Hlavní navigace

Kauza Adrie Richardsové: co se může stát, když si na někoho stěžujete na Twitteru

22. 3. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Adria Richards
Při čtení o této „kauze“ se nechce věřit, že se skutečně stala. Věci, které v reálu považujeme za normální, při publikování na internetu žijí vlastním životem. Kde jsou hranice?

Zahraniční technologické servery (Venturebeat, The Verge, TechCrunchCNET, MashableBusiness Insider…) se tento týden dopodrobna zabývají případem jednoho špatného vtipu, který vedl k DDoS útoku a propuštění dvou lidí z práce.

Celá „kauza“ se dá samozřejmě odbýt s poukazem na to, že jsou Američané v genderové oblasti úzkoprsí a přecitlivělí. 

Ukazuje ale také, jak změna kontextu – v tomto případě publikování na internetu – může docela jednoduchou záležitost proměnit v obří problém. A jak sociální sítě umí násobit účinky davového šílenství.

Co se vlastně stalo? 

Nedělní odpoledne probíhalo na americké vývojářské konferenci PyCon bez mimořádných událostí do doby, než jedna z účastnic – zaměstnankyně firmy SendGrid.com Adria Richardsová – uslyšela dvojsmyslné vtipkování dvou mužů sedících za ní. Poznámky (v angličtině je žena popisuje zde) jí připadaly urážlivé a vadily jí. Nezpražila muže přímo, ale vyfotila je a jejich fotku a pak i prosbu o zákrok ze strany pořadatelů publikovala na Twitteru. Pořadatelé reagovali promptně, oba vtipálky, kteří byli identifikováni jako zaměstnanci firmy Playhaven, si z publika vyvolali a domluvili jim. Tím to všechno mohlo skončit.

Několik dní po konferenci ale dostal jeden z dotyčných mužů v práci výpověď (firma později naznačila, že vtipkování na PyConu nebylo jediným důvodem k výpovědi a že druhý muž ve firmě zůstává). A strhla se mela. Na Pastebinu se objevila anonymní zpráva, podle které je čerstvý nezaměstnaný otcem tří dětí a Richardsová jeho poznámky nepochopila a přibarvila. Ženě pak začaly chodit anonymní výhrůžky – některé hrozily i smrtí. 

Další zpráva na Pastebinu potom vysvětlila, že pokud ji její firma taky nevyhodí, může se připravit na masivní DDoS útok, který jí odstaví servery. Nebylo to jen plané varování – krátce poté DDoS vyřadil web SendGrid.comsoukromý web Richardsové. Netrvalo dlouho a její zaměstnavatel na Facebooku oznámil, že byla žena s okamžitou platností propuštěna. DDoS útok pak ustal. 

Richardsová v SendGridu pracovala na pozici Developer Evangelist. „Rozumíme tomu, že Adrii mohly dotyčné vtipy připadat nevhodné a podporujeme její právo toto chování oznámit pořadatelům,“ napsal v odůvodnění jejího propuštění CEO firmy Jim Franklin. Firma ale podle něj ale nesouhlasí s formou, kterou to udělala. „Svým rozhodnutím tweetnout tyto poznámky a fotografie lidí, kteří je vyslovili, překročila jistou hranici. Veřejné zostuzení pachatelů – a také lidí v jejich okolí – nebylo správným způsobem, jak na vzniklou situaci reagovat.“

Kolem „kauzy“ se samozřejmě vyrojila spousta dalších názorů spekulací, petic za přijetí propuštěného vývojáře i Richardsové zpět do zaměstnání a dalších reakcí. Napáchanou škodu už ale nic nenapraví.

ICTZ23

Co k případu dodat? Že by stálo za to nenechat se unášet emocemi a používat víc rozum? Že je lepší podobné situace řešit osobním protestem přímo na místě, než se schovat za tweet? Že pomstít se za vlastní vyhazov tím, že zařídím padáka ženě, která mě označila za sprosťáka, není zrovna důkazem dospělosti a osobní zralosti? A že bychom se odpovědnosti za to, co děláme, neměli zříkat jen proto, že naše konání někdo vyfotí a publikuje na internetu?

Tahle otázka totiž není živá jen V USA. Pamatujete si na loňský český případ s vyfoceným a na Twitteru publikovaným pozadím kolegyně, kvůli které v Česku loni přišel o práci mluvčí banky?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn