Hlavní navigace

Internet Archive: zahrajte si osmibitové pecky zdarma ve vašem prohlížeči

3. 11. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americká webová neziskovka Internet Archive uvolnila zdarma 900 osmibitových her z let 1970 – 1990, které je možné hrát zdarma v okně internetového prohlížeče.

Internet Archive (IA) od roku 1996 archivuje širokou paletu digitálního obsahu, počínaje kopiemi webů, hudby, filmů nebo knih, na které se již nevztahuje autorské právo. Většině uživatelů je známá jako internetová cache, která uchovává obsah webových stránek a jejich změny v čase. V roce 2012 překonala velikost jejich databáze deset petabajtů.

Poslední počin “internetových archivářů” se jmenuje Internet Arcade a jak je zřejmé z názvu, zaměřuje se na arkádové hity herního světa sedmdesátých až devadesátých let, které veřejnosti nabízí zdarma k hraní skrze internetový prohlížeč.

Dojatí pamětníci prvních videoher se tak mohou vrátit v čase a ponořit se do světa obřích pixelů legendárních titulů své doby. K dispozici jsou namátkou tituly jako Arkanoid, Astro Invader nebo PacMan.

Funkčnost her se liší titul od titulu, ovšem většina z nich je plně hratelná. Autor projektu, archivář Jason Scott pro server Mashable uvedl, že publikování celé kolekce zabralo měsíce snažení, úprav a testování. Hry běží za pomoci emulátoru JSMAME.

Že internetová komunita na toto téma slyší, se projevilo krátce po spuštění Internet Arcade. Přístupy uživatelů na tuto stránku dvojnásovbně překonaly přístupy na homepage Internet Archive. Web je také zřejmě kvůli velkému zájmu přetížený a často se velmi pomalu načítá.

KL24

Osmibitové arkády nejsou prvním počinem IA zpřístupnit veřejnosti “dřevní časy” videogamingu. Na konci roku 2013 organizace, v rámci projektu The Console Livingroom, zpřístupnila archiv titulů herních konzolí jako Atari 2600, Sega MasterSystem, Amstrad GX-4000 a dalších. Též plně hratelných v prostředí internetového prohlížeče.

Internet Archive uvádí, že nejstabilnější prostředí pro hraní historických hitů poskytuje prohlížeč Mozilla Firefox.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý publicista se slabostí pro digitální světy. Najdete ho na Twitteru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).