Hlavní navigace

HBO opět pálí do Periscope. Tentokrát kvůli streamu boxerského zápasu

5. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kabelová stanice tlačí na Twitter, respektive na Periscope, aby stáhl videa ze sobotního boxerského zápasu Mayweather versus Pacquiao a pořešil ochranu autorských práv.

Začalo to už v dubnu, když si HBO začalo stěžovat Twitteru na to, že uživatelé Periscope streamovali premiérové díly nové série ságy Hry o trůny. Teď je tu další kauza a k HBO se přidal i Showtime

"Obecně si myslíme, že by vývojáři měli stavět své aplikace tak, aby bylo zabráněno masovému porušování autorských práv místo toho, aby jen čekali na oznámení autorů,“ tvrdí podle BBC HBO ve svém prohlášení. 

Šestadvacet milionů uživatelů on-line streamovací služby je ale jiného názoru. A právníci jeho majitelů je zatím podporují. Periscope tak vzdoruje a obsah, na který by se mohla vztahovat autorská práva, jako třeba YouTube, zatím nemaže. Šéf sociální sítě Dick Costolo, navíc po boxerském zápasu tweetnul větu: „And the winner is… @periscopeco“. 

ICTZ23

HBO si ale stojí za svém a možná se schyluje k dlouhé soudní tahanici, která by mohla vyřešit nový problém, který se nástupem nové služby objevil. „Vysílání obsahu, který je chráněn autorskými právy, je jasné porušení pravidel,“ tvrdí podle BBC mluvčí HBO. Naráží ale na odpor ze strany Twitteru. 

A nejen Periscope. Box bylo možné sledovat i na konkurenčním Meerkatu. Jeho šéf ale pro USA Today ohlásil, že už s držiteli práv spolupracují. Na rozdíl od Periscope ale umožňuje Meerkat sledovat přenosy jen živě. Periscope nechává videa on-line ještě 24 hodin po jejich pořízení. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.