Hlavní navigace

Názory k článku Klasická televize je mrtvá, tvrdí obchodní ředitel České televize

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 5. 2010 8:39

  Pamětník
  Snad jsem aktualitu pochopil správně a jsou citovány výroky lidí z managementu ČT? Jak mám tedy chápat třeba "Právě kvůli očekávanému přesunu reklamních investic z klasického vysílání do služeb na vyžádání je podle Kvapila důležité propojení řízení televize s marketingem nebo obchodem. "Ne proto, aby byla televize komerčnější, ale proto, aby vyráběla obsah adekvátní distribučním cestám a cíli," vysvětlil obchodní ředitel ČT..."

  O komerčnosti by neměl obchodní ředitel veřejnoprávní televize hovořit snad ani náhodou. Nejen snad já očekávám, že díky našim diváckým koncesím je rozpočtována ČT z jiných zdrojů, než z reklamy. Kvůli omezení reklamy se snad navyšovala částka koncesních poplatků a jen opatrnické regulování cen TV reklam snad zachovalo, přes zklamání diváků, reklamu na ČT. Zisk z těchto reklam má ale proudit do digitálního přechodu a digitalizace archivu. Ani snad v budoucnu nebude přecházet ČT na doplňkově placené služby na vyžádání. Nebo si bude muset koncesionář připlácet za vyžádání zpravodajské relace, za žánr pro menšiny, za koncert vážné hudby, za divadelní inscenaci a podobné pořady? Jak souvisí obsah vysílání s distribučními cestami? Jaké cíle měl pan ředitel na mysli? Pro mne je tedy jeho "vysvětlení" zcela nepochopitelné...
 • 18. 5. 2010 9:11

  K-A-R-L-O-S
  Spíš asi myslel autor směr všech televizí jak se budou vyvíjet a alternativa a potřeba se měnit podle zájmu trhu je právě Internet pružnější a i ta zpětná vazba je zde viditelná,takže je jasně vidět o co je zájem de fakto dle vzoru portálu videí Youtube a podobných,kde velká část abonentů UPC si bere hlavně Net a Kabelovku maj v balíčku a nebo jen samotný Net,kabelovka ztrácí na zájmu s IPTV to jest Pay (placená)služba,kdežto základní nabídka ze free,bez poplatku-to co je v DVB-T éteru,to je free v kabelovce.
  Vlasně digitalizace lidem ukázala že nutně nemusí platit kabelovce za prémiové programy a zatím jim stačí základ zdarma,který jim momentálně stačí a vyhovuje.
  Pak se uvidí dle oživení trhu.
 • 18. 5. 2010 9:27

  Pamětník
  Pro Vás Mildo je to možná logické, ale mně to zkrátka mozek nebere. To snad bude ČT vyrábět různé pořady pro volné vysílání, pro archiv a sponzoring? Ani zde ale nevidím až tak moc různých distribučních cest, o kterých hovoří pan Kvapil. Nebo bude ČT dělat pořady speciálně pro prodej na médiích v novinových stáncích? Já si naivně myslel, že vysílání reklam vlastně manamegent ČT otravuje stejně, jako diváky. Já věřím, že si nyní z reklam nic neukusuje, všechno odevzdá do fondu digitalizace. Budiž, archív na webu bude jako služba na vyžádání zpoplatněn a aby to nebylo nekonkurenčně drahé, zákazníci budou muset skousnout i nějakou tu úvodní reklamu. Zda se má ale tato ekonomika míchat se službou veřejnoprávní TV, o tom nejsem přesvědčen. Ale jsem třeba jen naivní a nemoderní?
 • 18. 5. 2010 9:50

  Pamětník
  Pane Cibulko, právě to, co tím autor myslel, to mi není úplně jasné. Pokud by hovořil i za komerční TV a do toho je mu podle mne houby, proč se zmiňuje o tom, že to nemá vést k větší komercializaci? To, že někdo je už dnes uspokojen nabídkou z DVB-T ale přece neznamená, že má TV příjem základních stanic skutečně zdarma. To jen tak vypadá. Ani ČT, ani klony Novy a Primy nedokážou vyrábět pořady a programovou náplň svých stanic zadarmo. Kde tedy na to ty miliardy berou, když to má jejich divák zadarmo?

  A ještě jedna faktická poznámka. Zkoušel jste si pustit TV pořad z Youtube, nebo jiného legálního volného internetového zdroje na velké LCD nebo plazmě? Je to srovnatelné s HD TV, která je šířená klasickou DVB cestou? Je pravdou, že MC je v kabelovce a na satelitu "zadarmo", ale udělá vám kabelovka i přípojku a poskytne kabelový STB zdarma? Je zcela zdarma, bez jakékoliv investice, i příjem free stanic z DVB-S?

  Možná je to jen pouhé politikum, prohlašovat, že "klasická televize je mrtvá", aby si mohla ČT hledat odůvodnění pro to, hospodařit rozmařile, nebo jen více natahovat ruku k občanu a státu?
 • 18. 5. 2010 9:54

  Milda
  On má mistr Kvapil asi rád cizí slůvka. Když to ale přeložíme do normální češtiny, tak se změní jenom to, že ČT bude reklamními bloky prošpikovávat internetový archív a naopak na TV obrazovce reklamy mírně ubyde. A to co zbyde se bude označovat jako sponzoring a teleshoping.
 • 18. 5. 2010 10:38

  Malata1
  Zjevně se jednalo o obecné zhodnocení televizního trhu. Tedy ne o změny v ČT, ale jiných televizí na které však i ČT musí reagovat. Je otázkou na kolik to bude vážné, ale pořady na vyžádání (video-on-demand) je asi jedinou alternativou k pololegálnímu volnému stahování z internet. Nabídnout lidem co chtějí kdy chtějí. A od toho se zjevně bude odvíjet i obsah. Kratší a jednodušší pořady, aby lidi nalákali a ti měli čas si to zkouknout.
 • 18. 5. 2010 15:47

  ivoszz
  Jen pro informaci, právě proto na YouTube přibyly volby 360p/480p/720p/1080p. Je logické, že většina obsahu je přístupná pouze 360p/480p, ale ne málo (především originálního) obsahu je tam už ve Full HD. Takže v lepší kvalitě než v DVB-T nebo DVB-S.

  Aktuální příklad z titulní stránky:
  http://www.youtube.com/watch?v=sF52KVLuQpg&playnext_from=TL&videos=HeDRdZGG-SM&feature=featured
 • 18. 5. 2010 19:43

  Pamětník
  Netuším jaké máte připojení a počítač. Já jsem pár desítek metrů od ústředny, doslova přes ulici, a můj NB se na uvedené ukázce dost seká, ani kvalita obrazu se mi nezdá na 23" FullHD monitoru moc exelentní. Zato MUX 4 z DVB-T, HD stanice z DVB-C a zejména německé z DVB-S2, to je na 40" Sony jiné kafe. Ani nemusím strkat signál z kompu na externí přiměřeně velký zobrazovač. A pochybuji, že si YouTube zobrazujete na velké TV přímo.

  Asi nemáte možnost srovnávat a proto podléháte iluzi, že z internetu je v našich poměrech nativní HD lepší než z DVB.
 • 18. 5. 2010 21:21

  ivoszz
  běžný UPC internet za 500 Kč, 10/1
  Chápu, že na ADSL to může být horší. Ale nebavíme se o současnosti, ale o výhledu za 10 let.
  DVB-T HD nemám. Moc dobře si ale pamatuji své zděšení, když jsem asi před půl rokem ve značkové prodejně Sony sledoval obraz na LCD televizi za 50 tisíc. Koukám na obraz, samé MPEG artefakty, jedním slovem hrozný. V duchu si říkám škoda, že tady nechytají HD vysílání. A pak jsem si v rohu všiml loga HD. Bylo to HD vysílání, už nevím, jestli ČT 1 nebo Nova.

  Co se týče kvality obrazu, určitě záleží na originálním záznamu. Ten příklad jsem nijak nevybíral, otevřel jsem YouTube a vzal první video, které tam na titulní straně bylo. Ale rozhodně jsem přesvědčen, že při stejném master záznamu bude výsledek buď stejný, nebo na Internetu lepší. Při přenosu přes internet už nebude docházet k žádným dalším překódováním a úpravám, které potenciálně při různých cestách (kabel, satelit, dvb-t) hrozí. Zase se může výsledek sekat, pokud nemáte dostatečnou kapacitu připojení nebo výkon na zpracování.

  Aby bylo jasno, nejsem žádný zastánce IPTV nebo videa z internetu, ale vývoj asi směřuje tímto směrem, ať se nám to líbí nebo ne.
  Nevím, kde berete přesvědčení, že obraz ze satelitu nebo DVB-T by měl být (je) lepší. Cením si vašich technických zdůvodnění tady, docela by mě to zajímalo. Díky.
 • 18. 5. 2010 23:40

  Pamětník
  Já zatím žiji současností. Co bude, až bude, toho se ani nemusím dožít. Mám možná tu výhodu, že skutečné nativní HD mohu porovnávat z více zdrojů. V neprospěch iPTV u mne hraje i ten fakt, že HD YT mohu testovat jen na NB, který určitě není herním dělem. A moje klasické PC nemá zas tak kvalitní monitor. Bohužel kvalitu obrazu a artefakty komprese nedefinují jen písmenka HD v rohu obrazovky.

  Při posuzování kvality obrazu používám jen zraku, žádný testovací SW, zobrazující aktuální datový tok, neprovozuji, ale dělám to velmi kriticky a detailně. Proto vím jak vypadají MPEG artefakty, ale i třeba dokonalost každé řádky, každého pixelu na vzorových demech HD ze satelitu. Logo HD nemůže za to, že se jen přepočte klasické SD do vyššího rozlišení a přidají se mu jen 2 písmena do rohu. Ale i tento výsledek je při pozorném zkoumání lepší než běžné SD z DVB-T i DVB-S. Datový tok je přece jen větší a artefakty komprese menší, jak přísluší rozdílům mezi MPEG-2 a MPEG-4.
 • 18. 5. 2010 9:01

  Milda
  Ale ono to je naopak celkem logické. Uvědomte si že ČT v roce 2012 přijde o možnost vysílat klasickou reklamu na svých kanálech. Proto hledá jiné cesty jak si z reklamních investic i nadále něco ukousnout a jednou z cest je vedle sponzoringu, teleshopingu i reklama na webových archívech. Taková Nova už reklamu před přehráním vlastní tvorby na internetovém archívu dávno prodává.
 • 18. 5. 2010 10:20

  bez přezdívky
  predpokladam, ze rok 2012 se bliyi a jedinym duvodem teto politicke hry je tlak na verejnost kvuli zachovani reklamy na CT, respektive tlak na dalsi prodlouzeni jejiho trvani pres jiz schvaleny zakaz.