Kdyz se prechazelo z DOSu na Win3.1 (tenhle prechod jsem uz neucinil, pouze pozoroval), tak mi vadila prave ta jednotnost prostredi - pod DOSem jste mel kazdy program jako original, ruzne firmy mely sva ovladani (a to hodne promyslena), kazda hra mela graficka menu a svuj styl. Zato okna W3.1 byla proste hnusna - nechapal jsem, jak nekdo muze chtit, aby hry vypadaly stejne jako textove editory. Tot tedy opacny pohled.
Ted k Linuxu: GNOME ma jednotne prostredi a KDE ma jednotne prostredi. Existuji pokusy tyto dve prostredi ucinit nejak kompatibilni (clipboardy, drag&drop, atd.). Nicmene pokud se me ani jedno z techto prostredi nelibi, mam pravo si nainstalovat cokoliv jineho (ja pouzivam PWM) - coz je prave to dulezite! - unixy jsou o svobode: vybrat si co chcete. Ve windows tuto svobodu proste nemate - jejich koncept grafickeho prostredi je (imho) od zakladu spatny - cpat grafiku do kernelu! Duslednym oddelenim zobrazovace (X Window) a window manageru (a noveji i desktop a wm) ziskavaji unixy ohromnou silu. (a pokracuji ve svem heslu: hodne malych, ale dokonalych programu oproti jednomu velkemu).
Repektive, jak je svazan fakt, ze dialogove okno ma standardne systemove menu a tri systemove ikony s tim, kde v systemu je graficky driver?
Nemyslim, ze koncept jednoho velkeho programu je prekonana zalezitost - ehm, nebezi treba Linux na x86 platforme na monolitickem jadre? Takze nesmesujte nesmesovatelne.
Mimochodem, svoboda je to, ceho se zamestnavatele nejvice boji.
a, Presne tak. A dokazes si predstavit stredne velkou firmu (par desitek tisic uzivatelu) kde ma kazda sekretarka jiny prostredi?
Myslíte asi něco jako skiny ve Windows XP? Omlouvám se za ironii, ale zapřemýšlejte nad tím co jste tím chtěl snad říci a co jste tím řekl. Váše argumentace je vůči vámi udávaným firmám natolik obecná, že by ji bylo možné použít na každý operační systém. Mohu se Vás zeptat jak si představujete správu třebas jen jednoho tisíce instalací Windows? napiště takový kratičký koncept. Opravdu by mě zajímalo zdali máte takový náhled nebo ne.
b, filesystem - mam obavu, že jsem to právě vám už vysvetloval. Reálně existuje velice málo věcí kde je třeba ACL a převážná část požadavků na ně vychází více méně z poněkud nesystematických pokusů něco řešit složitě. Lépe řečeno, umění není v tom dělat jednoduché věci složitě, ale složité věci jednoduše. Mimochodem v přílišném používání ACL se člověk brzy utopí jelikož v tom není problém přijít o přehled.
Konečně podívejte se na instalaci Windows. Pokud vám někdo smaže nastavení práv, budete umět je obnovit? Víte kde co má být? A to mluvíme o standardní konfiuraci.
Ps. když mluvíte o středních a velkých firmách tak se netvařte, že nemjí svoje IT oddělení viz. poznámka o tom, že ACL nejsou součástí standardní distribuce jádra.