Hlavní navigace

Když český státní úřad a americký operátor AT&T pořádají hackathon

25. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Český telekomunikační úřad opět ukázal, že se myšlení zbytku státní správy trochu vymyká a uspořádal vlastní hackathon. Připojil se i obr AT&T.

Viděli jste někdy vysoce postaveného státního úředníka, jak si vezme tričko, dá si pivo a dorazí na hackathon? Český telekomunikační úřad (ČTÚ) pod vedením Jaromíra Nováka opět ukázal, že je ve zdejším státním prostředí tak trochu anomálie. Úřad tento víkend uspořádal CTU and AT&T V4 hackathon.

Akci společně s americkým velvyslancem v Praze Andrew Shapirem otevřel i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který se čas od času veřejně k (alespoň slovní) podpoře digitální agendy přihlásí. Jenže jeho řeč mezi liberální internetovou společností působila poněkud zvláštně – v podstatě zde obhajoval nedávno schválené blokování stránek v rámci boje s internetovým hazardem.

Podle mnohých jde o cenzuru. Bělobrádek ale hájí vládní politiku a například v následné malé debatě na Twitteru uvedl, že „cenzura a pravidla jsou něco jiného“.

S penězi od AT&T

Zajímavé je zapojení amerického operátora AT&T, který se stal partnerem hackathonu. AT&T je vnímaný především jako tradiční značka působící na severoamerickém trhu, byznys se službami ale rozvíjí po celém světě a v českém prostředí je zakořeněn poměrně hodně. V takzvaném centru sdílených služeb v Brně pro AT&T pracuje už přes tisíc lidí. Nejde pouze o zaměstnance call centra, ale také techniky a další odborníky.


Autor: Jan Sedlák

AT&T z Moravy obsluhuje zákazníky v Evropě, Africe a na Blízkém východě. Z Brna se řeší zejména telekomunikační služby a sítě. Firma má v současné době otevřeny desítky pracovních míst, hledá i specialisty na sítě, storage, Linux či OpenStack.

AT&T na Moravě spolupracuje i se školami a otevřela laboratoře a koncem dubna chystá i den otevřených dveří. Ve své podstatě jde každopádně o tradiční nadnárodní korporaci se všemi výhodami i nevýhodami. Zaměstnanci si pochvalují možnosti růstu, stabilní prostředí či přístup k hardwaru, stěžují si naopak na byrokracii, procesy, limitované růsty platů a podobně.

Americký operátor (proto i účast Shapira na startu) si prostřednictvím hackathonů a podobných akcí buduje povědomí mezi IT komunitou a aktivity tohoto druhu rozvíjí už několik let. Jde i o formu náborové kampaně. Ostatně podobně to dělají mnohé jiné firmy z oboru. AT&T rovněž na hackathonu poskytl vlastní platformu pro internet věcí, konkrétně AT&T M2X, a také poradce.


Autor: Jan Sedlák

Zaměření akce je byznysu AT&T blízké. Vývojáři měli k dispozici zařízení typu Arduino či beacony od Kontakt.io, takže se daly rozvíjet i koncepty internetu věcí, hardwarové komunikace a podobně. Tedy něco, co dnes operátory dost zajímá. ČTÚ a americký operátor AT&T se do kontaktu a prvních námluv dostali během předsednictví Česka v rámci V4.

Sám v autobusu

ČTÚ zase od hackathonu očekává rozvoj nových oblastí. „Akce tohoto typu je přesně to, co v současné době region V4 v podpoře inovací potřebuje. Je to báječná příležitost, abychom akcelerovali právě probíhající rozvoj internetu věcí a využití otevřených dat veřejné správy,” věří předseda úřadu Jaromír Novák. Později dodal, že mu hackathon „potvrdil, že tahle země má obrovský potenciál“ a že se nemá promarnit.

Do akce se zapojili také partneři CZ.NIC, Y Soft Ventures a Credo Ventures, dorazil i prezident AT&T pro oblast EMEA Vladimir Slamecka. Zatímco na jiných hackathonech se často za odměnu dává pocit z dobře odvedené práce, přístup k nějaké cloudové platformě, pizza a Red Bull zdarma či nějaké to pěkné tričko, tato akce díky AT&T přinesla na odměnách celkem 15 tisíc dolarů.

ebf - tip do článku - debata

Stačilo uspět v jedné ze čtyř oblastí a napsat aplikaci pro chytrá města, open data, vzdělávání nebo open source projekt následně uvolněný pro komunitu. Do pražského hotelu Pyramida nakonec dorazilo odhadem kolek čtyřiceti účastníků několika národností a často tu zněla angličtina.

Deset tisíc dolarů nakonec vyhrála aplikace Babble, která má „vracet lidi od technologií do reálného kontaktu“, zejména v hromadné dopravě. CZ.NIC zase udělil cenu za open source projektu DámeMatiku, který je už k dispozici na GitHubu. Feed dalších fotek a tweetů je možné si vyfiltrovat na Twitteru.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).