Hlavní navigace

Instagram omezil API, řada aplikací pro práci s ním přestává fungovat

Autor: Instagram
Daniel Dočekal

Instagram mění (lépe řečeno už dříve změnil) svá Pravidla užívání API. Větší otevření ale nečekejte, naopak přicházejí další zásadní omezení.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Co všechno přesně přestane od dnešního dne fungovat, je zatím poněkud nejasné, ale většina aplikací umožňujících práci s Instagramem už několik týdnů varuje uživatele. Pro IFTTT to například znamená, že z povedené sady možných filtrů jich zbude stěží polovina.

Pro všechny aplikace třetích stran to navíc podle všeho znamená, že se rozpadnou navázaná spojení (přestanou platit autentizační tokeny) a bude nutné spojení znovu navazovat. Ale ani tato informace není na 100 % jasná.

Instagram, zcela v souladu se zvyky Facebooku, kterému patří, to zdůvodňuje dobrem uživatelů a tím, jak zajišťuje a chce zajišťovat skvělé služby. V reálu ale dochází k velmi zásadnímu uzavření Instagramu.

Co například přestane fungovat?

  • Nebude možné přistupovat k toku příspěvků, které sledujete. Omezení, které je dost jasně pochopitelné jako příprava na chystané zpoplatnění (připlácení) dosahu příspěvků k fanouškům (/users/self/feed).
  • Přestane být dostupný i přehled populárních příspěvků (media/popular).
  • Dojde k omezení přístupu k informacím o tom, kdo sleduje účty a koho účty sledují, což byla také velmi užitečná funkce pro objevování,
  • Dojde k omezení počtu Líbí, které můžete dát za hodinu, na 60.

Z toho, co nedávno uvedl IFTTT, navíc plyne, že:

  • Bude nemožné nebo omezené získávání příspěvků, na které jste dali Líbí.
  • Bude nemožné nebo omezené zjišťování nových příspěvků určitého uživatele.
  • Stejně tak dojde k omezení u filtrace nových příspěvků s určitým hashtagem.
  • A omezeny budou i filtrace podle geolokace (/geographies/media/recent).

Instagram má řadu omezení už dlouho, ale jedním z nejzásadnějších je nemožnost nahrávat fotografie jiným způsobem, než přes jejich vlastní aplikaci. Řada aplikací to různě obchází a Instagram je pravidelně likviduje.

V Podmínkách užívání API je navíc poměrně zásadní bod, který zakazuje používat API pro zobrazování uživatelského obsahu bez souhlasu uživatele a Instagram tak má možnost prakticky kdykoliv zasáhnout proti čemukoliv. Zakázáno je importovat, a dokonce i zálohovat bez souhlasu uživatele.

Podmínky navíc obsahují onen nesmírně užitečný zákaz replikace či nahrazování funkčností, které jsou na Instagram.com nebo přímo v aplikaci. Což v praxi znamená, že jakýkoliv klientský software pro Instagram může být kdykoliv zrušen.

Výše uvedené změny nejsou nic nového, pouze vstupují definitivně v platnost až nyní. Oznámeny byly už někdy v listopadu loňského roku. Jediná čerstvá změna z konce dubna je další odpojení Foursquare od Instagramu.

Co všechno nakonec přestane fungovat, bude bohužel jasné až v průběhu dnešního dne.