Nebudu tvrdit, ze je to jednoduche. Ale neni to ani extra slozite.
Na kresleni je asi nejlepsi CAD, ale v tom ja neumim. Veci si navrhuju v Blenderu. Z dalsich by mel byt jeste celkem jednoduchy na pouziti Sketchup. V techhle programech clovek navrhne 3D model, ktery vyexportuje nejcasteji do formatu STL (da se prohlizet treba v Meshlabu nebo Blenderu).
Kazda tiskarna pak ma k sobe (jeden ci vice) program, ktery se jmenuje slicer. Ten na vstupu vezme STL soubor, ruzna nastaveni tisku (rychlost tisku, material, tloustka/presnost vrstev aj.) a z toho vygeneruje instrukce primo pro konkretni tiskarnu (GCode). Tyhle instrukce se pak na SD karte/flashce prenesou do tiskarny, clovek do ni da spravny filament, a uz to jede :)
Co se tyce prenaseni nejruznejsich komplikovanejsich tvaru do 3D, samozrejme existuji 3D skenery, otocne stolky a podobne (a jsou i v Praze firmy, co vam to udelaji jako sluzbu). Ale je to drahe. Pro takove to domaci kuteni mi prijde nejlepsi si danou vec vyfotit narys/bokorys/pudorys s prilozenym pravitkem a pouzit jako podkladovy obrazek ve 3D kreslicim programu. Pokud umite fotky ze sveho fotaku rektifikovat, bude to jeste lepsi (pokud ne, tak aspon fotte na max zoom z dalky, tam mivaji objektivy nejmensi radialni zkresleni).
Pokud jste v Praze, hodne zajimave mi prijde, co dela Mestska knihovna. Nekolikrat mesicne poradaji seminare 3D tisku pro zacatecniky, a maji tam i pro verejnost dostupnou jednu 3D tiskarnu, na ktere se da superlevne tisknout. Vetsinou to vyjde tak na 30-50 Kc za jeden vytisk. Akorat je to sluzba knihovny, tj. nemel byste cekat profi kvalitu nebo zaruky, a muze to trvat par dnu, nez se na vas model dostane rada. Ale s vysledky jsem byl vzdycky spokojeny a personal knihovny je moc ochotny, a je na nich videt, ze je to samotne bavi a radi se dozvidaji nove veci :)
Ale na ten golf si taky muzes nekoho najmout, aby to odehral za tebe, ne? Pak bys mel vic casu na vydelavani.
Nejsem zadny gretenista, ale i ten pocit, ze nejaka vec nepoputuje zcela zbytecne na skladku taky stoji za to. Treba kdyz odejde nejaka elektronika, tak se ji v prvni rade snazim opravit. Napriklad se tchyni rozbil vysavac. Co ted? Za dva litry novy, nebo se na to za petikilo mozna podiva opravar a rekne, ze je to stejne v haji. No tak to rozeberu, zjistim ze jenom odesel senzor "parkovaci polohy*, tak ho vyradim a vysavac uz zase dalsich par let funguje. 10 minut prace. Taky jsem treba spravil nejakou elektroniku jenom tim, ze jsem ji otevrel a vymenil kondenzator za petikorunu - treba monitor co by byl uz pet let na skladce slouzi dodnes. Na aute uz mam taky par uspesnych zarezu, ktere usetrily jak penize, tak i hromadu materialu(v autorizaku treba neumi vymenit jen to co je rozbite, ale musi menit podle manualu cele subsystemy).
Jo... samozrejme jsem pohrbil i par veci co byly pred mym zasahem rozbite jen napul, ale zlepsuju se;)
Nebudu slepovat sklenicky - to je pi*ovina - ale prodlouzit necemu zivot je pro me urcite minimalne stejne dobry pocit, jako pro tebe ze dobre trefis tyckou micek. A taky myslim, ze je to dobra pruprava pro pripad, ze bych prezil apokalypsu.
Já vás chápu, sám nevidím smysl v mnoha věcech, ale zároveň uznávám, ale pro ostatní lidi smysl mají.
Výtisky z 3D tiskárny umí být špatné i dobré. Záleží na mnoha okolnostech. Od návrhu přes nastavení sliceru až po tiskárnu samotnou. Existují i postupy, po kterých byste nepoznal, že jde o výtisk.
Za sebe mohu říct, že i když s 3D tiskárnou neopravuji a neřeším všechno, tak spoustu věcí ano:
* Rozbitý řemínek na hodinkách,
* modulární konzole pro poličky na zdi,
* kryt na telefon,
* kryt na 3D tiskárnu samotnou,
* úchytky do kuchyně,
* RC auto,
* malý rack pro Rapsberry Pi,
* nohy pro křeslo z IKEA, kde se všechny čtyři postupně uvolnili a odpadly,
* kryt na akvárium s dírou pro ventilátor,
* vykrajovátka na cukroví,
* kus prasklého plastu na toustovači.
Za ta léta to byla ještě kupa dalších věcí, na které si nevzpomínám. Základní premisa pro mě u rozhodování jak problém vyřešit je čas. Pokud reklamace něčeho zabere dvě hodiny a oprava hodinu, tak to prostě opravím. 3D tiskárna jen rozšíří možnosti oprav. Není to ultimátní kladivo, kterým do něčeho bouchnete a je to jak nové. I když je to úžasný stroj, tak je to pořád jenom stroj, který dělá něco dobře.
za mě, jdu a koupím novou věc. Pár věcí z 3d tiskárny jsem viděl a je to ošklivé, zubaté atd. Moc nechápu, reálné použití tohoto trendu. Nový Mac nebo iPhone si tím nevyrobím, oblečení neušiji, hodinky nevyrobím atd. Mě to přijde jako "módní" záležitost a nevidím potenciál. I kdyby něco takového už někde bylo hotové, tak musím investovat čas do hledání, jestli to je, nebo ne, pak musím mít tiskárnu atd. V případě Vašeho problému s ovladačem, je podle mě jednodušší i levnější koupit nový.
Když jsi prohlížím to co je "hotovo" na internetu, tak jsou to z 99% jen lapače prachu - stojánek na zubní pastu / figury z bůhví čeho / dávkovač Listerinu ... Co to jako je? :D
Přesně tak. Nový iPhone si nevyrobíte, ale na vině není tiskárna. Především nedokážete vyvinout a vyrobit elektroniku uvnitř. 3D tiskárny nevznikly jako hračka, jako zkratka při vývoji modelů a prototypů, než se dostanou do sériové výroby. Tradiční cesta k plastovému výlisku stojí statisíce, trvá měsíce a když se ukáže, že výsledný produkt má nějakou chybu, celý kolotoč se opakuje. To prodražuje a hlavně zpomaluje vývoj a uvádění produktů na trh. Takže pokud si někdo tiskne úchytky na nábytek, je to drahé, pomalé a je lepší si je koupit v obchodě. Když chcete náhradní díl, který se nevyrábí nebo neprodává, jste modelář nebo konstruktér, je pro vás 3D tiskárna velmi užitečným, někdy nenahraditelným nástrojem. Mimochodem existují ověřené postupy, jak výsledný model upravit do hladkého povrchu, bez ošklivosti a zubatosti.
to pak ano, pokud je o koníček, tak pak to trochu chápu. I když musím přiznat, že jsem celé video shlédl a ani tak jsem neviděl ani jeden příklad reálné použitelnosti ;-) U koníčku chápu, že je to jedno, že vyhodím peníze a čas :-D
Osobně jsem v pohodných věcech realista a dokáži si spočítat kolik mě podobná výroba bude stát (včetně nákladů na tiskárnu) a promrhaného času, který mohu ztrávit vyděláváním nebo na golfu.
Pár příkladů, které jsem řešil blízké minulosti:
1) rozbité žaluzie - oprava 2k, 15min mého času - pán se postaral o vše sám,
2) rozlomená mřížka u ventilace auta - oprava 5k, 20min mého času, vyčištění a diagnostika auta jako bonus,
3) výměna klávesnice v noťasu - záruční oprava, 40min mého času,
4) rozbitá sklenička - nákup nové sady v IKEA, 2h mého času + šťastná žena (k nezaplacení :-) )
5) přidělání klíčů - cena 300,- 5min mého času.
Když se zamýšlím v minulosti, co jsem potřeboval opravit / koupit, tak mne opravdu nenapadá příklad praktického využití. To že je tento národ národem kutilů a hračiček jsem si zvykl. Ale dobře, jako hobby to chápu. Osobně inklinuji k tomu mít nové věci, než opravované. Proto asi nechápu 3d tisk.
Chce to urcite fantazii a to vyuziti najit. Napr. https://www.youtube.com/watch?v=k8mzMDLqENA
"jednodušší i levnější koupit nový"
Tak on je to v prvni rade konicek. A kdyz si clovek neco vymodeluje, vytiskne a ono to funguje, tak z toho ma daleko vetsi uspokojeni, nez kdyz si to nekde objedna. Ja radsi dve hodiny neco spravuju, nez abych si to za dve stovky koupil.
No nějak neumíš počítat čas, kdy úmyslně? nebo omylem necheš započítat všechen čas co jsi musel věnovat.
Ber bod 1, kde píšeš:
1) rozbité žaluzie - oprava 2k, 15min mého času - pán se postaral o vše sám,
Zde správně píšeš, že 15 minut (kdy nebudu zjištovat zda je to 15 minut, kdy u tebe byl nebo i shledáním pána na netu, domlouvání kdy přijde apod.)
Ale píšeš "oprava 2k", ty jsi dostal neboo sji rentiér? Pokud ne, abys ty 2k získal, kolik času si tomu musel věnovat? Dejme tomu, že máš 500,-kč/hodina, tak si musel věnovat 4 hodiny, které bohorovně nepočítáš, proč? Ale jestli jsi vyhrál sportku, pak se omlouvám, jestli ne, pak se nauč počítat časový fond, protože to vypadá, že asi budeš dobrý ajťák, ale jako někdo, kdo musí počítat náklady nestojíš vůbec za nic ;)
Spoustu věcí najdete hotových na www.thingiverse.com. A pokud neumíte v nějakém tom "CADu" (stejně jako já) , tak spousta věcí věcí se dá vytvořit v online programu "pro blbce" www.tinkercad.com. Tvořím v něm docela často a při troše trpělivosti jdou udělat i složitější věci.
Podstatě jste si na to všechno odpověděl ;) Pokud chcete něco vlastního, tak si to musíte sám nebo od někoho vymodelovat v modelovacím programu (AutoCAD, SketchUp apod). Odsud se to převede do formátu pro tiskárnu a tisk.
3D skenery existuji, ale není to zrovna levná záležitost. Při troše štěstí lze použít i fotogrammetrii.
Ano, byť zpravidla začínáš blbinkami, pak jednoduchými praktickými věcmi a postupně se tvé schopnosti a možnosti rozšiřují, až si navrhneš a vytiskneš i složité věci.
No a taky tě začnou napadat různá zlepšeníčka a už nebudeš omezen v rozletu možnostmi své dílny, případně i nešikovností. Najednou začneš vidět věci tak, jak by se daly namalovat v 3D CADu a vytisknout...
Tedy u mě a pár známých to tak aspoň bylo. Pokud se rozhodnete vstoupit do oblasti 3D tisku a jste tvořivý člověk, nebudete litovat. To se vsadím. 8-)
Doplňuji: Pokud se mrknete v časové ose třeba na mé výtvory, určitý progres ve složitosti je tam patrný...
https://www.thingiverse.com/xpari/designs
6. 12. 2019, 13:34 editováno autorem komentáře
Na fotogrammetrii by mohl byt pouzitelny AliceVision open source software. Jeho prazaklad vznikl na CVUT v Praze v laborce Tomase Pajdly. Ale ted uz to dotahli dost daleko. Pokud mate CUDA-capable grafickou kartu (NVidia), tak by mel fungovat. Ja ji nemam, ale zanedlouho by meli vydat verzi, ktera si vystaci i jen s CPU (OpenCL).
3D tisk je zatím v plenkách (ostatně jako vše, co kdy takhle vznikalo), ale myslím si že má do budoucna velký potenciál.
Domácí 3D tisk je dnes spíš pro zručnější kutily či modeláře, kteří se chtějí vyblbnout a vyrobit si nějakou tu plastovou věcičku (tak, jak to jejich tátové či dědové dělali ze dřeva nebo z kovu), zkoušet, ladit a hledat tu správnou cestu jak dosáhnout nejlepšího výsledku. Velkou cílovou skupinou budou určitě modeláři, kteří tohle "hraní" mají v krvi.
Znám i kolegy, kteří si na 3D tiskárně vyráběli plastový obal na jeden produkt, který pak chtěli prodávat ve velkém. Vyrobili na 3D tiskárně asi 20 verzí toho obalu, než s ním byli spokojení. Pak vzali soubor s definicí a šli k průmyslovému lisu, který jich vychrlil tisíce. Ušetřili tak několik set tisíc za experimenty u velkého lisu a mohli si předem jednotlivé verze obalu na 3D tiskárně levně vytisknout a odzkoušet.
Průmyslový 3D tisk už je dnes běžnou výbavou firem vyrábějící plastové součástky do aut. Používají se pro levnou výrobu vzorků k odzkoušení a testování. Takové 3D tiskárny měří kolem 1 metru a výrobky z nich jsou výborné kvality a jsou k nerozeznání od těch lisovaných.
Prusa ma naprostou pravdu. Maly model absolutne nedela konkurenci tomu vetsimu. Jak jsem videl prezentaci toho maleho, hned jsem se do nej zamiloval. Naprosta krasa. Ale nakonec jsem stejne objednal ten velky :-). Sice me mrzi, ze zatim nema ten krasny controller jako ma ten maly, ale jenom co ho vydaji jako upgrade, hned ho koupim. Takze pouceni z toho plyne tohle: Dokud neprisli s tim malym modelem, na ten velky jsem se jenom cas od casu podival a tim to haslo. Ten maly model byl katalyzator :-).
Tiskrnu mam uz asi 5 let (jeden z prvnich modelu Prusa, tisknuty na upravene 3d freze, protoze jsem nemel tiskarnu, na ktere bych ji vytisknul. Pak jsem prosel dlouhym obdobim ruznych pokusu s deltama, abych se nakonec vratil k Prusovi, tentokrat originalu dodanem Prusou. (btw, ta 5 let stara tiskarna tisknuta tou frezou jeste stale tiskne a poslednich par tydnu se skoro nezastavila).
Reálně taky nejvíc 3D tiskáren nakupují modeláři a další skupiny "bastlířů a kutilů", nemyslím si, že je zas tak moc lidí, kteří to pořídí jako "výbavu domácnosti", aniž by měli nějaký širší zájem.
Ad zdravotní rizika - v současnosti hodně převládá tisk z PLA, kde by to mělo být celkem v pohodě. U jiných materiálu to opravdu může být horší, ale trochu ustoupily do pozadí. V tomto směru vnímám jako daleko spornější v rozhovoru zmíněné SLA tiskárny, tam je to s vlastnostmi použitých pryskyřic daleko horší, u nich bych použití "v bytě", tedy ne oddělené dílně viděl jako riziko docela citelné...
Chapu fungovani 3D tiskarny. Chapu, ze si muzu stahnout ruzne veci (sablony) a ty si vytisknu a mam treba ozdobu na stul apod. Nicmene jak to probiha, kdyz si chci udelat neco sveho. Proste mam doma neco, to mi praskne a chci si udelat novou, jak to dostanu do toho planku nebo sablony, ze ktere se to pak tiskne? Trba ted mi prdla krytka na dalkovem ovadaci od TV co je nad bateriemi, tak jsem to tam dal, prelepil paskou a je to naprd. Jak to dostanu do te tiskarny?
Predpokladam, ze musim umet v necem ala CAD apod. a nakreslit to a pak to jde, nebo to musi udelat nekdo za mne ze? Jenze jak vubec dokazi prekreslit tvary, kdyz jsou slozite a neni to jednoducha krychlicka? To jsou nejake scanery na to?
diky za vysvetleni
Taky mi přijde že smysluplné využití 3D tiskárny je dost omezené.
Chápu využití ve firmách na výrobu prototypů. O tom žádná...
Ale pro domácí uživatele je to v zásadě taková geekovina - generátor plastového odpadu.
Využití pro to můžou mít leda modeláři. Jinak mě smysluplné využití v domácnosti nenapadá.
Kupovat si to na opravu pár plastových blbostí nedává absolutně žádný ekonomický smysl.
Docela by mě taky zajímala zdravotní rizika zahřívání plastů.
Přeci jen většina plastů při vysokých teplotách uvolňuje toxické látky...