Hlavní navigace

Lidé věří víc vyhledávačům než médiím a proti šifrování je i Obama

25. 1. 2015
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: Isifa
Číslům Facebooku finanční analytici nevěří, Google+ je (opět) mrtvá síť, Obama taky proti šifrování a negativní SEO funguje. Co přinesl právě končící #TYDEN?

Co se asi vše skrývá za obviněním jednoho ze zakladatelů Plaxo z vraždy? Najdete v tom manžela jeho ex-ženy, takže to vypadá na takovou tu klasiku. Viz Plaxo Co-Founder Minh Nguyen Charged With Murder

Fabulous journalism je také o příběhu. O příběhu postaveném na lžích, které se týkají pracovních podmínek v továrnách Foxconnu a který vzbudil velkou pozornost. Zajímavá je omluva autora – prý nešlo o žurnalistiku, ale o divadlo, které prý používá jíné nástroje než novináři. A taky z toho tak nějak plyne, že účel světí prostředky. Zvláštní.

A do třetice také příběh. Master of His Virtual Domain vám pomůže pochopit, proč mají sociální sítě a hry tolik účtů. A jde o příběh člověka, který propadl hraní her. V tomto případě jde o Clash of Clans na iPadu.

Lidé věří vyhledávání víc než médiím. Nebylo by to až tak špatné, kdyby se ta důvěra netýkala zpráv. Žurnalistika naruby. Viz Google is now a more trusted source of news than the websites it aggregates

Barrett Brown has been sentenced to 63 months in prison a možná si ani nepamatujete, o co jde. Důležité ale je, že to trvalo roky a 63 měsíců vězení dostal nezávislý novinář, který se věnoval Anonymous a hacku Stratforu, který ale také byl označován jako mluvčí Anonymous. Trochu to připomene Anonymous využívá hacknuté kreditky k charitě a můžete zkusit i heslo o něm ve Wiki, má zajímavou historii.

TELEgraficky

Fedora 21 recenze ■ Piráti vs. DRM? 1:0 ■ Návrat X-Files!? ■ 10 milionů hráčů Dota 2 ■ Výborný kousek o Facebooku ■ Dropbox koupil CloudOn ■ Datapipe koupili GoGrid ■ Apple koupil Semetrix ■ Shazam získal 30 milionů dolarů investici ■ Hacker Madonny možná dopaden ■ WeChat 440M měsíčních, 1,1 mld registrovaných ■ Adobe opravilo (snad) Flash

WEBDESIGN, INTERNET

Hodně dobrý kousek s jasnými body týkajícími se vytváření uživatelských účtů pro webové služby. První zásadní pravidlo samozřejmě je, že pokud to jde bez účtu, je to nejlepší. Ale těch věcí je podstatně víc, včetně velmi dobře formulovaných pravidel týkajících se sociálního přihlašování. Viz Your Website is not Special, Don't Make Visitors Make Accounts

RAW vypadá jako sympatická a použitelná pomůcka pro vytváření grafů. app.raw.densitydesign.org

Někdo by to SEO měl konečně zrušit, zakázat a vymýtit. Viz Negative SEO with No Backlinks? A Case Study

Netflix za konkurenta považuje Popcorn Time. Tedy tak trochu pirátskou službu. Viz Netflix says piracy service Popcorn Time is a real competitor

The 2014 CSS Report: Examining how CSS is being used in the wild pro všechny, co dělají do webdesignu. Nebo to aspoň předstírají. Nebo si to myslí.

Film Interview stojí za značným růstem zájmu o www.torrentfreaks.com a nápad stát se řidičem za růstem www.uber.com. Zajímavých meziročních skokanů ale u Compete.com najdete mnohem víc. Viz December Data is Now Live – NORAD Santa Tracker, Gifts, and Greeting Cards

SOFTWARE

Here’s What Happens When You Install the Top 10 Download.com Apps ukazuje velmi přesně, co se stane, když si nainstalujete něco z „důvěryhodného“ zdroje. V tomto případě Download.com. Věřte, fakt se to nevyplatí dělat. Dost děsivé čtení.

You’ve Got to Play This Re-Released RPG Masterpiece aneb vzpomínka na staré krásné časy videoher.

WhatsApp má webovou verzi, ale dá se do ní dostat jedině, pokud máte „novou“ verzi aplikace. Což pro Android v době psaní (středa) bylo nesplnitelné. Nějak to nevyšlo s načasováním. Překvapivé na webovém WhatsApp je, že musíte nechat zapnutý a připojený mobil a že podle všeho funguje jenom v Chrome.

Twitter přichází s Digits, cestou, jak se zbavit hesel, a přesto mít způsob, jak se přihlásit. Hlavní roli v tom, samozřejmě, hraje mobil. Viz Twitter launches its phone-number based login system, Digits for the web

Kim Dotcom spustil Megachat, šifrované video a audio chat. Viz Kim Dotcom spustil MegaChat, šifrovaný videochat v prohlížeči nebo Kim Dotcom launches end-to-end encrypted audio and video chat service.

Zdarma dostupné HTML editory pro vývojáře – pět pro OSX a devět pro Windows. Ale WYSIWYG nečekejte, tohle jsou programátorské věci.

Na Forbes.com řeší Why Microsoft Windows 10 Really Doesn't Matter. Zmiňují to, že Microsoft postavil nový produkt jenom podle potřeb existujících zákazníků, nikoliv proto, aby získal nové. Produkt nikoliv pro budoucí zákazníky.

Avid Pro Tools bude zadarmo, tedy v podobě Pro Tools First. Viz The music industry's best-known production app will soon be free, kde se také dočtete, kde je háček.

Až budete aktualizovat Javu, nezapomeňte odškrtnout instalaci crapware od Ask.com. Nezodpovědné Oracle stále manipuluje uživatele.

Až budete aktualizovat Javu, nezapomeňte odškrtnout instalaci crapware od Ask.com. Nezodpovědné Oracle stále manipuluje uživatele.

HARDWARE

What is the Best Hard Drive? je pohled na spolehlivost a cenu pevných disků od HGST, Seagate a Western-Digital. Doporučují 4 TB disk a v tomto případě Seagate. A varují před 3 TB disky.

MARKETING A KOMUNIKACE

Následující video je nejenom záhadné, ale také je to příběh s Kickstarterem. Legendu k tomu najdete v How The RIT Stairwell Illusion Works. A pokud milujete záhady a tajemno stejně jako já, tak ještě můžete zkusit SCP-087 (Tomáš Bubeníček poslal na Twitteru právě v reakci na to předchozí).

Tak Linkedin prý poráží Twitter, pokud jde o obsahový marketing. Tvrdí to LinkedIn Beats Twitter for Content Marketing, Says Study, ale je potřeba si opět vzpomenout, že Linkedin je v Česku hodně mrtvá služba a v USA má zcela výjimečnou pozici. A také to, že ten titulek neříká, o co jde: 96 % dotazovaných totiž používá pro obsahový marketing Linkedin, 89 % Twitter. Ale vůbec nejde o to, jestli to funguje.

Early Facebook Commercial (1995). Ale než začnete brát vážně, že je to inzerát z roku 1995, tak zpomalte:

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Fair Use Is Not An Exception to Copyright, It’s Essential to Copyright je užitečný text od EFF.org. Ale samozřejmě pamatujte, že „férové užití“ je součástí amerického autorského práva, nikoliv českého.

Novináři se diví, že je tajné služby šmírují, a dokonce je považují za hrozbu na úrovni terorismu. Další dávka informací od Snowdena. Viz GCHQ captured emails of journalists from top international media

Tak už i Obama vyrazil do boje proti šifrování. Vlastně nic nového. Viz Obama Sides with Cameron in Encryption Fight.

How dating app Grindr makes it easy to stalk 5 million gay men nijak nepřekvapuje. Prostě když používáte aplikaci, která ví o vaší poloze, tak musíte počítat s možnými dopady.

NSA prý šmírovalo v sítích Severní Korey už někdy od roku 2010. K tomu nelze dodat nic jiného, než jen to, že kdyby to nedělaly, bylo by něco špatně. Viz The NSA has reportedly been spying on North Korean networks since 2010

This Fake Phone Charger Is Actually Recording Every Key You Type aneb vážně si dávejte pozor na to, co vám zůstalo ve zdi za nabíječku. Tahle umí odposlouchávat co píšete na bezdrátové klávesnici.

WHY EXPOSED API KEYS AND SENSITIVE DATA ARE GROWING CAUSE FOR CONCERN upozorňuje například na to, že roboti usilovně nepřetržitě prohledávají (nejenom) GitHub na API klíče a přihlašovací údaje.

’123456′ Again: The Most Popular Passwords Aren’t Changing aneb čemu se vlastně divíme. Vypadá to, že lidé si myslí, že 123456 jako heslo je lepší, než 12345.

Hodně dobré: Anonymita pro ty dobré, žádná pro ty špatné. Kvadratura kruhu na druhou: What do they want us to do?

Strangers Have Been Using This Woman's Photos To Catfish People Online For 10 Years je čtení o tom, jak jsou zneužívány fotografie na internetu. Jeden konkrétní případ ženy, která má 60 falešných profilů založených neznámými podvodníky a lakajících oběti.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Nové davové zblnutí na Facebooku. Najdi svoji první profilovou fotku a nasdílej ji. Samozřejmě musíš „virálně“ vyzvat i své přátele. Otravné jako vždy. Viz Sharing your first profile photo is Facebook's embarrassing new trend

Social media saved me from my fears: How Facebook brought me back into the real world je příběh. Jde v něm o sociální média, která mohou lidem pomoci.

Nobody Is Using Google+ je nový návrat toho, že Google+ je mrtvá síť. Nejzábavnější na tom je, že jako základ používá počty vytvořených účtů. Těch mají být 2,2 miliardy. A kolik asi vytvořených účtů je na Facebooku, když má oněch teoretických 1,3 miliardy aktivních uživatelů (aktivní uživatel tak jako tak není ten, kdo přispívá, ale ten, kdo se přihlásil). Čtyři miliardy? Možná ještě více za celou dobu existence. Tedy, ne že by Google+ prostě nebyla minoritní, ale když už čísla a srovnání, tak reálná.

Ten předchozí článek odkazuje na How many people are publicly using Google Plus? Což je původní zdroj, kde autor došel k tomu, že pouze 4 až 6 milionu lidí. A opět tam narazíte na zásadní problém: pokud by toto číslo bylo pravda, tak se týká jen těch, kteří používají Google+ veřejně. Tedy nemají soukromý účet.

Válka mezi Twitterem a Instagramem pokračuje. Dva roky poté, co Instagram znemožnil zobrazovat fotografie na Twitteru, je tu Twitter, který významné uživatele upozorňuje, aby fotografie dávali přímo na Twitteru. Obojí je stejně trapné. Viz Twitter really doesn't want its top users to share Instagram links anymore

STARTUPY A EKONOMIKA

Pamatujete na Real Networks? A co Flash? Zmíněny jsou v The Monopolist, ještě s řadou dalších „konkurentů“ Applu, které prý jednotlivě znamenaly či znamenají, že Apple a iOS/iPhone/iPad je vlastně odsouzen k zániku. Tedy teoreticky, když se na to díváte příliš omezeně.

Hodně povedené: Facebook tvrdí, že změnil globální ekonomiku, a analytici jsou nejenom skeptičtí, padají i slova o kreativní matematice. No, asi tak jako s těmi počty uživatelů. Viz Facebook thinks it's charged the global economy, but analysts are skeptical

Jak to opravdu vypadá s „návratem gramodesek“, je vidět na následujícím grafu (US trh). Viz What the Vinyl “Comeback” Really Looks Like…

Chcete vydělávat na YouTube? Pak otevírejte balení s hračkami od Disneye. A vyděláte si 5 milionů dolarů ročně. Viz The highest YouTube earner of 2014 made nearly $5 million just by opening Disney toy packages

Uber’s Study Stirs Debate: Just How Good Are These Jobs? je docela dobrý pohled do toho, jak funguje (nebo nefunguje) Uber.

INFOGRAFIKA

The Ultimate Social Media Cheat Sheet [INFOGRAPHIC] potvrzuje to, že je potřeba používat správná slova pro titulky. Ve skutečnosti je o velikostech obrázků a takových věcech. 

cif 24 - early cena - média

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).