Hlavní navigace

Jdem.cz kontroluje závadnost zkracovaných adres

20. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jdem.cz, populární česká služba pro tzv. zkracování odkazů a obdoba slavnější služby TinyURL, zavádí kontrolu vkládaných odkazů. Cílem této kontroly je odfiltrovat odkazy na různé záškodnické a nekalé weby. V poslední době se totiž objevují informace, že podobných služeb a jejich slabého zabezpečení proti zneužití začalo ve větší míře využívat internetové podsvětí. K čemu? Pro poměrně efektivní maskování skutečného cíle odkazů v e-mailovém i komentářovém spamu.

Jdem.cz, populární česká služba pro tzv. zkracování odkazů a obdoba slavnější služby TinyURL, zavádí kontrolu vkládaných odkazů. Cílem této kontroly je odfiltrovat odkazy na různé záškodnické a nekalé weby. V poslední době se totiž objevují informace, že podobných služeb a jejich slabého zabezpečení proti zneužití začalo ve větší míře využívat internetové podsvětí. K čemu? Pro poměrně efektivní maskování skutečného cíle odkazů v e-mailovém i komentářovém spa­mu.

Jdem.cz tedy kontroluje adresy, pro které zajišťuje přesměrování s kratší a jednodušší adresou. Využívá přitom databáze podezřelých stránek společnosti Google a databáze domén SURBL. Vnímám obavy uživatelů a provozovatelů diskusních fór z rostoucího počtu případů zneužití služeb pro zkracování odkazů, takže jsem se rozhodl implementovat kontrolu na podezřelé stránky. Pokud vede zkrácený odkaz na adresu, která je v databázi podezřelých stránek, je uživatel na tuto skutečnost jasně upozorněn, a má možnost podezřelou stránku zavřít, uvádí Martin Malý, autor a provozovatel služby Jdem.cz. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.