Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Berlínský veletrh IFA 2014 očima digitálního rozhlasu: co nového u DAB rádií? od K-A-R-L-O-S - Zřejmě bude tím co si lidé rádi naladí,ale...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 9. 2014 4:54

  K-A-R-L-O-S

  Zřejmě bude tím co si lidé rádi naladí,ale to narážíme na ČTÚ a jejich snahu tak nějak držet vše na uzdě nezájmu,takže třeba RTIcz má zájem o rozšíření ale vše stojí a padá na neochotě rozšiřovat pokrytí ze strany ČTÚ a vydávání kmitočtů oprávnění nově vysílat v dalších oblastech bez pokrytí DAB tedy T-DAB signálem nebo zlepšení stávajicích pozic zvýšením výkonu.
  Samozřejmě by to chtělo kordinaci a TPP technický plán postupu rozvoje T-DAB.chtělo by to jako kozí drbání.Jízdní řád rozhlasové digitalizace.
  Je to prakticky totéž jak u DVB-T.je tu konkurence a tudíž ČRa nemají monopol což je dobrá zpráva.takže se dá počítat s rozšířením nejen na kóty ČRa ale kóty konkurenční což je právě lepší kvůli konkurenci a dosáhnout pokrytí v konkurenčním prostředí za výhodnějších podmínek než tomu bylo u monopolního postavení v DVB-T zpočátku.
  Je tu zájem,jen to brzdí ČTÚ.proč nepovolí když ne celoplošný veřejnoprávní multiplex tak další komerční celoplošný multiplex uvolnit kmitočty do soutěže o soukromý celoplošný multiplex a zájem by jistě byl.

 • 12. 9. 2014 8:23

  bez přezdívky

  Díky za názor.
  U nás prostě všechno dlouho trvá. Ale stejně nechápu proč s tím nikdo nic nedělá, dokonce ani vláda. Evidentně to není takový obchod jako televize.
  Škoda - rádia už jsou v dostupných relacích aa pokud by se braly tisíce, cena by šla ještě níže

 • 12. 9. 2014 10:05

  bez přezdívky

  Bohumile,
  za hlavní problém rozšíření vysílání a penetraci přijímačů považuji v první řadě jejich ceny. Podle mne jsou přijímače DAB/DAB+ stále cca 3x až 4x dražší než stejné analogové přijímače na příjem VKV.
  Dát například £600 za DAB tuner je trochu neskutečná cena viz například zde:
  http://kuc.cz/4snka6
  Nevím co ovlivňuje ceny těchto přijímačů, ale někde na konferenci o digitálním vysílání rozhlasu jsem slyšel, že licence na použité kódování.
  Již jsou ale snahy tyto přijímače s rozšiřujícím vysíláním v Evropě postupně zlevňovat. Jde to ale pomalu.
  U nás stále chybí legislativa a to nejen pro rozhlasové kmitočty a hlavně D-Book. Chtělo by to také větší osvětu mezi spotřebiteli.

 • 12. 9. 2014 18:46

  bez přezdívky

  To se bavíme o špičce. Podle mého neni 150 euro za přijímač nijak vysoká cena. Bude daná i tím, že komponenty budou muset být kvalitnější, než v analogových chrastítkách.
  Mimochodem v roce 89 jsem si pořídil "světový" přijímač.
  Tenkrát stal 6.000 Kč.
  Pamětníci vědí co to bylo za peníze...
  Dát tři čtyři tisíce za kvlaitní rádio mi přijde naprosto adekvátní. Navíc máte dobrý pocit, že nezaplevelujete planetu. Protože by mělo vydržet
  Což se u analogu říci nedá