Hlavní navigace

Koho si to veze AOL v nákupním košíku? Netscape!

23. 11. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Velmi překvapivá zpráva se včera začala sypat ze všech amerických zpravodajských serverů - nejprve jen o jednání mezi Netscape a AOL, nakonec už o potvrzené koupi prvního druhým. Je to nepochybně významný krok, který může dosti ovlivnit další vývoj situace na Internetovém trhu.

Je trochu brzy na to, abych se dopouštěl nějakých hlubších úvah na toto téma – a pohled na hodiny mne ujišťuje, že je příliš pozdě na to, aby to mohlo mít hlavu a patu. Tedy jen stručně:

Jak se zdá, dojde ještě tento týden k definitivní dohodě mezi AOL a Netscape, v rámci níž dojde k výměně akcií – akcionáři Netscape získají část akcií AOL a AOL naopak získá celý Netscape. Obrat celé transakce převýší 4 miliardy dolarů, což je zhruba současná tržní cena Netscape. Zajímavé by bylo vědět, jaký procentuální podíl získají akcionáři Netscapu v AOL, ale tuto informaci jsem nikde nenašel – pravděpodobně však půjde o velmi výraznou menšinu. V celé operaci si přihřívá svojí polívčičku také firma Sun, která patří k dlouholetým partnerům Netscapu. V budoucnu by měla zřejmě získat do své „správy“ část současné softwarové palety Netscapu, za což bude platit AOL licenční poplatky.

Ačkoliv většina uživatelů si při vyslovení slůvka Netscape vybaví browser, není Nestcape Communicator podle mého názoru tím hlavním, co AOL s Netscapem kupuje. Tím je Netcenter, tedy portál v podání Netscapu, který je pro AOL velmi zajímavý – jak jsme mohli sledovat už v minulosti, AOL se v této oblasti velmi výrazně angažuje. Díky akvizici Netscapu tak získá diamant do svého nahrdelníku portálů (AOL jich má již nyní několik) a browser jaksi návdavkem. Je ovšem logické, že ho nevyhodí do koše – vždyť právě tento browser své uživatele vodí přímo na stránky Netcenteru a ten je díky tomu tak populární.

Spojení AOL a Netscapu přispěje k vytvoření protiváhy současného hegemona, kterým se i v Internetu postupně stal Microsoft. Poprvé v tomto měsíci tržní podíl Internet Exploreru převýšil v celosvětovém měřítku Netscape, to nepochybně o něčem svědčí; v našich tuzemských poměrech má drtivou převahu už dávno. Spojenectví s AOL, která doposud svým zákazníkům „cpala“ MSIE však může trochu zamíchat kartami – smlouva mezi AOL a MS sice platí až do roku 2001, ale zárověň dává AOL možnost od ní odstoupit už k 1.1.1999, což by se nyní mohlo hodit. Na druhou stranu již z AOL údajně pronikly neoficiální zprávy o tom, že MSIE zůstane i nadále standardním browserem této služby.

Cloud 22 temata

Jak už jsem podotkl, na hodnocení je ještě příliš brzo. Osobně se však domnívám, že spojení AOL a Netscape významně zvýší vyhlídky na úspěch obou těchto společností.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.