Hlavní navigace

Klávesnici sprchovati není radno

26. 5. 1999
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Občas člověk provede hrozné věci a když je pak zpětně hodnotí, nechápe, jak něco takového může spáchat, když je jinak vcelku normální a nemá ani omezenou svéprávnost. Jsou pak jen dvě cesty: buď se snažit zcela zapomenout, nebo o tom napsat článek. Povím vám tedy, jak jsem sprchoval klávesnici.

Občas člověk provede hrozné věci a když je pak zpětně hodnotí, nechápe, jak něco takového může spáchat, když je jinak vcelku normální a nemá ani omezenou svéprávnost. Jsou pak jen dvě cesty: buď se snažit zcela zapomenout, nebo o tom napsat článek. Povím vám, jak jsem sprchoval klávesnici.

Cizí neštěstí je vždy nejlepším důvodem k obveselení, takže doufám, že vás má zpověď nebude nudit. Můj současný počítač mi slouží už více než rok a – musím to zaklepat – nemohu si na něj zatím stěžovat. Poslouchá na slovo, v porovnání se svojí bývalou formulí 386 ho mám v rychlosti stále za formuli jedna, mrzne jen výjimečně a celkově musím říci, že spolu celkem vycházíme. Přesto mne však jedna z jeho periferií už delší dobu štvala; šlo právě o inkriminovanou klávesnici. Nejsem totiž zrovna dvakrát ukázněný, pokud jde o popíjení a občas pojídání u počítače, takže v průběhu měsíců jsem – samozřejmě nikoliv schválně – dal klávesnici občas ochutnat něco drobečků a přestože si na to aktivně nepamatuji, nemohu dokonce vyloučit ani to, že se mi do ní podařilo nešikovně ulít nějakého nápoje.

Nebudu to natahovat, výsledkem byla klávesnice poněkud upatlaná a zapatlaná. Už delší dobu jsem si říkal, že s tím budu muset něco dělat a situace nazrávala k radikálnímu řezu. A pak se to stalo. Předevčírem odpoledne jsem už nevydržel, prudkým pohybem jsem vytáhl klávesnici z počítače a už se s ní hnal do koupelny. Živě jsem si totiž pamatoval, jak kdysi kdosi kdesi v jakési konferenci někomu radil, že v podobné situaci je nejlepší klávesnici vysprchovat, nechat vyschnout a znovu zapojit. Podrobil jsem ji tedy očistné lázni a nechal na hodinku vyschnout v podvečerním sluníčku. Musím s velkým uspokojením říci, že je nyní opravdu bíla a doslova svítí čistotou, a to jsem prosím ani nepoužil žádného pracího prášku.

Bohužel jsem však někdy poněkud netrpělivý a projevilo se to i v tomto případě. To už bude dobrý, řekl jsem si zhruba po hodine čekání, a ještě trochu mokrou klávesnici připojil k počítači. S velkým očekáváním jsem ho spustil – a sláva, klávesnice bez zaváhání plnila svůj účel. S radostí jsem se pustil do psaní mailů, ovšem už u druhého odstavce mi začala klávesnice o své vůli sázet za každý druhý znak písmeno r, zatímco když jsem ho chtěl aktivně použít sám, moji snahu a stisknutou klávesu okázala ignorovalo. Nu což, řekl jsem si, k čemu potřebuju r, když ta klávesnice má 101 jinou klávesu. Jenže po chvíli se na mne vedle r začalo ze všech stran sypat také vedlejší písmeno t, o několik chvil později už nereagovala celá druhá řada klaves a ani dramatické vyvrcholení na sebe nenechalo dlouho čekat – klávesnice mi vypověděla poslušnost nadobro a úplně.

Kdyby mne v tu chvíli někdo pozoroval, těžko by uvěřil větě z úvodu, tedy že jsem vcelku normální a nemám ani omezenou svéprávnost. Zkusil jsem takřka všechno, vypínal a zapínal, vytahoval z počítače a zasouval zpátky, posléze jsem dokonce z klávesnice jednu po druhé vydlabal všechny klávesy, abych pod nimi mohl vytřít, ale nepomohlo to. V zoufalství jsem se do ní nakonec začal dobývat z druhé strany, odšrouboval asi patnáct šroubků, kterými ji výrobce ochránil před podobnými nezbedy, ale přestože jsem byl na chvíli unešen pohledem do jejího ledví a tím, jak to vlastně funguje, přes důkladné vytírání se mi ji v život uvést nepodařilo.

Celá záchranná operace trvala asi hodinu a půl, takže když jsem to definitivně vzdal, bylo už tak akorát po zavírací době obchodů s počítačovými komponenty, takže koupit novou klávesnici nebylo kde. Přitom jsem dobře věděl, že bez klávesnice ztěží napíšu zítřejší (dnes už vlastně včerejší) vydání Lupy. Nakonec vše dobře dopadlo, po dlouhém uprošování jsem si dojel klávesnici vypůjčit a melodický zvuk klapání kláves znovu naplnil můj příbytek.

Měl jsem kdysi spolužáka, jehož otec pracoval ve firmě Alwill, která je proslulá jako výrobce známého antivirového programu Avast! Přestože můj milý spolužák měl s počítači podle mého odhadu spíše uživatelskou zkušenost, a to zvláště v oblasti počítačových her, nosíval černé tričko právě s logem Alwillu, které mělo na zádech veliký nápis: „Věř mi, jsem počítačový expert.“ Kdyby se takové tričko ještě dnes dalo sehnat, rozhodně bych si ho opatřil a hrdě nosil, aby všichni věděli, že se mi raději mají vyhnout obloukem.

KL22 hlasovani

Nakonec to ovšem všechno dobře dopadlo, vypůjčená klávesnice funguje. Jen mi trochu vadí, že je trošku zašedlá a mírně zapatlaná. Měl bych s tím asi něco udělat, co říkáte?

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.