Hlavní navigace

Komerční bankovnictví pro všechny?

5. 11. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Komerční Banka se chystá učinit své internetové bankovnictví použitelné pro všechny uživatele Internetu, tedy nejen pro majitele Internet Exploreru ve verzi 6. Doufejme, že se ledy opravdu skutečně hnuly.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Internetové bankovnictví. Pro některé již delší dobu nezbytná součást každodenního života, pro jiné nesplněný sen. Ne, nemám teď na mysli majitele účtů, kteří jsou zatím z technických nebo finančních důvodů, či prostě pro svoji nevědomost Internetem nepolíbeni. Mám na mysli nešťastné uživatele „alternativních“ webových prohlížečů, nedej Bože operačních systémů.

Málokterá webová aplikace vyvolává tak smíšené pocity jako právě internetové bankovnictví. Málokterá webová aplikace je totiž dodnes tak závislá na platformě a prohlížeči jako právě ono. Je to generální, všeobecný problém. A problém, ze kterého se jen velmi těžce hledá cesta ven. Když se na začátku tohoto století začaly i české banky přizpůsobovat moderní době a implementovat tuto skvělou vymoženost, hlavním heslem dne byla bezpečnost. V důsledku toho většina aplikací fungovala pouze a právě pod Windows a pouze pod určitou verzí Internet Exploreru, typicky 6. Uživatelé Firefoxu, případně dalších prohlížečů, uživatelé Linuxu i majitelé Macintoshů museli do banky chodit pěšky.

Poslední dobou se banky pod tlakem situace začaly přizpůsobovat rostoucímu množství alternativních prohlížečů a pozvolné, avšak trvalé penetraci Linuxu na pracovním počítači. Zatím posledním případem má být již avizovaná úprava aplikace Mojebanka patřící Komerční Bance(KB). Nová verze by kromě Firefoxu měla podporovat také uživatele Linuxu, a přestože tato podpora bude, řekněme, stále ještě selektivní, zejména co se méně známých prohlížečů a platforem týče, budeme si snad již moci říct, že gordický uzel byl konečně rozťat. Má se tak stát ke konci listopadu a domnívám se, že počet uživatelů, kteří již nyní střihají metr, není jen v řádu desítek či stovek, ale tisíců.

KL22_nominace

Řeklo by se, že KB dostala konečně rozum, ale že jinak nejde o nic, co by si zasloužilo zvláštní pozornost. Opak je ale pravdou. Právě aplikace Mojebanka ve své současné podobě je doslova ztělesněním nekompatibility a zprznění platformně nezávislého prostředí, kterým by web měl být. Doufejme, že ohlášené uvedení kompatibilní verze se stane naopak ztělesněním jednoznačného trendu, který posléze zasáhne i další peněžní ústavy, jež ještě stále žijí v přesvědčení, že webový prohlížeč a počítač existuje pouze jeden.

Dostupnost internetového bankovnictví je pro mnoho lidí a také organizací důležitým argumentem při volbě používaného softwaru. Obdobně jako dostupnost nástrojů pro komunikaci s veřejnou správou. Chystaným upgradem aplikace KB se nepohnula jen tato banka, ale možná také ledy v tom, jak se srovnatelné organizace stále ještě někdy staví k používání Internetu. Kéž by toto hnutí nebylo jen nějakou chimérou, ale předzvěstí mnohem významnějších změn.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.