Hlavní navigace

GPRS: Dočkáme se rychlého a mobilního Internetu?

29. 5. 2000
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

General Packet Radio Service (GPRS) by mohl v budoucnu radikálně změnit přístup na Internet pomocí GSM, zatím ovšem zůstává ve stínu WAPu. Petr Nachtmann zkoumal u našich operátorů, jak jsou daleko s jeho implementací - rychlého Internetu po mobilu bychom se mohli dočkat už relativně brzy.

Pokusil jsem se získat informace přímo od zdroje a položil otázky tiskovým mluvčím tří našich mobilních operátorů. Odpovědi dvou z nich zachycuje následující tabulka, zástupci Českého mobilu/Oskara doposud bohužel neodpověděli.

Odpovídá
Tereza Kakosová
(Radiomobil / Paegas)

Odpovídá
Jan Kučmáš
(Eurotel)

Jaké přenosové rychlosti budou implementovány?

Uživatelská rychlost závisi na dvou parametrech:

1. Počet timeslotů, které lze pro přenos sloučit. První komerční telefony budou podporovat až čtyři timesloty. Později půjde slučovat až všech 8 timeslotů dostupných na jedné frekvenci.

2. Kódové schéma (coding scheme – CS), které definuje kapacitu jednoho timeslotu.
CS1 9.1 kb/s
CS2 13.4 kb/s
CS3 15.6 kb/s
CS4 21.4 kb/s
Podle kvality signálu se dynamicky přiřadí použité kodové schéma. První telefony budou podporovat CS1 a CS2.

Výsledná rychlost na fyzické vrstvě je pak součinem počtu použitých timeslotů a kapacity aplikovaného kódového schématu.

Teoretické maximum přenosové rychlosti v síti je 172kbps. Skutečně dosahovaná rychlost ale závisí na vlastnostech zakazníkem použitého telefonu.

Bude možné použít GPRS i pro remote access, nebo jen pro přístup k Internetu?

Remote access zřejmě má znamenat přístup k privátním sítím, intranetům. Ano, GPRS je ideálním prostředkem pro takové druhy připojení.

V závislosti na zákazníkem objednaných službách je EuroTel GPRS možné využít pro přístup k Internetu i k privátním sí­tím.

Bude Vaše implementace GPRS podporovat TCP/IP, nebo i další protokoly?

Ve standardu GPRS se počítá s podporou TCP/IP, UDP/IP a X25. Vývoj směřuje k tomu, ze všechny aplikace (včetně hlasových přenosů) budou provozovány na IP.

EuroTel GPRS podporuje IPv4 s postupným přechodem na IPv6. Další protokoly je možné tunelovat v IP vrstvě.

Petr Nachtmann