Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jiří Kvasnička (AAA radiotaxi): „Digitální revolucionáři“ si vybírají jen to, co se jim líbí od Ekonom - Uber je taková falešná mantra a šidítko poslední...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 14. 12. 2016 21:40

  Ekonom (neregistrovaný) ---.232.broadband4.iol.cz

  Uber je taková falešná mantra a šidítko poslední doby. Vzpomínáte na 90. léta? Ohromné nadšení nad supermarkety a fast foody. Průvodním jevem nekvalitní potraviny, laciný kýč, pauperizace práce. Pak valná část spotřebitelů pochopila oč jde a situace se naštěstí změnila. Nyní je tu Uber. Rádoby "dokonalá" aplikace, nízké, nuzné odměny řidičům, které můžete sebrat na ulici, bez toho aby cokoliv prokazovali. A opět pauperizace činnosti řidičů, nízké odměny, vějičky na klienty, dumpingové ceny, podrazy a útoky na nepohodlné novináře a bloggery. Mobilní aplikace svoji ideou a funkcemi nikterak originální, ale to neva, hlavně že to nese..

  Na Západě již pochopili, že podstatou není nic jiného, než za nízké náklady vydělat balík a ovládnout trh. Mlžit a manipulovat. Schovávat se za ikonu globalizace a digitalizace, platit minimální daně, zahánět řidiče do chudoby. Platit jim co nejméně, často mnohem méně než u klasických taxislužeb. Podbízet se podnákladovou cenou. A jaký je aktuální vývoj? V Británii soudy uznali, že řidiči Uberu musí mít stejná práva jako klasičtí taxikáři. V Německu, Španělsku i jinde Uber rovnou zakázali, v dalších státech se to chystá. V Polsku se zvedá vlna odporu řidičů samotného Uberu kvůli nízkým výdělkům. Z tohoto typu kapitalismu jak ukazuje příklad Británie, USA nebo Francie se již většině normálních lidí dělá šoufl.

  Kdy to dorazí k nám? Brzy. Vlastně už dorazilo. Kvůli nízkým odměnám a výdělkům odcházejí dle novinových zpráv Uberu řidiči i Praze. Uber nepřináší trhu taxislužby ani zákazníkům ve skutečnosti vůbec nic. Taková modla pro pár kluků s iPhony co o podstatě moc nepřemýšlí. Jako u těch supermarketů..

 • 14. 12. 2016 23:37

  dino

  Ne že bych nesouhlasil s těmi negativními dopady, akorát moc nerozumím, kam jste chtěl dojít tím přirovnáním k supermarketům. Když vezmu současnou situaci v ČR, tak už z nich sice nejsme nadšeni, ale nakupuje v nich "každý" (přičemž pokud jde o negativa, rozhodně nezmizela, byť byla tu více, tu méně zmírněna).

  Chtěl jste tedy říct, že nadšení z Uberu opadne, ale stane se standardní službou při (částečném) zachování oněch problémů? To ovšem úplně nekoresponduje s těmi zmíněnými zákazy Uberu.

 • 15. 12. 2016 13:42

  jozka (neregistrovaný) 91.208.72.---

  Kteremu se Trump (stejne jako vsichni kandidati pred nim) prizpusobil a soustredil se na staty, ktere mu pomohou vyhrat, ackoliv je tam volicu mene. Zvolili si ho podle zakona ktery pred volbou vsichni znali a byli s nim srozumneni. Muzete to okecavat, muzete zapalit i par popelnic, muzete vyhrozovat volitelum smrti, muzete plakat na netu, ale to je asi tak vse.

 • 16. 12. 2016 9:15

  thr

  Jenže Uber stojí a padá s tou kombinací "cool image" a jistého ignorování stávajících předpisů pod záminkou "revoluční novinky"... Pokud by měl fungovat jako "normální služba", tak po něm s velkou pravděpodobností brzy nikdo neštěkne a je v podstatě jedno, zda by se k tomu došlo srovnáním podmínek ve smyslu přitvrzení i pro Uber anebo naopak uvolněním i pro ostatní.
  Ono je to vidět již nyní - reálně se v řadě případů ceny ani služby Uberu od klasické taxislužby nijak moc neliší, přitom ale tlak na něj nejde zdaleka jen zvenku, v některých zemích má pomalu nejvíc problémů "zevnitř" s rostoucí nespokojeností svých řidičů atd.

 • 15. 12. 2016 14:03

  AAA (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  Přesně tak a krom toho bych neřekl, že ukoptěné stojedničkové či velké koalice generované evropskými poměrnými systémy jsou přesně ono "volič to tak chtěl"

 • 15. 12. 2016 14:42

  dino

  Nic z toho dělat nehodlám, jen jsem upozornil na to, že argument "Zvolili si Trumpa." může být zavádějící.

 • 15. 12. 2016 14:54

  dino

  Máte pravdu, není to "volič to tak chtěl", přinejlepším by to mohlo být "většina vyjádřivších se voličů to tak chtěla", přičemž by ale jednak "chtěla" bylo nutno interpretovat s přihlédnutím ke kompromisu, který nutně provází jakýkoliv systém, v němž by se miliony jedinců měly shodnout na "budoucím balíku rozhodnutí", jednak i evropské systémy mají různé mouchy, z nich asi největší (pomineme-li manipulovatelnost mas vedoucí k rozhodování se podle zcela jiných kritérií než nějakých vlastních zájmů) jsou propadlé hlasy malým stranám (takže to, že má třeba byť i jedna strana většinu ve sněmovně, nemusí znamenat, že by s ní většina voličů sympatizovala).

  Tak jako tak je ale důsledkem přesně to, co jsem chtěl říct, že totiž výsledky voleb nelze použít jako argument v diskusi o tom, co lid chce, na to je cesta od "vůle lidu" coby sumy individuálních preferencí k z voleb vzešlému rozložení moci příliš klikatá.

 • 15. 12. 2016 10:36

  AAA (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  Jasně, v USA si zvolil Trumpa před socialistkou Clintonovou protože jim je šoufl z kapitalismu :)

 • 15. 12. 2016 13:15

  dino

  No, zvolili... Ve skutečnosti Clintonová dostala o nějakých 2,8 milionů víc hlasů než Trump (viz http://www.bbc.com/news/world-us-canada-38254946), to, že do Bílého domu míří Trump, není ani tak výsledkem "lid to tak chce", jak to chápeme v Evropě, jako spíše důsledkem velmi specifického volebního systému USA.