Hlavní navigace

Jak rychlá jsou mobilní data ve vašem okolí? ČTÚ a CZ.NIC testují NetMetr

David Slížek

Žádné odhady nebo teoretické výpočty. Mobilní aplikace změří rychlost datového připojení a z nasbíraných dat vytváří přehlednou mapu Česka.

NetMetr je nová aplikace, která změří rychlost datového připojení v místě, kde se právě nacházíte - ať už jde o wi-fi nebo o mobilní data. Stačí si stáhnout mobilní aplikaci (pro Androidpro iOS) a začít měřit. 

Data o měřeních se navíc sbírají a zobrazují na mapě. K dispozici jsou i různé statistiky – průměrné rychlosti podle mobilních operátorů nebo výsledky podle různých zařízení. Naměřené údaje jsou také k dispozici k dalšímu využití jako Open data.

Aplikace kromě standardních údajů jako je rychlost downloadu a uploadu nebo latence (ping) dokáže měřit i další údaje – například sílu signálu (pokud je umožňuje zjistit zařízení, na kterém uživatel měří).

NetMetr pro iOS

Na mobilních telefonech a tabletech s Androidem lze zapnout také Network Diagnostic Test (NDT) sdružení M-Lab, který dokáže prověřit i další parametry – od ztráty paketů, přes možné omezování připojení ze strany operátora až po otestování TCP a UDP portů. M-Lab výsledky agreguje a zveřejňuje – ovšem včetně IP adresy – je tak na uživateli, zda si tento volitelný podrobný test zapne.

NetMetr pro Android

NetMetr zatím běží v testovacím režimu, takže v něm občas narazíte na nedodělky nebo chyby (např. nezobrazované podmínky použití apod.). Pokud chcete s testováním pomoci, máte šanci až do března, kdy má odstartovat ostrá verze služby.

„Upozorňujeme, že stávající verze nejsou úplné, například u nich chybí prohlášení o ochraně osobních údajů, upozornění na riziko čerpání dat v rámci FUP apod.,“ varuje mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Marcom

Služba je společným projektem Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ)CZ.NIC. Aplikaci samotnou vývojáři postavili na zdrojovém kódu, který v rámci opensourcové licence zveřejnila Rundfunk und Telekom Regulierungs-GmbH, pobočka rakouského telekomunikačního úřadu (KommAustria).

„Aplikace rakouského regulátora je open source, takže ČTÚ chce využít této možnosti a po domluvě s CZ.NIC jej plánují využít. Konzultace s rakouským regulátorem i dalšími regulátory probíhají,“ dodává Drtina.

Našli jste v článku chybu?
26. 1. 2015 13:52

Z tvých peněz? Nás všech? Kolik máš zaregistrovaných domén?

Oni nejsou placení z daní, jako kdejaký multišmoula s pochybným projektem a nataženou dlaní. Oni takhle protáčejí peníze které zbývají z peněz za provozování registru doménových jmen a dělají to opravdu hodně transparentně. Jejich projekty, jako je třeba Turris jsou opravdu užitečné a tohle se mi taky líbí. Všechno je k věci a z branže, takže se nemusíš bát, bulvár v tom asi nebude.

Že já se vždycky takhle naštvu, když vidím, jak je s…

26. 1. 2015 23:43
Rdm (neregistrovaný)

Smím vědět, který zákon přikazuje všem občanům ČR koupit si CZ doménu?

cz.nic je neziskový projekt a jako takový nemůže hromadit zisk, tak je logické, že hledá cesty jak nadbytečné prostředky v souladu se svým posláním investovat