Hlavní navigace

Hoax: nepracujícím Romům se vypočítává důchod z průměrné mzdy 24 000 korun

19. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Do e-mailových schránek mnoha českých uživatelů Internetu v posledních dnech doputoval e-mail, který tvrdí, že nepracujícím Romům se vypočítává důchod z průměrné mzdy 24 000 korun. Jde ovšem o tzv. hoax, čili smyšlenou informaci, jejímž cílem je zaujmout příjemce a donutit jej k dalšímu šíření nepravdivé informace. Tématu výpočtu důchodů i v kontextu tohoto hoaxu se věnuje dnešní článek Falešnému mailu nevěřte, Romům se počítá důchod jako všem ostatním z našeho sesterského business serveru…

Do e-mailových schránek mnoha českých uživatelů Internetu v posledních dnech doputoval e-mail, který tvrdí, že nepracujícím Romům se vypočítává důchod z průměrné mzdy 24 000 korun. Jde ovšem o tzv. hoax, čili smyšlenou informaci, jejímž cílem je zaujmout příjemce a donutit jej k dalšímu šíření nepravdivé informace. Tématu výpočtu důchodů i v kontextu tohoto hoaxu se věnuje dnešní článek Falešnému mailu nevěřte, Romům se počítá důchod jako všem ostatním z našeho sesterského business serveru Podnikatel.cz.

Důchody v Česku se totiž odvíjejí od doby pojištění a výše příjmů. Aby měl pak občan vůbec nárok na důchod, musí mít splněnou potřebnou dobu pojištění. Tuto dobu však může získat pouze výdělečnou činností. Pokud tedy někdo celý život nepracoval, a je jedno, zda jde o Roma, Číňana či Čecha, nárok na penzi nezískává. Samotná výše důchodu se pak skládá ze základní a procentní výměry. Výpočtový základ pak značně ovlivňují redukční hranice odvislé od výše příjmů, vysvětluje v odkazovaném článku Daniel Morávek.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).