Hlavní navigace

Internet míří do vesmíru

2. 6. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Máte pocit, že je Internet "málo" rozšířený? Pak právě pro Vás máme zajímavou zprávu. Minulý týden byly na konferenci v Lisabonu představeny plány na rozšíření Internetu do vesmiru (v počátčích "jen" na Měsíc a Mars). Podrobnosti přináší Pavel Satrapa.

Od 22. do 25. května se v Lisabonu konala TERENA Networking Conference, tentokrát spojená se seminářem 5th International Web Caching and Content Delivery Workshop. V jejím rámci byl představen záměr o rozšíření Internetu do vesmíru pod názvem InterPlaNet. Přestože tato aktivita není zcela nová, dosud jsem nenarazil na žádnou zmínku o její existenci.

Motivace je celkem prostá: lidstvo expanduje dál a dál do vesmíru a na svých cestách potřebuje komunikovat. Internet by se měl snažit na tuto potřebu reagovat a nabídnout univerzální řešení.

Cílem počáteční fáze je především vyvinout vhodné technologie. Situace ve vesmíru se totiž od té pozemské radikálně liší. Během uplynulých let jsme si zvykli, že Internet se prohání po linkách se zanedbatelnou chybovostí i zpožděním. Obě tyto vlastnosti přestávají platit za hranicemi Země. Najednou je zde neodbouratelné zpoždění v řádu desítek až desítek tisíc sekund a lze také očekávat, že chybovost bude nezanedbatelná a konektivita velmi dynamická a nespolehlivá (družice obíhají kolem planet).

Stávající protokoly Internetu jsou vysoce interaktivní a pro podobné prostředí nevhodné, protože vyžadují výměnu příliš mnoha paketů a způsobovaly by příliš dlouhé zpoždění. Obecně bylo konstatováno, že jako inspirace by mohla posloužit elektronická pošta a její mechanismy, které pracují v celkem podobném prostředí. Například elektronické podpisy a šifrování dopisů mají prakticky nulovou režii ve srovnání třeba s vytořením bezpečného spojení pro ssh.

Předpokládaná struktura InterPlaNetu bude založena na klasických internetech, které budou pokrývat jednotlivé planety. Jejich vlastnosti budou takové, jaké známe dnes. Navzájem budou propojeny meziplanetárními linkami s velkým zpožděním a dalšími zmiňovanými nectnostmi. Propojení planetární sítě s meziplanetární by měla zajišťovat brána (gateway), jejímž cílem je překlenout rozdíly mezi oběma světy.

Z hlediska architektury protokolů se předpokládá, že mezi transportní a aplikační vrstvu bude vložena nová, vazebná vrstva (bundle). Protokoly by měly být neinteraktivní a pracující bez spojení. Očekává se posílení významu jmen, kdy směrování bude realizováno na základě jmen a ke konverzi jména na adresu dojde až v cílovém systému. Celkově byla tato infrastruktura charakterizována jako návrat od telefonu zpátky k Pony Expresu.

Jedním z významných motorů InterPlaNetu je Vint Cerf. Stranou pochopitelně nestojí ani NASA, konkrétně její Jet Propulsion Laboratory. První experimenty se budou odehrávat na Měsíci a Marsu, vypouštění prvních zařízení do vesmíru se plánuje kolem roku 2003.

Bohužel se zdá, že o projektu zatím není k dispozici příliš mnoho informací. Žádné URL oficiální stránky na konferenci nepadlo a mé hledání v Internetu také nevedlo k úspěchu. Nejobsažnější materiál, na který jsem narazil, je rozhovor s Vintem Cerfem. Můžeme doufat, že se prezentovaný příspěvek časem objeví na stránkách konference TERENA.

ebf - partner 1

Zcela nesouvisející odkaz (pouze místem konání): zveřejnil jsem své poznámky o dění v rámci Web caching Workshopu.

Pavel Satrapa

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor dělá nepořádek v příslovích, protože sítě nejen dělá, ale i učí a dokonce také řídí. Působí na Ústavu nových technologií a aplikované informatiky na Technické univerzitě v Liberci. Píše knihy.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).