Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jaké služby můžeme čekat od obecních webů? od Jan Savický - Vážený pane Polášku, chápu, že kritický tón patří k...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 14. 4. 2006 18:01

  Jan Savický (neregistrovaný)
  Vážený pane Polášku,
  chápu, že kritický tón patří k novinařině, korektnost ale stále doufám také. Při hodnocení soutěže uvádíte dle mého soudu zavádějící informace bez uvedení nebo snad i pochopení souvislostí.

  Píšete např., že se kraje, které letos nepořádaly svá krajská kola, "neztotožňovaly s pravidly a koncepcí soutěže". Např. Moravskoslezský kraj (a právě v něm jste ohlásil svůj web Kozlovic) jako důvod uvedl: "Důvodem je nízký zájem v 2 předchozích letech. Pokud se budou chtít zapojit jednotlivé obce z kraje, určitě jim nebudeme bránit." Takové vysvětlení má svoji logiku, v tomto kraji je trvale podprůměrný počet ohlášení (otázkou jistě je, zda by takový stav nebyl naopak důvodem o větší úsilí kraje o podporu webů, ale to je jiné téma).

  Dále nám vyčítáte, že jsme "nechali soutěžící, aby se dál do soutěže registrovali" i v krajích bez krajského kola. Samozřejmě jsme tak učinili, a to proto, abychom obce těchto krajů nepoškodili a umožnili jim soutěžit alespoň v celostátním kole. Propozice na takovou situaci pamatují: "Pokud kraj nevyhlásí své krajské kolo, může nominovat svého zástupce do celostátního kola na základě vlastního rozhodnutí." A dále: pokud kraj tuto možnost nevyužije, použije se pravidlo 4.1. propozic o tzv. divokých
  kartách. Celostátní porota vybere na základě vlastního uvážení pět ohlášených soutěžících z postižených krajů. Tak se i stalo a dokonce jedním z vítězů soutěže se stal Tlumačov ze Zlínského kraje, který patří mezi čtyři
  kraje bez krajského kola. V Moravskoslezském kraji bylo zajištěno náhradní hodnocení ve spolupráci s Magistrátem města Ostravy (web ani služba Kozlovic ovšem nepostoupily). Samozřejmě nás postoj několika krajů netěší, ale krajská kola soutěže Zlatý erb jsou organizována z rozhodnutí jednotlivých krajů, Sdružení Zlatý erb nabízí organizační a metodickou pomoc, ale nemůže rozhodnutí kraje ovlivnit.

  Píšete: "ohlašovací text byl utopen v útrobách redakčního systému" jako doklad, že stránka soutěže není přehledná. Vždyť ale víte, že ohlášení se provádí již několik ročníků na Základní stránce úřadu portálu Města a obce online. K tomu nás vede řada dobrých důvodů, především jednoznačná
  identifikace obce. Na stejném místě se zasílají hlasy veřejnosti. V portálu MOOL je registrována téměř polovina měst a obcí ČR, je to podle mne vhodné prostředí.

  Píšete: "Minulý (sedmý) ročník totiž musel většinu lidí zaskočit nelogičností svých některých pravidel, která měla naprosto demotivační charakter a která museli krajští porotci obcházet zajímavými fintami." Děsivé hodnocení. Ve skutečnosti šlo o snahu zabránit opakování stále stejných vítězů a dát šanci i těm dalším, tedy naopak je motivovat. Pravidlo se ale neosvědčilo a bylo v krajských kolech zrušeno.

  Ale abych jen neláteřil. Pěkně jste v článku hodnotil elektronické služby. Máte-li zájem a dobré nápady, zapojte se do příprav nového ročníku Zlatého erbu nebo se staňte porotcem, budete vítán.
 • 16. 4. 2006 0:57

  Jiří Polášek
  Jsem přesvědčen, že většina novinářů znající souvislosti by byla mnohem kritičtější.

  To, že se kraje "neztotožňovaly s pravidly a koncepcí soutěže" je "velice, velice mírná" citace informací, které jsem obdržel. Tyto informace jsou jednoznačné a nehodlám je víc komentovat. V případě nutnosti jsem schopen podklady k tomuto tvrzení doložit např. šéfredaktorovi Lupy, který by jistě konstatoval, že má vyjádření jsou pořádku.

  Co se týče pořádání/nepořádání krajských kol, nechám na čtenářích ať posoudí smysl takových pravidel, zdůrazním však aspoň to, že informace o nepořádání krajských nebyla registrujícícm se účastníkům sdělena a celá záležitost nijak oficiálně nevysvětlena.

  Stránka soutěže přehledná není nejen kvůli udávanému příkladu - nicméně v tomto případě by stačil jednoduchý skript, který by ohlašovací texty dovedl zobrazit mnohem lépe. Nevyhovuje mi ani to, že se postupně mění texty v různých sekcích webu namísto toho aby bylo vše pěkně v článcích s možností identifikace, kdy byl článek publikován. Určitý obsah stránek se totiž mění a pokud si člověk neprojde znovu všechny odkazy, může mu něco uniknout.

  Zajímavé finty je myslím zcela výstižná charakteristika počínání porot, které aby neporušily pravidla, nevyhlásily první místa ale dvě druhá místa apod.

  Porotce beru :-) Vážně. Už jsem soutěžil, komentoval, takže porotce mi chybí...
 • 19. 4. 2006 9:34

  Jan Savický (neregistrovaný)
  Tak to bude nejlépe, když zmiňované podklady k tvrzení pošlete i mně, rád se podívám. Ohledně stránky: stačí sledovat střední sloupec, kde nabíhají výsledky krajských kol s uvedením data a linku na podrobnosti. Fotky obvykle doplňujeme s jistým zpožděním. Běžný systém aktualit se pro tento typ stránky podle mne nehodí.

  Dík za zájem o práci v porotě, předám předsedovi panu Holendovi. Spojí se s Vámi.