Hlavní navigace

Jak online firmy předávají státu data o uživatelích? WhatsApp velmi ochotně

Autor: EEF
Daniel Dočekal

Tradiční zpráva o tom, jak se internetové společnosti staví k šmírování vlád a vládních organizací v datech uživatelů, je tady.

Electronic Frontier Foundation (EFF) ve své každoroční zprávě (PDF) shrnuje, jak se internetové společnosti staví k požadavkům vlád a vládních organizací na data o uživatelích, ale také, jak se samotné firmy staví k soukromí – jak chrání své zákazníky či uživatele. A není to vůbec radostný pohled. Pokud se budete ptát, kdo se v tomto ohledu chová nejhůř, tak WhatsApp, Verizon a AT&T.

EFF ve svém materiálu hodnotí hlavně otevřenost – to, zda firmy veřejně potvrzují, že vyžadují soudní nařízení, než předají data o uživatelích či dokonce obsah jejich komunikace. Zda zveřejňují zprávy (transparency reports) o tom, jak často vlády žádají data, nebo zda zveřejňují přesný postup, jak na podobné žádosti reagují. 

Neméně důležité je, zda jsou uživatelé informováni o tom, že si nějaká vláda či vládní organizace vyžádala jejich informace (to je mimochodem poměrně nesnadná záležitost, protože vláda může zakázat o něčem takovém informovat a děje se to běžně).

Součástí kritérií je ale i to, jakým způsobem a jak dlouho společnosti uchovávají data uživatelů, zejména taková, která nejsou uživateli k dispozici. Posledním kritériem, použitým pouze v aktuálním hodnocení, je to, zda společnosti veřejně působí ve prospěch uživatelů a staví se proti zvažovanému zahrnutí „zadních vrátek“ přístupných úřadům do internetových služeb.

Marcom

Pokud si projdete výsledek, zjistíte, že pouze devět firem získalo maximální možné hodnocení – Adobe, Apple, CREDO, Dropbox, Sonic, Wickr, Wikimedia, Wodpress.com a Yahoo. Tři výše jmenované, WhatsApp, Verizon a AT&T,  jsou na přesně opačné straně.

Za zmínku stojí zejména WhatsApp, který v hodnocení získal jediný bod a podle EEF je jeho chování k datům pozoruhodné: nikde neuvádí, že informace předává úřadům až po soudním nařízení, uživatele o požadavcích na jejich data neinformuje a nepublikuje transparency report. Nedozvíte se ani to, jakým způsobem a jak dlouho vaše informace uchovává.

Našli jste v článku chybu?
22. 6. 2015 13:02

Kde jste vzal, že WA provádí end-to-end šifrování? Před nějakou dobou zaváděl šifrování komunikačního kanálu mezi klientem a serverem, ale ne end-to-end. Ostatně, otestovat si to můžete sám. Mějte 3 mobily A, B, C. Na A a B si nainstalujte WA a autentizujte si čísla na obou mobilech při inicializaci WA. Proveďte si pár přenosů zpráv mezi A a B. Vypněte mobil B. Nyní pošlete zprávu z A na B. Zpráva bude nyní čekat na serveru na doručení. Přendejte si SIMku z B do C a nainstalujte WA, proveďte aut…

22. 6. 2015 13:05

WA nepoužívá end-to-end šifrování, pouze šifruje komunikační kanál mezi WA a serverem. Pokud chcete používat pravé end-to-end šifrování, musíte se podívat někam jinam. Např. švýcarská aplikace Threema nebo snad ruský Telegram (u něj si nejsem jist).