Hlavní navigace

Komerční televize se chovají až moc nekonfliktně, říká Jan Tuna

26. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
26. 11. 2009

NovaPrimou se začínají chovat až příliš nekonfliktně, o čemž svědčí i fakt, že na komerčních televizích se již prakticky nevyskytuje investigativní žurnalistika. Myslí si to Jan Tuna, někdejší vedoucí redaktorů u obou komerčních televizí, kde působil. Nyní se přesouvá na opačnou stranu barikády, podle informací iDNES.cz by měl působit v PR oddělení pražské O2 arény.

Působení obou komerčních televizí hodnotí s odstupem, a říká, že je zklamaný. Mrzí mě, že se komerční televize vzdávají své role hlídacího psa demokracie. Ve chvíli, kdy se z obrazovek vytratily investigativní pořady se kontrolní pozice oslabila, řekl Tuna serveru Digizone.cz. V tomto smyslu ho velice těší, že alespoň veřejnoprávní Česká televize dává výrazný prostor investigativě v pořadu Reportéři ČT. Díky Bohu za něj, dodal.

ebf - tip do článku - debata

Problém ale nevidí ani tak v politických nebo ekonomických tlacích, kterým je každá televize vystavena prakticky neustále, ale spíš v osobnostech, které vedou jednotlivé redakce. Pokud jsou v čele redakcí lidé, kteří mají silnou osobnost, dokáží vzdorovat těmto tlakům a obhájit si „nepříjemné“ reportáže i přesto, že se někomu nemusí líbit, je to dobře. Jakmile se však do vedení dostanou lidé, pro které je dotyčná funkce vrcholem kariéry, můžou být náchylnější podlehnout tlakům zvenčí, dodává zkušený reportér.

Otevírání nepříjemných kauz je vždycky problematické a každá televize se tím může dostat do sporu s určitou skupinou nebo do nemilosti. Nova s Primou si však nyní podle Jana Tuny zvolily nekonfliktní cestu. Proto je podle něj obhájitelná role veřejnoprávních médií, které si musí udržet větší míru nezávislosti.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).