Hlavní navigace

Názory k článku Kmitočty Jaromíra Nováka: Jak je na tom Česko s broadbandem a další čísla o trhu

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 5. 2019 12:47

  bez přezdívky

  Nejzajímavější na článku je samozřejmě růst FWA přes 4G sítě, který se začíná zakusovat do rozpočtů uživatelů Wi-Fi. To musí Novákovi dělat velmi dobře, protože to je to, o co se poslední 4 roky staral a co mu ubíralo čas vytvářet plně konkurenční trh. On je to totiž takový oligopolní táta, ano tacitní pán, který nám tu na trhu oligopoly buduje. U něho není důležiteé sledovat co řekne, ale co neřekne. Napřed pod jeho vedením došlo k tacitní koluzi u mobilních operátorů v oblasti datových služeb a teď ji vytváří i u operátorů pevných služeb. Škopek tzv. TOP 20 již má. Z 20 bude brzy 10, atd. atd.
  Přesto, že se poskytovatelé služby WiFi snaží migrovat své sítě do FTTx, tak jak dochází k tvrdé diskriminaci tohoto způsobu distribuce poslední míle regulátorem na wifi wisí bezmála 1/3 trhu pevného připojení. Je tu rovněž absence nabídky alternativy k připojení WIFi, například krz regionální licence pro FWA PtMP, nebo snad nedej bože rozšíření pásma pro outdoorově WiFi, které se těmto operátorům dovolí nadechnout. Prostě pro stávající regionální operátory nedělá regulátor nic, ale proti dělá všechno. Připomíná to surového maniaka, který sem tam dostane facku, ale to ho ještě víc nabudí ve své upjatosti. A tak si regulátor bez jakýchkoliv hmatatelných výsledku posledních 5 let cucá z prstu rozšíření kmitočtů pro RLAN sítě, již rok a dalšího půl bude slibovat změnu VO-R pro 60 GHz, který je do jisté míry Game changerem a dusit tak i před dostupnost technologie trh a spotřebitele. Výmluv proč to tak je máme pořád dost. Dochází tak k tomu, že stávající WiFi operátoři z roszsahem kmitočtů musí vystačit v přídělu, který se nezměnil od roku 2005, další příděl svou regulací regulátor doslova zkurnil a o další 2 příděly drobné operátory připravil. Dokonce jim momentálně odebírá i Wimax příděly, které jako jedny z mála byly možné používat na základě individuálního oprávnění.
  Důležité je malé operátory udusit ve vlastní šťávě a nenabídnout jim alternativu.
  A tak tomu na tom našem malém trhu je.
  Ono totiž z wifinářů nekoukaj žádné výhody pro úředního šimla. Frekvence mají zadarmo, poskytujou služby, které cenově nelze sekundovat korporátem a dokonce mají tolik drzosti, že mají se spotřebitelem přátelské vztahy! No kde to jsme, aby spotřebitel věřil víc svému operátorovi, než impotentní regulaci, která má zákonný patent na to, aby jej chránila. Kam ten svět spěje.
  Je tedy zcela pochopitelné, že je třeba Wifináře přesunout pod ADSL 2.0 model v podobě FWA za drahé groše, kdy pomocí tzv. velkoobchodního trhu (který mimochodem doposud regulace nemíní regulovat) začnou připravovat zběsilý plán na margin squeeze v podobě velkoobchodní nabídky u vlastníků přídělů pro poskytování FWA v ČR. No a aby do toho nebylo moc vidět, tak vyloučíme regionální licence, aby do téhle malé domů nebylo vidět. Poskytovatel FWA potom nelení podepisovat s nebožáky, kteří na tuto léčku sedli dodatky o předkupním právu na jejich sítě a jako správní dealeři drog se postarají o to, aby o tohohle "klienta" nepřišli. Teda do chvíle, než bude jednodušší ho odstřihnout od jehly. No jak to dopadne? Již brzy milí spotřebitelé skoupí vastníci licencí pro FWA na frekvencí LTE malé operátory, kteří již nebudou nabízet internet za 300Kč, jak jste zvyklí, protože nebudou existovat, cena se zvedne na obvyklých 25EUR za měsíc za přípojku a bude klid. Novák jak God Father, má splněno a jede se dál. No a vy zase budete moci nadávat, jak jsou ty služby drahé..
  To že se jedná o progamovou likvidaci vcelku není pochyb a s tímto vědomím k tomu malí operátoři již přistupují. Příležitosti tu samozřejmě jsou, ale vždy je důležité - jaká kapsa je otevřená a tak není nezajímavé, že regulace potlačuje na poslední možné termíny uvolnění kmitočtů v rámci všeobecných oprávnění, aby nedej bože ti WiFináři zase nezačali ukrajovat z koláče, rozdává pokuty za bagaelní pochybení bez materiální stránky věci, protože to dál oslabuje regionální operátory, na který si brousí zoubky všichni kamarádi z mokré čtvrti, nebo ti kteří se do mokré čtvrti skrz kapitál už stěhovat rovněž musí.
  Tomu na ČTÚ říkají přibližování se k dokonalé konkurenci a odstraňování překážek pro dosažení dokonalého trhu. Problém je, že když trh dosáhne dokonalé konkurence, novákovské samoděržaví padne pod tíhou zákona, protože úřad byl zřízen praávě a jenom do doby dosažení dokonalé konkurence.

 • 30. 5. 2019 23:48

  bez přezdívky

  Ježíšmarjá, co jsou tohle od Balabaj za kydy. To jakoby psal placený manager PR oddělení velké korporace - kterépak asi, že jo. Na snůšku polopravd a keců se reaguje těžko - ale pokusím o to racionálně. Nejprve ke kmitočtové politice, což je asi ten nejpřímější argument anonymního influencera. Příděly pro 3,5 ghz (zmiňované mylně jako Wimax) byly už od začátku přidělené do roku 2020. Všichni to věděli a jestliže během roků LTE pohřbilo Wimax, vinit za to může ČTÚ jen ten, kdo považuje za viníka globálního oteplování Homera Simpsona. To samé platí k 60 GHz - tady se dokonce český regulátor ukazuje jako průkopník světlé stezky mezi evropskými, protože použití tohoto pásma pro outdoor použití je v Evropě spíše ojedinělé. Takže o čem safra onen informovaný maník vlastně mluví. No a pak přijde ten "zásadní" argument o regionálních přídělech pro 3,7 GHz pásmo. Mezi regionálními operátory o to nebyl žádný relevantní zájem. Sám jsem byl na jednání vícero větších regionálů o společném postupu ohledně 3.7 ghz v roce 2017 a nikdo to nebral jako téma, na kterém se "to" štípe. No a pak už je to v příspěvku p. Balabaj jenom informační balast.

  Nebudu ten, kdo tvrdí, že je ČTÚ a jeho předseda Novák bez poskvrny. Nicméně je dobře známo, že je oba podstatně více kritizují mobilní operátoři než regionální ISP. Mobiláci se snaží dostat ČTÚ pod tlak, protože ČTÚ prosazuje regulaci na mobilním trhu - mimochodem v naší slavné ochranitelské EU by ČR byla první a jediná, kde by k regulaci na mobilním trhu došlo. Takže se položme na otázku, komu ČTÚ a jeho předseda asi tak moc vadí ?