Hlavní navigace

Jan Kasal není démon

23. 5. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jiří Peterka ve svém článku ze 7. května komentoval aktivitu Jana Kasala a jeho žádost o spolupráci na Alianci proti zneužívání Internetu a zmínil řadu věcí, které mu na této aktivitě vadí. Vadí mi, že spoustu věcí předjímal, aniž by je měl ověřeny.

Pozn. red.: původní článek Jiřího Peterky vyšel na Lupě dne 7.května 2007.

Nechápu, proč by měl Jan Kasal při své stručné žádosti vyjmenovávat všechny naše či mezinárodní organizace či aktivity, které se již problémem zabývaly. Jeho veřejnou výzvu na půdě sněmovny chápu tak, že nabídl spolupráci všem, kteří v této oblasti působí. Analytický vhled do problému by měl být součástí výstupů aliance, ne ve výzvě k ustanovení. Asi by nebyl žádný problém hovořit nad tématem několik hodin, ale možná by se ztratil obsah oznámení.

Autorovi vadí, hodně lapidárně řečeno, „démonizace Internetu“ a zamýšlí se nad příčinou a nosičem informací. Myslím si, že základní nepochopení je v přirovnání k alianci proti domácímu násilí. Nešlo totiž o obsah aliancí, ale o jejich formu.

Před čtyřmi roky si Jan Kasal vytyčil jako jeden z cílů nápravu nedostatečné legislativy v oblasti domácího násilí. Aliance, která vznikla, byla úzce tématicky zaměřená a otevřená politikům všech stran, kteří se chtěli do práce zapojit. Nezbytnou součástí byla i úzká komunikace s odborníky, ať již policisty, právníky či nevládními organizacemi. Zákon byl přijat a dnes se v médiích dočítáme o jeho pozitivním využívání. To je oblast, ve které podle mého názoru chce Jan Kasal navázat na dobré zkušenosti s Aliancí proti domácímu násilí.

Cloud 22 temata

Osobně nepovažuji tento krok za vykročení na cestu vedoucí k démonizaci Internetu, ani k jakékoliv formě cenzurovaného Internetu. Zakazovat Internet jako médium je hloupost. Stejná jako zakazovat MMS. Na druhou stranu problém tu asi je – konečně Jiří Peterka jej nechce „zlehčovat“ – a můžeme se ptát, zda existuje možnost ho řešit. Prohlížení pornografie na školách v rámci kroužku Internetu se nám asi líbit nebude, prohlížení podobných stránek z IP adres veřejné správy, tedy za peníze daňových poplatníků, asi taky není v pořádku. O sdílení, stahování a dalším nemluvě. Ano, boj proti návodům na bombu je medializován snad od masového rozšíření Internetu, nicméně v souvislosti s dnešní situací se může jevit jinak a nevím, proč se s policisty nebavit o variantách některých řešení. (Jan Kasal uvedl tuto třetí oblast právě na podnět kriminalistů.)

Odborná komise KDU-ČSL pro ICT bude samozřejmě s Janem Kasalem na tomto projektu spolupracovat a budeme informovat o jednotlivých zvažovaných návrzích. Opatřeních, které dozajista Internet nezmění, ale která možná pomohou tomu, že s některými weby se děti seznámí až v době, kdy budou moci posoudit nabízené informace. Nemyslím si, že to je malý cíl.

Anketa

Podaří se v dohledné době alespoň zčásti omezit v ČR negativní stránky Internetu?

Autor článku

Autor je předsedou odborné komise KDU-ČSL pro ICT....