Hlavní navigace

Hama DIR3100: kombo přijímač FM/DAB/DAB+ a internetové rádio

9. 9. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Rozhlasový přijímač s dálkovým ovládáním a teleskopickou anténou pro příjem analogového i digitálního rozhlasového vysílání pomocí FM/DAB/DAB+ nebo internetu.

Čelní, boční a horní panely

Hama DIR3100 je kvalitnějším nástupcem DAB rádia Hama DIR3000. DIR3100 se vyrábí také v bílém provedení pod názvem Hama DIR3110. Další variantou tohoto radia je pouze tunerová verze se stejnými parametry pod názvem DIT2000. Rozměry přijímače jsou 29,3 × 14,5 × 12,3 cm (š x h x v). Hmotnost 1900 g. Masivní skříň rádia je vyrobena v kombinaci dřevo/plast.

Pěknému černému čelnímu plastovému panelu širokému téměř 30 centimetrů vévodí uprostřed velký barevný LCD displej 2,8" (7,1 cm). Vlevo od něj je IR čidlo – přijímač dálkového ovládání. Pod displejem, oddělené páskem v barvě aloxovaného hliníku, jsou symetricky umístěné ovládací prvky přijímače. Na horním panelu je jediné tlačítko SNOOZE, což je přerušení signálu buzení. Po stranách přijímače je vždy jeden reproduktor o výkonu 2× 5 wattů (10 wattů RMS), který vystačí pro menší pokoj, kuchyň nebo kancelář. Bytelná dřevovláknitá deska skříňky je polepena kvalitní černou odolnou tapetou.

Podsvícení displeje

Intenzitu podsvícení displeje lze v provozním režimu nastavit v „Operation mode“, v úsporném režimu ve „Stand-by mode“. Na výběr jsou tři úrovně: vysoká – „high“, střední – „medium“ a nízká – „low“. Menu pro konfiguraci jasu v úsporném režimu rovněž obsahuje položku „Time-out“, což je nastavení doby, po jakou bude displej ještě podsvícený v úsporném režimu. Je-li jas v provozním režimu nastaven na vysokou úroveň a v úsporném režimu na nízkou, můžete i během úsporného režimu podsvícení probudit do vyšší úrovně stisknutím tlačítka ENTER. Jakmile uplyne čas nastavený v menu „Time-out“, přepne se podsvícení zpět do úsporné úrovně.

Lokalizace jazyka MENU je zatím do těchto jazyků: angličtiny, němčiny, dánštiny, holandštiny, finštiny, francouzštiny, italštiny, norštiny, polštiny, portugalštiny, španělštiny, švédštiny a turečtiny. Čeština zatím chybí.

Ovládací prvky čelního panelu

Otočným knoflíkem vlevo ovládáte hlasitost, která se okamžitě zobrazí na displeji (úrovně 0 až 32). Uprostřed otočného knoflíku je tlačítko StandBy. Po jeho stisku se na displeji objeví datum a přesný čas. Otočným knoflíkem vpravo (SELECT) vybíráme položky v Menu. Stiskem tlačítka uprostřed potvrdíme zvolenou funkci. Všechny zvolené položky kontrolujeme na displeji.

Mezi ovládacími knoflíky je šest tlačítek:

• Info – zobrazuje informace o rádiové stanici nebo přehrávané skladbě. Opakovaným stiskem zobrazíme další informace
• Memory
• Menu – zobrazí menu pro zvolený režim
• Alarm
• Mode – výběr režimu: internetové rádio, přehrávač, externí výstup
• Back – jeden krok v menu zpět

Dálkové ovládání

Dálkové ovládání je menších rozměrů (140 × 45 × 18 mm) v černé barvě. Je napájeno dvěma AAA bateriemi, které jsou součástí balení. Zadní díl je prohnutý do půlkruhu. Ovládání umožňuje plnohodnotné ovládání a má stejné funkce, které má i přijímač na čelním i vrchním panelu. Je obohaceno o numerická tlačítka.

Zadní část přijímače

Zadní část přijímače je opatřena vysouvací teleskopickou anténou (popis viz níže) a basreflexovým nátrubkem s mřížkou ve středu panelu, kde se přenáší nízké kmitočty. Napájení je zajištěno napevno připojeným síťovým kabelem do integrovaného zdroje 100–240 V / 50–60 Hz.

Anténa

Teleskopická anténa je opatřena F konektorem, stejně jako anténní vstup do přijímače. To je skvělé, protože místo ní můžeme použít individuální anténní systém a rozšířit tak možnosti příjmu i na vzdálenější DAB vysílače.

Porty na tomto panelu odleva: sluchátka (jack 3,5 mm) (hlasitost reprodukce lze na výstupu regulovat), Line-In (jack 3,5 mm), Line-Out (jack 3,5 mm), LAN (RJ-45) a USB.

Spodní díl přijímače je opatřen čtyřmi gumovými nožičkami.

Vlevo je seznam nalezených Wi-Fi v místě příjmu, vpravo nabídka možností a nastavení Playeru.

Změna hlasitosti se na displeji zobrazuje formou grafu a čísla. Ve StandBy se na displeji zobrazuje datum a přesný čas. Nastavení času lze zadat ručně nebo automaticky přes DAB/DAB+ nebo internet. Jas displeje je možno nastavit.

Co všechno umí

Mimo internetového Wi-Fi streamingu nebo pevného připojení pomocí kabelu nabízí DIR3100 i příjem analogových (87,5–108 MHz) a digitálních radiostanic (174–240 MHz) na síti FM/DAB/DAB+. Samozřejmě zde najdeme také podporu i pro lokální streaming hudby z domácích zařízení realizovaný přes UPnP i možnost připojit USB zařízení se souborovým systémem FAT32 a audioobsahem ve formátech MP3, WMA a FLAC.

Vlevo je základní nastavení přijímače, vpravo další nastavení včetně aktualizace software, která může vylepšit vlastnosti přijímače.

Internetové rádio

• kabelové připojení do sítě LAN pomocí konektoru RJ45
• bezdrátové připojení do sítě WLAN standardu 802.11 b/g/n (11/54/300 Mb/s, integrovaná anténa), automatické připojení k zabezpečené Wi-Fi síti pomocí WPS
• internetové rádio umožní celosvětový příjem více než 20 000 radiostanic a 10 000 podcastů bez potřeby PC
• možnost pohodlného nastavení oblíbených nebo méně známých stanic pomocí webového rozhraní „Frontier Silicon TM“
• 10 pozic pro uložení oblíbených internetových radiostanic v přijímači

Pokud přijímač vypnete kabelem od sítě nebo pouze do StandBy, po dalším zapnutí zůstane vždy uložena posledně poslouchaná stanice.

V Menu si lze zobrazit parametry zvolené stanice, jako například zde u internetového rádia.

Vlevo je část seznamu naladěných stanic pro výběr, vpravo zobrazení zvolené stanice s aktuální nabídkou hudby, která se momentálně vysílá.

FM

FM tuner: 87,5 MHz až 108 MHz (VKV)

DAB+

DAB tuner: 174 až 240 MHz (III. pásmo). Přijímač v Praze v bytě na teleskopickou anténu nalezl a uložil bez problému kanál Teleka 11A a kanál 12C Českých Radiokomunikací.

Pouze 10 předvoleb pro uložení DAB a FM stanic

Síťové přehrávání UPnP 

(Wi-Fi Stream funkce pro přenos hudby z vašeho smartphonu, tabletu nebo PC)

Ovládání pomocí mobilní aplikace Hama Smart Radio (pro Android/iOS) kompatibilní se Spotify Connect

USB

Zásuvka pro připojení USB média s funkcí nabíjení a přehrávání MP3, WMA a FLAC

Budík

Se dvěma časy a funkcí Snooze (odložené buzení)
Časované vypnutí (Sleep)

Pro použití Spotify Connect potřebujete Spotify Premium účet.

Pohled do útrob přijímače. Základní deska s plošným spojem není bohužel dobře vidět, protože je zcela zakryta kabely, které jsou zaizolovány pěnovou ochranou. Dole na obrázku je vyklopený zadní panel. Obrázek možná nepůsobí zcela dobrým dojmem, ale vše je ve skutečnosti velice pečlivě provedeno.

Samostatný zadní panel s basreflexovým výstupem, síťovým napáječem a konektorem pro anténu.

Další funkce a hodnocení

Tento kombo rozhlasový přijímač je opravdu výborně softwarově připraven. Všechny funkce pracují nejen na „první pokus“, ale bez sebemenších problémů. Výborný je i zvuk, který si můžete ještě přizpůsobit pomocí jednoduchého ekvalizéru. Líbí se mi komfortní automatické naladění internetových rádií po zadání místa, státu a žánru.
Výborné je, že přes Wi-Fi máte přístup ke stanicím v přijímači i přes váš mobil, tablet či PC.

U některých zpráv na obrazovce jsou malé chyby v diakritice. Na obrázku vpravo je funkce podrobností o přijímaném kmitočtu stanice.

Rádio + internetové rádio funguje s Wi-Fi streamingem, FM/DAB/DAB+, UPnP, RDS/DLS/DLS+, je pro Android a iOS a umožňuje také ovládání přes aplikaci pomocí smartphonu.

Funkci Wi-Fi Stream využijete pro přenos hudby z vašeho smartphonu, tabletu nebo počítače. Informace o přehrávaných skladbách a interpretech se vám zobrazí na 2,8" velkém barevném displeji.

Citlivost přijímače byla velice dobrá i na výsuvnou teleskopickou anténu v bytě. Bohužel jsem nemohl vyzkoušet připojit individuální anténu, která mi na střeše zatím chybí.

Přijímač má dva mínusy. Není připraven pro bateriový provoz. Místo pro baterie by totiž v prostoru rádia bylo. Druhou vlastností, kterou má bohužel většina těchto přijímačů, je nedostatek předvoleb. Rádio, které může přijímat tisíce stanic, by mohlo mít, stejně jako satelitní přijímače, několik stovek předvoleb.

Provedení testovaného přijímače, ale v bílé barvě, se prodává pod názvem DIR3110: http://www.tvdigitalne.cz/hama-dir3110-dab-internetove-radio.html

DIT2000

Přijímač DIR3100 má také elegantní verzi „tuner“ pod názvem DIT2000. Má téměř totožné parametry s DIR3100, samozřejmě je ale bez reproduktorů.

Zadní panel DIT2000

Podrobný manuál v češtině si můžete otevřít v tomto PDF dokumentu.

Balení obsahuje

• digitální rádio DIR 3100
• dálkové ovládání
• 2 x AAA baterie
• teleskopická anténa
• český podrobný návod k použití

Přijímač zapůjčila firma IPON, s.r.o. se sídlem v Rokycanech.
Email: info@tvdigitalne.cz

Web přijímače: http://www.tvdigitalne.cz/hama-dir3100-dab-internetove-radio.html
Cena: 4 590 Kč včetně DPH

Grafiku vytvořil autor s použitím oficiálních fotografií.