Hlavní navigace

Half-Life slaví dvacet let, o nové iPhony není zájem, Google Cloud mění šéfa

23. 11. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

O2 hlásí růst zisku. Chystá se Xbox One bez mechaniky. Uber se připojuje k Linux Foundation. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Sekce v Googlu nazvaná Google Cloud bude mít nového šéfa. Dosavadní ředitelka a dřívější šéfka VMwaru Diane Greene v lednu příštího roku odstoupí a místo ní nastoupí Thomas Kurian. Ten doposud působil jako jedna z nejdůležitějších postav v Oraclu, řídil tam produktový vývoj. V poslední době měl neshody s Larrym Ellisonem. Kurian chtěl, aby co nejvíce aplikací od Oraclu běželo také na cloudech jako AWS, a ne pouze uzamčeně na nepříliš úspěšném Oracle Cloudu. Ellison to tradičně viděl jinak. Google Cloud není tak silný jako Azure a AWS, v druhém kvartálu si ale podle Gartneru držel osmiprocentní podíl.

Google zároveň otevírá nové datové centrum v Dánsku, investuje do něj 600 milionů eur. Už jde o páté datacentrum Googlu v Evropě. V Dánsku bude Google objekt provozovat blízko datacenter Applu.

Bloomberg přichází se zprávou, že Foxconn plánuje propustit asi 10 procent netechnických zaměstnanců a ušetřit 2,9 miliardy dolarů. A to kvůli tomu, že Apple údajně snižuje objednávky na výrobu telefonů iPhone XS, XS Max a XR. V případě XR má jít o snížení objednávek až o třetinu. Apple také přestal přesné prodeje iPhonů uvádět ve finančních zprávách. Akcionáři reagují divoce a je možné, že ceny mezi 30 až 40 tisíci za telefon už lidem skutečně připadají přehnané.

Financial Times vydaly žebříček stovky digitálních šampionů z Evropy. Z České republiky ani Slovenska v něm nikdo není.

Tuzemské O2 hlásí finanční výsledky za leden až září 2018. Konsolidované výnosy meziročně narostly o 1,1 procenta na 28,2 miliardy korun. Zisk EBITDA posílil o sedm procent na 8,3 miliardy. Posiluje zejména O2 TV, která se meziročně připsala růst 22 procent.

Web Thurrott.com přichází s informací, že Microsoft pracuje na verzi konzole Xbox One, která nebude mít optickou mechaniku. Přístroj by měl vyjít v příštím roce. Xbox One bez Blu-ray mechaniky by měl být nejlevnější variantou této konzole, cena se má dostat pod 200 dolarů.

Valve oznamuje, že po vyprodání zásob ukončí prodeje krabičky Steam Link. Jde o tenkého klienta, který dokáže přijímat streamované hry z velkého herního počítače a umožňuje je tak hrát třeba na televizi. Fungovat bude softwarová část Steam Linku, tedy aplikace pro Android a Android TV. Verzi pro iOS prozatím Apple nechce v App Store schválit.

Valve také tento týden slaví 20 let od vydání hry Half-Life. Zásadní milník mezi 3D střílečkami a prvotina tohoto studia z Valve postupně udělala jedno z nejzásadnějších jmen v herním byznysu. Z Half-Lifu vylezl Counter-Strike, díky kterému zase vyrostl Steam jako majoritní digitální distribuční platforma.

Alphabet, mateřská společnost Googlu, zavírá firmu Schaft. Ta se zabývala vývojem robotů, kteří se dokáží pohybovat v náročných terénech. Myšlenkou bylo, že například zastanou práci hasičů v nebezpečných objektech a podobně. Alphabet se snažil Schaft prodat. Původně firmu i s Boston Dynamics chtěl získat japonský SoftBank, zaměstnanci Schaftu pod něj ale přejít nechtěli. Alphabet nebyl schopný pro roboty najít funkční obchodní model. SoftBank nyní s Boston Dynamics chystá sériovou výrobu.

Uber se připojuje k Linux Foundation, podporovat ji bude jako zlatý člen. Uber údajně pracuje až s 320 open source projekty.

Americký T-Mobile společně s Nokií rozjel první testy 5G. Operátor uvádí, že chce Spojené státy 5G sítí pokrýt do roku 2020. Britský Three UK zase na 5G pracuje s Huawei. V rámci dema se rychlost downloadu pohybuje i na 2 Gb/s. S Huawei na testech 5G pracuje rovněž Spark z Nového Zélandu.

Amazon Web Services vylepšují funkci Auto Scaling v rámci EC2 instancí. Ta nyní pracuje se strojovým učením a predikcí. Dokáže se učit na využívání vašich instancí a zároveň zahrnuje data z dalších sběrných bodů. Díky tomu by tak mělo jít lépe plánovat využití.

Vyšla betaverze Red Hat Enterprise Linux 8. Přichází s koncepcí Application Streams, nasazuje OpenSSL 1.1.1 a TLS 1.3 a k dispozici je také řada nástrojů pro práci s kontejnery.

Google spouští fond s 200 tisíci dolary určený autorům JavaScript frameworků, kteří integrují funkce zvyšující výkonpíše ZDNet.

Microsoft za nespecifikovanou částku získává firmu FSLogix. Její software se zabývá vylepšováním výkonu v rámci desktopové virtualizace a také umožňuje lepší běh Office 365 ve virtuálním prostředí. To podpoří byznys Microsoftu kolem Windows Virtual Desktop.

SAP si zase pořizuje malou francouzskou firmu Contextor SAS, která se zabývá takzvaným robotic process automation. SAP technologii začlení do svého machine learning produktu Leonardo.

WT100

Autodesk za 875 milionů dolarů kupuje společnost PlanGrid, jde o zatím jeho největší akvizici. PlanGrid dělá software pro stavebnictví a Autodesk ho chce integrovat do nástrojů Revit a BIM 360.

Akviziční sérii tento týden uzavírá Oracle, který získal firmu Talari Networks. Ta dělá technologii pro SD-WAN, kterou Oracle začlení do Session Border Controlleru (SBC).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).