že by redaktor píšící na lupu nikdy v životě neinstaloval os windows? nebo ve windows nekopíroval velké soubory nebo větší množství souborů?
po těchto zkušenostech, získá uživatel jistou skepsi k údajům ohledně zbývající ho času
Dobrý den :-),
je humorné co dnes může novinář napsat a človíček přečíst. Dnes jsem se příjemně zasmál. Přečtení článku, zamyšlení se a odepsání mi zabralo 5min. Tento čas jsem mohl krásně trávit u pozorování ubývající minuty na PC :-)
Přeji krásné dny
vsetci co sa vyskytujeme dlhe roky u compov a hlavne v davnejsich dobach vieme u carodejnom ucinku sedenia u progress baru kopirovania a jeho tlacenia ocami, to uz skor to by bolo na velku temu ako len odhad celkovej doby kopirovania/vypoctu
Vždyť to jasně píšu. Nejde mi o vývoj sofistikovaných algoritmů (výsledek by asi ani s nimi nebyl lepší), ale o ZPRÁVU UŽIVATELI, tedy něco málo textu v dialogovém okně na obrazovce, kde by např. stálo, podle pravdy, že: "Uvedený odhad času do konce prováděné operace je průběžně vypočítáván z .....(dle použité metody)... a nelze jeho přesnost garantovat..."
PAK BY SE LAICI (kterých, jako uživatelů PC chvályhodně přibývá, a kteří nemají vůbec žádnou představu o těchto věcech) NEMUSELI DIVIT, byl by to projev seriozního přístupu, který NIC NESTOJÍ. ;-)
No nevim, už jsem se usadil abych si pečetl článek o nečem, co zná každý a stejne se o nem mluví jen kdyz ho ma clovek pred ocima, a nasel jsem jen politovani a a strohe uvedeni na pravou miru. To ale vi snad kazdy. Snad nikdo to nebere tak vazne, ale kazdeho by zajimalo proc to tak brat ani nelze. Asi tak...
Platí, že polovinu jakkoliv velkého disku zaplníte v konstantním čase. V dobách 20 MB disků jsme měli 2 MB pro DOS a zbytek texťáky (.TXT) a nějaký ten program, hru apod. Pak přišly disky 600 MB, a rázem jsme měli 80 MB pro Windows 95, nějaký ten 10 MB DOOM2 nebo 30 MB WarCraft 2... Pak přišly disky 2 až 10 GB a k nim automaticky 400 MB Windows 98 a 100 MB Office...
A dnes máme disky 500 GB, 5 GB si vezme samotný operační systém, běžně na disku držíme 1 k 1 ISO DVDček, abychom nemuseli žonglovat s optickými médii, do toho nějaká ta Velryba (HD film)...
Díky za sympatický článek, ke kterému mě napadly následující 2 věci:
1) Solidní program od solidního programátora by měl u odhadů (nejen času..) uživateli jasně sdělovat, jakou metodou byl odhad vypočten (např. z okamžité rychlosti, nebo z dosavadní průměrné rychlosti apod..). Přiznám se, že z tohoto pohledu jsem na mnoho solidních programů nenarazil (hlavně, že se "kreativci" vydovádějí na animacích přelétávajících papírů a podobných nesmyslech.. :-)
2) Kopírování "většího množství souborů ve Windows", pokud máte na mysli pomocí "Průzkumník Windows", by se snad mělo v zájmu všech "zakázat"!:-) Když Microsoft nebyl nejméně za 15 let vývoje schopen ošetřit tak elementární chybu, jakou je zrušení celého procesu kopírování poté, co např. poslední nebo předposlední soubor nelze kopírovat (např. protože je používán), museli jsme si dávno zvyknout na inteligentnější nástroje (např. Total Commander).
no traduje se historka, jak se do jednoho nejmenovaneho ceskeho antiviroveho programu dodelavaly progress bary, aby bylo videt, za co ten uzivatel zaplatil, protoze samotna kontrola probehla tak rychle, ze to vypadalo, ze aplikace nic nedela. Takze bezel progress bar ciste jako animace, ktera byla delsi, nez samotna operace - tusim, ze slo o kontrolu pameti, nebo neco takoveho...
S čekáním předem celkem počítám, proto se mi nic podobného nestane, protože pokud vím, že už budu muset jít, tak nějaká obří data kopírovat nezačnu (nedo dokonce instalovat operační systém atd.)
Ale každý, kdo se kolem PC točí delší dobu, tak už je na to zvyklý už od dob 286 s disketami a ještě dříve s kazetami a pásky - sice dnes už je rychlost kopírování mnohonásobně rychlejší, ale taky místo 4 MB kopíruji 4GB a více... Takže délka koprování potřebných dat zůstává cca pořád stejná... Jiná je situace u kopírování (stahování) věcí z internetu, kdy došlo k extrémnímu zrychlení, protože mp3 je velká pořád stejně, DVDrip taky, zrovna tak jako instalačka nějakého SW... Ale v roce 2000 jsem to tahal 128kbit/s a teď mám na to 10Mbit :-))
Z toho musí OSA úplně plakat :-))) Protože zvlášť, co se týče těch mp3, tak pokud si to chce pan Novák stáhnout a soused pan Peterka koupit např. v Bontonlandu, tak Novák to má stažené dřív než se Peterka vůbec stihne obléknout a obout :-DDDDDDDD
no, áno :) ono by sa to dalo ospravedlniť, pretože presne toto isté som robil aj ja pri mojich prvých "väčších" binárnych programoch ;)
malo to krásny Kai Krause-ovský vzhľad, a loader okno prebehlo tak rýchlo, že to bola škoda, a nevyzeralo to dostatočne "veľko" :) Ale nech mi je ospravedlnením, že som v tej dobe mal nejakých 15-16 rokov :-D
Alebo v tej nemenovanej spoločnosti pracujú deťúrence? ;)
Já bych zase nebyl tak přísný v hodnocení odhadů času. V mém případě většinou ukazují relativně dobré hodnoty, vyjma instalací, tam je rozdíl občas opravdu velký. Hodně záleží na konkrétní situaci a co se děje na pozadí.
Solidní program by, podle mne, při přenosu dat měl pouze ukázat kolik dat přenesl a a kolik jich ještě zbývá k přenosu. A zobrazit poměr "celkové množství přenášených dat/již přenesená data" jako "ukazatel průběhu".
Dále je vhodné sdělit uživateli již uplynutou dobu takovéto operace a případně i odhad času do dokončení operace (ale bez nějakého zdůrazňování - aby chudák uživatel nenabyl dojmu že je tento údaj přesný).
Lidé dokáží odhadnout "dostatečně přesně (dle aktuální potřeby)" zda daná operace skončí v pro ně přijatelném čase, či nikoliv. Pokud je jejich úsudek ovlivněn ujištěním o brzkém konci ...
On se opravdu takovy clanek dostane na Lupu? Tak to uz opravdu vse:D Absolutne nevidim vyznam a smysl tohoto clanku a proklinam se za to, ze jsem nad nim stravil nekolik minut. Jsem z toho tak rozhorcen, ze to rozhorceni me nuti se k tomu vyjadrit, coz mi taky nejakou vterinku zabralo. Tento clanek nestoji ani za realnou minutu, natoz windowsackou
Vše je jinak. Čas se neustále zkracuje. Ještě nedávno jsem koukal na zrnící obrazovku Spektra, Commodora, Atari i půl hodiny, než se načte 2MB dat z kazeťáku a byl to fofr. Někdy i opakovaně :) . Seděl na sále 20ti metrového počítače a čekal 2 dny, než doběhne úloha, kterou dnes svěřím i mobilu. No a dnes mi tyhle indikátory jen ukazují, že jsem obětí iluze a čas běží stále stejně pomalu. A mám pro to důkaz. Pokud něco instaluji, nebo konvertuji a přepočítávám na svém počítači a snažím se přijít na kloub podivnému protahováni času, stačí se zajít podívat pro srovnání na jiný přístrj, např. do koupelny na display pračky. To se teprve dějou divy. Dokáže z 15 udělat 30, z 5ti minut 15 a z minuty i deset :)
Odhad času je problém. Největší problém je to u výpočtů, které nemají předvídatelný průběh.
V zásadě, jsme-li schopni matematicky popsat průběh výpočtu nějakou křivkou a poznat její řídící body včas, pak odhad času celkem přesny. Problém je v tom, že tohle je ideální situace.
Ve svých programech používám víceméně dva postupy.
- trojčlenka, kde odhad je spočítán z toho, co už je hotovo a jak dlouho to trvalo (extrapolace)
- rychlost, kde odhad je spočítán z toho co zbývá, a jak rychle se k tomu konci výpočet blíží.
Zatím uživatelsky nejpřesnější výpočet mi přišel postup, kdy na začátku a na konci se používá "rychlost" a v polovině trojčlenka (ta bývá nejpřesnější právě v polovině, protože oblíbená situace, kdy 5% před koncem trvá výpočet nejdéle položí každou trojčlenku).
Samozřejmě nejdůlěžitější částí celého odhadu není odhad času, ale vůbec odhad toho, kolik už bylo spočítáno a kolik bývá spočítat (tedy poloha progressbaru). Odhad samotného času lze provádět podle progressbaru, bez nutnosti vědět, co se vlastně počítá.