Hlavní navigace

Berlínský veletrh IFA 2014 očima digitálního rozhlasu: co nového u DAB rádií?

12. 9. 2014
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Technisat
DAB je sice u nás opomíjen, ale už ho naladí polovina populace. Zajímavé novinky z veletrhu IFA 2014 si tudíž své místo na DigiZone.cz určitě zaslouží.

Abychom byli přesní – „může ho naladit polovina republiky“, protože prodaných přijímačů zase tolik není, nehledě na to, že většina z nich se nedá připojit na externí anténu a tudíž mapu pokrytí, kterou najdete níže, berte s rezervou. Ostatně jak vidíte, dominuje Praha a Severní Čechy, a také Ostravsko. Níže tvoří výjimku Brno a Příbramsko. Toť momentálně – za multiplex Teleko – vše. Další dva operátoři – RTI CZ a České radiokomunikace – pokrývají výrazně menší části. Vraťme se ale k veletrhu IFA. Těmi hlavními výrobci prodávajícími na českém trhu DAB (DAB+ přijímače) jsou Pure, Sangean a TechniSat, který nově hodlá dovézt prakticky veškerou produkci. K nim jsme ještě přidali Hamu, protože jak DR1600, tak DIR3100 vypadají dosti zajímavě.

Na letošní berlínské výstavě IFA jste digitální rozhlasové přijímače standardu DAB mohli najít zejména v hale 2.2 nedaleko obrovského stánku německé veřejnoprávní televize ARD. A byly to přijímače všech druhů od pomalu kapesních krabiček přes standardní velikosti v klasickém i moderním provedení, až po ryze odolné tvrďáky klidně i do výkopu.

Nejčastěji jsou kombinované s přijímačem analogového signálu na velmi krátkých vlnách (VKV), vyšší modely pak mají přístup i k rádiím internetovým a také – s vyšší cenou – zabudované Wi-Fi, případně RJ-45, tedy Ethernet (LAN).

A ceny? Zatímco základ (DAB+VKV) se dá pořídit do 200 €, typicky kolem 150 €, ale někdy také už pod 100 €, v případě rozšíření o přístup na internet se většinou bavíme o vyšší, či podstatně vyšší ceně. Dlužno ještě říci, že všechny zmiňované novinky pracují v digitálním pásmu III.

Vysloveně elegantní DAB rádio Wörlein Soundmaster DAB 200 na které jsem bohužel narazil až po veletrhu na virtuálním tržišti IFA 2014. Napájeno může být baterií či ze sítě, nechybí budík a VKV, výkon je 2x 2 W a rozměry 290 x 155 x 84 mm.
Autor: Wörlein

Vysloveně elegantní DAB rádio Wörlein Soundmaster DAB 200 na které jsem bohužel narazil až po veletrhu na virtuálním tržišti IFA 2014. Napájeno může být baterií či ze sítě, nechybí budík a VKV, výkon je 2× 2 W a rozměry 290×155×84 mm.

Hlavní výhody DAB

Uvádějí se především tři, ale ta první (rozšíření programové a žánrové nabídky) je poněkud diskutabilní zvláště, pokud si pamatujete na počátky DVB-T.

Nejdůležitější jsou tak podle mého zbylé dvě: kvalitnější zvuk, který může být srovnatelný s poslechem CD i když pochopitelně záleží na provozovateli, jaký datový tok použije, a možnost využít doplňkové služby. Ty sahají za rámec obecně problematického analogového RDS a doufejme, že se budou chovat výrazně lépe.

ČTĚTE TAKÉ (dále v textu aktuální mapa pokrytí ČR):

Pure: pravé dřevo, dotaženější multipokojový systém a industriální hranol

Po loňském uvedení multipokojového systému Jongo a univerzálního přijímače (DAB, FM, internet) Pure Evoke F4 (více viz náš článek zde)

přišlo rozšíření na Jongo X (mj. design a přepracovaný procesor DSP). Přišly ale také další varianty Evoke F4, včetně povrchu z pravého dřeva, což je vidět galerii (např. verze Oak přijde na 5.699 Kč), a také zcela nové výrobky. To ale ještě neplatí o přenosných Pure Evoke D2 a D4 Mio (první je kompaktnější, druhý zaměřen prémiově). Ty totiž nezapřou inspiraci Evoke F4 se kterým mají i společné vlastnosti. Nyní však nabízejí sedm dalších barevných variant vyměnitelných rámečků.

Oba modely mají zabudováno Bluetooth pro streamování muziky z mobilu či tabletu, linkový vstup pro připojení iPodu či „empétrojky“, budík a také kvalitní displej typu OLED. Přepočteno z britských cen, přijdou na 4700, resp. 6700 Kč, takže nic přehnaně levného.

Naprostou novinkou je Pure Pop ve třech velikostních variantách označených jako Mini, Midi a Maxi. Zabudováno je obvyklé DAB/FM rádio (můžete mít i variantu s Bluetooth) a jeden reproduktor. Napájení je externí, dokoupit lze i tzv. ChargePAK D1 s bateriemi.

Pure ještě nemělo k dispozici kompletní tiskové materiály a nebyly ani na webu, takže informace jsou trochu kusé. Obecně vzato lze říci, že jde o dražší až drahou značku u níž se přijímače s WiFi blíží devíti tisícům (Pure Sensia 200D connect) a i loni uvedený Evoke F4 s Bluetooth přijde na plných 7699 Kč.

Sangean: zajímavé, ale…

Tahle firma je tak nějak svá. Webové stránky sice vede, ale že by byly aktuální, se právě říci nedá. Loni jsme psali o DDR-47 BT a trochu zvláštním kousku (na dnešní dobu) WFR-29. Na stánku jsem nyní zahlédl především DAB přijímač pro tvrďáky (zřejmě se dá použít i k opření sbíječky), kapesní přijímač a také stroze elegantní DDR-36. To je vybaveno tunery DAB/DAB+ a VKV, doplněno o Bluetooth a jak vidíte z galerie, i o rozměrný displej. Nabízet se bude v několika barevných provedeních s rozhraním USB umístěným v čele, což je taktéž vidět na snímku v galerii. Musím ale upozornit, že na firemních stránkách jsem pod tímto označením nalezl něco zcela jiného, než co jsem vyfotil na stánku. Tak nějak nevím…

Co mě zaujalo nejvíce, bylo tzv. Utility Radio (řada U, verze DAB) určené nejspíše někam na stavbu. Bohužel o novinářském dni nebyly k dispozici tiskové materiály a stánek byl tak nějak v chaosu, takže jsem nikoho kompetentního nezastihl a o webových stránkách jsem se už zmiňoval. 

TechniSat: moderna i klasika, a změna rytmu!

DAB novinek představil tento německý výrobce více než dost. Především je třeba zmínit DigitRadio Classic designově jako vystřižené ze šedesátých let a DigitRadio 210 IR modernějšího vzezření (máme ho přislíbeno na recenzi).

DigitRadio Classic (4760 Kč) můžete mít v bílé i černé, vždy však nabízí překvapivě vysoký výkon 2× 15 W (30 W RMS). Zabudováno je Bluetooth, rozhraní USB a budík. Rozměry jsou 330×169×152 mm.

DigitRadio 210 IR (3.080 Kč) designově představuje „špičkovou přenosnou klasiku konce osmdesátých let" (možná jste také měli něco jako „světový přijímač…“), ovšem už s možností například streamovat audio ze serveru (UpnP). Nebo si vybrat z tisíců internetových rádií, využít nabídky DAB/DAB+ (opět v pásmu III) nebo ryzí klasiky, tedy VKV.

Rozměry 210 IR (IR = internet) jsou 230×115×53 mm, hmotnost 300 gramů a napájení obstarává 6 nebo 230 V.

Oba výše uvedené přístroje by měly přijít na trh do konce letošního roku.

Novinkami jsou rovněž DigitRadio 100 IR (3.640 Kč) nabízející – na Technisat – překvapivý design, který se však rozhodně povedl. Navazuje a rozšiřuje vlastnosti předchozího DAB/VKV modelu 100 o přístup na internet a domácí server. Nechybí pěti wattový reproduktor, budík a extra velký displej. To vše při rozměrech „na noční stolek“ – 130×100×50 mm. Navíc má připojení na externí anténu… To bohužel dnes najdete málokdy, a to i u Technisatu!

DigitRadio 250 je dostupný, přenosný DAB/VKV přijímač v černé barvě s rozměry 214×134×55 mm a hmotností 300 g. Nabízí 2× 2 W, klasickou teleskopickou anténu a jednoduchý třířádkový displej. To vše za parádních 1540 Kč.

Na závěr zmiňme mně osobně velmi sympatické, byť dříve uvedené DigitRadio 450 (6440 Kč) z prémiové řady vybavené dokonce displejem typu OLED. Nechybí WiFi a tudíž internetová rádia, Bluetooth, podpora UpnP a také možnost ovládání přes aplikaci v chytrém mobilu, ať už jde o Android nebo iOS.

Jak vidíte z galerie, tyto přijímače jsou střiženy v ryze moderním duchu.

Hama sází na cenu

Za zmínku stojí především dvě novinky z nichž ta první se prodává už i u nás. Hama DIR3100 (5199 Kč) je dobře vybavený přijímač podporující jak VKV a DAB, tak příjem internetových stanic. Nabízí připojení ethernetové, WiFi pro přenos muziky třeba z telefonu (802.11 b/g/n), přehrávání ze serveru přes UPnP, linkový vstup a výstup (jack, 3,5 mm) a také výstup na sluchátka.

Zabudována je teleskopická anténa (výstup na externí chybí), dvojice reproduktorů, budík (bez upřesnění), zesilovač o výkonu 2× 5 wattů a barevný displej s úhlopříčkou 7,1 cm (2,8ʺ).

Rádio se dá ovládat i přes aplikaci pro telefon či tablet a ohlášena je kompatibilita se Spotify Connect, což bude ale nejspíše vyžadovat patřičný účet.

Hama DIR3100 má rozměry 293×123×145 mm (švh), napájecí zdroj je interní, což je určitě zajímavé.

Dalšími představenými novinkami byly Hama DR1600 a Internetradio IR110 (4950 Kč), což je ovšem přijímač čistě internetový, bez DAB i VKV (foto pro ukázku opět v galerii).

Naproti tomu Hama DR1600 má být levný přijímač (kolem 150 €) nabízející DAB a VKV, avšak bez přístupu k internetovým rozhlasovým stanicím a rovněž bez možnosti napojit externí anténu. Stereo reproduktory opět umístěné po stranách jsou obsluhovány zesilovačem o výkonu 2× 5 W, zabudováno je také Bluetooth, přes které můžete streamovat muziku z tabletu či telefonu. K dispozici jsou dva nezávislé budíky, automatické vypnutí po určeném čase a deset paměťových míst pro každý z tunerů. To poslední je obvyklá výbava napříč celým segmentem.

Zdroj je externí, rozměry přijímače jsou 165×125×146 mm.

BRAND

Mapa pokrytí Česka signálem DAB za všechny tři operátory.

DAB mapa pokrytí – všichni10_2013_ke_stazeni

Za jakých okolností byste si pořídili digitální rozhlasový přijímač systému DAB? (povoleno je více odpovědí)

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).