečtí vydavatelé zastupovaní sdružením VG Media chtějí, aby jim Google platil za používání jejich obsahu ve vyhledávání.

Německý Google už nebude v Google News ukazovat náhledy fotek a kousky textů (snippety) ze zpravodajských článků některých vydavatelů. Spokojí se pouze s odkazy a titulky, oznámila firma na svém blogu (v němčině)

Preventivně tak vylepšuje svou pozici v probíhajícím řízení, ve kterém se skupina vydavatelů zastupovaných agenturou VG Media domáhá, aby jim Google za použití jejich obsahu ve vyhledávání platil. 

Německý zákon, který platí od loňského srpna, totiž dává vydavatelům exkluzivní práva ke komerčnímu využívání jejich obsahu. Výjimkou jsou pouze citace obsahující „jednotlivá slova nebo krátké výtažky“. A podle vydavatelů Google toto povolené množství překračuje.

Google po přijetí zákona dal vydavatelům na vybranou – buď mu dají výslovné svolení, že může jejich texty zahrnout do služby Google News, nebo v ní nebudou vůbec figurovat. 

Marcom

Vydavatelé nakonec svolili, ale rovnou se nechali slyšet, že jde jen o dočasné řešení a že budou dál hledat způsoby, jak Google k placení licenčních poplatků za použití obsahu přimět.

Zdroj: Search Engine Land, PC World

Našli jste v článku chybu?
2. 10. 2014 11:59
Michal (neregistrovaný)

Jako ti vydavatelé snad můžou být rádi, že je Google vůbec indexuje a že navíc dává úryvky textů, to je snad jeho dobrá vůle. Je pochopitelné, že kdyby zveřejňoval celý text, měl by za to vydavatelům za jejich práci platit. Opravdu nechápu, že jsou tak nenažraní a chcou platit i za ty úryvky.