O2TV si vyšlápla mimo dráty
Do letošního roku šlo spíš o digitálně-televizního otloukánka. IPTV, jeden ze čtyř základních způsobů příjmu digitální televize, v Česku využívaly asi dvě procenta domácností. Letošní rok ale naznačil, že se brzy leccos změní. IPTV, která jako jediná umožňuje kromě lineárního televizního vysílání šířit i televizní archivy, placené videotéky nebo „cestovat v čase“ a zhlédnout pořad, který už v reálném čase v televizi běží nebo byl odvysílán, získává v Česku stále větší oblibu. Velkou zásluhu na tom má provozovatel největší IPTV služby u nás, společnost Telefónica, která během letošního roku představila zásadní technologické změny své O2TV a náležitě je zpropagovala v nákladné reklamní kampani v tisku i televizi.
Nejzásadnější změnou je oproštění IPTV od pevného kabelu. Diváci už nemusí sedět doma u televize, aby viděli své oblíbené televizní pořady. Vybrané stanice, ale filmy a seriály z placené O2TV Videotéky mohou zhlédnout prakticky kdekoli, kde je mobilní signál. Má to ale jednu velkou vadu na kráse: speciálně u O2TV se nevyplatí službu využívat jinde než na domácí WiFi síti s připojením od O2. Přes klasické mobilní GSM nebo LTE sítě se totiž divákovi odečítají drahé datové limity u mobilního telefonu nebo tabletu a sledování televizního vysílání nemusí být kvalitní. Ale to je jistě dočasný problém, než se podaří rozšířit pokrytí LTE po celé republice a konkurence O2 donutí přijít s novými výhodnými datovými balíčky.
O2TV v Česku zahájila éru mobilní IP televize
UPC se vrhla do IPTV. Co jí zbývalo?
Mobilní službu O2TV Go spustila česká Telefónica letos v červnu, připravovala ji ale už od loňského roku. Projekt vznikl ještě pod původním vlastníkem, španělskou Telefónikou, a příchod investiční skupiny PPF na něm takřka nic nezměnil, možná ho jen uspíšil. Krátce před startem O2TV Go dokončila „pevná“ verze O2TV přechod na novou technologii od nangu.TV, která už loni umožnila rozvinout služby typu TimeShift či televizního archivu. Pro obě verze IPTV (pevnou i mobilní) si navíc česká Telefónica zajistila roční exkluzivitu sportovních kanálů Digi Sport s přenosy anglické fotbalové Premier league. V Česku tyto programy nabízí už jen satelitní služby, mezi kabelovými a IPTV operátory je Telefónica jediná.
OTT, tedy mobilní streamovací služby, ale nebyly doménou pouze u Telefóniky. Delší dobu se na jejich spuštění chystala i největší česká kabelová společnost UPC. Pro ni to znamenalo vykročit od čistě kabelového řešení a standardu DVB-C k IPTV. Zavádění její služby Horizon Go ale v tuzemsku nabralo zpoždění. A tak zatímco Telefónica finišovala se svojí O2TV Go, UPC se letos v květnu zmohla jen na oznámení generálního ředitele Franse-Willema de Kloeta v titulovém rozhovoru pro Hospodářské noviny, že tuto převratnou novinku chystá také – ovšem bez jakýchkoli termínů. K reálnému spuštění Horizonu v Česku došlo až na podzim, zákazníci UPC jej mohli vyzkoušet od listopadu.
Ačkoli UPC už nějaký ten pátek provozuje svoji mobilní IP televizi Horizon v západní Evropě, v Česku se nechala předběhnout největším konkurentem: Telefónikou
T-Mobile: od satelitní k mobilní televizi
Mezitím ovšem odstartovaly další podobné služby. Mobilní operátor T-Mobile po krachu vlastní satelitní služby T-Mobile televize a startu O2TV Go rychle přispěchal s alternativou v podobě Mobilní T-Mobile TV, kterou mohou od listopadu využívat vybraní klienti této společnosti. Do povědomí široké veřejnosti se dostala také služba TV4You od zapsaného spolku In4you, kterému předsedá bývalý ředitel České televize, hudebního kanálu Óčko a exministr kultury v loňské přechodné vládě premiéra Jiřího Rusnoka, Jiří Balvín. TV4You odstartovala jako druhá známější služba svého druhu v polovině října a hned od začátku čelila silnému tlaku televizí kvůli porušování vysílacích práv.
Zatímco poskytovatelé O2TV Go, Mobilní T-Mobile TV či Horizon Go uzavřeli s provozovateli televizí smlouvy, které jim umožňují šířit vybrané programy prostřednictvím OTT a poskytovat u nich TimeShift či nahrávání, TV4You se rozhodla spustit online streamování nejsledovanějších českých televizí bez jakékoli dohody s nimi. Spolek In4You proto musel prakticky okamžitě čelit právním krokům, které vůči němu uplatnil provozovatel televize Prima. Tomu se podařilo přesvědčit Městský soud v Praze, aby vydal předběžné opatření, kterým TV4You zakazuje streamovat programy skupiny Prima. Konkurenční Nova zase docílila u Googlu stažení aplikace TV4You z nabídky obchodu Google Play, což citelně narušilo plány TV4You ohledně počtu stažených a aktivovaných aplikací.
Největší mediální zájem vzbudila mobilní televizní služba TV4You od Jiřího Balvína
TV4You jako precedentní případ?
TV4You chtěla do června 2015 získat 500 tisíc klientů, respektive stažených aplikací (jeden uživatel si ale může stáhnout aplikaci několikrát, protože pro každé mobilní zařízení – tablet, smartphone, notebook – potřebuje zcela novou aplikaci), do poloviny listopadu jich ale bylo necelých 10 tisíc. Krátce poté byla TV4You vyřazena z Google Play, jehož prostřednictvím si ale TV4You stahovaly čtyři pětiny uživatelů. Zbytek připadl na Apple Store nebo stahování aplikace přes internetovou stránku TV4You. Právní tahanice o možnost poskytovat online streamy volně šířených televizních stanic pokračují, TV4You například vůbec nerespektovala předběžné opatření soudu ohledně vyřazení stanic skupiny Prima.
V polovině listopadu odstartovala další OTT služba Kuki TV, kterou připravil IPTV operátor Smart Comp., jenž stojí za fixní službou Netbox. V podstatě jde o podobný produkt jako O2TV Go, jen funguje na omezeném počtu sítí poskytovatelů internetového připojení. Kromě sítí Smart Comp. A spolupracujících firem Planet A a AIM jde ještě o několik dalších lokálních partnerů. Dosah služby ale není velký a reklama prakticky nulová, takže například na rozdíl od TV4You (která je navíc pro koncového uživatele zadarmo) o ní diváci téměř nevědí. Větší pozornosti se zřejmě dostane internetové službě Videorekordér od společnosti goNet, která stojí za portálem SMS.cz a jeho částí TVprogram.cz.
Televize Prima se rozhodla proti TV4You razantně zasáhnout. Sama totiž chystá podobnou mobilní službu (na snímku generální ředitel FTV Prima Marek Singer).
Televize čekají další právní bitvy
Právě TVprogram.cz, který patří mezi největší internetové přehledy televizních programů na českém a slovenském internetu, začal nabízet možnost online nahrávání pořadů z volně šířených televizních stanic. V praxi tak divák může na webu nastavit, jaký pořad si přeje nahrát třeba na televizi Nova, a později si jej přehrát v internetovém prohlížeči na svém notebooku, tabletu nebo smartphonu. Zajímavé je, že podobně jako poskytovatel TV4You, ani goNet nemá žádnou dohodu s televizemi, jejichž pořady uživatelům umožňuje nahrávat. Lze tedy očekávat další kolo právních tahanic, protože právě služby typu TimeShift nebo nahrávání patří mezi ty, které chtějí mít provozovatelé televizi pod kontrolou a smluvně podchycené.
Ne každý poskytovatel OTT služeb pak má odvahu jít proti zájmům velkých českých televizí. Po startu TV4You se provozovatelé televizí rozhodli razantně hájit svoje práva a upozornili oficiálním dopisem všechny poskytovatele OTT služeb, kteří s nimi neuzavřeli smlouvy, na porušování vysílacích a autorských práv. Provozovatelé internetového videorekordéru Grabuj.cz, tedy prakticky stejné služby, kterou nyní poskytuje web TVprogram.cz, poté pro jistotu oznámili stažení svého produktu a ukončení provozu, protože se obávali soudních pří. Podobných tahanic lze v letošním roce očekávat vícero, OTT služeb bude přibývat a televize čeká nejedna právní bitva, která by mohla v konečném důsledku ovlivnit situaci nejenom na českém televizním trhu.