Hlavní navigace

Názory k článku Jak překonat omezení bankovní identity?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 3. 2021 16:02

  bez přezdívky

  Heleďte, teď jsem se vrátil z Pošty z Czechpointu. Když jsem mluvil s pracovnicí banky kvůli bankovní identitě, řekla mi, že pas je sice doklad který prokáže mou totožnost, ale pro bankovní identitu se musí jednat o doklad vydaný Českou republikou... Trošku nedomyšlené že? (pokud jste slovák, máte jen pas a povolení k pobytu) Takže pas kdybych nahrál do George, nepomůže mi to. Zkoušel jsem jí nabídnout ještě ř.p. který mám již český, to prý taky nejde. Řidičák jako ověření totožnosti pro bankovní identitu neakceptují. Vyřizoval jsem to jako reklamaci u ČS, vyjádření k reklamaci vám klidně poskytnu, abyste věřil že si nevymýšlím. Mám ještě jeden účet u Airbank, tam mi sdělili totéž, z čeho vyvozuji, že nejde o nějaké nedotažení systému konkrétní banky, ale systému nad ní (NIA? nevím přesně kdo to spravuje) Teď jsem byl na Czechpointu kvůli ověření totožnosti pro mojeID, paní chtěla doklad, dal jsem jí povolení k pobytu. Prý to nejde, protože není strojově čitelný. Měl jsem u sebe pas, který mám rok starý, je strojově čitelný, je i s čipem....Prý to jí nevezme, protože není vydán v ČR. Může mí někdo vysvětlit jak mohu mít slovenský pas vydaný v ČR? Nakonec, nevím jak se jí to povedlo, ztotžnila mě na základě toho povolení k pobytu a ověření proběhlo. Teď už mám v mailu výzvu, ať v mojeID dokončím poslední krok. Nevím, celé mi to přijde na hlavu, 15 let tady v ČR platím daně, když je je potřeba zaplatit, to nikomu nevadí, jakmile chci bankovní identitu, najednou je problém. Když někdo navrhoval ten systém, jako by na cizince nemyslel. Copak cizinci nepotřebují na FÚ a další úřady? V tomto směru je přeci úplně jedno zda jsem Slovák, nebo Čech. Oba musíme podat daňové přiznání stejně. Oba máme účet u České banky. Oba podáváme přehledy OSSZ a ZP... Za mě - systém by měl brát u cizinců pas jako relevantní doklad k prokázání totožnosti, vždyť je to mezinárodní doklad... K čemu jsme v EU, když pro mě jako slováka platí jiná pravidla na stejném úřadě jako pro občana ČR? Evidentně, takto nepřemýšleli, když systém navrhovali. Takže cizinci obecně budou mít s bankovní identitou problém (dokud někomu nedojde, že je třeba akceptovat pas, protože žádný jiný doklad nemají)

 • 6. 4. 2021 11:10

  GSI-KSP

  Autor článku bohužel také podlehl dojmu, že každý musí mít smartphone, takže uvedl
  jen řešení pro mobilní platformy (hrátky s QR-kódy ap.). Uživatelé desktopu (zvlášť ne-MS)
  zřejmě už nejsou považováni za lidi (podobně přezíravě se chovají např. CZ.NIC, Lidl aj.).

 • 30. 3. 2021 16:21

  bez přezdívky

  Dobrý den, tohle je problém, který se bude týkat množiny cizinců bez občanského průkazu svého státu (je otázkou, jak velká tahle množina bude, ale vzhledem k poměrně početné menšině slovenských občanů s trvalým pobytem v ČR rozhodně nebude zanedbatelná). Shodou okolností jsem nedávno řešil něco podobného pro manželku, která je občanem Slovenska, ale trvalý pobyt si zřídila zde v ČR.
  Na Slovensku skutečně donedávna platilo pravidlo, že tamější úřady nebyly schopny zapsat do občanského průkazu adresu trvalého bydliště, která není na území Slovenské republiky a vyžadovaly tak od svých občanů v takových případech odevzdání občanských průkazů (pod hrozbou sankcí).
  Toto se naštěstí novelizací příslušných slovenských právních norem před nedávnem změnilo a slovenské úřady tak již nově trvalé adresy z území jiných států do slovenských občanek normálně zapisují.
  Chápu, že Vám to nyní již moc nepomůže (pokud se nechcete vydat na Slovensko jen za účelem vydání nové občanky), nicméně pro budoucí případy by již tento problém měl být vyřešen. Takový občan Slovenska se slovenskou občankou s čipem (kde navíc občané Slovenska dostanou při převzetí od úřadu zdarma i čtečku, takže si ji nemusí sami shánět jako v ČR, což řadu občanů ČR podle mého názoru od aktivního používání e-občanky dále odrazuje) se pak pro účely vydání BankID může prokázat přihlášením přes EU bránu.
  Ideální by samozřejmě bylo, pokud by např. slovenský stát nějakým způsobem informoval tyto své občany s trvalým pobytem mimo území Slovenska, že zde nově existuje možnost občanský průkaz opět získat, ale předpokládám, že to je utopie.

  Zcela odlišný problém je ten, že naopak pro účely prokázání trvalého pobytu na území ČR občanským průkazem Slovenska se zapsanou trvalou adresou v ČR, se většina českých úřadů ještě nenaučila toto akceptovat a stále vyžadují tu "zelenou knížečku" ve formátu pasu - Potvrzení o trvalém pobytu. A to přesto, že příslušný odbor azylové a migrační politiky MV uvádí, že taková cizí občanka by měla být pro účely prokázání trvalého pobytu v ČR plně dostačující.

 • 29. 3. 2021 16:09

  bez přezdívky

  Ještě doplním, občanku členského státu EU nemám. Tu mi vzali a zlikvidovali, když jsem se oženil zde v ČR před 15 lety. Prý nelze mít současně slovesnkou občanku i český trvalý pobyt. Od té doby mám jediné dva doklady - průkaz o povolení k trvalému pobytu a pas. To jen na vysvětlenou, proč jsem nepředložil občanku...

 • 29. 3. 2021 20:00

  bez přezdívky

  Osobně si myslím, že základní problém je to, že nemáte slovenský občanský průkaz. To, že Vám ho znehodnotili je úkon, který by bylo záhodno prověřit, zda-li je v souladu s právem. Zdá se mi to podivné, protože iniciativa EU byla taková, že všichni EU občané se budou schopni elektronicky identifikovat pomocí občanských průkazů. Já bych si nechal vystavit nový slovenský občanský průkaz a následně využívat v NIA International ID gateway (bránu Slovenské republiky) tak, jak to předpokládá eIDAS.
  Ale nejsem ani právník a ani z Ministerstva vnitra :-).

 • 29. 3. 2021 23:36

  bez přezdívky

  Je to už pár let, tenkrát jsem to vyřizoval na cizinecké policii, dnes je to oddělení migrační a azylové politiky. Je možné že dnes je vše jinak, pamatuji si ale že tenkrát pomalu ani nevěděli jak ten doklad o povolení k pobytu vyplnit... Vzpomínám si, že když mi brali slovenskou občanku, říkali mi, že občanka je vázaná k trvalému pobytu, tzn kdyby mi skončila její platnost, tak slovenská strana by nemohla do nové slovenské občanky napsat českou adresu pobytu, to nejde.. Tak mi ji vzali s tím, že jako jediný doklad ze slovenska budu mít pas. Dlužno dodat, že to tenkrát byla taková papírová kartička zalita do fólie... Možná je to dnes všechno jinak, jak jsou ty občanky modernější, jak ale vidíte, já osobně s tím mám problémy dodnes. Každopádně mojeID funguje, dnes večer jsem odeslal na FÚ DP takže nakonec vše dobře dopadlo, osobní návštěvě Czechpointu jsem se ale nevyhnul.

 • 29. 3. 2021 15:16

  BobTheBuilder

  Není náhodou pro vás, jako cizince, tím dokladem váš cestovní pas? Případně občanku, pokud jste z EU. Kdybyste ten předložil v bance, nejspíš by vás mohli řádně spárovat se základními registry. Zřízení účtu není úplně totéž, jako ověření identity.
  Skoro bych čekal, že na Czech Pointu vám samo povolení k trvalému pobytu nemusí stačit a budete ten pas potřebovat taky.
  Mohlo by být řešení navštívit banku s tím pasem nebo občankou členského státu EU, mohlo by to být jednodušší, než Czech Point.

 • 29. 3. 2021 15:24

  EUcreepemineCZ

  U MojeID, když byste použili bankovní identitu, dá vám to myslím úroveň značná, czechpoint (nebo eObcanka) úroveň vysoká

 • 30. 3. 2021 10:25

  BobTheBuilder

  Teda máte to složitý - ale je to divný, švagrová žije v Německu 30 let, pak se tam i vdala, ale pořád má českou občanku. Musí sem kvůli tomu občas přijet (ale to stejně dělá i z jiných - nejen rodinných - důvodů).

 • 30. 3. 2021 11:17

  Tomáš Zelina [zelitomas]

  Ještě doplním, že přes MojeID je cesta taky možná, jenom se to musí vzít přes datovku. (Přihlásit bankovní identitou -> založit datovku -> ověřit MojeID přes ni)

 • 29. 3. 2021 13:48

  bez přezdívky

  Dobrý den, poslední dobou vychází spousta článků na toto téma. Nikdo však neuvádí nejdůležitější fakt - pro možnost využívání bankovní identity je nutné vlastnit elektronický čitelný doklad. Bez tohoto dokladu vám banka bankovní identitu neaktivuje. (neplatí tedy, že pokud si banka již jednou ověřila vaší totožnost, že máte automaticky přístup k bankovní identitě, to není pravda.) Mluvím z vlastní zkušenosti, chtěl jsem využít bankovní identitu u ČS k odeslání daňového přiznání ať nemusím na FÚ osobně. Mám v George nahrán doklad povolení k trvalému pobytu, takže banka si mou totožnost již jednou ověřila při návštěvě pobočky. Přesto mi bylo sděleno, že bez elektronický čitelného dokladu mi bankovní identitu nemohou aktivovat. Výsledek? Prý mi posílají poštou dárek jako omluvu. Skvělý, to ale jaksi můj problém nevyřeší. Nezbylo, než zřídit mojeID a zajít na Czechpoint kvůli ověření totožnosti... Takze navzdory tomu, že banka si mou totožnost již jednou ověřila, nelze prohlásit, že bez zvednutí že židle lze zřídit klíč eGov pomocí bankovní identity. K tomu je ještě právě nutný elektronicky čitelný doklad, který si troufnu říct nemá úplně každý. Takže se nakonec z té židle stejně musíte zvednout. Paradox je v tom, že místo aby mi nový systém život ulehčil je to přesně naopak. Nutí mě jít někam osobně, což je zvláště v době covidove ne moc zrovna ideální...

 • 10. 4. 2021 22:45

  Martin

  Toto má dve roviny.
  1. Na cizinecké policii v ČR mi povedali, že si mám nechať slovenskú občanku, pretože sa mi zíde. Mali pravdu. Viem, že nie som zákonovo korektný, ale mám dva trvalé pobyty - pre Slovákov na Slovensku, pre Čechov v Česku. Pošta na SR je s plnou mocou pre mamu (malá kartička, ktorá ide sfalšovať za 10 minút, ehm ...), takže prípadne všetko vyberie.
  2. Všetko riešia datové schránky (DS) v ČR. Viem, je to opruz, nie sú ideálne, ale stále to je jediná funkčná e-government vec v ČR. Aj portál občana primárne prepoužíva funkcionalitu DS. Pomocou DS sa prihlásite na VZP, ČSSZ, ... . Tam to pekne beží, daňové priznanie atď idú tiež podať cez DS. Takisto NIA, mojeID, kataster.