Hlavní navigace

Kdo nabízí kanály ČT HD v nejlepší kvalitě? Otestovali jsme DVB-T i satelit

23. 7. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jaká je kvalita obrazu ČT 1 HD v zemských multiplexech 3 a 4 a na satelitu v rámci služeb CS Link, Skylink a freeSAT? Otestovali jsme je.

Co a proč jsme srovnávali

Srovnávací test je vždy nejlepší cestou, jak způsobit, aby se někdo cítil poškozený. V souvislosti s blížícími se olympijskými hrami v Londýně nás napadlo vyzkoušet, jakou kvalitu obrazu mají programy České televize ve vysokém rozlišení (HDTV) v zemském a satelitním vysílání, tedy distribucích, které přijímá největší procento diváků v České republice. Vzhledem k tomu, že jsem, co se jednotlivých televizních služeb týká, poměrně slušně vybaven, tomuto testu jsem se vůbec nebránil.

Když přišlo na praktický test, přemýšlel jsem, odkud v podstatě začít. Lze hodnotit kvalitu programů podle velikosti datového toku? Jak velkou roli hraje v tomto testu rozlišení obrazu? Na to mi měla odpovědět moje laická pozorování (nedisponuji měřáky za desítky tisíc korun) zemských multiplexů 3 a 4 plus satelitních služeb CS Link, Skylink, T-Mobile televize a freeSAT by UPC Direct. Jako určitou perličku jsem měl připraven i dlouhodobý test Českých Radiokomunikací a technologie DVB-T2. Proč se ten nakonec nepodařil, prozradím později.


České Radiokomunikace

Příjem DVB-T2 je v tuto chvíli pro řadu diváků zatím stále z říše snů

Řeč čísel

Protože bych byl nerad, kdyby se některý z uvedených operátorů cítil poškozen, přistoupím pouze k řeči čísel, která se budou týkat kanálu ČT 1 HD. Právě na tom jsem svá pozorování dělal. Kanál ČT 4 HD bohužel podle programového schématu do olympijských her neodvysílá ani jeden nativní přenos (dokonce ani Tour de France). Mohu říci, že jako obrazově nejlepší se mi jevily satelitní služby CS Link/Skylink/T-Mobile televize a freeSAT. Zajímavostí je, že zatímco první trojice vysílá v rozlišení 1920×1080 bodů, bývalý UPC Direct pouze s 1440×1080 pixely. Rozlišení 1920×1080 používá také společnost Czech Digital Group. Počet pixelů 1440×1080 najdete v multiplexu 4.

Ještě než se dostanu k jednotlivým číslům, rád bych zmínil, že porovnání byla provedena u filmu Ripleyho hra s Johnem Malkovichem, který Česká televize vysílala v noci ze soboty 21. na neděli 22. července. Velikost datového toku i rozlišení hrají při podobném porovnávání nezastupitelnou roli. Například rozdíl kanálu ČT 1 HD na satelitní pozici 23,5 stupně východně a v multiplexu 3 byl skutečně markantní. U přibližně jedenáctiminutové nahrávky z CS Linku/Skylinku/T-Mobile televize byl datový tok 9,8 Mbps. Záleží ale pochopitelně i na tom, jak jsou zrovna nastaveny priority daného multiplexu (transpondéru).

Posouzeno okem laika - ČT 1 HD je na satelitní pozici 23,5 stupně východně nejkvalitnější.
Autor: repro foto ČT 1 HD

Posouzeno okem laika – ČT 1 HD je na satelitní pozici 23,5 stupně východně nejkvalitnější.

Satelitní televize v HD kvalitněji než pozemní?

Satelitní služba freeSAT by UPC Direct nabídla nižší rozlišení než „skylinkových" 1920×1080 a také nížší datový tok, což se pochopitelně projevilo na kvalitě obrazu. Pozice 23,5 stupně východně nabídla divákovi film na velice slušné obrazové úrovni. Horší situace byla u multiplexu 4, který, jak již bylo řečeno, vysílal program ČT 1 HD s rozlišení 1440×1080 obrazových bodů. V době měření byl průměrný datový tok 5,4 Mbps, ještě o 1 Mbps hůře na tom byla síť 3 . Laickým pohledem (opakuji – bez profesionálních měřících přístrojů) tedy hodnotím kvalitu ČT 1 HD v CS Linku/Skylinku/T-Mobile televizi a freeSATu jako téměř srovnatelnou, o třídu níže jsou pak zemské multiplexy 3 a 4.

Anténní systém mobilního měřícího vozu Českých Radiokomunikací
Autor: Čestmír Polák

HD kanály do pozemního vysílání první generace v Česku nepatří. Nepočítalo se s nimi.

Základní problém: HD do DVB-T nepatří

Českým Radiokomunikacím určitě nemůžeme vyčítat, že diváky ochuzují o kvalitní zážitek. Doufejme, že olympiáda bude vysílána na rozumné obrazové úrovni v rámci většiny platforem. Problém je v tom, že do pozemního vysílání první generace, tedy DVB-T, HD vysílání nepatří. To, že provozovatel multiplexu 4 ho ve své síti dlouhodobě šíří, je dáno prozatím tím, že je bez zákazníků, a tudíž nemá problém s tím, aby HD kanály České televize pustil naplno, respektive s větším datovým tokem.

Radiokomunikace nabídly programy ČT 1 HD a ČT 4 HD jako bonus během olympiády, za který musí být diváci vděční. DVB-T sítě jsou primárně určeny pro šíření SD kanálů. Nechci tím říci, že by se tu HD kanály z technického pohledu šířit nemohly, naopak, ale v případě naší republiky jde o obchodní model a ten zkrátka s těmito stanicemi v tomto způsobu distribuce signálu nepočítá. I proto mohou mít programy nižší kvalitu obrazu a případně i rozlišení, než by si divák představoval.

Hodnoty kanálu ČT 1 HD na desetiminutové nahrávce filmu Ripleyho hra
Distribuce Operátor Rozlišení (pixely) Datový tok (Mbps)
pozemní vysílání multiplex 3 1920×1080 4,4
pozemní vysílání multiplex 4 1440×1080 5,4
satelit freeSAT by UPC Direct 1440×1080 7
satelit CS Link, Skylink, T-Mobile 1920×1080 9,8

DVB-T2 jako ideální zemská distribuce pro HD

České Radiokomunikace v těchto dnech ukazují, že ideální způsob distribuce HD kanálů v zemském šíření je norma DVB-T2. Osobně jsem se o tom přesvědčil, když jsem sledoval promo spot k testům, které v Praze a Plzni probíhají. Mohu téměř se stoprocentní jistotou prohlásit, že s takovou kvalitou obrazu a zvuku jsem se v zemském vysílání ještě nesetkal. Zaznamenal jsem zkoušky jak „pevného“ datového toku 9,76 Mbps, tak i proměnné bitové rychlosti přesahující 10 Mbps, a byl to opravdu mimořádný vizuální zážitek. Naprosto jsem pak přesvědčen o tom, že obraz byl na takové úrovni, jako znají zákazníci Sky například v Británii. Inu, když ptáčka lapají…

BRAND

Celá radost je bohužel „trošku“ pokažena tím, že testy ve výše uvedených městech probíhají pouze ve všedních dnech, a to v době od přibližně osmé hodiny ranní do pěti odpoledne. To pochopitelně jistě zkazí sportovní zážitky těm divákům, kteří už by byli náhodou „DVB-T2 Ready“ a chtěli si užívat olympiádu skutečně ve špičkové kvalitě obrazu. Rozhodnutí ČTÚ však musí České Radiokomunikace i běžní obyvatelé respektovat, a tak můžeme být alespoň rádi za to, co máme. Olympiádu si tedy neužijete v DVB-T2 osmačtyřicet hodin denně (24 hodin denně na dvou kanálech), ale jen 18 hodin denně (2×9 hodin – ČT 1 HD a ČT 4 HD).

Možnosti pozemního HD vysílání ukazuji České Radiokomunikace prostřednictvím zkušebního DVB-T2 multiplexu v Praze a Plzni.
Autor: repro foto DVB-T2 test Českých Radiokomunikací

Možnosti pozemního HD vysílání ukazují České Radiokomunikace prostřednictvím zkušebního DVB-T2 multiplexu v Praze a Plzni.

DVB-T2 přináší nárůst kvality obrazu, a to díky zvýšení množství přenášených dat. Datový tok má být u DVB-T2 až o 40 % vyšší ve srovnání s DVB-T. Přenosová kapacita DVB-T2 kanálu se pohybuje většinou okolo 40 Mbps, nejméně však 30 Mbps. To je přibližně 5 až 6 kanálů v HD rozlišení (5 – 6 Mbps), nebo kolem 12 kanálů v rozlišení standardním (cca 2,5 Mbps). I když by byla kvalita obrazu v DVB-T/MPEG-4 v porovnání s DVB-T2 srovnatelná, jeden kanál bude v multiplexu zabírat o přibližně 30 % méně místa a signál bude mít daleko větší pokrytí území a větší odolnost proti rušení.

Budete sledovat v následujících dnech a týdnech HD vysílání České televize?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).