Hlavní navigace

Google Wave: ambiciózní webová superaplikace

Jiří Macich ml.

Google na konferenci Google I/O v San Franciscu kromě možností HTML 5 ve vztahu k YouTube představil také připravovaný ambiciózní projekt jménem Google Wave. I ten mimochodem sází na možnosti HTML 5. V praxi půjde o zbrusu novou komunikační platformu kombinující funkce řady služeb z kategorie Web 2.0. Google se rozhodl namixovat e-mail a chat, sdílení dokumentů a obrázků nebo online hraní her do jedné webové aplikace. Spíše by tedy s trochou nadsázky mělo jít o jakýsi webový operační systém pro…

Google na konferenci Google I/O v San Franciscu kromě možností HTML 5 ve vztahu k YouTube představil také připravovaný ambiciózní projekt jménem Google Wave. I ten mimochodem sází na možnosti HTML 5. V praxi půjde o zbrusu novou komunikační platformu kombinující funkce řady služeb z kategorie Web 2.0. Google se rozhodl namixovat e-mail a chat, sdílení dokumentů a obrázků nebo online hraní her do jedné webové aplikace. Spíše by tedy s trochou nadsázky mělo jít o jakýsi webový operační systém pro různé dílčí webové aplikace včetně her.

Díky otevřenému API budou moci do Google Wave přidávat vlastní aplikace i třetí strany. Uživatel s nimi pak bude moci pracovat v různých oknech a boxech v rámci svého prohlížeče, se kterými půjde manipulovat podobně jako s okny v klasickém operačním systému. Služba bude spuštěna ještě letos. Zájemci se mohou přihlásit ke sledování novinek. Celou prezentaci týkající Google Wave nabízí následující video:

Našli jste v článku chybu?
1. 6. 2009 0:57
Yaroukh (neregistrovaný)
Můžeš alespoň zhruba nastínit, jak by ta data měla přes Google "svištět", když to budeš provozovat na svém serveru? Viděl jsi to video vůbec? Nebo jsi to jenom proskákal, protože neumíš anglicky? Určitě se zase ozvi, anonymní svišti! :)
24. 3. 2010 21:28
setuid (neregistrovaný)
Facebook ... bych radsi asi nezminoval, ona app ktera byla designovana pro par tisic lidi ... no radsi nic. Vim, ze neznali se zase ozvou a kdyz dokazou prezit crashe na windows, tak proc by ne failed queries na nejake pretizene web appe. S wave to nevidim extremne slavne ... jelikoz se mi moc nelibi centralizovany system ... a navic spousta lidi je moc jenoducha ... Klasika proc pouzivat VI, kdyz je notepad nebo gedit ... Osobne mam radeji slozitejsi a nafeaturovane veci ... Pro wave jsem…