Hlavní navigace

Jaromír Glisník: Přechod na DVB-T2 je zbytečný, jde jen o budoucí kompenzace

5. 4. 2016
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

Člen představenstva společnosti M7 Group, která je provozovatelem satelitní platformy Skylink, v rozhovoru slíbil, že v roce 2017 bude většina kanálů se slušnou sledovaností vysílána ve vysokém rozlišení.

Zástupce největší satelitní platformy na území České republiky, společnosti Skylink, kritizoval upřednosťnování terestrického území už během státem řízeného přechodu z analogového na digitální vysílání před deseti lety. Kritice Jaromíra Glisníka tak neušel ani chystaný přechod z formátu DVB-T na modernější DVB-T2.

V rozhovoru předplatitelům Skylinku také slíbil, že do roku 2017 vstoupí naprostá většina sledovanějších kanálů ve vysokém rozlišení a standardu MPEG-4. 

Jak vnímáte chystaný přechod na DVB-T2?

Kvůli vysokému podílu terestrického příjmu je to v České republice politické téma, na rozdíl třeba od Německa, kde pozemní vysílání využívá méně než deset procent obyvatel. Osobně si myslím, že v dlouhodobém horizontu se na nadnárodní úrovni s frekvencemi pro pozemní televizní vysílání vůbec nepočítá. Ve finále tak při přechodu na DVB-T2 půjde jen o kompenzace pro držitele dlouhodobých garancí z veřejných prostředků. Řekl bych, že ani oni už v delší budoucnost pozemního vysílání nevěří. Přechod na DVB-T2 je, dle mého názoru, zcela zbytečný a finančně zatíží jak diváky pozemské televize, tak i zákazníky kabelových, satelitních či IPTV společností.

Přechod na DVB-T2 se má zaplatit z vybrané DPH za vynucenou obnovu televizorů a set-top boxů u uživatelů pozemní televize…

Osobně si to nedovedu představit. Předpokládá se, že se na přechodových multiplexech spustí programy v HD a zákazníci si proto koupí nový HEVC televizor. Ale které stanice to budou? Veřejnoprávní televize určitě. Ale které další stanice, které by měly být oněmi tahouny zájmu? Myslíte si, že komerční televize dají k dispozici své HD kanály? A že tak udělají bezplatně? Pokud to udělají, poškodí své výnosy od nás a dalších operátorů. A když budou chtít za své programy peníze, bude placená nabídka fungovat jako tahoun zájmu o DVB-T2? Překvapuje mě, že si tyto otázky nikdo neklade.

Co jste si slibovali od testu kódovaného vysílání v DVB-T?

Podle mě je budoucností terestrického vysílání placená platforma. Ta pochopitelně bude potřebovat koncové zařízení u zákazníka. Typicky je to set-top box, ale u DVB-T se nabízí možnost využití televizoru s tunerem a CAM modulem. Při našem přechodu na DVB-S2 jsme řešili problémy CAM modulů v některých televizorech, proto jsme se chtěli přesvědčit, že u kódovaného DVB-T nenastávají. Ale protože oproti satelitu jde u pozemního vysílání o menší datové toky procházející modulem, problémy nenastaly.

PODROBNĚJI: Chystá Skylink expanzi do terestriky? Testy kódovaného DVB-T v Praze to naznačují

Kolika lidí se test týkal?

Asi tří stovek testerů. Ale spolupracovali jsme i s velkodistributory televizorů. Ověřili jsme si, že podmínky pro nástup placeného vysílání DVB-T jsou za předpokladu relativně malých nákladů na straně zákazníků, de facto jen za modul a kartu, splněny.

Budete realizovat nějaký vlastní projekt?

Nemáme ani vlastní kapacitu na DVB-T vysílání, ani vlastní kanály. Ale pokud by byla poptávka ze strany vysílatelů, jsme schopni nabídnout funkční řešení. Máme vše potřebné – podmíněný přístup, zákaznický servis i potřebné zkušenosti. Disponujeme největší zákaznickou bází a nějaký milion zákazníků navíc nás nepoloží. Jsme nadnárodní společnost s dlouholetým působením na trhu.


Autor: DigiZone.cz

Jaromír Glisník

Už první digitalizaci jste kritizovali pro upřednostňování terestrického vysílání. A za nabídku balíku programů zdarma, který jste posléze zpoplatnili, jste tuším dostali i hodně vysokou pokutu…

To bylo jinak, od Českého telekomunikačního úřadu jsme dostali celkem tři pokuty. První, ve výši pěti miliónů korun, byla za použití názvu Gratis pro balíček, který byl skutečně poskytován bez poplatků, tedy gratis, a v momentě zavedení Servisního poplatku byl přejmenován na Digital. Proti této pokutě jsme se odvolali. Správní řízení bylo po čase zastaveno. Druhá pokuta byla udělena za to, že jsme ČTÚ neoznámili výkon komunikační činnosti. Lucemburský regulátor, pod kterého spadá naše firma M7 Group, zastával názor, že firma se má registrovat výhradně v zemi, ve které sídlí, a ne v zemi zákazníka. Měl pro to více důvodů, vždyť regulátoři mohou mít v různých zemích různé požadavky. Stejný postoj jako lucemburský regulátor zastával například i Slovenský telekomunikační úřad. Jinak to ale viděl ČTÚ a hlavně maďarsky regulátor. Ten se zaměřil na službu UPC Direct, kterou stejně jako tu naši poskytuje lucemburská společnost. Spor skončil u evropského soudu a ten rozhodl, že názor maďarského regulátora je správný. Následkem tohoto rozhodnutí jsme výkon komunikační činnosti ČTÚ řádně ohlásili. I tak jsme ale dostali nejvyšší pokutu udělenou v historii ČTÚ. Podle mého názoru nebyl nikdo poškozen, řádně jsme vyřizovali stížnosti zákazníků adresované ČTÚ, jako by pro nás česká regulace platila. Podle ČTÚ ale vznikla škoda kvůli zkreslení určitých reportů. Původní výše pokuty byla dvacet miliónů korun, po rozkladu byla snížena na 9,5 miliónu korun. O udělení pokuty bylo právoplatně rozhodnuto a byla uhrazena. Rozhodnutí považujeme za nespravedlivé a žalovali jsme ho u Městského soudu v Praze, který dosud v této věci nerozhodnul.

K TÉMATU: Skylink má obstavené účty, nezaplatil desetimilionovou pokutu ČTÚ

A třetí pokuta? Ta se tuším týkala servisního poplatku…

I tu považuji za absurdní. Servisní poplatek jsme zavedli k 1. září 2012 a zákazníkům tuto skutečnost oznámili již 15. května, kdy jsme také zveřejnili nové obchodní podmínky upravující Servisní poplatek. A v těch jsme jako datum jejich platnosti uvedli 1. červen 2012. Podle zákona je třeba nové všeobecné obchodní podmínky zveřejnit měsíc před jejich platností. Změna měla nastat v září, ale v nových obchodních podmínkách jsme nedopatřením uvedli datum jejich platnosti 1. června, což bylo formálně špatně. Kdyby tam byl uveden 1. červenec 2012, vše by bylo v souladu se zákonem. Je evidentní, že tento formální prohřešek nikoho nepoškodil. Změnu komerčních podmínek platnou od 1. září 2012 jsme oznámili nikoli měsíc předem, jak ukládá zákon, ale 3 a půl měsíce předem. Jen hloupé datum v dokumentu vyvolalo sankci. Původní pokuta za tento prohřešek činila 10 miliónů Kč. Později však bylo správní řízení zastaveno.

Jak jste mezi svými zákazníky komunikovali přechod na DVB-S2?

Dva multiplexy s HD kanály, o kterých se dnes v souvislosti s DVB-T2 mluví jako o lákadlech pro diváky, odpovídají naší strategii přechodu z DVB-S na DVB-S2 uplatňovanou od roku 2008. Na vlastní náklady jsme zajišťovali HD distribuci nejdřív pro tisíce diváků, což je značně neefektivní, pak pro desítky tisíc a nakonec pro stovky tisíc diváků. A celé roky jsme do rozvoje HD vysílání museli investovat a přesvědčovat naše zákazníky, že si mají koupit HD přijímač. Nenapadlo nás žádat o státní podporu, celý přechod jsme financovali ze svých zdrojů.

PSALI JSME: Satelitní diváky čeká výměna přijímačů, velké televize ukončí distribuci v SD kvalitě

Kolik vašich uživatelů má ještě SD televizor?

Přibližně dvě stě až tři sta tisíc diváků, tedy nějakých dvacet procent našich zákazníků. Ale přirozená obměna televizorů je celkem rychlá, ročně se jich obmění zhruba pětina. A spousta lidí si koupí televizor rovnou se satelitním tunerem.

A přechod na DVB-S2 bude ukončen v červnu?

Česká televize oznámila vypnutí SD kanálů na konec června, ale finální rozhodnutí je samozřejmě na vysílateli. Na Slovensku nedávno skončilo SD vysílání dvou ze tří programů Markízy, tedy Doma a Dajto. U nás se teď bude ukončení SD vysílání týkat Fandy a Nova Cinema. To ještě nemusí být pro každého finálním impulsem pro nákup HD přijímače, ale i tyto kanály svoje diváky samozřejmě mají. Provedli jsme několik průzkumů mezi zákazníky i prodejci a koncem loňského roku jsme dospěli k závěru, že diváci vědí, že dojde k ukončení DVB-S vysílání, ale nákup přijímače zatím odkládají a předpokládají, že když jej koupí později, bude lepší a levnější. Roční přirozená obnova satelitních přijímačů je kolem tři sta až čtyři sta tisíc přístrojů ročně, takže i kdyby to letos bylo o trochu více, určitě nepůjde o nějaký násobek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Skylink se připravuje na vypnutí kanálů v SD rozlišení, čtvrtina klientů ale nemá HD box

Souvisí s vyšším počtem HD kanálů i zvýšení servisního poplatku?

Faktem je, že zákazníci se servisním poplatkem generují vyšší náklady, než jsou naše výnosy z nich. Marži vytváříme na placené nabídce a touto formou se snažíme zvýšené náklady kompenzovat.

To znamená, že na zákaznících se servisním poplatkem proděláváte?

To neříkám, ale zákazníci se servisním poplatkem často generují vyšší náklady, než je měsíční výše částky za servisní poplatek. V některých případech mnohem častěji využívají služby našeho zákaznického servisu. Neříkám, že je každý takový, ale my nemůžeme zpoplatňovat naše zákazníky podle toho, jak moc zatěžují naši infolinku. Navíc může jít v některých případech o oprávněné stížnosti.


Autor: DigiZone.cz

Jaromír Glisník

Myslíte, že se zájem o placenou televizi zvýší?

Přechod na DVB-T2 podle mě obecně pomůže všem ostatním platformám. V České republice je zhruba milion domácností s odpojenou kabelovou přípojkou. A ty budou postaveny před volbu, že si buď koupí nový televizní přijímač, nebo obnoví předplatné u svého operátora. Třeba u Skylinku.

Vy neuvažujete o vstupu do dalších platforem?

Na trhu je dost plno…

A přitom přicházejí noví hráči…

To je zvláštní. Slovensko obsluhují tři orbitální pozice se stejnou programovou nabídkou a působí tam pět satelitních operátorů. V České republice je situace víceméně stejná, existuje tu Skylink, Freesat, Digi TV, nedávno k nám vstoupilo Flix TV a měl by přibýt ještě Antik Telecom. A může vzniknout ještě deset dalších virtuálních operátorů. Stejně jako vznikly stovky mobilních operátorů, mohou být desítky satelitních operátorů, uvážíme-li byznys model, který zavedl Telekom Austria. Ale že by se vznikem virtuálních mobilních operátorů nějak výrazně zvětšil trh? Možná došlo k jisté erozi cen, ale to bych přičítal spíše vlivu konkurence. Také jsme uvažovali o vlastní mobilní nebo internetové službě, ale nic konkrétního rozpracovaného nemáme.

ČTĚTE TAKÉ: O koupi satelitní služby Digi TV jednal s Rumuny i Skylink, potvrdil Jaromír Glisník

Logičtější by byla oblast IPTV nebo VoD služeb.

Pro ty nějaký projekt samozřejmě máme. Našim zákazníkům chceme poskytovat televizi skrze IP infrastrukturu, aby mohli sledovat televizní vysílání na tabletu nebo na další obrazovce. Velmi brzy chceme na trh uvést hybridní set-top boxy, aby naši zákazníci mohli využívat funkci TimeShift nebo si koupit film v placeném VoD archívu. Do budoucna je to pro nás nevyhnutelné, i když se nedá říct, že by nás diváci bombardovali podobnými žádostmi.

Ten hybridní box zavádí M7 globálně?

Začátkem března jsme ho představili v Holandsku a Belgii, aktuálně je zaváděn v Rakousku a do léta ho chceme uvést i u nás a na Slovensku.

Proč nebude pracovat v Irdetu?

Před dvěma a půl lety jsme vypsali výběrové řízení na poskytovatele podmíněného přístupu a vyhrál Viaccess Orca jako komerčně nejzajímavější řešení. Pro nás bude efektivnější rozvíjet stejnou platformu pro všechny země, kde působíme. A ne mít v České a Slovenské republice Irdeto a v Beneluxu Nagru nebo Mediaguard.

Jak dlouho budete garantovat funkčnost karet Irdeto?

Nemáme v úmyslu Irdeto rušit nebo měnit karty, to by bylo strašně nákladné a trvalo by to několik let. Ten systém je dobrý a nemáme proti němu žádné výhrady.


Autor: DigiZone.cz

Jaromír Glisník

Dočká se český divák v dohledné době 4K vysílání?

Nejsem k němu zdaleka tak skeptický, jako jsem byl ke 3D vysílání. Ale bude to ještě nějakou dobu trvat, i když kapacity na satelitu rostou a přenést UHD vysílání není problém. Ale místo deseti HD kanálů dostanete jeden v UHD. Problémem tak zůstává jeho komerční nasazení, a pokud bude kapacita stát stejné peníze jako dneska, není to ekonomicky průchozí. Nemůžeme zkrátka utrácet deset milionů měsíčně za vysílání pro pár tisíc diváků. I když je pravda, že s HD vysíláním jsme začínali stejně. Osobně věřím, že prvním, kdo přijde s reálnou komerční nabídkou, bude Astra. V UHD jsou průkopníky, stejně jako tomu bylo u HD.

Řeknete nám něco více o vašem chystaném VoD řešení? Mluví se o něm už dlouho…

Došla na nás řada až po Beneluxu, to bylo důvodem jistého zpoždění. Naše řešení se nebude nijak výrazně lišit od nabídky ostatních operátorů, nabídne lineární vysílání některých programů skrze IP a umožní tak jejich sledování třeba na mobilu, dále klasický catch-up, možnost zpětného přehrání a přístup do archivu HBO GO nebo Filmbox live. Ve spolupráci s jednou místní významnou videopůjčovnou připravujeme vlastní SVoD (Subscription Video on Demand – pozn. redakce) nabídku. Nejjednodušší metodou zpoplatnění videopůjčovny je pro nás měsíční předplatné, k platbě za jednotlivé filmy se chceme dostat časem. Spustit to všechno chceme ještě do léta.

Povolíte i HbbTV?

Můžeme, ale bude suplovat naše funkcionality. Náš set top box by měl fungovat tak, že zákazník nepozná, ze kterého zdroje bere signál. Pak teprve začne mít vysílání tu správnou šťávu, když nebudete muset nic přepínat nebo přepojovat. Do budoucna se tak otevře možnost distribuce menšinových kanálů skrze IP protokol, protože satelitní distribuce je podstatně nákladnější. Proč by tedy na IP nemohly být desítky dalších programů, když jsou náklady na IP distribuci řádově nižší. V Beneluxu plánujeme, že během jednoho roka přejdou prémiové služby ze satelitu na IP. U nás to bude trvat déle, protože i když jsme největší platformou M7 co do množství zákazníků, nejsme ani zdaleka nejvýkonnější co do výnosů.

Když se vrátíme k aktuálnímu dění, společnost M7 Group zakoupila dva nové transpondéry. Co z toho budou mít diváci Skylinku?

Hlavně budou využity pro plný přechod na HD a MPEG-4. Některé programy z volné i placené nabídky ještě stále vysílají v MPEG-2 a ty přejdou do MPEG-4, i když chvilku ještě necháme souběh.

Jak dlouhý?

Jen pár týdnů. U placené nabídky už má drtivá většina zákazníků koupený HD přijímač a nepotřebují čas na koupi nového, stačí jen přeladit. Řadu programů, které nyní vysílají v SD, chceme převést na HD. V roce 2017 chceme mít všechny naše programy s rozumnou sledovaností v HD. Jejich sledovanost je známá a podle ní se budeme orientovat.

Kolik procent stanic z vaší nabídky by tedy v roce 2017 mělo být v HD?

Z počtu kanálů to nebude ani padesát procent, ale co do sledovanosti to bude třeba 95 procent. Zbytek poběží sice v SD, ale v MPEG-4.

Navýší se kapacita transpondérů? Není to jen výměna jednoho za druhého?

Navýší.

ebf - partner 1

Dá se říct o kolik?

Není to úplně jednoduché. Třeba Česká televize distribuuje HD na 27 Mb/s a jejich smlouva s Českými Radiokomunikacemi je vytendrována do konce června. My bychom rádi nabídli ČT vlastní služby a v tom případě už se budeme bavit o mnohem větší kapacitě. Nyní ji máme díky novým transpondérům k dispozici. Kapacitu používáme i pro vysílatele, kteří si distribuci platí. Je tam zkrátka více proměnných. Proto držíme nějakou rezervu. O koupi dalších transpondérů ovšem neuvažujeme, ty dva by nám měly stačit.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).