Hlavní navigace

Jiří Hlavenka: Ke světové špičce patříme v bezpečnostních technologiích

13. 5. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 29
Pevně nohama na zemi, tak by se daly charakterizovat názory muže, který je všeobecně pokládán za jednoho z těch, kteří vidí dál. Přednášejícího nadcházející konference BIF Jiřího Hlavenky se ptáme na jeho názory na Internet a informační technologie. Zahajujeme tak anketu, v níž postupně vyzpovídáme všechny přednášející.

Jiří Hlavenka nemá rád slova guru ani vizionář, takže se jim vyhneme. (Ostatně má pravdu, je to otřesné klišé.) V každém případě patří do malé skupiny těch, kdo byli s českou informatikou od začátku jejího moderního vývoje. Zatímco Ivo Lukačovič objevil pro Čechy portál, Ondřej Neff blog a šéfredaktor tohoto serveru odborný internetový časopis, Jiří k nám přivedl elektronické obchodování. To byl z těchto průlomů možná ten nejobtížnější, vyžadoval totiž, aby uživatelé přizpůsobili své chování podstatnějším způsobem.

Dnes žije klidnějším způsobem jako investor, pozorovatel dění a spokojený otec a manžel. Úplně pokoj si však samozřejmě nedá, jak to dosvědčuje jeho blogjeho články zde na Lupě – často provokativní, vždy inspirativní.

Jiří Hlavenka
Jiří Hlavenka
Jiří Hlavenka je podnikatel, zakladatel společnosti Computer Press, kterou řadu let řídil.
V současnosti je investorem do internetových projektů, podílí se na činnosti společnosti Fayn zaměřené na internetovou telefonii.
Rád a zasvěceně komentuje dění nejen v IT byznysu, vydal desítky odborných knih a stále pilně publikuje. 
Profil na LinkedIn.

Téma, které mu organizátoři konference BIF přidělili, zní „Web je náš svět: za vaším počítačem začíná nekonečno“. Je to trochu zlomyslnost a trochu nahrávka na smeč. Rozhodně nemůžeme čekat ohňostroj nadšení pro nové webové technologie, spíš slušnou dávku skepse. Jenže právě takový přístup zpravidla pomůže vyhmátnout to, co je doopravdy podstatné a má naději přežít dlouhodoběji, až móda odezní. Takže těšit se mohou nadšenci i odpůrci a koneckonců každý, kdo se o budoucnost informačních technologií zajímá.

Business Information Forum 2010 je šestým ročníkem tradiční úspěšné konference věnované informačním a komunikačním technologiím jako nástroji pro úspěšné podnikání a jako faktoru konkurenceschop­nosti ČR.

A co nám odpověděl Jiří Hlavenka na naše anketní otázky?

1. Která z nových spotřebitelských technologií (např. tablet, webové aplikace, smartphone) tě osobně nejvíc zajímá – pokud nějaká? Používáš takové věci?

Zajímá mě stále hodně software, tedy webové aplikace, hardwarové hračičky méně. I když u tabletu tuším, že by mohlo jít o velkou věc.

2. Cloud computing – velká věc, malá, ale přece rozumná věc, nebo marketingově/no­vinářský blábol?

Cloud computing: buzzword zahrnující tisíc zcela rozlišných produktů, služeb i technologií. Lépe se mu vyhnout a hodnotit jednu konkrétní službu, jeden konkrétní produkt.

3. Musíš-li jmenovat jedno jediné velké bezpečnostní riziko soudobých počítačových systémů, které tě napadne?

Není žádné jedno obrovské bezpečnostní riziko, které by poslalo digitální svět do kolen. Jsou desítky spíše drobných až středních rizik, na která musíme dávat přiměřený pozor. Tak jako v životě.

4. Prosadí se placený obsah zpravodajství a jiných podobných zdrojů na webu?

Ano, ale zázračný úspěch mít nebude.

5. Sociální sítě typu Facebook – přechodná móda, nebo trvalá součást života?

Bude to trvalá součást života; to, co dnes vidíme, jsou ale tápavé dětské krůčky. Co se z toho vyvine, nikdo neví.

6. Měla by ČR mít nějakou hospodářskou politiku obsahující cíle z oblasti IT a telekomunikací? Pokud ano, co by mělo být jejím obsahem a co cílem?

Nemyslím, že by měla mít nějaký „celospolečenský“ cíl v této branži.

7. Kam by se měl orientovat další rozvoj e-governmentu v ČR (e-občanka? vazba na zdravotnictví, školství? něco jiného?)?

a) maximální informovanost, b) maximální usnadnění, c) minimální obtěžování, to vše pro občany i podnikatele.

8. Jak jsi spokojen z hlediska ICT s českým školstvím? Co by se mělo změnit?

V základním a středním školství jsme na tom na poměry velmi dobře. VŠ posoudit neumím.

9. Jsme malá země, budeme mít někdy něco jako česká Nokia nebo aspoň český Skype – produkty jiných malých zemí? Nebo jen ty montovny?

Už dnes tu máme desítky firem s inovativními produkty světové úrovně a prosazující se přinejmenším v evropském měřítku – vzdor malé podpoře ze strany státu. A v první světové sedmičce či desítce v bezpečnostních technologiích jsou tři česko-slovenské firmy – to přece není málo.

10. Které české firmy produkující ICT – zejména menší a začínající – tě nejvíce zaujaly?

KL22 hlasovani

Líbí se mně třeba Ysoft, který objevil poklad v na první pohled nudném a nezajímavém oboru. A pak už zmíněný ESET – třeba tím, že zatím nepodlehl vábení investorů a dokazuje, že to jde i bez nich.


Jiří Hlavenka bude přednášet na nadcházející konferenci Business & Information Forum (BIF) 1. června na téma „Web je náš svět: za vaším počítačem začíná nekonečno“. O čem přednáška bude? Webové aplikace a sociální sítě mění způsob, jakým se používá internet, což platí pro individuální i podnikové uživatele. Změna na straně podniků může dokonce být větší a trvalejší. Uslyšíte o pojmech Web 2.0, 3.0 a o dalších vyhlídkách: co se změnilo v posledních letech a kam vývoj směřuje: interaktivní způsob použití, webové aplikace, komunitní způsob práce, data generovaná uživateli, propojování dat na webu, mashup, využití map a videa, nové možnosti hledání, real time web. Z přednášky vyplynou praktická doporučení pro podnikové uživatele (všeobecný management a CIO).

Autor článku

Autor je analytik a publicista na volné noze, dříve pracoval v Softwarových novinách a Inside, předtím u sálového počítače. Trochu také učí na VŠE a vydává placený magazín 067.cz.