Hlavní navigace

LG 42LM615S: cena/výkon a povětšinou vyvážené vlastnosti

17. 10. 2012
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

Rozměrný a cenově dostupný televizor se satelitem, pasivním 3D a spoustou různobarevných a dobře padnoucích brýlí v ceně.

LG udává doporučenou pozorovací vzdálenost na dva metry a zároveň druhým dechem říká, že je to stanoveno na základě zkušeností spotřebitelů. Dva metry, a to už je údaj oficiální, udává i pro sledování pasivního 3D. S tím se v podstatě souhlasit dá, i když v mém případě jsem nakonec raději udělal posun o nějaký půl metr dozadu. Při sledování prostorového obrazu mi to pomáhalo, i když i u něj hodně záleží na vnímání a osobních pocitech.

V každém případě 107 centimetrů je už poměrně dost na to, abyste nad pozorovací vzdáleností před instalací do typického českého panelákového obýváku trochu pouvažovali. Je to také důvod, proč se o tom zmiňuji už na samém začátku. A je to o to potřebnější, že za televizor zaplatíte necelých patnáct tisíc, což je – uznávám – hodně lákavé.

Asi nepřekvapí, že nízká bude cena muset být něčím vyvážena. Typicky omezením vlastností tzv. chytrého televizoru, jednodušším obrazovým podáním a bohužel také absencí nahrávání, což řady případných zájemců nejspíše trochu omezí. Ale ruku na srdce, kolik pořadů jste nahráli za poslední rok, či za posledních pět let?

Pokud jde o pasivní 3D, v ceně dostanete šestery výborně padnoucí brýle (u Euronicsu, který nám televizor zapůjčil) a seděly i přes mé dioptrické…

Za 14.990 Kč dostáváte podle mého názoru i elegantní design s velice zajímavým a bytelným podstavcem. Brýle jsou v několika barvách, včetně veselé žluté, a za pár korun můžete dokoupit i dětský model.

Za 14.990 Kč dostáváte podle mého názoru i elegantní design s velice zajímavým a bytelným podstavcem. Brýle jsou v několika barvách, včetně veselé žluté, a za pár korun můžete dokoupit i dětský model.

Instalace poněkud překvapivá

Při prvotní instalaci si můžete zapnout světelnou indikaci pohotovostního režimu a kupodivu i potvrdit (či odmítnout) volbu, v níž televizor automaticky převádí 2D na 3D, což samozřejmě doporučit nelze. Zapnout to ostatně můžete kdykoli později.

Při ladění tunerů si pak můžete vybrat opravdu nad míru obvyklou. Naladit jednak jdou všechny tři tunery samostatně a jednak jejich kombinace s tunerem satelitním, což je třeba rozhodně pochválit. Navíc jde pro DVB-S/S2 vybrat buď plnou automatiku pro – kupodivu – dvě družice (Astra 23,5E, 19,2E), nebo zvolit úpravu parametrů pro až čtyři LNB. A aby toho nebylo málo, LG si správně všimlo, že se občas frekvence stanic na DVB-S mění, proto do nabídky zařadilo i volbu „ladit naslepo“. V ní se prohledávají opravdu všechny frekvence a mohlo by tak odpadnout obvyklé ruční dolaďování s manuálním zadáváním parametrů. Alespoň u mě to klaplo bez potíží.

Pokud po naladění zmáčknete tlačítko List uvidíte, že čísla do 200 jsou vyhrazena pro pozemní digitální vysílání (TV i rádio), od dvou set výše (včetně), se řadí kanály satelitní.

Třídění kanálů sice není součástí instalace, ale dělané je výtečně! V jedné nabídce můžete setřídit všechny tři tunery, a to jak co do televizních, tak co do rozhlasových kanálů.

Třídění kanálů sice není součástí instalace, ale dělané je výtečně! V jedné nabídce můžete setřídit všechny tři tunery, a to jak co do televizních, tak co do rozhlasových kanálů.

Následné třídění není součástí instalace a nejjednodušeji ho uděláte přes tlačítko List. Je jedním slovem vynikající. Celý systém oceníte zejména na DVB-S/S2, kde jen stačí kanály abecedně seřadit a pak si je velice pohodlně poskládat do pořadí, v jakém je chcete mít. Oproti drtivé většině konkurence to jde podstatně rychleji. Jak vidíte z fotografie výše, k dispozici je předvýběr v podobě rozdělení kanálů v rámci jednotlivých tunerů.

To je přístup, který se mi líbí.

Dálkový ovladač má ukázkové rozložení a vše důležité je tam, kde to má být. Řízení multimédií je na spodní straně, číselná tlačítka na horní a zcela nahoře najdete obvyklé přepínání vstupů, rozhlasových a televizních kanálů a také vstup do úspory energie.

Dálkový ovladač má ukázkové rozložení a vše důležité je tam, kde to má být. Řízení multimédií je na spodní straně, číselná tlačítka na horní a zcela nahoře najdete obvyklé přepínání vstupů, rozhlasových a televizních kanálů a také vstup do úspory energie.

Klasické ovládání

V něm se v modelové řadě 2012 nic nezměnilo a je to dobře. Nejsou tu žádné moderní, přebarvené a graficky výrazné prvky, ale jde o starou dobrou klasiku, která se velice pohodlně ovládá, v menu se dá kolovat a vše funguje známým systémem Enter, šipkové klávesy. Potěší i to, že menu je stále přehledné a že se do multimédií dostanete snadno a rychle. Nejpotřebnější tlačítka dálkového ovladače jsou soustředěna kolem kurzorového kříže, kde nechybí ani Guide (EPG). Radost občas kazí především nekonzistentně se chovající Return o čemž bude řeč v multimédiích.

Mezi tunery se přepnete tlačítkem Input a jednoduše si můžete vyvolat i samostatný seznam kanálů pro rozhlasové stanice a televizní stanice. Dálkový ovladač výborně sedí v ruce a je dobře vyvážen.

Ovládání multimédií je soustředěno na spodní stranu a zcela chybí tlačítka pro přeskok o kapitolách. Ne že by to nějak zásadně vadilo. Naopak velice příjemnou funkcí je v okamžiku promítání filmu přeskok o pár scén dál, což se dělá jednoduše šipkovými tlačítky. Udělat to můžete i opakovaně.

V EPG se zvuk a obraz nepřeruší a jsou k dispozici dva náhledy. Klasický a dvousloupcový ve kterém vidíte stávající a následující program, přičemž na další se už posunout nemůžete.

V EPG se zvuk a obraz nepřeruší a jsou k dispozici dva náhledy. Klasický a dvousloupcový, ve kterém vidíte stávající a následující program, přičemž na další se už posunout nemůžete.

Osmidenní EPG ve dvou náhledech

EPG se tady jmenuje Guide a po vstupu se obraz a zvuk nepřeruší. V podstatě se jen otevře okno, na jehož pozadí po celé obrazovce běží aktuální vysílání.

V EPG současně vidíte pouze pět programů, což je málo nejen k velikosti úhlopříčky. K dispozici  máte jednak klasický náhled (viz foto) a jednak dvousloupcový náhled. V něm se zobrazí pouze dva pořady – aktuální a následující.

Nahrávání u tohoto televizoru k dispozici není, takže z EPG se na pořad můžete nechat jen upozornit. To uděláte na pouhá dvě zmáčknutí tlačítka a televizor se probudí i z pohotovostního režimu.

„Družici“ lehce přidáte či odeberete (celkem můžete mít až čtyři) a jak je na tomto snímku dobře vidět, v přehledné nabídce manuálně upravíte i potřebné parametry. Nechybí ani zobrazení kvality a síly signálu.

„Družici“ lehce přidáte či odeberete (celkem můžete mít až čtyři) a jak je na tomto snímku dobře vidět, v přehledné nabídce manuálně upravíte i potřebné parametry. Nechybí ani zobrazení kvality a síly signálu.

Neskutečné možnosti úpravy obrazu

Na televizor v této cenové relaci je voleb, nejen pro manuální úpravu obrazu, až neskutečně mnoho. K tomu se ale dostaneme. Už přednastavených obrazových režimů je osm, nikoli, jak se často udává, sedm, a nechybí ani klasické „isf Expert1“ a „isf Expert2“. Vše doplňují Kino, Hra či Sport a všechny – s výjimkou režimu „Inteligentní čidlo“ – můžete ovlivnit podle svého.

Vedle obvyklých parametrů upravíte i úroveň podsvícení, horizontální a vertikální ostrost, barevný tón, a v „Ovládání pro odborníky“ pak barevný rozsah a – mimo jiné – jas a kontrast pro všechny barvy modelu RGB. Ve správě barev si nakonec můžete samostatně upravit červenou, zelenou, modrou, žlutou, tyrkysovou a purpurovou. Jak vidíte, tady si na své přijde opravdu každý a důležité je, že také snadno obnovíte původní nastavení.

U zvuku najdete pět přednastavených režimů (Standardní, Hudba, Kino, Sport, Hra), přičemž u každého lze upravit hloubky a výšky. Zapnout jde i příjemný virtuální zvuk.  

Poměr stran se dá nastavit do osmi voleb mj. 14:9, či Kino a nechybí ani automatický formát, zde nazývaný „Originální“. Pak televizor bez potíží přepínal poměr stran podle příchozího signálu, Nezapomeňte ale, že standardně je nastaven na 16:9.

Menu se v letošním roce nijak nezměnilo. I když… Toto je vlastně první televizor, který se mi od LG podařilo sehnat, takže to obecně platit vůbec nemusí.

Menu se v letošním roce nijak nezměnilo. I když… Toto je vlastně první televizor, který se mi od LG podařilo sehnat, takže to obecně platit vůbec nemusí.

Měření spotřeby

Televizor jsem měřil hned po instalaci. Obraz a zvuk byly v režimu „Standardní“, úspora energie zapnuta na „Automaticky“, což znamená, že pracoval zabudovaný „Inteligentní senzor“ hlídající hladinu okolního světla. Po hodině měření se spotřeba vyšplhala na 55 W s rozmezím 12 až 66 W.

Šetření energií můžete ovlivnit ve volbě Obraz, Úspora energie, nebo přes samostatné tlačítko na dálkovém ovladači. Vedle už zmiňovaného automatického režimu můžete úsporu nastavit do třech stupňů, plus šetření energií vypnout nebo si nechat vypnout celý panel, takže je puštěný pouze zvuk. V tomto okamžiku si televizor vezme pouhopouhých 19 W a něco takového se opravdu málo vidí.

Souborový manažer je pohodlně ovladatelný. Bohužel to, co vidíte na snímku je jediný náhled který nabízí. Pokud máte delší název souboru, např. s označením seriálového dílu na samém konci, musíte docela dlouho čekat než k němu rotující název doputuje. Nějakých 15 zobrazených znaků je opravdu málo!

Souborový manažer je pohodlně ovladatelný. Bohužel to, co vidíte na snímku je jediný náhled který nabízí. Pokud máte delší název souboru, např. s označením seriálového dílu na samém konci, musíte docela dlouho čekat než k němu rotující název doputuje. Nějakých 15 zobrazených znaků je opravdu málo!

Solidní video, fotografie i ve 3D, slabé HD nahrávky

Samotný souborový manažer se povětšinou ovládá pohodlně, dovede na jeden zátah spustit všechna multimédia (nemusíte tedy dopředu volit, co chcete přehrávat), ale má také dvě nepříjemné vlastnosti. Pokud zmáčknete Return, nedostanete se v adresářovém náhledu (ať jste kdekoli) na vyšší úroveň, ale rovnou vyskočíte do televizního tuneru. Druhým pochybením je to, že se z názvu souboru ukazuje jen nějakých 15 znaků. Zbytek názvu sice začne okamžitě rotovat, ale pokud používáte dlouhá jména jako já, chvíli to potrvá a typicky je to problém u seriálových dílů. Škoda, že tu chybí nějaký zmenšený náhled či docela obyčejný seznam jen podle jmen.

U filmů oceníte kvalitní podporu externích titulků. Dá se jim upravit synchronizace, pozice na obrazovce a bohatě i velikost. Navíc se znaková sada zjevně vybírá už při instalaci, takže česká „nabodeníčka“ vidíte hned od začátku.

LG bez sebemenších problémů přehrálo WMV HD (720 i 1 080), titulky zvládlo jak v XviD, či X.264, tak v MKV, ale v tomto případě pouze s L4.0 (L4.1 nikoli).

Video umí i správně navázat, jen si mezitím nesmíte přehrát žádné jiné nebo si odskočit do televizního tuneru.

Podpora HD nahrávek z kamer a fotoaparátů není nijak vysoká, ale toho jsme byli svědky už v minulosti a LG s ní bohužel do teď nic neudělalo. V současnosti jde v podstatě jen o MPEG-4, resp. H.264 (Panasonic a Samsung) a MOV (Nikon). Koncovky MTS a MT2S, které jsou hodně časté, souborový manažer ani nezobrazí.

Fotografie byly přehrány v JPG a v MPO, tedy prostorově. Zobrazení těch druhých však trvá hodně dlouho, ale efekt je velice příjemný a nepřehnaný i když tady hodně závisí i na fotoaparátu. Jestliže si pustíte prezentaci, budete mít drobné potíže s ovládáním, protože ji prostým Stop nezastavíte, takže nastupuje Return či Exit u nichž si ale koledujete o odchod do tuneru. A abych nezapomněl – konverzi 2D-3D můžete zapnout přímo při přehrávání filmu přes USB. Stačí jen zmáčknout OK a vstoupit na lištu s menu.

Pokud chcete při přehrávání ovlivnit prostorový obraz (přepnout formát, či upravit zorný úhel), jde to udělat buď na liště nebo přes tlačítko na dálkovém ovladači. Jestliže potřebujete upravit zvuk, obraz či doprovodné titulky, stačí zmáčknout tlačítko Q.Menu a i tady jsou možností více než bohaté.

Na dvou záběrech z boku a mírně z boku dobře vidíte profil televizoru a podstavce. Vpravo na spodním snímku vidíte vyklenutí reproduktorů, které míří směrem dolů (zvuk je více než slušný) a ve střední části jsou umístěna rozhraní.

Na dvou záběrech z boku a mírně z boku dobře vidíte profil televizoru a podstavce. Vpravo na spodním snímku vidíte vyklenutí reproduktorů, které míří směrem dolů (zvuk je více než slušný) a ve střední části jsou umístěna rozhraní.

Vyvážené možnosti

Pasivní 3D trpí klasickými neduhy (nižší pohledové úhly) a klasickými výhodami (nenapájené brýle). Při dané úhlopříčce je efekt velice dobrý a ve standardních ukázkách Panasoniku a Philipsu, se kterými televizory testuji, má  příjemnou hloubku a minimální zkreslení (dvojité hrany) viditelné jen tu a tam. Jak bývá zvykem, efekt je výraznější směrem do panelu, než opačně, obraz samotný je pak až krystalicky čistý a jasný. Připomínám, že efekt u pasivního 3D hodně ovlivňuje vzdálenost od obrazovky, směrem k rohům poměrně rychle zaniká a dbát je třeba rovněž i na umístění televizoru do správné výšky.

LG 42LM615S má překvapivě slušné resamplování, což je vidět i v multimédiích a obraz s poměrně živými barvami (někdy výraznou červenou a zelenou), je poplatný ceně, resp. třídě. Je znát, že elektronika je pro takto rozměrný přístroj jednodušší a někdy to zvládá takřka na hraně, byť s méně šumem, než bych očekával. To ale není nic překvapivého. Televizor dobře zvládal práci s obrazem v okamžiku bočního švenku či rychle jdoucích titulků, na méně kvalitním televizním materiálu (typicky ČT 24) však rychle hasl.

Je určen pro méně náročného diváka, který spíše pase po co nejnižší ceně s co největší úhlopříčkou a navíc ještě požaduje – a to je důležité – přístup na domácí multimediální server a podporu DLNA (připomínám, že internet tu není). LG nejen v tomto ohledu vše dobře vyvážilo a ještě okořenilo funkcí Dual Play, což je hraní ve dvou lidech na jedné obrazovce (vyžaduje dokoupení speciálních brýlí). Zapomenout nesmím ani nadprůměrné zvukové podání, za což lze děkovat především směrem dolů vyzařujícím reproduktorům. Lehce se vám bude pracovat i se satelitním tunerem a pokud jste hračičkové i s nastavením zvuku a zejména obrazu i když možnosti jsou bohaté snad všude.

LG 42LM615S představuje velice dobrou, a pokud zapomeneme na absenci nahrávání, dokonce i výbornou kombinaci cena/výkon. Ten, kdo hledá co největší televizor za co nejnižší cenu, by ho určitě neměl opominout.

Balení obsahuje

MMF24

– dálkový ovladač
– 2× mikrotužkové baterie (AAA)
– natáčitelný podstavec
– napájecí kabel (dvoužilový, zástrčka do úhlu 90 stupňů)
– příručka (papírová)

foto: autor a LG

Přístup na domácí síť nebo i na internet?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).