Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Karel Krčmář: Sigfox nemá velkou budoucnost, trh ovládnou operátoři od anonym - Nemůžu s Vámi p. Kaplere souhlasit. Síť VF...

 • 15. 5. 2019 23:05

  bez přezdívky

  Nemůžu s Vámi p. Kaplere souhlasit. Síť VF běží v ostrém režimu a je možné s Vodafone uzavřít smlouvu na celou řadu technologických propojení. Máte pravdu v tom, že Vodafone neprodává zatím žádný zařízení (ty je ale možné koupit od třetích stran), a že s Vámi uzavře smlouvu pouze pokud se upíšete k většímu počtu SIM. Takže pokud nejste opravdu velká společnost, tak to na přímo s VF nemá smysl v současné době zkoušet. Ale o to tu vůbec nejde.

  Protože není vůbec nutný sepisovat smlouvu přímo s VF. Je mnohem jednodušší ať už administrativně, nebo z hlediska sw integrace, nebo z hlediska objemu SIM, sepsat smlouvu s partnerem (třeba s M2MC) a připojit se přes miotiq. Pro SW vývojáře nejjednodušší varianta.

  Co se týče zařízení, zatím jich opravdu není moc, ale výrobci HW na nich makaj velice intenzivně. Základní čidla (pohyb, průtok, vlhkost, teplota, světlo, atd..) ale už jsou, sám jsem měl možnost několik kusů testovat a některá používám.

  Takže určitě se nejedná o rok 2021. Dneska může NB-IoT bez problémů kdokoliv využívat.

  15. 5. 2019, 23:06 editováno autorem komentáře

 • 15. 5. 2019 11:58

  bez přezdívky

  Nevím jestli jste článek nečetl pozorně protože je v něm uvedeno, že odběr menšího množství SIM karet včetně tarifu řeší partner mobilních operátorů firma M2MC. Osobně mám s M2MC dobrou zkušenost. Mají slogan "do 10 minut, do 10EUR" (myšleno roční poplatek za nepoužívanější tarif) a naše zařízení (čidla) byla do 10 min od předání SIM karty (dodány do druhého dne od objednání) připojena posílala data. Včetně toho, že přes jejich řešení miotiq jsme mohli spravovat tarif jednotlivých sim karet v čidlech. V tomto jsou ještě rychlejší než kdyby jste si šel koupit SIM kartu do mobilu ;) Takže řešení existuje a síť Vodafone je možné použít okamžitě.
  A třeba až zkusíte M2MC a síť NB-IoT v praxi, zjistíte také, že tato technologie může mít dokonce nižší spotřebu než Sigfox. PS: Méně trollovat, více pracovat :)

 • 15. 5. 2019 9:12

  Tomáš Kapler

  No to o té hypermoderní síti je tak trochu lež. Ne že by tady Vodafone takovou síť neměl, ale je v podstatě v testovacím režimu - samotný Vodafone vám ta zařízení ani přístup do sítě neprodá a bavit se s vámi začně až když budete mít zájem o 100 tisíc zařízení a více. Reálně tedy na ní nic není ne proto, že by se o ní nevědělo, ale proto, že prostě ji reálně nemůžeme využívat (a proto se o ní někde neví, protože proč psát o něčem, co nelze využívat). Vlastně ani neexistuje nabídka tarifu.
  Další problém je v tuto chvíli cena zařízení a jeho výdrž na baterie - dva hodně klíčové aspekty pro IoT. Obojí je výrazně - až několikanásobně horší než konkurence. Ale uznávám, že tohle možná bude jen otázkou času a až bude NB-iOT všude na světě, tak se třeba situace obrátí.
  Jasně, budu-li vývojář ve velké firmě, který má plán uvést něco na trh v roce 2021-22, tak bych asi dal NB-iOT na první místo svého žebříčku. Ale pakliže mám něco řešit teď a příští rok, tak by se nedostali ani na bednu.

 • 15. 5. 2019 16:27

  bez přezdívky

  Zařízení v průmyslovém provedení pro LPWAN technologie můžete mít s vyřešeným low-power bateriovým napájením ve vnitřním/venkovním provedení i s čipovou simkou (pro vyloučení problémů s konektorem), s nachystanými senzory v kusových množstvích:

  https://www.hardwario.com/

  Rozhraní si můžete řešit sám, nebo použít integrační REST API (stejné pro všechny LPWAN technologie):

  https://api.hardwario.cloud/documentation/index.html

  Komunikaci i rozhraní můžete řešit paušálem.

  Co Vám schází ?