Hlavní navigace

Názory k článku Karel Krčmář: Sigfox nemá velkou budoucnost, trh ovládnou operátoři

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 5. 2019 8:41

  rsaf

  Já v tom článku čtu:
  - ve své bývalé práci (IBM) jsem narazil na zajímavou technologii, připravil jsem si tam půdu, posbíral informace a pak jsem to začal stavět sám.
  - udělal jsem špatné rozhodnutí č. 1 a šel za operátory. Zde bylo jasné, že se vyvíjí carrier-grade technologie a že pro operátora bude nějaká síť na freebandu ve nějakém výhledu nezajímavá.
  - operátoři správně odhadli, že je to kravina. Až v TM jsem našel insidera, který se nechal uplatit (podílem) aby to u svého chlebodárce protlačil.
  - udělal jsem špatné rozhodnutí č. 2 a zvolil technolgii, která technicky moc lepší není, ale každý prd si nechají pořádně zaplatit (poplatky za vše, monopol, certifikace zařízení ve freebandu apod.).
  - když se pod sérií špatných rozhodnutí začal domeček z karet nebezpečně naklánět, sbabil jsem kufry a utekl
  - oni se všichni spoléhali na dobré mravy, takže ve smlouvě nemám přísné NDA. Já to teď tady hejtím, a to h***o které jsem na to hodil, ještě pořádně rozmažu.

 • 15. 5. 2019 23:12

  bez přezdívky

  Nevím jestli za hranou, ale je to citlivé z hlediska obchodních vztahů, prodat podíl a jako bývalý insider s patřičnými informacemi medializovat tento projekt ala "nemá budoucnost" je z pohledu současných vlastníků poškození a je jenom otázka, kdo si to může dovolit, toto je text snesitelný od novináře, který nemůže být obviněn z zneužití informace v obchodním styku ani z paragrafů, které se věnují poškozování konkurence - pokud třeba zůstáváte v oboru.
  Obecně to nevypadá moc happy, když by s vámi někdo chtěl jít do spolupráce, tak vlastně ví, že když nebudete spokojen s směřováním firmy a prodáte podíl, tak že může čekat takového články.
  Jinak je to informačně zajímavé, ale hned jsem kroutil hlavou nad tím, kdo to píše. Když už jsem něco takového viděl, tak třeba po 10-15 letech od exitu, kdy ten dotyčný už jenom pase koně a je rentiér.

 • 16. 5. 2019 9:20

  Karel Krcmar

  To: Roman Šafránek
  Děkuji za Váš názor. Pohled, který mě nenapadl :-)

  Máme rozdílný pohled na to, co je špatné rozhodnutí.

  Dle mého č. 1 bylo v čase ve kterém se odehrálo (2014) správné a myslím si to i teď. 5 let bylo dost času vytvořit fungující business rychleji než operátoři a pak jim ho třeba prodat
  S tím souvisí i č. 2 v tu dobu byly Sigfox a LoRa jediná volba. Reálně při plánu pokrýt Českou republiku do roku jen Sigfox. Dle mého opět dobré rozhodnutí.

  Je celkem běžné, že se společníci ve firmě neshodnou. Když vidíte, že i přes největší podíl ve fimě nemáte šanci nic ovlivnit, jdete pryč. Co je na tom nepochopitelného nebo špatného?

  Cílem našeho rozhovoru s panem redaktorem bylo především NB-IoT a unikátnost situace v České republice, kdy máme téměř 100% pokryti (a velmi kvalitní deep indoor). Jsme v tom špička ve světě.
  Tak se pojďme zaměřit na to, ať této výhody využijeme a neřešme minulost!

 • 15. 5. 2019 17:50

  Karel Krcmar

  Jelikož se ve Vašem příspěvku objevilo mé jméno, dovolím si reagovat:
  Fakta:
  1) Sigfox a LoRa dohromady mají připojeno násobně MÉNĚ zařízení než NB-IoT.
  2) Sigfox (Francie) + velká automobilka (PSA - Francie). To je ta globální dominance?
  3) O výnosnosti pro Sigfox se nepřu, o výnosnosti pro lokální Sigfox operátory hovoří nejlépe výše zisku/ztráty
  4) Ano standardy budou vedle sebe. Dominantní standardy mobilních operátorů (NB-IoT a LTE-M), komplementární řešení LoRa a okrajová řešení Sigfox.
  5) Kromě mně bod 4) vidí obdobně většina lídí z Telco/IT ve světě. A i v Čechách například České radiokomunikace (provozovatel LoRaWan sítě)
  https://studenttv.cz/video/135/posun-iot-z-oblasti-buzzwordu-do-reality/
  Video je pěkné (gratuluji Janu Škabradovi), jen trošku dlouhé. O tom jak ČRa vidí Sigfox se mluví v čase 53:35

 • 15. 5. 2019 19:10

  bez přezdívky

  Nerozumim teto diskuzi - dodavali jsme ruznym zakaznikum nekolim projektu v poslednich dvou letech na ruznych sitich a budu je do budoucna kombinovat podle toho jake jsou jejich dobre vlastnosti. Nasazovali jsme odecty vody na Sigfox i Lorawan asi 300 ks z toho jsme udelali 250 na sigfox a 50 na lorawan, sigfox uplne easy s tim pracivat, lorawan se trochu zapotite s registracemi podle operatoru, vsechno v pohode fungovalo i v sachtach, merili jsme na miste 35-45 db., baterky drzi pres rok a pul a je realne ze vydrzi tech 7 let. Poptavali jsme vodafone a nebyli nam schopni nabidnout nic krome brozurek. Poptavali jsme tmobile a ten nad odkazal na sigfox reseni. Nasazovali jsme taky teplomery ke klientovi co vozi kytky a musi byt v chladu, v zasade jsme si koupili u tmibile teplomery na sigfox, nasadili jsme to behem par minut. Signal obcas neprijde budiz ale 90 procent zprav dorazi. Chapu ze site jeste nejsou uplne pokryte, ani s mobilem jste si nezavolali z vesnice na zacatku. Az nam realne nekdo ukaze nejaky funkcni hw na tech operarorskych sitich az nam da ceniky a doda hw ve velkych seriich tak to mozna zkusime ale ze ten pan kope do sveho vlastinho ditete, kteremu udajne tak veril pak ho prodal a ted zas veri necemu jinemu je fakt neduveryhodny a dost za hranou.

 • 15. 5. 2019 21:06

  Karel Krcmar

  Opět reakce na osobní útok vůči mně.

  Rozjel jsem prvního LowPower WAN operátora v ČR na technologii Sigfox, protože T-mobile tuto technologii již měl v Německu otestovanou a bylo mnohem snažší ji i v ČR prosadit než LoRa. Můj business plán počítal s tím, že se operátor za 3 roky (tj. od roku 2016, kdy budování sítě začalo, vlastně tento rok) dostane na EBITDA pozitivní výsledek hospodaření a za 2 další roky bude zralý na prodej třeba některému z mobilních operátorů (zákaznická báze). Díky nesmyslným výdajům podporovaným ostatními akcionáři (poté co jsem ztratil ve firmě majoritu) SimpleCell letos rozhodně v černých číslech nebude. Proto si ho asi nikdo nekoupi... Je to dostatečný důvod proč firmu opustit a podíl prodat? Pro normálně uvažujícího člověka - ANO.

  T-mobile v Německu a vlastně v celé skupině mimo ČR dnes zcela jasně staví LowPower sitě na technologii NB-IoT. Je to jednoznačný důkaz, že nevěří Sigfoxu, ale NB-IoT? ANO

  Je logické budovat řešení na technologii, která má budoucnost a podporují ji ti kdo rozhodují o tom kam se budou WAN sítě vyvíjet, tedy mobilní operátoři? ANO

  Co je na tom nedůvěryhodného? Co je na tom za hranou?

 • 15. 5. 2019 23:05

  bez přezdívky

  Nemůžu s Vámi p. Kaplere souhlasit. Síť VF běží v ostrém režimu a je možné s Vodafone uzavřít smlouvu na celou řadu technologických propojení. Máte pravdu v tom, že Vodafone neprodává zatím žádný zařízení (ty je ale možné koupit od třetích stran), a že s Vámi uzavře smlouvu pouze pokud se upíšete k většímu počtu SIM. Takže pokud nejste opravdu velká společnost, tak to na přímo s VF nemá smysl v současné době zkoušet. Ale o to tu vůbec nejde.

  Protože není vůbec nutný sepisovat smlouvu přímo s VF. Je mnohem jednodušší ať už administrativně, nebo z hlediska sw integrace, nebo z hlediska objemu SIM, sepsat smlouvu s partnerem (třeba s M2MC) a připojit se přes miotiq. Pro SW vývojáře nejjednodušší varianta.

  Co se týče zařízení, zatím jich opravdu není moc, ale výrobci HW na nich makaj velice intenzivně. Základní čidla (pohyb, průtok, vlhkost, teplota, světlo, atd..) ale už jsou, sám jsem měl možnost několik kusů testovat a některá používám.

  Takže určitě se nejedná o rok 2021. Dneska může NB-IoT bez problémů kdokoliv využívat.

  15. 5. 2019, 23:06 editováno autorem komentáře

 • 16. 5. 2019 9:03

  Karel Krcmar

  To:ROO.OO
  Děkuji za sice anonymní, ale rozumný příspěvek do diskuze.

  Upřímně, mě už Sigfox nezajímá, je to minulost a já se zabývám budoucností - NB-IoT a LTE-M.
  Pana redaktora důvody mého odchodu ze SimpleCellu zajímaly, tak jsem mu je velmi obecně (tak jak se objevilo v článku) sdělil. Věřte, že kdybych použil insider informace, byl by článek výrazně peprnější, ale nepatřil by na Lupu.

  Článek je primárně o tom, že v České republice máme jednu z nejlepších a nejmodernějších IoT sití - NB-IoT Vodafone. Má motivovat k tomu tuto obrovskou výhodu využít.

  Jestli v něm vidíte něco jiného, je to pravděpodobně Vaší optikou nazírání na svět.

 • 15. 5. 2019 11:58

  bez přezdívky

  Nevím jestli jste článek nečetl pozorně protože je v něm uvedeno, že odběr menšího množství SIM karet včetně tarifu řeší partner mobilních operátorů firma M2MC. Osobně mám s M2MC dobrou zkušenost. Mají slogan "do 10 minut, do 10EUR" (myšleno roční poplatek za nepoužívanější tarif) a naše zařízení (čidla) byla do 10 min od předání SIM karty (dodány do druhého dne od objednání) připojena posílala data. Včetně toho, že přes jejich řešení miotiq jsme mohli spravovat tarif jednotlivých sim karet v čidlech. V tomto jsou ještě rychlejší než kdyby jste si šel koupit SIM kartu do mobilu ;) Takže řešení existuje a síť Vodafone je možné použít okamžitě.
  A třeba až zkusíte M2MC a síť NB-IoT v praxi, zjistíte také, že tato technologie může mít dokonce nižší spotřebu než Sigfox. PS: Méně trollovat, více pracovat :)

 • 15. 5. 2019 13:56

  bez přezdívky

  Uvedu příklad. Pokryti Sigfox v deep indoor je prostě bída. Řešili jsme měření vodoměrů v šachtách a NB-IoT je jediná celoplošně použitelná low power WAN technologie.
  Zkoušeli jsme srovnání asset monitoringu v budovách (bylo třeba měřit i ve sklepích) a opět nejlepší signál na NB-IoT...
  Takže bych řekl, že je to hodně o využití. Chci si hrát na zahradě a měřit kolik napršelo, ok použiji Sigfox, když ale budu chtít něco rozumného na čem založím svůj business, s výhledem na funkčnost za 2-3 roky a dále, tak mi zůstává WAN řešení NB-IoT. A pro uzavřené aglomerace (oblasti) lze uvažovat i o technologii LoRa, jenom abych to doplnil..

 • 15. 5. 2019 9:12

  Tomáš Kapler

  No to o té hypermoderní síti je tak trochu lež. Ne že by tady Vodafone takovou síť neměl, ale je v podstatě v testovacím režimu - samotný Vodafone vám ta zařízení ani přístup do sítě neprodá a bavit se s vámi začně až když budete mít zájem o 100 tisíc zařízení a více. Reálně tedy na ní nic není ne proto, že by se o ní nevědělo, ale proto, že prostě ji reálně nemůžeme využívat (a proto se o ní někde neví, protože proč psát o něčem, co nelze využívat). Vlastně ani neexistuje nabídka tarifu.
  Další problém je v tuto chvíli cena zařízení a jeho výdrž na baterie - dva hodně klíčové aspekty pro IoT. Obojí je výrazně - až několikanásobně horší než konkurence. Ale uznávám, že tohle možná bude jen otázkou času a až bude NB-iOT všude na světě, tak se třeba situace obrátí.
  Jasně, budu-li vývojář ve velké firmě, který má plán uvést něco na trh v roce 2021-22, tak bych asi dal NB-iOT na první místo svého žebříčku. Ale pakliže mám něco řešit teď a příští rok, tak by se nedostali ani na bednu.

 • 15. 5. 2019 12:17

  bez přezdívky

  Otázku co do které IoT sítě připojit řešíme a jsou věci, které prostě nikdo jiný než Sigfox dnes neumí a možná ani do budoucna umět nebude. Podívejme se třeba na jednoduchý miniaturní lokátor, který je snadno použitelný pro logistiku například drahých věcí. V Sigfoxu nám funguje prakticky po celé Evropě, je velký jako balíček žvýkaček a baterka v něm vydrží několik let. NB-IoT nejen, že nemá možnost lokalizace, ale ani nemá roaming. I se spotřebou a velikostí je reálně horší. Příkladů je více, tento je ale nejmarkantnější. Petr Dudáček 1.REX SERVICES

 • 15. 5. 2019 13:49

  bez přezdívky

  Technologie NB-IoT je udělaná tak, že toho umí MNOHEM více než řešení v pásmu 868 a reálná spotřeba je. vždy pouze o tom jak vyladíte firmware. U NB-IoT může být klidně nižší než Sigfox.
  Add GPS: Lokalizace mezi 4000 základnami (Vodafone, ČR) nebo 300 (SimpleCell, ČR) bude taky asi o dost přesnější u NB-IoT než u Sigfox... nemyslíte?
  Navíc, dnes dostupné moduly pro technologii NB-IoT (Quectel, muRata, Simcom) jsou podobně velké jako pro Sigfox, a dobře vymyšlená zařízení také, tady žádnou výhodu Sigfox nevidím.
  Ano - Roaming je u Sigfox dnes plně funkční, ale kdo bude investovat do řešení na Sigfoix, které je teď dobré ale za 2-3 roky bude "over" (roaming, který u mobilních operarátorů běžně funguje na 3G a 4G bude u NB-IoT stejně samozřejmý).
  A pokryti v Evrope? Myslite treba Polsko nebo i Rakousko nebo Nemecko?

 • 15. 5. 2019 16:36

  bez přezdívky

  Mrkněte na nRF91 - NB IoT / CAT-M + GPS SIP s rozměrem 10 × 16 x 1.2 mm a zabezpečením, kterému se jiné komunikační stacky a HW provedení čipů s LTE rádiem jen tak nevyrovná.

  https://www.nordicsemi.com/Products/Low-power-cellular-IoT

  15. 5. 2019, 16:40 editováno autorem komentáře

 • 15. 5. 2019 15:02

  bez přezdívky

  Ta diskuze o standartech je zábavná a probíhá už více než 3 roky - mezitím co trolové velkých operátorů útočí na Sigfox je Sigfox v 60 zemích, má miliony připojených zákazníků včetně velkých automobilek a globálně dominuje trhu LPWAN. Síť nebude nikdy vhodná na všechno ale protože nemusí platit miliadry eur za využití spektra tak jako velcí operátoři tak asi její výnosnost nebude špatná. Standarty budou vedle sebe a kdo to nechápe nebo je schopný říct že nevěří Sigfox je pouze zhrzelá milenka pan Krčmář...

  Sigfox jsem si nechal nasadit na plynoměru od Innogy v kovové kleci a splňuje přesně co jsem od něj čekal.

 • 15. 5. 2019 16:27

  bez přezdívky

  Zařízení v průmyslovém provedení pro LPWAN technologie můžete mít s vyřešeným low-power bateriovým napájením ve vnitřním/venkovním provedení i s čipovou simkou (pro vyloučení problémů s konektorem), s nachystanými senzory v kusových množstvích:

  https://www.hardwario.com/

  Rozhraní si můžete řešit sám, nebo použít integrační REST API (stejné pro všechny LPWAN technologie):

  https://api.hardwario.cloud/documentation/index.html

  Komunikaci i rozhraní můžete řešit paušálem.

  Co Vám schází ?