Dnes se obvykle k šifrování používaní asymetrické šifry, které pracují se dvěma klíči – veřejným a soukromým. To, co je zašifrováno veřejným klíčem, jde rozšiřovat pouze jemu odpovídajícím soukromým klíčem. To má tu obrovskou výhodu, že můžete veřejný klíč klidně takhle vystavit na internet a šifrovat jím může každý, ale dešifrovat příslušné zprávy pak může jenom ten, kdo vlastní privátní klíč.
Při tom podání vstupují do hry dvě dvojice klíčů – stejně jako třeba při posílání podepsaného šifrovaného e-mailu. Jedna dvojice slouží k elektronickému podpisu, vlastníkem privátního klíče je podepisující a stvrzuje se tím, že dotyčný s dokumentem souhlasí – v případě podání nabídky do výběrového řízení tedy stvrzuje tuto nabídku a to, že za uvedených podmínek je ochoten danou věc realizovat. Elektronický podpis nahrazuje vlastnoruční podpis na nabídce předávané v listinné podobě. Pak je tam druhá klíčová dvojice, ta slouží k šifrování. Vlastníkem privátního klíče je ten, kdo výběrové řízení vypsal. Šifrování zajišťuje to, aby se k nabídce nemohl nikdo dostat před uzavřením výběrového řízení a připravit tak konkurenční nabídku, která bude mít např. stejné parametry, ale o malinko nižší cenu. Šifrování nahrazuje to, co se v listinné podobě řeší zalepenými obálkami s nápisem „neotvírat“ a razítkem a podpisy přes zalepenou část.
Pravdu díte, šifrovat měl veřejným klíčem příjemce.
Nicméně, citace:
--
Registrovat se do tohoto nástroje je možné pouze s elektronickým podpisem, o který si můžete zažádat např. u České pošty, která spravuje tool PostSignum. Pro grafiky běžná věc, ale jelikož jsem výjimka, ne zrovna user-friendly proces na pobočce jsem absolvoval (a abych jej využil, zuřivě digitálně podepisuji každý mail, protože to každý řeší).
--
Tipoval bych, že má tedy klíč určený k podpisu zpráv, nikoliv k autentizaci.
--
„Data jsou zašifrována vaším elektronickým podpisem a ne klíčem dodaným NM.“
Ten je, pravda, často zmiňován v zadávací dokumentaci. Tak často, až je tam jen jednou. A aby bylo jasné, k čemu je, chybí jakýkoliv popis, jak, kdy a proč jej použít a jakou spojitost má s NEN. Na můj dotaz, kde jsem tuto informaci měl získat, mi již nebylo odpovězeno.
--
Autor se tak zřejmě dobrovolně vyloučil z tendru, neb příjemce jeho soukr. klíč nemá ani při nejlepší vůli by tedy zašifrovanou zprávu nebyl schopen dešifrovat...
Zákon vůbec neřeší, kdo konkrétně je vydavatelem certifikátu, ale k čemu je certifikát určen – zda je to podpisový certifikát, nebo autentizační/šifrovací. I. CA (i další certifikační autority) poskytuje oba dva druhy certifikátů, jak podpisové tak i šifrovací/autentizační (a ještě další). To rozlišení je důležité, protože při autentizaci podepisujete výzvu serveru, kterou nevidíte – pokud byste takhle použil podpisový certifikát, můžete podepsat dokument podstrčený útočníkem.
Jinak asi jste zapomněl, k čemu šifrování slouží – aby se k danému dokumentu (nebo datům) nedostal nikdo jiný, než ten, komu je dokument určen, vlastník privátního klíče. Když dokument zašifrujete jiným veřejným klíčem, příjemce data samozřejmě nedokáže rozšifrovat, protože nemá odpovídající privátní klíč. Konkrétně když to podepíšete svým podpisovým certifikátem, máte privátní klíč jen vy – nikdo jiný než vy to tedy rozšifrovat nedokáže.
Největší problém ale je s certifikátem právě na té instituci, kde se mají "otevírat" obálky (dešifrovat soukromou částí). Bohužel jsem na jedné instituci byl nucen tento klíč rozdat na 4 PC + NTB (samozřejmě s heslem, jinak by nabídky nemohli dešifrovat). Tomu říkám pak úroveň zabezpečení (žádný trezor, nutnost aby všichni pracovníci mohli v případě zastupitelnosti dešifrovat). Marně jsem vysvětloval, že v případě takového množství, je kompromitace soukromé části jen otázkou času ...
"Autor se tak zřejmě dobrovolně vyloučil z tendru, neb příjemce jeho soukr. klíč nemá ani při nejlepší vůli by tedy zašifrovanou zprávu nebyl schopen dešifrovat..."
No vida. A ja se naivne domnival, ze sifroval privatni casti klice, aby se verejnou casti dalo rozsifrovat ...
Jak jest dobre, ze tu mame experty, keri nam problematiku objasni.
Zrovna to zašifrování klíčem zadavatele je jedna z mála správných věcí a zabezpečuje to férovost mnohem lépe, než papírové obálky. K nabídce se nemůže dostat nikdo bez privátního klíče, a privátní klíč by měl být uchován někde v trezoru a z trezoru vyndán a použit až po uzavření nabídek. Samozřejmě se to dá vylepšit i tak, jak to má např. kořenová DNS zóna, že je ten klíč rozdělen na části, aby nestačilo, že jeden člověk zná heslo k trezoru. Oproti razítku a podpisu na zalepené obálce je to úplně jiná úroveň zabezpečení.
Dobrý den, to dává smysl, proč je ale tedy klíč, kterým měly být nabídky zašifrovány, veřejně ke stáhnutí zde? Nebo tomu možná jen špatně rozumím. https://nen.nipez.cz/SeznamPlatnychProfiluZadavatelu/MultiprofilZakladniUdajeOZadavateliM-18804467/SeznamZahajenychZadavacichPostupu-18804467/ZakladniInformaceOZadavacimPostupuM-444225050-18804466/ZadavaciDokumentace-444225050-18804466/
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.