Hlavní navigace

Identifikace videoobsahu bude součástí MPEG-7

10. 5. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Součástí nového videostandardu MPEG-7 bude nová technologie společnosti NEC, která umožní digitálně podepsat každý jednotlivý obrázek videa a je odolná proti změnám původního obrázku. Díky tomu bude možné ihned identifikovat původ videa a rozlišit, zda jde o autorsky chráněný obsah. Podle prohlášení společnosti NEC bude možné velmi rychle odhalit, zda video nahrávané třeba na Youtube, neporušuje autorská práva například tím, že obsahuje sekvence z komerčního filmu. Bylo by tak možné automaticky…

Součástí nového videostandardu MPEG-7 bude nová technologie společnosti NEC, která umožní digitálně podepsat každý jednotlivý obrázek videa a je odolná proti změnám původního obrázku. Díky tomu bude možné ihned identifikovat původ videa a rozlišit, zda jde o autorsky chráněný obsah.

Podle prohlášení společnosti NEC bude možné velmi rychle odhalit, zda video nahrávané třeba na Youtube, neporušuje autorská práva například tím, že obsahuje sekvence z komerčního filmu. Bylo by tak možné automaticky zamezit nahrávání autorsky chráněného obsahu.

Identifikaci zajistí technika otisků založených na analýze jasu, která má být odolná i například v případě, kdy je film natočen kamerou v kině jako kinorip. Stejně by mělo být velmi rychle možné vytvořit digitální rozpoznávací otisk scén a podle databáze otisků se rozhodnout, zda jde o chráněné dílo. Mělo by být možné rozpoznat i scény o délce dvou vteřin, což bylo konvenčními metodami nemožné, chybovost se pochybuje v řádu pěti falešných poplachů z milionu.

Celá otisková informace má velikost 76 bytů na rámec, podle tvrzení NEC má být běžné PC schopné analyzovat 1000 hodin videa za jednu vteřinu. Jak, to zřejmé není, protože technicky to vypadá poněkud divně.

cif-tip-téma-foto

Podle společnosti NEC jde o zásadní příspěvek v boji proti pirátskému šíření obsahu, protože bude možné na spolupracujících zařízeních a službách pirátský obsah zablokovat.

Zdroj: TZ NEC

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.