Problém je vznik nekalé konkurence. Tj. velcí producenti obsahu vytěsní z trhu malé hráče (k jejich webům se zákazník dostane jedině nepoužitelně pomalu). Zanikne inovace, protože žádný velký hráč nenechá vyrůst novou službu, která by jim mohla konkurovat. Vznikne skrytý kartel producentů a telekomunikačních služeb. Nedostanete se nezávislé weby, takže bude hlásána jediná pravda, kterou aktuální vláda bude považovat za vhodnou... opravdu temné zítřky. A možná vlhký sen nejednoho premiéra, který zatím může jen kafrat, ale zítra nás připraví o naše svobody...
Nemyslím si, že pokud dojde na zrušení nebo omezení síťové neutrality (a ono dojde) tak to nebude jen ve formě blokování- upřednostňování obsahu, jak se mnozí přívrženci neutrality sítě obávají. Mám za to že velké nadnárodní internetové společnosti ihned po zrušení nebo omezení síťové neutrality začnou ve velkém nekontrolovatelně skupovat menší společnosti, čímž dostanou nebývalý prostor k vytváření nových (nebývalých) poplatků o kterých se ještě neví viz už mnoho let proklamovaný placený FB jako tzv. internet II. a I. třídy atd. Držte si peněženky. Nic není zadarmo.
A tak to já bych proti tomu zrovna něco měl. Jako zákazník si platím připojení k internetu. Jakékoliv nahlížení do obsahu zprávy považuji za nepřijatelné. A bez nahlížení nezjistíte co to je za data.. jak tedy chcete prioritizovat (peering viz níže)?
Mimochodem, co si představujerte pod pojmem nadměrný tok dat? Zákazník si platí nějakou rychlost a tím to končí. Pokud ji operátor není schopný garantovat, tak ať to zákazníkům řekne napřímo. Jsem ochotný akceptovat jedinou věc - přímý peering s jinou sítí a jiným rychlostním limitem bez vlivu na zbytek provozu (nebo cache ve vlastní síti jak to dělá Google).
Jen se trošku obávám aby pak nabídky nebyly typu: 64kbit všude + 100Mbit na lince ke Google a FB s omezeným routováním, aby tudy nešel nežádoucí provoz.
V ČR to není až takový problém, ale v USA máte dost často na výběr jen jednoho operátora..
...Podobně by mohla fungovat i síť mobilních telefonů bez operátorů a základnových stanic, kdy telefon by byl telefonem a zároveň distribuovanou základnovou stanicí....
A baterka v mobilu by vám vydržela místo 1-2 dnů jen 1-2 hodiny.
...spojení s ad hoc sítěmi tvořenými P2P ...
Nad tímto se fantazírovalo při zniku CZFree. Jak se udělá pomocí wifi hopů nezávislá síť z Prahy až do Ostravy, než někdo spočítal že do té Ostravy by doteklo pár bajtů/s. A provozem bylo ověřeno že na konci už pátého hopu je reálná dostupná kapacita jen zlomkem toho co na prvním. Ověřeno praxí. Tudy cesta nevede.
zvýší se konkurence a operátoři budou budovat kvalitnější, rychlejší a levnější vysokorychlostní připojení, zejména na venkově a v oblastech, kde žijí lidé s nižšími příjmy.
Tomu snad nevěří ani autor. Takže když se dnes "nevyplatí" natahnout kabel 50 metrů k vedlejšímu domu za 500 Kč měsíčně přípojku, vyplatí se to za 500 + 1000 za YouTube + 2000 za Netflix, jak si to pánové představují ? :-))) Kdopak jim to asi zaplatí, na tom venkově.
Tady ale žádné slevy nikdo poskytovat nechce, vše se má jen zdražit a zkomplikovat. Výsledkem bude úpadek současné infrastruktury internetu a snaha vybudovat síť jinou. Nakonec tak dopadnou nejhůře ti, co si myslí že si snadno namastí kapsu. A tak je to správně.
"Zanikne inovace, protože žádný velký hráč nenechá vyrůst novou službu, která by jim mohla konkurovat. Vznikne skrytý kartel producentů a telekomunikačních služeb. Nedostanete se nezávislé weby, takže bude hlásána jediná pravda, kterou aktuální vláda bude považovat za vhodnou... opravdu temné zítřky."
Ukazkovy 'Slippery slope' hranicici s FUDem, cele to muze skoncit uplne jinak:
Internet neni jen nejaky "fenomen", je to celosvetova sit historicky ovladana TIER1 carrier providery. Uz nejakou dobu bezi trend ze nejvetsi content provideri pokladaji v ramci vlastnich CDN mezikontinetalni kabely (zdaleka nejdrazsi cast infrastruktury) aby nebyli na carrier TIER1 zavisli. Pokud to dokazou oni, dokaze to i nekdo dalsi (nebo nejake jejich sdruzeni). Mezistatni kabely (Praha-Mnichov, Brno-Viden, Ostrava-Varsava a pod.) uz si muze dovolit zakopat kazdy vetsi provider (nebo sdruzeni mensich). Pokud TIER1 pristoupi na omezeni sitove neutrality, muze zacit vznikat (vedle TIER1 a major CDNs) nejaky dalsi internet. Cim vic bude interconti kabelu, tim vic klesne jejich cena a tim bude levnejsi si v nich pronajmout dark fiber.
Nemel bych nic proti pravu provozovatele infrastruktury omezovat nadmerne toky konkretnich producentu prenasenych dat. Tim by doslo k tomu, ze by si operator mohl rict velkym tvurcum prenosoveho balastu (Facebook a spol) o prispevek na provoz a sve pravo by tim kapitalizoval.
Kompletni uvolneni, anebo obchazeni ve stylu ceskych mobilnich operatoru, prinese spise jen navyseni zisku operatoru bez tlaku na technologickou inovaci a navysovani prenosove kapacity. Penize by totiz dostavali "extra", nikoliv za navyseni kapacit a naslednou kapitalizaci vuci nejvetsim producentum prenaseneho obsahu.
Vzhledem k tomu, že mnoho lidí by dalo jednu kouli za to, aby mohlo být na Facebooku, a kapitalista si nenechá ujít příjem, tak to vypadá dost pravděpodobně.
Uvědomujete si, že zrušením neutrality dáváte připojovatelům do ruky nástroj k rozhodování, co od koho za kolik a jak rychle vám přenesou, přestože jim do toho nic není? Způsobí to závislost přenosu (poskytovatele připojení) a obsahu (poskytovatele obsahu), což jsou z podstaty nezávislé záležitosti.
Nebyt poskytovatelů obsahu, zadni isp nejsou potreba. Na co ISP kde neni co přenášet? Proc jsou ochotni lide platit ISPckam vice penez za rychlejší internet? Protoze se jim nacitaji pomalu videa a obrazky. Diktovat si co budou přednášet a v jake kvalite? To je prvni krucek k sebevrazde.
"V ČR to není až takový problém, ale v USA máte dost často na výběr jen jednoho operátora.."
No a v tom je podstata problému, nie až tak v sieťovej (ne)neutralite. Predovšetkým ak ten monopol vznikol kvôli inej štátnej regulácii. Vtedy by bolo správne zrušiť s reguláciou neutrality aj tieto ostatné regulácie obmedzujúce konkurenčný boj, nie že jednu zrušíme a zvyšok necháme; vtedy sú obavy z nežiadúcich efektov oprávnené.
Lenže ten problém vznikol nie kvôli reguláciám, ale hlavne preto, že ťahať do každého domu desať rovnakých káblov, pre každého operátora vlastný, je nereálne. Riešením je https://en.wikipedia.org/wiki/Local-loop_unbundling ale také niečo v USA nikto nepresadí.
Network neutrality nebola preto, lebo bolo niečo oveľa lepšie - povinnosť telekomunikačných operátorov pustiť na svoje rozvody konkurenciu za veľkoobchodné ceny - https://en.wikipedia.org/wiki/Local-loop_unbundling
Problém je totiž hlavne v tom, že ISP majú prakticky monopol (ak nepočítam bezbrôtové pripojenie, ktoré zvykne byť pomalšie), pretože je nezmysel ťahať desať optických káblov, pre každého poskytovateľa jeden.
LLU platí pre DSL (aj v Amerike), ale pre optiku a pod. už nie. Ideálne by bolo zaviesť LLU aj na káblové a optické rozvody, ale keďže niečo také je u nich nereálne, zvolili ako náhradné rieženie sieťovú neutralitu.
Děkuji za názor hodný oponenta.
Následek to určitě není .. pokud bychom měli psát o následku, tedy o uzavření onoho ,,bludného kruhu,, Bylo by třeba nahlédnout až do pozice malých informačních ekosystémů jako je Lupa.cz aj.
Dále by bylo nutné nahlédnout také do dnes již hluboké historie a podívat se kolik kdo z tzv. mamutů skoupil např. v Evropě rozvodů internetových sítí .. Tuším že např takový FB jich v severských zemích Evropy nemálo skoupil už po roce 2010. Ale to je jen to o čem vím musel bych to dohledat, ale proč by to nemohl být námět pro Lupu ? přesněji pro téma které by určitě z informačního pohledu mělo přidanou hodnotu k další diskuzi .
Napsal bych to trochu jinak: Pochopím QoS z důvodu povahy služby, tj. například video, RTP, ... by měly nižší latence..., ale aby si připojovatel rozhodoval, zda přenesu HTTPS od tohohle nebo tohoto a jak rychle - co je mu kurva do toho? Jak se změní situace, až to samé budu tahat tunelem?
Jisteze, stejne jako na iternetu plati, ze pokud si zakaznik plati realny 1Mbit (a vic si toho vetsina z nich neplati), tak se pres den dostane mozna na 20, mozna na 30, a pres noc mozna i na 100Mbit. Jednoduse proto, ze aktualne prave takova je kapacita site, a libovolnemu ISP je uplne jedno, jestli se po te jeho Gbit lince prenasi prave 10kbit nebo 800Mbit. Tudiz "nocni" internet je take vyrazne levnejsi.
Operator by podle platne legislativy nemohl nahlizet do obsahu zpravy, ale sve limity by mohl postavit jen na hlavickovych udajich. Kontrolu (ne)zneuzivani by mel samozrejme CTU.
Nadmerny tok je na uvaze operatora. Musel by jen pri kontrole prokazat, ze uz mu nestaci kapacita jeho aktualni infrastruktury, a ze omezuje tok, ktery mu cini nejvetsi potize. Tim by se nestalo, ze operator natlaci bande pubertalnich uzivatelu facebook "zdarma", aby pak pred CTU mohl vykazovat velke vyuziti datovych prenosu, pricemz by se to vlastne dotovalo z placenych serioznich datovych transferu klasickych uzivatelu.
Čistě hypoteticky: jsem-li ISP velikosti RIO media nebo Poda (cíleně jsem vybral ty fixní a české) a poskytuju internet pár tisícům zákazníků za dobré ceny (tedy nižší než mobiláci nebo UPC), tak mi proudí sítí určitý objem dat a sít je nějak nadimenzovaná se špičkou přes den nebo večer, podle toho, jaký typ zákazníků převládá.
Jakmile se mi začne síť zahlcovat, protože jede netflix, youtube, ale také O2 TV, tak se jednoho dne kapacita sítě naplní a já mám možnost nechat kapacitu sítě beze změny nebo vzít peníze a kapacitu navýšit.
Nabízí se několik otázek:
Zisková firma si může dovolit kapacitu sítě navýšit, ale jak dlouho v tom bude pokračovat?
Ty investice do navýšení kapacity sítě se mi vrátí? Mám zvýšit ceny koncovým zákazníkům?
Když neudělám nic, tak mi někteří zákazníci budou křičet, že jim jde internet pomalu? Mám se těch největších zahlčovačů zbavit?
Když budu potvora, tak začnu ten "cizí" video stream škrtit, což je právě to, o čem je síťová neutralita. Jako Mirek Dušín bych to dělat neměl, ale jako potvora to asi udělám, protože si řeknu "moje finance-moje síť-moje pravidla"
A teď babo raď!
1. Už se těším až nám ČEZ bude nabíze zvlášt elektřinu pro ledničku, jinou pro pračku, jinou pro televizi, ... každá za svůj vlastni tarif, .... Když si koupíš elektřinu pro ledničku, tak si můžeš za zřizovací poplatek připojit až 10 ledniček, ... jak výhodné pro domácnost. Nesmíš ale na ledničkouvou elektřinu připojit žádnou televizi.
2. Zkoušel jste uz někdo nějakou decentralizovanou alternatívou internetu ? prostě ne internet jako strom ale jako mesh, pár projektů je, asi nebudou mít tu propustnost vyžadovanou pro youtube a ty efektní stránky, ale fungoval by a byl by nekontrolovatelný.
A že si všichni můžou doma vybrat ze spousty nabídek, že?
Reálné maximum je, že máte možnost zvolit nějakou jednu kabelovku a xDSL, leckdy ale jen jedno nebo dokonce vůbec nic a skončíte na LTE. Obvykle venkovské WiFi může být taky ve hře, ale co od nich dostanete, to se může velmi lišit od slušného po tragické, ale zase moc na vybranou nemáte.
Takže je každý rád, že má nějak rozumně fungující poslední míli, volba "drahé, ale nezávislé" není vůbec ve hře.
... knize cesky Miloslav, vykluciti nechal cesty bahnite k zemi sve hranicim ... nebot provoz po nich nezvladatelny byti zacal, i jal se birice a jine honce poslati na tovaryse a remesel mistry desatek sdrati, neb to z jejich viny se obchodu dariti zacalo prilis.
Tak nejak to vidite? Nebyt tech "cizich" videostreamu, neexistuje ani ta vase sit, protoze neexistuje zajem o dodavatele ktery neumi dodat to, co zakaznici chteji. Nebo si vazne myslite, ze si nekdo bude platiti 100Mbit na to, aby si posilal maily?
Toto je skoro pravda. Problém je v tom, že pre CDN providerov už TIER1 operátori nechcú prenajímať kapacitu, nakoľko ich profit je nula celá nula nič z toho, že zákazníci používajú danú CDN. Takže CDN kladú podmorské káble, čo je finančne drahá cesta ale práve najjednoduchšia. Položiť kábel Viedeň - Ostrava značí oveľa viac problémov. Tým nemyslím peniaze, ktoré sa akosi pre pokládke podmorského kábla predpokladajú. Aj to však môže nevyjsť, viď Global Crossing, aj keď v ich prípade to zaváňalo vysokou mierou Slovenského tunelárstva ;-) . Ale najväčší problém je pre všetkých posledná míľa. Ten. kto ju má v rukách je veľmi blízko k vrcholu ;-)
Předpokládejme tedy, že většina uživatelů ztrátou síťové neutrality bude muset zaplatit další 5 nebo 10 dolarů měsíčně za přístup na webové stránky jiných sociálních médií.
Řekl bych, že to záporné hodnocení máte za to, že tenhle svůj ničím neodůvodněný předpoklad prezentujete, jako by to byl nevyhnutelný důsledek změny síťové neutrality.
A co teprve rozvoj kognitivního rádia ve spojení s ad hoc sítěmi tvořenými P2P základnami například v automobilech, místo internetu si koupíte P2P základnu a klasický internet bude používat jen v místech, kde se nevyskytuje dost P2P základen jiných uživatelů pohromadě.
Kognitivní rádio umí využívat i pásma přidělená regulátorem v časech, kdy je jejich vlastník nevyužívá, umí eliminovat rušení, které by mohlo nastat.
Podobně by mohla fungovat i síť mobilních telefonů bez operátorů a základnových stanic, kdy telefon by byl telefonem a zároveň distribuovanou základnovou stanicí.
To vyplývá z tradičního pohledu na síť, jako propojení samostatných funkčních jednotek, posílajících si mezi sebou pakety zpráv.
Ale když přejdete k plnému distribuovanému paradigmatu, tak něco jako samostatná funkční jednotka neexistuje, a při velmi husté síti může přenos probíhat všemi směry najednou, máte-li v dosahu 1km 10 000 zařízení, tak v jednom časovém okamžiku díky frekvenčnímu multiplexu pošlete 10 000 bitů ze zprávy najednou, každé jednotce v dosahu jiný bit zprávy. Šířka pásma, kterou použije jednotka může být velmi úzká, stačí na přenos třeba jen 16 bitů. Časový multiplex pak zajistí, že možnost odeslat zprávu má každá jednotka v rozumném čase.
Nejde o popis přenosového protokolu, ale o volnou ilustraci distribuovaného paradigmatu.
Optimalizací využití potenciálu takové sítě se pak dostanete i na reálné využití baterky.
Jakékoliv nahlížení do obsahu zprávy považuji za nepřijatelné. A bez nahlížení nezjistíte co to je za data..
Bez nahlížení taky nezjistíte, kam tu zprávu máte poslat. Ony mají pakety, podobně jako dopisy, jakousi obálku s údaji o odesílateli a adresátovi, a těmi údaji se řídí operátor. A podle nich pozná třeba peering nebo protokol.
Zákazník si platí nějakou rychlost a tím to končí. Pokud ji operátor není schopný garantovat, tak ať to zákazníkům řekne napřímo.
Drtivá většina lidí se ale spokojí s tím, když jim operátor nebude rychlost garantovat, když výměnou za to zaplatí zlomek ceny garantovaného spojení. Funguje to tak u všech síťových operátorů – když budete chtít, aby vám rozvodné závody garantovaly to, co máte na jističi, zaplatíte mnohem víc, a budete platit mastné pokuty pokud odeberete víc i pokud odeberete míň. To samé s vodou. Operátor má síť stavěnou na to, aby pokryl špičky, což je ale mnohem méně, než kdyby měl síť dimenzovat na to, že všichni budou své maximum odebírat v jeden okamžik (což znamená garance).
Jen se trošku obávám aby pak nabídky nebyly typu: 64kbit všude + 100Mbit na lince ke Google a FB s omezeným routováním, aby tudy nešel nežádoucí provoz.
Tohle je věc, která je jasně za hranou. Je v pořádku, že tomuhle se chceme vyhnout, k tomu ale není nutné zavádět absolutní síťovou neutralitu, kdy bude operátor nucen strpět cokoli. To je jako kdybyste argumentoval, že nechcete, aby auta jezdila v obci 160 km/h, tak raději auta zakážeme úplně.
Už se těším až nám ČEZ bude nabíze zvlášt elektřinu pro ledničku, jinou pro pračku, jinou pro televizi, ... každá za svůj vlastni tarif, .... Když si koupíš elektřinu pro ledničku, tak si můžeš za zřizovací poplatek připojit až 10 ledniček, ... jak výhodné pro domácnost. Nesmíš ale na ledničkouvou elektřinu připojit žádnou televizi.
Lidově se tomu říká „noční proud“ a je to u některých tarifů období, kdy je účtována nižší cena, přičemž se zároveň v tomto období spínají okruhy, na které jsou napojené spotřebiče s velkou spotřebou – např. ohřev vody nebo nabíjení akumulačních kamen.
Zkoušel jste uz někdo nějakou decentralizovanou alternatívou internetu ? prostě ne internet jako strom ale jako mesh
Myslíte například Internet? Decentralizovanost je základní vlastnost Internetu.
Příklad pro všechny co milují záporné hodnocení :)
Facebook, jak víme, je tzv. největší sociální sítí na celém internetu. Zatímco Twitter není tak masivní , ale také se může pochlubit svou vlastní uživatelskou základnou. Předpokládejme tedy, že většina uživatelů ztrátou síťové neutrality bude muset zaplatit další 5 nebo 10 dolarů měsíčně za přístup na webové stránky jiných sociálních médií. Není to velký problém, ne? Ne není dokud nezohledníte ty uživatele, pro které je pár dolarů, euro nebo korun navíc znamená méně benzínu do auta, než pojede do práce, nebo v extrému o něco méně jídla pro své děti. Ti, kteří nezvládnou nastavení poplatků ve svých rozpočtech, prostě nebudou mít přístup k jiným informacím nebo názorům.
V té době ještě kognitivní rádio nebylo možno realizovat s ohledem na tehdejší úroveň technologií.
Dnešní řádově lepší možnosti v oblasti zpracování signálů a reálné zavádění AI by měly vést k hledání nových pohledů na řešení starých úkolů.
Marketingový model by mohl být následující, aplikace do mobilu, která využije možnosti mobilu k vytvoření lokální sítě mimo operátora. Třeba síť pro telefonování, přenášení videa, intranetu v rámci školy, firmy, úřadu nebo malého městečka, nebo třeba čtvrti velkého města. V druhém kroku spontánní zneužití této aplikace klienty k propojení mezi městy, kvůli obcházení cenzury a odposlechům ...
Protoze je to ekonomictejsi a spravedlivejsi model: jedna ten, kdo ma z pristupu zisk, a ten, diky komu je ten zisk vytvoren, na urovni "ty pan - ja pan".
Vas model je samozrejme take mozny, ale objem stejne neresi pravo pripojovatele nasadit QoS. Navic by bylo dobre, aby poskytovatele obsahu citili zavislost svych zisku na pripojovatelich. Budou-li to oddelene nadoby, jedna muze parazitovat na ukor druhe a dusit jeji rozvoj. To se dnes deje, kdy velci poskytovatele obsahu "parazituji" na infrastrukture. Z toho ostatne vznika ten tlak na odbourani neutrality.
Tenhle model dostal infrastrukturu do faze, kdy jsou ceny tak male, ze provozovatele nemaji na rozvoj a nasazeni pokrocilejsich technologii pro vice koncovych uzivatelu, coz by zase posunulo patere atd. Jde tedy o to, od koho ty penize vzit - odnekud prijit musi. Vas model by prinesl penize jen od soucasnych uzivatelu, coz znamena zdrazeni a do toho nikdo nepujde, protoze poskytovatele jsou rozdrobeni a kdo prvni zdrazi, prijde o zakazniky. Znarodnit rozvody, zavest korporatni dan internetovym molochum a z toho to financovat, zase nejde systemove. Takze kde chcete vzit ty penize, aby to bylo fer a hlavne realizovatelne v kratkem case? Jedine od nejbohatsich korporatu, a at si to tam vyberou s pomoci statu pripojovatele. Nebo z grantu EU...ale... to uz je jina oblast :-)
Více možností pumpnout uživatele nutně neznamená zpoplatnění přístupu na jiná sociální média. Znamená to třeba také možnost neúčtovat stažená data mezi 2. a 5. hodinou ráno. Nebo nepočítat do limitu data chatovacích aplikací. Nebo umožnit každý den stáhnout první 1 GB maximální rychlostí. Pro operátora je totiž různý provoz různě drahý, a spousta klientů ráda zaplatí méně výměnou za to, že ten pro operátora drahý provoz je bude stát více – protože ho prostě nechtějí využívat, nebo ho chtějí využívat jen málo.
Představte si, že by se to samé zavedlo na silnici – prohlásilo by se, že na silnicích musí fungovat síťová neutralita, a každé auto,které by v ČR vyjelo na silnici, by muselo mít roční silniční známku. Pro všechna auta stejnou, ať se jedná o osobní auto nebo tirák.
Síťová neutralita by měla zabránit tomu, aby operátor blokoval nebo omezoval přístup k některým službám, ale neměla by bránit operátorovi poskytnout slevy klientovi, když negeneruje provoz, který je pro operátora nákladný. Problém je v tom, že hranice mezi těmito dvěma přístupy není úplně zřetelná a okrajové případy se musí vždy konkrétně posuzovat. Proto nejde říct jednoduché ano nebo ne síťové neutralitě.
Za takovou sluzbu budete chtit davat svoje penize?
Hodne mi ty vase temne zitrky pripominaji straseni Evropske komise pred 20 lety, kdy byl velky (a spatny) Microsoft (pokuta €500m za vazani win.media player). Nyni prevzal stafetu spatneho Google. Clovek se musi jen usmat nad tim, co je povazovano v Bruselu za dobre a spatne.
Z ciste prakticke stranky by mne zajimalo, kolik lidi vi, o cem je stavajici unijni regulace sitove neutrality, kde ji lze najit a jaka prava a povinnosti z ni plynou pro poskytovatele a pro zakazniky (nebot neznalost zakona neomlouva).
20 let zadna pravidla neutrality nebyla a vubec nic se nestalo. v roce 2015 si v Bruselu vzpomelni, ze potrebuji pravidla na sitovou neutralitu a vznikl paskvil.
No zkuste v Bruselu cvicne navrhnout, ze vlaky Eurostar a TGV budou zakazany, protoze nyni maji na kolejich prioritu pred osobaky.
A jeste zakazte provozovateli lanovek ve Spindlu ten jejich prioritni fast track za 999 Kc/den.
Kde jeste chcete zakazat prioritizaci a diskriminaci? Ac se to nezda, diskriminace je nedilnou soucasti nasich zivotu, nevadi nam a dokonce ji cilene chceme a vyzadujeme.
V zasade souhlas.
Jak se postavite k tomu, ze expresni zasilky (za vyssi cenu) jsou dorucovany postou rychleji nez obycejne?
Dle meho nazoru, nikomu z nas nevadi, ze expresni zasilka jde rychleji nez obycejna, ze expresni vlak jede rychleji nez courak, protoze to je zohledneno v cene.
Cili pro ISP by mela platit stejna pravidla, ktera jako vadna v jinem odvetvi nevnimame a hlavne by mel ISP transparentne uvest, jakou sluzbu a za jake penize poskytuje. Napr.
Bezny internet xxx Kc mesicne
Youtube internet yyy Kc mesicne
Google internet zzz Kc mesicne