Hlavní navigace

Ibook -- notebooková bomba tikající u Apple

1. 10. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Apple se v poslední době poměrně úspěšně snaží prosadit se zvláštními počítači, určenými zejména pro práci s Internetem, které navíc vypadají jak vystřižené z nějakého science fiction. Do této řady patří i Ibook, ovšem názory na něj jsou poněkud kontroverzní. Svůj pohled nabízí Michal Zálešák.

Již i do České republiky pomalu ale jistě přichází nový notebook od firmy Apple. Následující článek je nejen pro milovníky této „jablíčkářské“ technologie. Na své si jistě přijdou i Ti, kteří se zajímají o telekomunikační techniku. Nemusíte se bát, tento článek nebude popisovat všechny detaily o softwaru, či přibližovat informace o všech „hýblatech“, která se podařilo vtěsnat do malé krabičky s nakousnutým jablíčkem na obalu. Bude o komunikačních schopnostech a spolupráci s celosvětovou sítí Internet. Pro ty, kteří zastávají názor, že nad jejich PC není, nabízím srovnání. Toť vše na úvod. Připravit, pozor, teď – Jedeme!!

Co se týče softwaru, zde se zastavíme pouze na skok. Apple má totiž plno jiných předností. Součástí programového balíku je nám (PCmanům či PCladies) známý software v podobě browserů dvou celosvětových konkurentů – Netscape Communicator a Internet Explorer. Jejich srovnání po mně však nechtějte. Ano, po Internetu si tedy můžeme brousit. A co emailová korespondence? Žádný problém. K tomuto účelů zde slouží Microsoft Outlook Express. Že posíláte i fax? Nevadí. K čemupak asi by mohl sloužit program s názvem FAXstf? Ano, uhodli jste! Kromě toho je zde ještě jedna zajímavost – klávesnice. Ta obsahuje speciální programovatelné klávesy, k nimž lze přiřadit například spuštění výše zmiňovaného softwaru. Stačí jeden klik a už jste v poště či na Internetu. Tímto prohlídku po softwarovém vybavení končíme. Posouváme se jinam – lezeme dovnitř!

Už jsme na místě. „Stojíme“ před vestavěným modemem podporujícím komunikační standard K56flex a V.90. K Internetu vás připojí rychlostí nevídaných 56 Kb/s, totéž platí i pro přenos dat – samozřejmě pouze tehdy, pokud to kvalita vaší telefonní linky dovolí. I na ty, kteří by se eventuelně chtěli se svým kufříkovým miláčkem připojit k síti, je zde pamatováno v podobě vestavěného portu 10/100BASE-T Ethernet. To není všechno, „jablíčkáři“ si pro nás připravili ještě další překvapení. Ne každého totiž baví zápasit s kabely. Zajímá-li vás více, nenechte si ujít další odstavec.

Letiště? Ano, čtete dobře. To je totiž český překlad největší komunikační přednosti Ibooku. Pod tímto názvem se skrývá volitelná karta 11 MBSAirport pro bezdrátové připojení k síti, která podporuje standard IEE 802.11 DSSS. Pro správné fungování a požadovanou mobilitu potřebujete celkem 3 věci. Zaprvé je to váš Ibook s vestavěnou anténou. Doufáme, že vás tato položka moc nezaskočila. Poté nakrmíte vašeho kufříkového kamaráda speciální kartou Airport, což je otázkou několika sekund. Poslední položkou je Aiport AccessPoint, jakýsi přístupový, snadno konfigurovatelný, bod k síti pomocí speciální Ethernetové zásuvky či přímo k Internetu díky vestavěnému 56K modemu. Pro věčné zkoumaly uvádíme, že AccessPoint a Ibook pracují obdobně jako přenosný telefon (ne mobil, ale přenosný telefon v bytě) a jeho základní stanice. Teď už stačí jen odpojit všechny zbytečné kabely a v klidu si vychutnávat ještě větší mobilitu při surfování Internetem. Pro úplnost ještě zmiňujeme, že rychlost přenosu dat může dosahovat až astronomických 11 megabitů za vteřinu do vzdálenosti maximálně 45 metrů.

To by bylo o komunikačních dovednostech Ibooku asi vše. Máte-li zájem o bližší informace, není nic snadnějšího, než do okna vašeho browseru vyťukat http://www.ap­ple.cz/ibook.

KL22 hlasovani

Michal Zálešák


Související články a odkazy: