Hlavní navigace

Názory k článku Jak fungují háčky a čárky v doménách?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 1. 2005 7:20

  Eladar (neregistrovaný)
  Možná jsem v článku něco přehlédl, pak se omlouvám. Nerozumím tomu, jak se v tomto systému rozliší slova jako: němec, neměc a něměc.
 • 21. 1. 2005 8:21

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Každě se přeloží jinak
  http://www.němec.cz/ => http://www.xn--nmec-gwa.cz/
  http://www.neměc.cz/ => http://www.xn--nemc-iwa.cz/
  http://www.něměc.cz/ => http://www.xn--nmc-0rab.cz/

  nebo jste se ptal na něco jiného?
 • 21. 1. 2005 12:18

  Michal Kubeček (neregistrovaný)
  Řekl bych, že tazateli šlo spíš o to, jak rozlišit němc od nměc. Protože z článku není patrné, že v zakódované části nejsou jen informace o tom, jaké non-ascii znaky ve jménu byly, ale také kde byly.
 • 21. 1. 2005 8:44

  Jan Šimek (neregistrovaný)
  ...když jsou podle článku IDN pouhou nadstavbou na straně klienta? Je opravdu tak těžké pro CZ-NIC upravit své skripty, aby podporovaly domény v tomto tvaru, když nic jiného se vlastně nemění?
 • 21. 1. 2005 9:21

  Honza (neregistrovaný)
  Neni to těžký, ale lidi to nechtěj, ne? Čet si tu diskusi pod těma předchozíma článkama, ne?
 • 21. 1. 2005 9:31

  Michal Kára (neregistrovaný)
  No, on zrejme neni problem v tech skriptech, ale v tom, ze by se muselo resit, jestli ten, kdo ma domenu bez diakritiky ma automaticky pravo na vsechny jeji varianty s diakritikou, nebo na nektere, nebo jestli je mozno nekomu "ukrast" verzi domeny s diakritikou, kdyz on ma bez diakritiky atp.
 • 21. 1. 2005 9:52

  Dan Ohnesorg (neregistrovaný)
  Pustte do toho pravniky a budeme vite kde jak Bata s vite cim.

  To je potreba drzet v technicke rovine.
 • 21. 1. 2005 10:53

  brm (neregistrovaný)
  No to prave ne. Proc kdyz ZIVE.cz patri cpressu (ktere na tom ma postaveny business) by melo ŽIVĚ.cz patrit spekulantovi ?

  Nejak me nenapada jedina vyhoda tohoto systemu. Nevyhod spousta:

  * nemoznost zapsat ŽIVĚ.CZ napr. z internetky v kathmandu

  * parazitovani na jmene nekoho jineho (zlaté .com domeny)

  * mateni uzivatelu ... kdyz jim ted diktuji do telefonu źivě.cz, tak mam jistotu, že nebudou muset premyslet jestli psat bez nebo s diakritikou

  * proc kdyz si chci pojistit jeden tvar domeny, proc si musim platit u delsich domen s diakritikou vsechny mozne tvary (treba 8 domen)

  Dalsi duvody proc ne urcite napadnou dalsi.

  Horsi problem imho je vztah ochrannych znamek (znacka produktu/firmy) a jmena domeny (adresa). Nase soudy totiz rozhoduji tak, ze domenu NOVAK.CZ priklepnou firme Novak s.r.o. v podstate bez premysleni (a to i kdyz je nazev domeny treba jen podobny nazvu firmy/ochranne znamky).
 • 21. 1. 2005 11:22

  Yeti (neregistrovaný)
  Nutnost registrace domény s diakritikou je jedna věc. A předpokládáme-li totéž co zastánci, tj. že doménová jména nepíši, ale jen na ně kdesi klikám (byť je to pitomost), tak tu máme ještě fligny typu němеϲ.cz, které -- při vhodných fontech -- vypadají úplně stejně. Navíc může spekulant argumentovat, že se to ale vyslovuje jinak, tudíž je to jiné jméno...
 • 21. 1. 2005 11:38

  J (neregistrovaný)
  Treba proto, ze jedine spravne fungovani dns je "kdo driv prijde, ten driv mele". Domena neni zadny majetek, je to jen identifikator v siti a kdyz budu chtit, tak na svem dns nasmeruju zive na svuj srv a vy s tim neudelate lautr nic. Ostatne u nekolika domen to tak delam (reklamni servery a pod), proste nikdo ze site se na ten srv nedostane, protoze ja ho nasmeruju jinam.
 • 21. 1. 2005 14:56

  brm (neregistrovaný)
  Nazev firmy je take jen polozka v databazi obchodniho rejstriku. Vas prispevek s nastavenim DNS v male siti mi neprijde relevantni.
 • 21. 1. 2005 11:32

  Sedoka (neregistrovaný)
  Němcům 3 písmena jejich abecedy stojí za to, protože :

  "Introduction of .org internationalized domain names
  Technical standards have recently been adopted to enable the registration of Internationalized Domain Names (IDNs), or names that are represented by native language, non-ASCII characters. Following the finalization of these standards, in October 2004 Public Interest Registry announced that it would make registrations for German script IDNs available in .ORG beginning on 15 January 2005.

  With the launch of German script IDNs, Internet users will be able to register domain names containing the characters ä, ö and ü. An example is: müller.org. "

  Viz https://joker.com/?mode=news&id=89

  Proč nám ne??????????????????
 • 21. 1. 2005 19:05

  Petr (neregistrovaný)
  Protože CZ.NICu se do toho nechce a taky protože internetovi "odbornici" stále píší všechno bez diakririky.

  Nebojte, za 3 roky to tu bude taky ;-)
  A za dalších 5 let si už nikdo na ty debaty nevzpomene.
 • 3. 1. 2010 14:32

  Jacob (neregistrovaný) ---.33.broadband11.iol.cz
  No, nějak ti to bohužel nevyšlo... je tu moc konzervativních lidí...
 • 22. 1. 2005 12:07

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Je zrejme, ze kazde rozsireni jmenneho prostoru je vyhodne pro registratory - protoze to je jejich kseft. Ja neznam natolik nemecke realie, abych dokazal posoudit, zda je tedy zavedeni diakritiky vysledkem "pozadavku nemcu" nebo vysledkem "lobby registratoru" - vysledkem, o ktere nemci nijak zvlast nestali.

  Jste opravdu tak dobre seznamem se situaci v Nemecku, abyste byl opravnen rict, ze "nemcum to za to stalo" ? Z neuplnych informaci, ktere mam k dispozici ja nejsem schopen rozlisit, jestli jim to za to stalo, nebo jestli je to celkem nezajimalo - nebo dokonce - jestli by byli proti, jenze se jich nikdo neptal ...

 • 23. 1. 2005 0:35

  Dan Ohnesorg (neregistrovaný)
  No ja si myslim, ze tam byla situace slozita uz ted.

  Historicky existoval princip, ze tam kde neni mozne pouzivat prehlasky (dalnopis) se psalo prehlasovane pismeno bez prehlasky a za nej e. Takze z te krasne rachotici masiny lezlo Fuer Herr Ohnesorg, misto Für Herr Ohnesorg.

  Takze kdyz jste si nekdo registroval domenu, nebyl prevod na verzi bez diakritiky uplne zrejmy, bud se mohl pouzit po "staru" tvar s e a nebo po novu, jak psali lini mladeznici, bez toho e, jen Fur. To my jsme to meli mnohem jednodussi.

  Navic nemci uvazujici v dimenzi ISO-8859-1, ktere je "vsude" mozna zadny problem se zadavanim prehlasek nevidi.
 • 21. 1. 2005 19:30

  rob (neregistrovaný)
  ...stroj se jménem "žluťoučký" v doméně "kůň.cz" (tj. "žluťoučký.kůň.cz") má IP adresu 123.321.111.222. ...

  hezky napsano, ale... neco mi na te IP adrese nesedi....
 • 23. 1. 2005 13:50

  Sritter (neregistrovaný)
  He, he, v tom to pravě bude. Počítače s blbým názvem domény se budou muset mapovat na IP adresy obsahující alespoň jeden bajt > 255 například 123.321.111.222 aby bylo naprosto jasno!
 • 22. 1. 2005 0:48

  Jirka (neregistrovaný)
  Jak se vv tohle systemu resi psani domen zprava doleva, jako napr. v arabstine?
 • 22. 1. 2005 5:01

  Petr Pan (neregistrovaný)
  Já jsem asi magor, ale stále nechápu, jak by se to mohlo v naší divné republice uplatnit. Vezmu příklad webu internet info mesec.cz. Když by bylo možná používat měšec.cz, tak nevím, zda by měl právo na registraci někdo jiný. Pokud ano, tak se tady rozjedou desítky doménových sporů (bonusová horší situace) nebo dojde k šílenému zmatení uživatelů (stoprocentní situace). A pokud ne, tak iinfo si doménu registrovat nebude, protože ví, že na ni stějně nikdo jiný nemůže, protože by udělala bububu a doména by jí stejně připadla. Nebo je někdo takový optimista, že by to u nás mohlo fungovat?
 • 22. 1. 2005 10:24

  Petr Souček (neregistrovaný)
  K čemu by to ale společnosti Internet Info bylo, mít doménu jen jaksi "rezervovanou" a ne v provozu? Když už je i v logu napsáno měšec.cz, tak by si zřejmě doménu měšec.cz zargistrovali, aby se na ni pod tímto názvem zájemce dostal, ne?

  A jak by to mohlo fungovat - třeba tak, že by v určitém počátečním období měl právo stávající držitel domény bez diakritiky zaregistrovat si příslušnou doménu s diakritikou, něco jako byla sunrise period u domén .biz a .info a bude u domény .eu.

  Takže společnost Internet Info by měla přednostní právo si zaregistrovat měšec.cz řekněme jeden měsíc. Pokud by toto právo nevyužila, mohl by si doménu měšec.cz zaregistrovat kdokoliv.

  Eventuální spory by se řešily podle obchodního zákoníku - tj. pokud by řekněme www.měšec.cz byl jen redirekt na www.penize.cz nebo by to měl být nový finanční server - tak to by asi neprošlo. Ale pokud by si tu doménu chtěl zaregistrovat výrobce měšců - proč ne.

  No a finanční dopad - buď by mohly být domény s diakritikou vzhledem ke své menší využitelnosti levnější, nebo by se mohly všechny domény zlevnit. Inkrementální náklady na jednu novou doménu jsou pro CZ.NIC prakticky nulové, takže by to mohlo projít.
 • 22. 1. 2005 10:58

  brm (neregistrovaný)
  To vsechno je spravne. Otazka je ... PROC?

  K cemu jsou domeny s diakritikou dobre? Cemu/komu to pomuze? Tohle vysvetleni mi nejak chybi (nebo nejsou pro me argumenty dost silne).

  Imho nas to jenom priblizuje k "biblickemu babylonu" ...
 • 22. 1. 2005 11:14

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Jsou tu pro i proti, je otázka, co převáží.

  Osobně mě ta otázka nijak nepálí, ale domnívám se, že dřív nebo později k tomu dojde. A to z toho důvodu, že je to přirozené.

  Dříve nebyla diakritika nikde, elektrárny, plynárny, telecom, majitelé domů, katastr nemovitostí - všude byla jména a adresy bez diakrotiky. Stejně tak e-mail, i webové stránky byly bez diakritiky.

  Dnes už je diakritika všude a bere se to jako samozřejmost.

  Jistě, ještě to někde skřípe, ale postupně se to mění. Snad všechny nové operační systémy už podporují unicode, webové prohlížeče utf-8, mobily podporují unicode v SMS už řadu let (ne vždy psaní), a je jen otázkou času, kdy si nikdo na sedmibitové kódování znaků ani nevzpomene.

  Nevím, proč zrovna doménová jména by měla zůstat navždy výjimkou z tohoto trendu.
 • 22. 1. 2005 12:01

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Neni ovsem jasne, proc by domeny s diakritikou mely, v porovnani s domenami bez diakritiky, podlehat jakemukoliv zvlastnimu rezimu pridelovani. Nemyslim si, ze by se kdokoliv, tim mene soukromy subjekt s monopolnim postavenim, mel pokouset "nahradit soud" a urcovat, kdo ma jak velka prava drzet to-ktere domenove jmeno.

  Jestlize dojde k "nahlemu" uvolneni domenovych jmen a nastane jejich masivni registrace - jeste furt neni jakykoliv duvod se domnivat, ze razem je zacnou pouzivat i bezni uzivatele a ze dne na den zacnou v URL psat nazvy s diakritikou. Pripadny prospech "parazitu na povesti" mi tak pripada velmi nezaruceny. A nez to verejnost pouzivat zacne - to uz by ten, kdo si mysli, ze na ono jmeno ma zakony narok, mel mit v ruce prinejmensim predbezne opatreni - kdyz uz ne pravomocny rozsudek. Pripada mi velmi nestastne, aby si soukroma monopolni organizace prisvojial pravo predjimat vysledek soudnich rozhodnuti a rovnou rozhodovala, ze ten ci onen ma vetsi prava nez nekdo jiny.

  Na druhou stranu, pravidla pridelovani domen urcuje CZ.NIC, ktereho ja stale jeste povazuji za legitimniho zastupce lokalni Internetove komunity - takze - jakkoli by mi takove rozhodovani pripadalo nestastne, pokud se tak CZ.NIC rozhodne delat, budo te, i kdyz se to me osobne nebude libit, naprosto v poradku.

 • 22. 1. 2005 12:11

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Psal jsem, že by měla být jen ta "sunrise period", pak už by měl být přístup k doménám (ze strany CZ.NIC) stejný.

  Na každém je, aby se rozhodl, jakou doménu chce používat pro podnikání a pokud si myslí, že ho někdo poškozuje a nedohodne se, musí se obrátit na soud nebo domluvit na arbitrovi.
  CZ.NIC by v tom myslím žádnou zvláštní roli hrát neměl, maximálně může zprostředkovat toho arbitra.
 • 22. 1. 2005 18:03

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  No, priznam se, ze nemam jednoznacny nazor dokonce ani na sunrise period. Kdyz jsem mluvil o tom, ze soukromy monopolni subjekt nema nahrazovat soud, myslel jsem, ze to plati i v pripade, ze by to chtel delat i jen po kratky okamzik. A sun-rise period neni nic jineho, nez casove omezene pravo registratora rozhodnout, kdo z vice zajemcu ma vetsi pravo.

  Ja bych asi zadnou sun-rise nezavadel. Nemyslim si totiz, ze by to bylo prostredi pro spekulanty az tak lukrativni - porad jsem presvedcen, ze i kdyby se domeny s diakritikou registrovat daly, nez je lide zacnou skutecne pouzivat v browserech, bude to dost dlouho trvat. Realne skody zpusobene spekulantem tedy budou mizive nebo zcela nulove. A driv nez bude realna sance, ze by narostly na nejaka zajimava cisla, uplyne dost casu na to, aby se daly spory o prava vyresit u organu k tomu urcenych - a to CZ.NIC neni. Nicmene, jestlize se CZ.NIC rozhodne prava posuzovat a prednosti urcovat - a to i kdyby tak cinil jen po kratkou dobu sun-rise period, pak povazuji za samozrejme, ze za takova rozhodnuti ponese odpovednost.

 • 22. 1. 2005 18:03

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  No, priznam se, ze nemam jednoznacny nazor dokonce ani na sunrise period. Kdyz jsem mluvil o tom, ze soukromy monopolni subjekt nema nahrazovat soud, myslel jsem, ze to plati i v pripade, ze by to chtel delat i jen po kratky okamzik. A sun-rise period neni nic jineho, nez casove omezene pravo registratora rozhodnout, kdo z vice zajemcu ma vetsi pravo.

  Ja bych asi zadnou sun-rise nezavadel (tedy, pokud nemohu zvolit variantu, ze bych predevsim nezavadel diakritiku). Nemyslim si totiz, ze by to bylo prostredi pro spekulanty az tak lukrativni - porad jsem presvedcen, ze i kdyby se domeny s diakritikou registrovat daly, nez je lide zacnou skutecne pouzivat v browserech, bude to dost dlouho trvat. Realne skody zpusobene spekulantem tedy budou mizive nebo zcela nulove. A driv nez bude realna sance, ze by narostly na nejaka zajimava cisla, uplyne dost casu na to, aby se daly spory o prava vyresit u organu k tomu urcenych - a to CZ.NIC neni. Nicmene, jestlize se CZ.NIC rozhodne prava posuzovat a prednosti urcovat - a to i kdyby tak cinil jen po kratkou dobu sun-rise period, pak povazuji za samozrejme, ze za takova rozhodnuti ponese odpovednost.

 • 22. 1. 2005 18:57

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Já to vidím trochu jinak.

  Sunrise period u domén .info, .biz, .eu a možná dalších umožňuje registrovat doménu držiteli ochranných známek, a stejnou ochrannou známku může mít i více zájemců, takže tam je to opravdu pro registrátora náročné - už proto, že musí ty známky kontrolovat.

  Pro domény s diakritikou by to během "sunrise period" bylo něco jiného - na žádnou doménu by nemohl být více než jeden zájemce, a oprávnění k registraci, tedy vlastnictví domény bez diakritiky, umí posoudit CZ.NIC z vlastní databáze. Dokonce si umím představit, že i během té sunrise period by bylo možné si zaregistrovat doménu bez diakritiky a tím získat právo si zaregistrovat doménu s diaktitikou.

  Myslím totiž, že i když ze začátku nebude možnost zadávání diakritiky uživateli příliš využívána, tak stejně mají spekulanti jasné terče. A připadá mi fér umožnit serveru měšec.cz aby si zaregistroval přednostně doménu měšec.cz, jestliže nyní používá mesec.cz.

  Jinými slovy - CZ.NIC by neposuzoval žádné jedotlivé případy, jen by stanovil jednoduché pravidlo, o jehož dodržování by se mohl každý přesvědčit.

  Když tak nad tím přemýšlím, tak právě období, kdy není o domény s diakritikou velký zájem, by bylo vhodné pro umožnění jejich registrace - nevznikne takové šílená tlačenice a spory o prioritu.

  A pokud to dobře chápu, půjde registrovat i něco jako 放大鏡.cz, tedy xn--pss34zny1b.cz že?

 • 22. 1. 2005 22:06

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Pro domény s diakritikou by to během "sunrise period" bylo něco jiného - na žádnou doménu by nemohl být více než jeden zájemce

  Ano, ale musel byses na to podivat i z jine strany - neplati automaticky, ze existuje spravedlivy duvod, aby si drzitel domeny s diakritikou mohl zaregistrovat kazdou odiakritikovanou variantu takove domeny. Nevidim duvod, proc by drzitel domeny "blesky.cz", ktera se zabyva poskytovanim informaci o bourkach a prodejem hromosvodu mel mit jakekoliv prednostni pravo k registraci domeny "blešky.cz" - kterouzto prioritu by mel na ukor a ke skode majitele blesiho cirkusu.

  Jinymi slovy - bud' CZ.NIC rekne, ze kazdy s domenou bez diakritiky ma prednostni pravo na registraci jakekoliv odiakritikovane varianty. Tim rozhodl o priorite jednoho na ukor jineho - a jestli pozdeji soud nebo urad na hospodarskou soutez rozhodne, ze pro prioritizaci zmineneho hromosvodare pred majitelem cirkusu nebyl u domeny "blešky.cz" zadny rozumny spravedlivy duvod (a ja si myslim, ze skutecne v tomto pripade zadny rozumny spravedlivy duvod neexistuje), pak muze vyvstat otazka nahrady zpusobene skody a/nebo pokuty za zneuziti monopolnoho postaveni. A to vubec nemluvim o tom, ze mi takove zvyhodneni "proti vsem" proste pripada nespravedlive a nepochybne by se podobnym pripadum dostalo patricne negativni medialni pozornosti - nejspis vystavenych na argumentaci, ze CZ.NIC svym stavajicim a jiz platicim zakaznikum prednostne dohodil to, o co si rekli a odmitnul totez prodat komukoliv jinemu, aniz by dokazal vysvetlit, proc by zrovnan onen zrovna onu domenu mel dostat (tedy, krome celkem slabeho "ze to tak rozhodl").

  Podotykam, ze nemluvim o tolikrat omilanem pripadu s mescem - i kdyz i tam ja povazuji pravo na domenu s diakritikou za sporne. Povazuji ho za sporne z toho duvodu, ze domena s diakritikou je proste domena jina nez domena bez diakritiky. Kdybychom v republice meli dva prodejce měšců, a jedne mel zaregistrovanou domenu mesec.cz, nevidim duvod, aby CZ.NIC nadale posiloval jeho konkurencni vyhodu proti druhemu vyrobci tim, ze mu prednostne prizna i dalsi domenu, na ktere by slo propagovat prislusne vyrobky. Prvni vyrobce dosud domenu "měšec.cz" nepropagoval - takze druhy by tim, ze by dostal domenu s diakritikou on, nic neziskal. Naopak, pri propagaci domeny s diakritikou by vazne riskoval, ze lide zvykli psat domeny bez diakritik budou, na zaklade jim placenych kampani, navstevovat WWW konkurence. Jestlize navzdory tomu ma o domenu zajem, nevidim duvodu, proc by mu melo byt upirano a proc by melo byt priznavano prednostne nekomu jinemu. Podle me maji na domenu narok oba stejne.

  Pokud bys tvrdil neco jineho, pak mame problem nejen s diakritikou - to by zrejme firma s viceslovnym nazvem, ale domenou obsahujici jen jedno slovo mela mit predkupni pravo na domenu slozenou z onech vice slov - vzdyt je to presnejsi oznaceni te firmy - tak jako je domena s diakritikou presnejsim oznacenim firmy, ktera ma diakritiku v nazvu. Presto se nezda, ze by si vetsi mnozstvi lidi myslelo, ze by to tak bylo spravedlive - a ja si - zcela analogicky - myslim, ze to neni spravedlive ani u domen s diakritikou. Nicmene, jestli uz k nejake prioritizaci ma dojit, dobra, at drzitel nazvu bez diakritiky ziska prislusny nazev s diakritkou - jen ten jeden, u ktereho bud emozne se domnivat, ze by si ho patrne zaregistroval uz tehdy, kdy ho nepritomnost diakritiky donutila zaregistrovat nazev bez ni. I tam si spravednosti nejsem uplne jist, ale alespon existuje nejaky rozumny duvod to tak udelat. Ale prioritu na vsechny ohackovane domeny - v tom rozhodne zadnou spravednost nevidim.

  Jenze, jestli opustime myslenku plosne prioritizace (kazdy s domenou bez diakritiky si muze prednostne zabrat jakoukolvi odiakritikovanou variantu) - stejne bys musel posuzovat pripady individualne. Nedovedu si ale predstavit, ze by k necemu takovemu CZ.NIC sahnul - at by to delal jakkoliv, lidi a media by ho sezrali ...

  nevznikne takové šílená tlačenice a spory o prioritu

  Ve vztahu k registraci domenovych jmen ja pojem "priorita" neuznavam. Obzvlast pokud se prioritou chape "pravo firem mit prednost pred ostatnimi". Ochranna znamka je pojem obchodniho prava. Domeny ale nejsou urceny pouze firmam a pouze k provozovani obchodu. Zatimco "biz" a "info" jsou domeny ucelove - a tam at si delaji pravidla jaka chteji, ".cz" je zatim, alespon podle verbalnich proklamaci, domena "narodni". Proto bych jakoukoliv prednostni aplikaci obchodniho prava - at uz ve vztahu k nazvum firem, ochrannym znamkam, nazvum sluzeb ci vyrobkum ci jinym podobnym zalezitostem nepovazoval za spravedlivou. Nicmene, nic takoveho se CZ.NIC zatim udelat ani nechysta - takze ja jsem celkem spokojeny.

 • 22. 1. 2005 23:01

  Petr Souček (neregistrovaný)
  No, v tom se asi neshodneme.

  Nevím, k čemu by byla hromosvodáři doména blešky.cz.

  Nevím, jestli to jasně vyplynulo z toho co jsem napsal, ale abych vyloučil nedorozumění, tak moje představa byla, že by se mohla v sunrise period zeregistrovat maximálně jedna "oháčkovaná" doména - to by dále omezilo již tak omezenou možnost spekulací.

  Ta analogie s víceslovnými názvy kulhá - ta by platila jen v případě, že by nyní nebylo možné víceslovné domény registrovat, a od určitého data by to šlo. V takovém hypotetickém případě bych byl pro "sunrise period" i tam. Jenomže tam by to bylo složitější o to, že by si na jednu doménu mohlo dělat nárok více subjektů.
  Případ diakritiky je ale úplně jiný a proto tato analogie nedává smysl.

  Tou prioritou jsem myslel to, co platí dnes - že kdo dřív přijde ten dřív mele, a právě s tím byl problém třeba když se uvolnily jednopísmenové domény - byl to souboj automatů, a i registrace nebyly přijímány protože byl zahlcen smtp server CZ.NICu, a navíc nedefinovaně odmítal požadavky z určitých IP adres - určitě se dobře pamatuješ.

  Doména .eu, u které budou sunrise period dokonce dvě, je podle Tebe účelová nebo národní?

 • 23. 1. 2005 3:49

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Ja taky nevim k cemu by to byla - ale ja mu prioritni registraci nenabizim, takze to asi ani vedet nemusim. Ale ty bys mel - jinak se jedna o zcela neopravnenou vyhodu. A ty obhajujes, ze hromosvodar mel byt pro zadosti o blešky prioritizovan. Nemuzu se dohodnout, kdyz nedokazes vysvetlit smysl toho, co obhajujes. A jestli se snazis vyslovit teorii, ze kdokoliv (zejmena pak soukromy monopolni subjekt) muze bez spravedliveho duvodu zvyhodnovat jednoho na ukor ostatnich - pak ano, na teto teorii se skutecne nedohodneme. A tvoje "no ja myslim, ze vsichni ti, co budou citit, ze by jim ta priprita patrila neopravnene se ji on se sve priority dobrovolne vzdaji" (pokud jsem spravne pochopil tvoje "nevim, k cemu by mu byla dobra") mi pripada jako velmi slabe - takrka diskuse nehodne - zduvodneni poskytovani selektivnich vyhod vybranym jednotlivcum...

  A ta analogie s viceslovnymi nazvy nekulha. Ja samozrejme mluvim o nazvu, ktery bude obsahovat mezery - ktery drive registrovat neslo, ale ted to, jestli mam spravne nastudovano IDN, pujde. A mimochodem - domeny s tzv. diakritikou (tedy odmeny s nazvem ve tvaru xn--) az donedavna registrovat slo - stejne jako viceslovne nazvy (pokud mas tedy na mysli ty bez mezer) - takze o zas tak rozdilne pripady nejde.

  Nevim, jak je deklarovana domena EU. EU neni statem - ale i kdybych pripustil, ze je - pak by na samostatne narodni domeny zas nemely narok jeji podstaty. Podle pravidel sun-rise usuzuji, ze .eu je koncipovano spise jako evropska protivaha COM. To, ze narodni domeny normalne zustavaji se mi zda tento zaver docela potvrzovat. Takze narodni domena to, podle vseho, opravdu neni.

 • 23. 1. 2005 10:08

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Jestli to nebude tím, že to co dává smysl pro mě, tak ho nedává pro Tebe? Nebo jsem to nenapsal dost jasně?

  Měla by to být ochrana před spekulanty, kteří by si by dopředu věděli, že mají usilovat o domény jako "měšec.cz", "živě.cz" a podobně. Nechat to jen na soudech by mi připadalo dost nešťastné.

  Mezeru ve jménu IDN kompatibilní prohlížeče nevezmou - Mozilla prohlásí, že to je neplatné jméno a Opera tu mezeru vynechá.

  Jak je vysvětleno v příspěvku http://www.imc.org/idn/mail-archive/msg07533.html , tak IDN neumožní použít mezeru v doménovém jménu - mezera, stejně jako všechny znaky s hodnotou 0x00 až 0x7F, se totiž nepřekládá. Tedy "česká republika.cz" bude přeložena jako "xn--esk republika-5db07d.cz" - tedy ta mezera tam zůstane a jméno je neplatné.
 • 22. 1. 2005 22:29

  Dia Kritik (neregistrovaný)
  Pravda, se zobrazováním to vypadá dobře, ale tady je řeč spíš o vkládání. To je asi nejvyšší čas, aby se začly také vyrábět utf-8 resp. alespoň unicode klávesnice. Přehlasované o třeba ještě nějak zvládnu, ale takové přeškrtnuté o :) IMVHO bych diakritiku jednoduše odsraňoval, ať si pak každý píše do browseru to, co mu vyhovuje víc.
  Když ale budou Měšec.cz a Mesec.cz dva různé servery, bude to jako kdyby příspěvek napsaný s diakritikou a prispevek napsany bez diakritiky byly dva různé, tedy obsahově odlišné příspěvky do diskuze. A to nastesti ani dnes nejsou.
  D.K.
 • 22. 1. 2005 22:45

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Až budou blesky a blešky totéž, nebudou třeba hromosvody - bude stačit speciální psí obojek... ;-)
 • 22. 1. 2005 23:16

  Dia Kritik (neregistrovaný)
  Jojo, babicky by se divily, ze jeste dneska tolik lidi hackuje... Co se divis, Divis, a tak divne civis... Blesky nejsou blesky, postipaj te vsecky! Nejvyssi cas jit spat. Ten ascii tvar hackovane (!) domeny mi pripada obludny. Ale holt asi nic lepsiho nebylo :) =9A %3F
 • 23. 1. 2005 12:06

  Michal Kubeček (neregistrovaný)
  A to z toho důvodu, že je to přirozené.

  Přirozené je používat diakritiku tam, kde se vyjadřujeme jazykem. V příspěvcích v diskusi, v článcích na webu. V e-mailech, ale jen v těle a ve vybraných částech hlaviček. Jenže doménové jméno není textové sdělení v přirozeném jazyce, doménové jméno je (umělý) identifikátor. A nevidím nic přirozeného na požadavku, aby tyto identifikátory mohly obsahovat znaky s diakritikou. Je to asi stejně přirozené jako požadovat implementaci diakritiky do SPZ nebo názvů proměnných v C nebo Javě. Koneckonců, mnohé identifikátory z běžného života (telefonní číslo, číslo účtu, IČO, PSČ, …) nemohou obsahovat písmena vůbec a také proti tomu nikdo neprotestuje…

 • 23. 1. 2005 13:21

  Petr Souček (neregistrovaný)
  To bych neporovnával, je to něco jiného.

  Pokud se server jmenuje měšec.cz, tak považuji za přirozené, aby byl na doméně měšec.cz a ne mesec.cz.

  Adresa na obálce dopisu je taky jen identifikátor, dříve byly adresy psané počítačem bez diakritiky a fungovalo to, dners už ta ale ta diakritika také je.

  A jak už jsem napsal dříve - mě osobně diakritika v doménových jménech vůbec nechybí, ale myslím, si, že je jenom otázkou času kdy se zavede.

  Počítače se nakonec přizpůsobí lidem a ne lidé počítačům. Aspoň doufám, že to tak bude.
 • 23. 1. 2005 13:58

  Michal Kubeček (neregistrovaný)
  To bych neporovnával, je to něco jiného.

  Proč je to něco jiného? Telefonní číslo nebo SPZ je umělý identifikátor, stejně jako IP adresa nebo doménové jméno. Každý takový identifikátor má jasně definovaný jmenný prostor, ze kterého mohou hodnoty být.

  Pokud se server jmenuje měšec.cz, tak považuji za přirozené, aby byl na doméně měšec.cz a ne mesec.cz.

  Nepřirozené je už to pojmenování. Jediný důvod, proč do jména dávat to .cz, je v tom, aby to odpovídalo jménu domény. Pokud je doména mesec.cz, pak nevidím rozumný důvod, proč do názvu dávat měšec.cz. Takže chápu název mesec.cz nebo měšec, ale ten hybrid smysl nedává.

  Adresa na obálce dopisu je taky jen identifikátor, dříve byly adresy psané počítačem bez diakritiky a fungovalo to, dners už ta ale ta diakritika také je.

  To je ale hodně zkreslený pohled, takhle byste mohl argumentovat v případě, že by se poštovní adresy začaly používat až poté, co se začaly tisknout na počítači. Tak tomu ale není, názvy ulic a měst (s diakritikou) a poštovní adresy jako takové se používaly už dávno před vznikem počítačů. To, že když se začaly v některých případech tisknout (a zpracovávat) pomocí počítačů, vynechávala se z důvodů technické nedostatečnosti diakritika, bych přirovnal k tomu, že se na starších psacích strojích nahrazovaly závorky lomítky nebo nula a jednička podobnými písmeny. Jakmile se objevily psací stroje, které umožňovaly psát tyto znaky, začaly se psát normálně (i když někteří lidé nahrazují závorky lomítky dodnes i na PC). A jakmile bylo možné rozumně uchovávat a tisknout poštovní adresy s diakritikou, začala to většina implementací dělat.

  U doménových jmen je ale situace naprosto odlišná. Doménová jména se nikdy nepoužívala před vznikem a rozšířením počítačů. Používat se začala až se vznikem DNS. A od počátku se jednalo o identifikátory s poměrně přísně svázanou strukturou. V labelech je zakázáno podstatně více znaků, než jen písmena s diakritikou (a mnohé z nich budou zakázány i po případném zavedení IDN). Nikdy jsme nebyli v situaci, kdy by se v reálném světě používala doménová jména s diakritikou (mimo počítačové sítě doménová jména žádný smysl nedávají) a pouze z technických důvodů jsme ji nemohli implementovat na počítačích. Stejně tak, jako všechny ty další znaky s kódy 32-126 (kromě písmen, číslic a pomlčky) nejsou zakázané proto, že bychom je snad nebyli schopni napsat nebo přenést po síti.

 • 23. 1. 2005 17:23

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Nemluve o tom, ze je velmi zvlastni urcovat "pravy nazev" domeny podle jednoho serveru v ni se nachazejicim, respektive - podle textu na jedne ze stranek tohoto serveru ...

  Ono je uplne jasne o cem to je - o obchodnich zajmech a lobyistickych skupinach. Vzdyt to vidis sam - bavime se o domenovych jmenech, ale Petr uvazuje jen o titulcich na strankach WWW serveru. Jeho nepresvedcis, ze neni technicky duvod porovnavat domenove jmeno s nejakym textem v nejakych datech nejakeho serveru registrovaneho pod touto domenou. Respektive - i on patrne tusi praktickou neobhajitelnost tohoto pristupu - proto se blizsimu zkoumani vztahu mezi domenovym jmenem a textem na nejakem WWW serveru uzkostlive vyhyba. Kdyby pripustil, ze domenove jmeno je predevsim identifikator domeny - a ne obchodni nazev WWW serveru v ni provozovane - otevrel by Pandorinu skrinku otazek. Proc zrovna WWW, proc zrovna titulni stranka, co kdyz tam serveru bude vic, proc by nemel mit prioritni narok na domenu černota.cz serverem ktery to ma v titulku a je v domene czernota.cz ...

  Jestlize chce obhajit to, co tvrdi, nemuze proste pripustit zabihani do takovych detailu. A to je presne to, proc se mi jeho navrh nelibi - protoze to je pravy "populisticky navrh" - nabizi jednoduchou a libivou odpoved na slozitou otazku. Jen o nem nesmite zacit premyslet do hloubky ...

 • 23. 1. 2005 19:01

  Michal Kára (neregistrovaný)
  K tem jmenum: Vase tvrzeni ze "domenove jmeno je predevsim identifikator domeny" se da jednoduse vyvratit sporem: Kdyby tomu opravdu tak bylo, neexistovaly by spekulativni registrace a prevody domen za [pomerne slusny peniz]. Nebot zajemce by si vybral nejaky jiny identifikator za standardni cenu a neplatil by vice, nez musi. Ale z toho, ze podobne spory existuji, je zjevne, ze domenove jmeno neni (alespon v nekterych pripadech) jen identifikator, ale ze ma vyznam a cenu jako jmeno. A to i jmena, na kterych doposud nic zajimaveho nebylo, takze jejich cena nemuze byt dana mnozstvim uzivatelu, kteri si na ne zvykli chodit.

  Skutecnost je takova, ze (ne vsechna) domenova jmena maji vztah k obsahu. Vim, ze na internetu je magazín o financích, ktery se jmenuje "měšec" (neni to primarne o obsahu nejakeho pocitace, ale o tom, ze magazin ma nejake jmeno). Bud muzu jeho nazev zadat do vyhledavace, nebo muzu napsat "www.mesec.cz". Protoze vim, ze jmena jsou bez diakritiky, je to pomerne jednoduche. Podobne spolecnost "Ledničky" bude mit domenu "lednicky.cz".

  Dale predpokladam, ze pokud by byla povolena jmena s diakritikou, mely by podobne magaziny a spolecnosti s pomerne velkou pravdepodobnosti registrovanu (i) verzi domeny s diakritikou.

  Ted (mozna) chceme do toho stavu prejit. Ovsem skokovy prechod je problematicky, nebot povede k jinym vysledkum, nez kdyby tu domeny s diakritikou byly od zacatku. Uvazujme tri scenare:

  1) Velky tresk - proste od nejakeho okamziku bude najednou mozne registrovat domeny s diakritikou.
  2) Sunrise period - vlastnici domen maji po nejakou dobu prednostni pravo na registraci verze s diakritikou
  3) Drazba - Jako byla kdyz zacalo byt mozno registrovat domeny odpovidajici TLD domenam.

  Nyni rozebereme vlastnosti jednotlivych reseni.

  Ad 1) Server Měšec bude mit problemy, nebot i kdyz projevi dostatecnou aktivitu (zazada ihned jak to bude mozne), tak nemusi domenu měšec.cz dostat. Pritom se vlastni pili zapricinil o jeji atraktivitu a plody jeho prace shrabne ten, kdo bude mit vetsi stesti, nebo agresivnejsi registracni roboty. To vnimam (a zjevne nejen ja) jako nespravedlive. Je mozne, ze po nejakych casovych a peneznich soudnich vylohach tu domenu dostane, ale to take neni zadna vyhra.

  Jde o to, ze pokud by NIC zvolil tuto variantu (ne-volba je taky volba!), tak by poskodil server Měšec (a jemu podobne), nebot zavedenim domen s diakritikou ztizi jeho nalezeni casti uzivatelu.

  Ad 2) V tomto pripade budou poskozeni uzivatele, kteri by si chteli zaregistrovat jmeno s diakritikou a ten, kdo ma k jmenu predkupni pravo, jim ho "vyfoukne". Troufam si tvrdit, ze realne nebezpeci takovych komplikaci je pouze u domen vlastnenych spekulanty. Zadna slusna spolecnost si nebude poskozovat jmeno skupovanim domen, kdyz ji stejne k nicemu moc nebudou.

  Ad 3) Opet je problem pro zavedene "znacky", nebot hrozi, ze nekdo v drazbe vyzene cenu za domenu odpovidajici jejich nazvu s diakritikou s tim, ze treba ji [vlastnik domeny bez diakritiky] nekoupi, casem prijde na to, jakou udelal hloupost a oni mu ji prodaji za vyssi cenu.

  Moznost 3 je z hlediska techto subjektu zrejme o neco lepsi, nez moznost 1, protoze spekulanti nejsou zas tak bohati, aby skoupili moc domen (a mohli jit prilis nahoru - tim ze domenu v drazbe vyzenou nahoru nic neziskaji). Presto porad musi majitele magazinu Měšec kvuli rozhodnuti NICu zaplatit penize navic, a mozna i nemale.

  Jinak z toho vidite, ze v pripade zavedeni diakritiky se NIC vystavuje moznym zalobam tak jako tak, takze se tomu nevyhnete. Rovnez z rozboru moznosti 1 a 3 je videt, proc zrejme majitele soucasnych domen ze zavedeni diakritiky prilis nejasaji. Jim to moc nepomuze a naopak jim hrozi komplikace.

  (K tomu "kdyby byla diakritika v domenach od zacatku" - kdyz vznikal magazin Měšec, jeho provozovatele zaregistrovali domenu mesec.cz. Pokud by byla diakritika povolena, byla by měšec.cz s nejvetsi pravdepodobnosti take volna a oni by ji ziskali za standardni cenu.)
 • 23. 1. 2005 22:08

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Ale ja souhlasim, ze nejde jen o identifikator a jde predevsim o "kseft" - minule jsem to psal. A spousta tehle diskusi by byla daleko prehlednejsi, kdyby se jasne mluvilo o ochrane zisku vybranych drzitelu misto o podstatne diskutabilnejsim nastoleni "spravedlnosti" ...

  Nevim, nakolik lze hovorit o propagaci neexistujici domeny - a nakolik lze propagaci neexistujici domeny povazovat za smysluplnou. Nicmene, nemyslim, ze lze hovorit o "zpusobeni skody". Princip "first come - first serve" je v domenach bezny a obvykly - jestli se presto nekdo rozhodl propagovat neexistujici domenu, pak musel pocitac s rizikem, ze ji neziska. Server mesec nemel zadny duvod predpokladat, ze by mel byt pri registraci pripadne domeny s diakritikou nejak zvyhodnovan, i kdyz samozrejme mohl myslet na to, ze by se to mozna stat mohlo - stejne tak ale musel pocitat i s jinymi variantami, jako je drazba - nebo "velky tresk". Otazka tedy neni, zda chceme mesec poskodit - otazka je, zda chceme jeho riziko (a riziko par dalsich "domenovych investoru") snizit, kdyz o rizika jinych se v souvislosti s domenami nestarame. Proc bychom se meli starat o blaho zrovna mesce, kdyz blaho, treba, Ceskeho Mobilu (a jeho chybnych predpokladu, co se budouciho ziskani nejake domeny) nam na srdci nelezelo (a podle meho, spravne nelezelo).

  Ja osobne jsme presvedcen, ze riziko zalob je v pripade "velkeho tresku" naprosto nejmensi. "First serve - first come" je dlouhodobe ustaleny princip a zda se, ze i soudy neprisuzuji v tomto pripade CZ.NICu odpovednost za to, kdo si jakou domenu zaregistroval. Naopak, jakakoliv odchylka od zabehaneho principu znamena zavedeni specialniho pravidla - a je prostorem pro nove prezkoumavani, kde se vysledek muze od ustalene praxe odchylit. Krome toho, u "velkeho tresku" by nemelo hrozit riziko vekych skod. Neda se ocekavat, ze od okamziku "velkeho tresku" zacnou uzivatele masivne psat do svych browseru domenu s diakritikou - zisky pro pripadne neopravnene drzitele respektive skody pro neuspokojene drzitele opravnenejsi tak budou minimalni. A nez budou mit sanci se zvetsit (nez uzivatele zacnou diakritiku pouzivat) je dost casu na ziskani predbezneho opatreni nebo pravomocneho rozsudku. No a jestli rozsudek nebude v jejich prospech ? Znamena to, ze jejich predstava o "vetsim pravu na domenu" bylo jen zboznym pranim. Je smutne, ze do jeji propagace neco investovali - ale domnivam se, ze propagovat neco, o cem nevim jestli to kdy ziskam je riziko podnikani - a tam je treba pocitat s tim, ze to nevyjde.

  Pokud se CZ.NIC rozhodne zasahnout do "obvykleho pokojneho stavu" a stanovit pro nektere pripady zvlastni pravidla je, podle me, riziko zalob sice mensi co do jejich poctu, ale vyssi co to pravdepodobnosti jejich uspechu (ale IANAL). Pricemz verejnosti to celkem muze byt jedno, ktera z variant nastane - nez zacnou diakritiku pouzivat, uz to davno bude "srovnane" at uz bude vychozi stav takovy nebo makovy. Drzitelum domen bez diakritiky co diakritiku chteji by pochopitelne vyhovovalo kdyby jim byly domeny vydany a riziko zalob prevzal CZ.NIC. Jim by zustaly (zadarmo) vyhody a prinosy, kdezto riziko by prevzal CZ.NIC, ktery by z toho nic nemel. Kdezto CZ.NICu by pochopitelne melo vyhovovat spis preneseni rizik na drzitele (jsou to ostatne oni, kdo chteji domeny a prospech, tak je jen spravedlive, ze ponesou rizika) - navic neni jasne, proc by mel CZ.NIC chtit ohrozovat sebe (a tedy teoreticky cely domenovy prostor a nas vsechny) ve jmenu prospechu pro nekolik malo drzitelu, kteri chteji pro sebe vyhody ...

  Pripominam, ze uvedena diskuse je ryze hypoteticka - CZ.NIC se zatim nechysta domeny s diakritikou zavest a tak jakekoliv spekulace o jeho postojich jsou skutecne cirymi spekulacemi. Pripominam take, ze muj nazor je, ze by domeny s diakritikou predevsim nemely byt zavedeny vubec.

 • 23. 1. 2005 22:31

  Petr Souček (neregistrovaný)
  No dobře Dane, tak Ty i já si myslíme, že jsou domény s diakritikou zbytečnou komplikací, a navíc CZ.NIC je aktuálně odmítl.

  Ale myslíš si, že je reálné, aby nebyly zavedeny nikdy?
  Já to nepovažuji za pravděpodobné.

  A jako obecný princip mi přijde varianta "sunrise" jako nejlepší. Tobě připadá jako nejlepší "velký třesk". Paradoxně čím dřív CZ.NIC diakritku zavede, tím budou k sobě obě varianty blíž.

  Kdyby se totiž zavedly domény s diakritikou v situaci, kdy je pro ně velmi omezené využití - většinový Internet Explorer IDN vůbec nepodporuje - tak by jejich atraktivnost byla nízká a spekulantů málo, tedy varianty "sunrise" i "třesk" by měly skoro stejný výsledek.

  Pokud ale bude CZ.NIC čekat, až o ně bude velký zájem, tak už to jedno nebude. A zatím to vypadá na to čekání.
 • 23. 1. 2005 23:08

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Mozna to souvisi s tim, ze varianta "spravedliva sunrise" opravdu nutne vyzaduje individualni rozhodovani a tedy individualni odpovednost. A tento zpusob spravy domeny, tedy sprava "velkym bilym nacelnikem" byl, bohuzel, ponekud zdiskreditovan jeste pred tim, nez spravu prevzal CZ.NIC. Plosne zvyhodnujici sunrise opravdu spis nez spravedlnost pripomina ochranu investic vybranym jednotlivcum (shodou okolnosti tech, kteri uz CZ.NICu neco plati) - a tedy je tato cesta take znacne rizikova. Proste - sunrise se jevi byti jako v kazdem pripade cesta nevdecna.

  Nicmene, nechme byt spekulace o metodach zavadeni neceho, co se zatim zavadet nebude.

  Ja si vlastne nejsem vubec jist, jak to bude s realnym zavedenim - popravde receno, ja se domnivam, ze s domenami s diakritikou to bude asi tak stejne, jako s novymi gtld. Staveni ohromnych vzdusnych zamku jak je vsichni chteji, potrebuji a jak to bude skvele az budou. Po skutecnem zpristupneni - kratky vzestup zajmu "zvedavcu" a pote, alespon me se zda, celkem nezajem.

  Je tedy mozne, ze "cekani" neprinese zhorseni situace, jak se obavas ty, ale zlepseni - mozna se ukaze, ze to je slepa vetev, kterou se nam podari rovnou preskocit (i kdyz nemyslim, ze by nekdy doslo ke skutecne revokaci IDN - vzhledem k jeho totalni zpetne kompatibilite pro to nebude duvod, i kdyby se fakticky vubec nepouzivalo) ...

  V kazdem pripade - v soucasne dobe se zda, ze aktualni prinos zavedeni takovych domen je spis zaporny nez kladny a snad krome nekterych registratoru (a nekolika militantnich narodnich obrozencu) u nas opravdu nikomu neschazeji.

 • 23. 1. 2005 23:05

  Michal Kára (neregistrovaný)
  > a jde predevsim o "kseft"

  O ten jde predevsim :-)

  > Jestli se presto nekdo rozhodl propagovat neexistujici domenu

  Oni ji nepropaguji. Oni propaguji nazev, ktery obsahuje diakritiku.

  > Neda se ocekavat, ze od okamziku "velkeho tresku" zacnou uzivatele masivne
  > psat do svych browseru domenu s diakritikou.

  Take si to myslim, ale je to spise spekulace.

  Ad riziko: Viz vyse - oni nepropagovali domenovy nazev z diakritikou. Je to spis o volbe nazvu subjektu. A zde je otazka, jak moc realne bylo predpokladat v dobe registrace tech domen predpokladat, ze nekdy budou zavedeny domeny s diakritikou (nektere jsou dost stare). Stejne to riziko neni prave "podnikatelske riziko" - tomuhle se mohli vyhnout jen tak, ze zvoli nazev bez diakritiky. Nazvem s diakritikou nic moc neziskali, spis to byla nejlepsi ze spatnych voleb, protoze vhodne nazvy s diakritikou byly nejspis obsazeny.

  (Jinak mne osobne prijdou celkove skody napachane moznosti cislo dva mensi, nez u ostatnich moznosti.)

  > Muj nazor je, ze by domeny s diakritikou predevsim
  > nemely byt zavedeny vubec.

  Muj vpodstate take, ale ne z nejakych principialnich duvodu, ale spis proto, ze to nic moc neprinasi a na druhou stranu by to zpusobilo komplikace.
 • 23. 1. 2005 23:53

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Oni ji nepropaguji. Oni propaguji nazev, ktery obsahuje diakritiku.

  Zatim jsem stale nezmenil svoje presvedceni, ze uzivani nejakeho nazvu, jmena firmy nebo ochranne znamky nekonstituuje jakekoliv prednostni pravo na ziskani stejnojmenne domeny. A kdyz si to nemyslim u domen bez diakritiky, nemam duvod si to myslet u domen s diakritikou. A od toho se odviji i muj pohled na "podnikatelske riziko", Ano - mate pravdu, ze mozna ani nepredpokladali, pri vymysleni nazvu serveru, ze by nekdy mohly byt realne zavedeny domeny s diakritikou. Je mozne, ze kdyby to predpokladali, tak by zvolili radeji nazev bez diakritiky, aby nebezpeci, ze prislusnou odiakritikovanou domenu pozdeji neziskaji eliminovali. I toto rozhodnuti je soucasti celkoveho rozhodovani.

  Ale i kdyby nic jineho - tak v Ostrave existuje spolecnost "MĚŠEC, s.r.o.", ktera, myslim, vlastni domenu nema. Mozna proto, ze jejich podnikatelske rozhodnuti bylo - pockame si na domeny s diakritikou a pokusime se ziskat prislusnou domenu s hacky. Tato podnikatelska uvaha neni o nic lepsi ani horsi nez uvaha provozovatele serveru mesec. Tak jako mesec nemohl ve sve dobe vedet, ze vzniknou domeny s diaritikou, toto SRO zas nemohlo v dobe sveho vzniku vedet, ze se u nekterych typu domen (u domen s dikritikou) CZ.NIC odchyli od zabehaneho "first-come first-serve" a tim jakekolvi jejich nadeje na domenu zcela zhati. Neni zadny spravedlivy duvod, aby jedno ocekavani CZ.NIC zvyhodnil proti druhemu - a jednomu podnikateli bylo riziko "smazano" - na ukor toho, ze druhy prijde o jakoukoliv nadeji. Neni ukolem CZ.NICu aby tahal z bryndy podnikatele, kteri s necim nepocitali nebo naopak pocitali nebo neco spatne odhadli ci vyhodnotili. A jakkoli je mi IINFO blizsi nez nejaka neznama ostravska firma, varianta dve se mi nelibi, protoze je vuci te ostravske firme krajne bezohledna.

 • 24. 1. 2005 10:20

  brm (neregistrovaný)
  > kdyby se jasne mluvilo o ochrane zisku

  Nerekl bych ze jde [automaticky] o ochranu ZISKu. Jde o ochranu INVESTIC - soucasni majitele vetsinou investovali casto nemale prostredky do vybudovani obsahu domeny, jeji propagace, vybudovani userbase apod. V okamziku kdy je moznost, ze si jeji obdobu s diakritikou zaregistruje spekulant, ktery se na jejich usili chce prizivit [a snad tuto moznost nebudete popirat], musite uznat ze je to vuci jejich snazeni nefer.
 • 24. 1. 2005 16:33

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Ano - ale propagovali domenu, kterou nemeli a o ktere nemohli vedet, zda ji kdy mit budou. Tedy sli do rizika. A jelikoz CZ.NIC jindy investice drzitelu domen neochranuje, neni jasne, proc ted by mel.

  Ano, i ja souhlasim, ze by bylo nespravedlive, aby jejich domenu ziskal spekulant - i kdyz si nejsem uplne jist, zdabychom se dokazali shodnout na tom, kdo to spekulant vlastne je. Jenze, zatim se nikomu nedari vymyslet "protispekulantska" ochranna opatreni takova, aby nepostihoval i jine zajemce o tutez domenu, ktere rozhodne za spekulanty oznacit nelze - a jde o normalni seriozni zajemce. A me se princip "pachani krivd ve jmenu odstanovani krivd" prilis nelibi. To radeji at par domen pripadne spekulantum - stejne je na nich jejich opravneni vlastnici zase vysoudi, stejne ty domeny spekulantym na nic nebudou a stejne jejich opravnenym drzitelum nebude vznikat prakticky zadna skoda. Pripada mi to rozhodne spravnejsi nez abychom kvuli spekulantum vyradili z spravedlive souteze o nejakou domenu vsechny zajemce - a nechali tam jednoho, navic vybraneho nejakym "tupym algoritmem", ktery vubec nezohlednuje, zda by vybrany subjekt mel nejaky rozumny duvod takovou domenu prioritne pozadovat ...

 • 24. 1. 2005 19:07

  Michal Kára (neregistrovaný)
  Realita je takova, ze pokud nekdo dnes chce jit na www.měšec.cz, tak jde na www.mesec.cz. Dalo by se tedy rici, ze majitel domeny mesec.cz vlastne vlastni i měšec.cz. Ne treba 100%, ale de fakto ano - v praxi to tak funguje.

  Jinak - ona jedna vec je riziko jako takove a druha vec je zmena pravidel. Proste riziko je vetsinou dane uvnitr nejake sady pravidel. IMHO pokud menim pravidla hry, tak proste nejde jen tak rict "to bylo vase riziko".

  > kdo to spekulant vlastne je

  Spekulant je ten, kdo koupi domenu nikoli proto, aby ji "normalne pouzival", ale aby ji prodal dale. Je to sice ponekud vagni definice, zvlast co se tyka "normalniho pouzivani", nicmene pomerne vystizna.

  > A me se princip "pachani krivd ve jmenu odstanovani krivd" prilis nelibi.

  Tak proc prosazujete "velky tresk", ktery ve jmenu odstraneni krivdy na spolecnosti Měšec, s.r.o. spacha krivdu na magazinu Měšec? Proste fakt je, ze z tech trech reseni zadne ideologicky ciste. Pokud by "sunrise period" nebyla pruchodna, asi by byla druha nejlepsi drazba. Velky tresk je ciste o tom, kdo bude mit drzejsi/agresivnejsi registracni roboty, a to asi neni kriterium, podle ktereho by se mely domeny pridelovat.

  [Jinak si uvedomte, ze magazin Měšec ziskanim domeny měšec.cz vlastne nic neziska - naopak ji bude muset zaplatit - a stav pro nej bude stejny, jako kdyz domeny bez diakritiky nebyly povoleny.]
 • 24. 1. 2005 20:30

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Realita je takova, ze dnes nikdo na www.měšec.cz jit nechce - a vetsina uzivatelu (pouzivajicich MSIE) ani nemuze, a to ani kdyby nahodou existovala. A v tom je asi jadro pudla - vy mate utkvelou predstavu, ze uz dneska vsichni premysli "v domenach s diakritikou", zrejme by ji kazdy do URL podle vas psal - a jen na posledni chvili se zarazi "nojo, ono to vlastne (jeste) nejde". Moje predstava je takova, ze o psani diakritiky v domenovych jmenech se nikdo moc nepokousi a pri pristupu na mesec by nikoho napsat diakritku ani nenapadlo. A nez napadne, uplyne hodne vody. Proto vy mate utkvelou predstavu o nejakem "automatickem" vztahu domen "mesec.cz" a "měšec.cz", kdezto ja si myslim, ze "měšec.cz" je zcela nova a samostatna domena a nevidim duvod, proc by mela byt nekomu takovemu prioritne priklepnuta.

  Velky tresk krivdy nepacha. Ten se drzi stavajiciho pravidla, ktere se povazuje vseobecne za spravedlive - kdo driv prijde, ten driv ma. A to se, alespon zatim, povazuje za spravedlive. A kdyby, nahodou, v ramci teto metody byla spachana nespravedlnost - soud ji nepochybne napravi. Deje se to tak u domen ted, necht' se to tak deje i nadale.

  Vy ovsem vychazite z toho, ze o domeny s diakritikou bude nejaky masivni zajem - dokonce se snazite vyvolat predstavu bojujicich automatu. Dneska je uz domenu v kazdem pripade treba zaplatit. Tak schvalne - proc si myslite, ze by se nekomu mohlo vyplatit domenu zaregistrovat, tedy pokud ji skutecne nechce pouzivat (to by pak nebyl spekulant) ?

  A mimochodem - jestlize podle vas Magazin mesec ziskanim domeny nic neziska - tak proc tak vehementne obhajujete jeho prioritni pravo, aby ji ziskal ?

 • 24. 1. 2005 22:56

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Nazdar Dane, pár komentářů:

  Bylo by zajímavé získat z autoritativních serverů pro ccTLD .CZ statistiku, kolik je dnes reálně dotazů na domény s diakritikou. Stačilo by i z jednoho serveru. Prohlížeče s podoporou IDN mají 10% trhu, pravda, taky nějaké cachování tam je, ale i tak by se zjistilo, jak moc se "o psani diakritiky v domenovych jmenech se nikdo moc nepokousi".

  Dovolím si připomenout, že poslední rozšíření množiny zaregistrovatelných jmen proběhlo dražbou a nikoliv velkým třeskem, tedy velký třesk by byl změna oproti předchozí praxi.

  Masivní zájem být nemusí, zahltit registrační automaty a znemožnit registraci ostatním dokážou i dva přetahující se zájemci o jednu doménu. Alespoň ve stavu, jaký byl při předposledním rozšíření množiny domén. Jak je to teď se systémem více registrátorů nevím.

  Až (jestli) budou domény s diakritikou povoleny, tak sice zaregistrováním domény měšec.cz nic nezíská (oproti současnému stavu), ale nezaregistrováním ztratí. To je podle mě jeden z důvodů proč se poskytovatelům obsahu do domén s diakritikou moc nechce. Svoje domény už ostatně už mají, a co se starat o nové zájemce?
 • 25. 1. 2005 5:08

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  To by nepochybne zajimave bylo. I kdyz je treba nezapomenout, ze uzivatele nonMSIE prohlizecu vykazuji v nekterych oblastech vyrazne odlisne chovani nez uzivatele MSIE. Takze takto ziskany zaver je treba zobecnit velmi opatrne. Rekl bych, ze u uzivatelu techto prohlizecu se spis dockas "pouceneho" chovani a vysledna statistika by tak mohla neadekvatne podporovat moje tvrzeni - takze bych byl opatrny. Ale jiste by to bylo zajimave.

  Jinak bych podotknul, ze pri predposlednim rozsireni mnoziny domen bylo lze domeny registrovat bez rizika poplatku - tedy nejdriv zaregistrovat a pak se teprve rozhodnout zda zaplatim. To uz soucasny system neumoznuje - a tomu bude, IMHO, odpovidat o nekolik radu mensi zajem - o registraci ma smysl se pokouset jen v pripade, ze skutecne jsem ochoten za domenu zaplatit - a tedy jsem presvedcen, ze se mi investice spis vrati nez ne.

  Co se posledniho odstavce tyce, opakoval bych se. Ja jsem presvedcen, ze spravedlivy narok na ohackovany mesec ma magazin stejne velky jako zminene ostravske sro. Protoze odmitam argumentaci, ze magazin propagoval neexistujici domenu - kdybych pristoupil na tento argument, nezbylo by nez se vyporadat s tim, ze schopnost "propagovat neregistrovanou domenu" neni omezena jen na domeny s diakritikou - a nutne bych musel zacit resit situace, kdy nekdo na domene A.cz ma stranky s titulkem B.cz a domaha se prava na prioritni registraci teto domeny (az ji soucasny drzitel uvolni). To je totiz uplne totez. A jelikoz takto pojatou prioritizaci povazuji za nerealizovatelnou a navic vubec neni duvod takovy pristup omezit jen na tento specialni pripad, nemuzu proste zohlednovat nejake propagace nejakych neexistujicich domen.

  Takze - zpet - pravo magazinu a sro je IMHO naprosto rovnocenne. Bud' je oproti ostatnim musim prioritizovat obe, nebo zadnou. Obe prioritizovat neumim (nemyslim tedy ten izolovany pripad, ale obecne pro vsechny domeny, kde neco takoveho pripada v uvahu). Takze jsem navrhoval neprioritizovat zadnou. Tam je sice urcita moznost, ze o domenu pozada nekdo, koho i ja povazuji za mene opravneneho nez je magazin a sro, ale neni jasne, proc by to delal. Predpokladam, ze pripadnemu pachani skod nebo parazitovani na povesti zabrani soud, ktery ve vysledku zajisti tu spravedlnost, kterou ja zajistit schopen nejsem. Tak jsem se snazil alespon neprekazet. Ty take nejsi schopen "rovnocenym uchazecum" zajistit rovne sance - ale navic mezi rovnocenymi uchazeci vyberes jednoho - ostatni "rovnoceni" se pak uz branit nemohou, protoze jejich spravedlive pravo je jen "stejne" coz samozrejme na vyhru u soudu nestaci. Takze jsou poskozeni neb rovnou sanci nedostali, tu jsi jim uprel.

  Nicmene, na me nedej - me kdysi Krsek oznacil terminem "socialni ignorant" neb jsem opakovane prosazoval to, aby kazdy dostal to, co si zajisti sam - a zadne skupiny nebyly nejak specialne preferovany a nikomu nebyla poskytovana "specialni" pece. Takze muj postoj by nemel byt prekvapivy. Ale chapu, ze z hlediska "celkoveho revu" by byla plne pochopitelna snaha "preferovat" jiz existujici zakazniky (kteri uz neco plati), kdezto zajem branit prava zakazniku "hypotetickych" (tech, kteri jeste nic objednano nemaji a neplati, ale mozna prijdou) je mensi. Ale to uz je o kseftu a preferovani zajmu firem a podnikatelu pred zajmy vsech lidi - ne o spravedlnosti ...

 • 25. 1. 2005 11:44

  Michal Kára (neregistrovaný)
  > a nutne bych musel zacit resit situace, kdy nekdo na domene A.cz ma stranky
  > s titulkem B.cz a domaha se prava na prioritni registraci teto domeny (az ji
  > soucasny drzitel uvolni). To je totiz uplne totez

  To neni totez. Drzitel domeny A.cz mel sanci v dobe volby sveho nazvu (pripadne behem vzestupu internetu) s domeny B.cz zaregistrovat, pripadne zvolit jiny nazev, pokud byla volna. Měšec tuto volbu nemel. (Mel akorat volbu pouzit nazev bez diakritiky - ovsem za situace, kdy nebylo jiste, zda vubec nekdy budou zavedeny hackovane domeny a jak.)

  Asi jste jeden z mala lidi v CR, kteri veri v rychlost a smysluplnost rozhodovani soudu :-) Vite, jak dlouho trvaji dnes spory o domeny? Tipuji si, ze leta.

  Udelal jsem si maly odhad, a domen, ktere jsou dnes "s osekanou diakritikou" patricich nejakym vyznamnejsim subjektum (t.j. takovym, u kterych je pravdepodobne, ze jejich majitelum ne-vlastnictvi podoby s diakritikou bude vadit) bude nekolik desitek az stovek. Spekulant domenu sice muze zaplatit, ale pokud zvoli vhodnou, tak se mu ta investice muze vratit nekolikanasobne - to je proste zaklad spekulace. Ja byt spekulant, tak to rozhodne zkusim :-) A soudu bych se nebal - jak mi rekl kamarad pravnik - u nas je tolik moznosti jak protahovat soudni rizeni.... A mezitim muzu nabidnout domenu treba za dvoj az trojnasobek ceny, kterou jsem zaplatil. A zajemce to nejspis vezme a spor skonci smirem, protoze to bude pro obe strany vyhodnejsi, nez dlouhe tahanice. (Jinak jde o to, ze spekulanti maji podstatne propracovanejsi roboty, takze je dost pravdepodobne, ze domenu ziskaji prave oni.)

  To, ze "velky tresk" je ekvivalentni pravidlu "kdo driv prijde ten driv mele", pouzivanemu u ostatnich domen, navic neni pravda. Protoze musi byt nejaka casova hranice "kdy to praskne". Pokud Měšec vyjadri svuj zajem treba jen sekundu pred tou hranici a nekdo jiny sekundu po ni, tak to vase pravidlo nefunguje, protoze Měšec vyjadril svuj zajem driv a domenu nedostal.

  Cele se to zvrhne v loterii, ve ktere ma navic vyssi sance ten mene slusny (agresivnejsi). [Pokud bych nepredpokladal kolizi zajmu o domenu, tak asi nema cenu resit, jakym systemem to spustit, protoze by si byli vsechny rovnocenne. Subjekty znevyhodnene sunrise by akorta museli par dnu pockat, coz by jim ale zpusobilo ujmu naprosto minimalni.]
 • 25. 1. 2005 20:36

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Ne, nejsem ten, kdo veri v rychlost soudu. Ale nejsem ten, kdo veri, ze resenim pomaleho soudnictvi je soudce Lynch. Soukrome monopolni organizace NEPRISLUSI brani spravedlnosti do vlastnich rukou s poukazem na to, ze ta "oficialni" nefunguje.

  Jinak ale vychazite stale z predpokladu, ze je nejake zvlastni terno byt spekulantem, ktery ziska domenu mesec s diakritikou. Ja to terno v tom proste nevidim, protoze ta domena je k nicemu a magazinu ani nevznika zadna skoda, kdyz ji nema - protoze ji nikdo do browseru nepise a bude trvat dlouho, ze podil lidi, kteri by to delali vzroste. I kdyby se ale nahodou stalo, ze si nejaky spekulant na onu domenu polici a dostane ji - mame, ze stejneho duvodu, na reseni spoustu a spoustu casu. To bych se uz ale opakoval.

 • 22. 1. 2005 17:06

  VM (neregistrovaný)
  A co treba HTML, znamena to, ze i tam muzou byt hacky carky v URL ? To pak staci spatne nastavit kodovou stranku pri zobrazeni, a web nebude fungovat :-(

  Dopsat do prohlizecu tu trochu kodu asi nebude problem, ale co jine sitove programy?
  Nebylo by lepsi prekladat v operacnim systemu, pripadne (pro jistotu) i na DNS serverech ? Pak by bylo zajisteno, ze to bude opravdu fungovat, nejen s par nejnovejsimi programy.

  Stejne mi to prijde spis jako komplikace. Budu-li v zahranici u pocitace, na cesky web se nedostanu, ledaze se naucim ke kazne domene jeji xn--jmn-blabla ekvivalent, nebo lepe algoritmus prekladu, jenze tohle si 99% lidi nezapamatuje. Nemusim ani do ciziny, v Praze na Smichove je internetova kavarna s krasnymi cinskymi Windows :-)

  Prislo by mi stejne lepsi, kdyby se v systemu a DNS serverech jednoduse odstranovaly hacky carky, pak by se nove domeny nemusely registrovat.
 • 22. 1. 2005 18:15

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Kdyz uz prispivate do diskuse ke clanku - nestalo by zato si nejprve precist ten clanek ? Nektere otazky by nejspis odpadly.

  Ne, nebylo by lepsi, kdyby bylo kvuli celemu systemu menit vsechny DNS servery. To by bylo na dlouha leta, nemluve o tom, ze byste stejne musel zmenit i vsechny klienty (nelze odstranit diakritiku bez informace, v jakem je text kodovani). A kdyz uz musite vymenit vsechny klienty - tak to musite i dneska. Takze na vymenu tech serveru muzete klidne zapomenout.

  Ne, nebylo by jednodussi, kdyby se v systemu a DNS serverech proste odstranovaly hacky - jestli ze se odstranuji v systemu, pak uz jste proste musel vymenit vsechny klienty - ergo - to uz muzete mit soucasny system a nemusite menit DNS servery (vice viz akrgumentace k predchozimu dotazu). Ano, nemuseli by se domeny s diakritikou registrovat - za tu cenu, ze by domeny "blesky.cz" a "blešky.cz" museli patrit jednomu drziteli - a nevim, jestli by elektrarna o blešky stala a je zbytecne kvuli "usetreni registrace" takovou domenu elektrarnam "nanutit" a odeprit ji majiteli blesiho cirkusu.

 • 23. 1. 2005 13:13

  VM (neregistrovaný)

  Ne, kdyby se hacky/carky odstranovaly v systemu, tak opravdu NENI POTREBA menit vsechny klienty - proste se provede update kousku systemu, ktery ma na starosti DNS dotazy (v Linuxu je to myslim libc), a od te doby to delaji vsechny programy korektne, tedy pokud se jim URL posle ve spravnem kodovani a pokud URL samy nekontroluji na neanglicke znaky.

  Vy povazujete za jednodussi vymenit vsechny klienty nez vsechny DNS servery? Opak je pravdou. Klienti nejsou jen web browsery, ale i programy jako telnet, ftp, mail, java, databaze, proxy cache; spousta dnesniho SW komunikuje po siti. Pro vymenu vetsiny tech programu nema clovek zadny duvod.

  Blesi cirkusy budou mozna trochu poteseny, ale vitezstvi je jen castecne - bude navic jen jedna domena, a az se zaregistruje ta, uz se nedostane napriklad na vyrobce odblesovacich pripravku ... Nevim, proc by to melo vykompenzovat starosti s registraci novych domen.

  Clanek jsem opravdu cetl, odpovedi na sve otazky ale nenasel (ani ve Vasi reakci).

  Mozna byste si spis Vy mohl precist Pravidla ceskeho pravopisu, pisete "Ano, nemuseli by se domeny s diakritikou registrovat" ...

 • 23. 1. 2005 18:28

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Vite, ze tzv. "DNS klient" je typicky nikoli systemovy proces nebo systemove volani, nybrz "pouha" knihovna ? A ze je ciste volbou programatora konkretni aplikace, zda pouzije knihovnu dynamickou nebo statickou ? O tom, ze nemusi pouzit knihovnu systemovou, ale treba nejakou vlastni ani nemluve. Vymenou cehokoliv v systemu proste nezajistite zmenu chovani vsech aplikaci. Chcete-li upravovat chovani DNS klienta, musite zrevidovat vsechny klienty - ty, ktere provadeji resolveni pomoci knihovny vyresite vymenou knihovny (a musite zjistit jake, protoze aplikace neni povinna pouzivat tu systemovou), ty, ktere jsou slinkovane oproti statickym verzim knihovem musite vymenit. A to plati i pro vami zmineny Linux.

  Otazka, zda je jednodusi vymenit klienty nebo servery je irelevantni - zmene klientu se proste nevyhnete. I kdybyste chtel neco delat na serveru, vzdy budete potrebovat dulezitou informaci - v jakem kodovani vam onen text prisel. A tuto informaci soucasni DNS klienti serveru neposkytuji. A vymenit jen klienty je rozhodne jednodussi, nez vymenit klienty i servery.

  Mezi temi "nekterymi otazkami", ktere by podle me odpadly kdybyste si clanek precetl pozorne vevodi hned otazka prvni - A co treba HTML, znamena to, ze i tam muzou byt hacky carky v URL ?. Vasim dotazem se zabyva treti odstavec clanku, ktery popisuje jak se URL cleni na jednotlive casti a na ktere ma IDN jaky dopad.

  Co se tyce vaseho zaverecneho odstavce, nikdo neni dokonaly. Ja mam problemy s pravopisem, vy nerozumite dostatecne principum fungovani DNS, implementaci DNS v beznych operacnich systemech a mate problemy s beznymi pravidly odborne diskuse. Vy jste poucil me, ja, doufam, vas. Snad jen drobny rozdil je v tom, ze toto je debata o DNS, a tak zatimco moje informace jsou k tematu diskuse, vase je byla off-topic, protoze gramaticka chyba v textu s DNS nijak nesouvisi. A to jsme prave u tech obvykle respektovanych pravidel odbornych diskusi. Jsem si jist, ze tak jako ja si budu davat pozor na gramatitke chyby, vy si budete davat pozor na dodrzovani obvyklych zvyklosti take a proto neni potreba moje gramaticke chyby ani vase odborne nedostatky jakkoliv dale komentovat. Ted ani v budoucnosti. Oboji se totiz obvykle povazuje za nepatricne.

 • 26. 1. 2005 15:28

  Petr S. (neregistrovaný)
  Nerozumím. V článku se píše, že IRI ještě standardem není. Co se tedy smí dnes?
  1) diakritika v doméně ano, v cestě ne,
  2) pokud je to odkaz, nesmí být diakritika ani v doméně,
  3) ???
  Ne že bych to hned šel použít, jen by mě to zajímalo.
 • 26. 1. 2005 19:46

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Ano, takovy standard jeste neni. Takze v soucasne dobe je proste pouziti jakekoliv diakritiky v URL trochu komplikovane. Napriklad u WWW serveru by se zdalo, ze neni problem s domenou (kterou resi IDN), ale je problem s URI - protoze serveru v soucasne dobe neni jak rict, v jakem kodovani mu URI predavam. Ve skutecnosti je ale v mnoha pripadech problem uz s domenovym jmenem - od HTTP 1.1 je totiz soucasti HTTP requestu i jmeno serveru (uvadene v hlavicce requestu) - v soucasne dobe ale neni jasne, zda by tam melo byt uvadeno v "puvodnim zmeni" (pak ale take vyvstane problem s informaci o pouzitem kodovani) nebo zda by v pozadavku melo byt az "prekodovane" jmeno. Obdobne problemy plati i pro mnoho dalsich protokolu, vcetne, rekneme SMTP. Pricemz zdaleka ne vsechny problemy muze vyresit standardizace IRI. Takze, navzdory IDN bude pouzivani diakritiky jak v domenovych jmenech tak URL i nadale problematicke ...