Hlavní navigace

Internet čelí ekonomické krizi!

29. 10. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Katastrofická předpověď! Co více si libovolné seriózní i bulvární médium dnešní doby může takhle při pondělku přát? A protože jsme seriozní médium zabývající se Internetem, hned vám vystřihneme předpověď opravdu hrůznou a z pera odborníka na slovo vzatého.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Na slovíčko vezmeme, přesněji řečeno se na slovíčko tak nějak sám vzal, sám Dr. Larry Roberts, bývalý šéf týmu, který vymyslel ARPANET, a tedy jeden z otců současného Internetu. Hlavoun z nejodbornějších, nyní CEO společnosti zabývající se tvorbou routerů a dalších síťových prvků. Současnou koncepcí svého organismu je Larry Roberts to, čemu říkám „ztepilý komentující stařec“. Nápadně se podobá jiným starcům, kteří někdy svéhlavě (bezhlavě) prosazují nejmodernější trendy, aniž by pořádně věděli, o co jde.

Dost pomlouvání významné minulosti a komerční současnosti jednoho z otců Internetu, podívejme se na jeho poslední příspěvek k tomuto celosvětovému médiu. Dámy a pánové, Internet se sakum pikum řítí do nezadržitelné krize. Její příčiny jsou ekonomické, její řešení je technologické. Ale nepředbíhejme.

Množství dat, která protečou sítí, stoupá úměrně s tím, jak se objevují a jak jsou využívány nové služby – VoIP, „sociální“ systémy a obdobně. Tato data je potřeba dopravit z jednoho místa na druhé. K tomu potřebujeme síťovou infrastrukturu. Servery, kabeláže, bezdrátové adaptéry a další věci. Mimo jiné routery. Jejich cena ale klesá podstatně pomaleji, než se zvyšuje hlad po datech.

Výsledkem může být – a Lawrence Roberts říká, že bude – ekonomická krize, kdy nebude možné stávající infrastrukturou pokrýt potřebu na přenos neustále se zvětšujícího množství dat a nerovnost mezi hodnotou služeb a routerů naopak zbrzdí rozvoj infrastruktury. Následky této krize mohou být nedozírné.

Taky jste se zpotili až pod opaskem? Neděste se, tak zlé to nebude. Zakladatel Internetu nám nabízí řešení. Tímto řešením není nic jiného než využití nové generace směrovačů, které – jak si hezky všímá server Slashdot – vyrábí firma, které aktuálně šéfuje. Krize bude zažehnána, data i směrovače budou v takřka nebeské rovnováze. A život půjde dál.

MMF24

Nechci spekulovat o reálnosti nebo nereálnosti hrozby takové krize, nemám rád katastrofické předpovědi. Člověka, kterému vděčíme za to, že Internet existuje, si musíme vážit, protože bez něj bychom dnes byli o mnoho ochuzeni (nebo o mnoho bohatší, záleží na tom, ze které strany se na věc díváte). Je úžasné, že tento člověk dokáže stále identifikovat potenciální hrozby spojené se sítí a navíc je schopen se aktivně zapojit do jejich řešení…

Ne, dost. Mám takovou obavu, že Lawrence Roberts objevil způsob, jak vydělat. Až něco podobného objevím, také se to budu snažit vymačkat jako citrón. Jenže on, jak se zdá, k tomu využívá své autority otce – zakladatele. A to není dobře. Nevěřme katastrofickým scénářům. Většinou nikam nevedou. Většinou jsou k ničemu. I z úst otců zakladatelů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).